Jump to content

Bord computer - schimbare / instalare


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Se poate pune si VDo. Ai nevoie de cineva priceput la programare si de maneta de stergatoare cu butoane pt bc :icon_rambo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_andrey86

salut eu am un golf IV de 2001 tdi, 90Cp, AC, fara coputer de bord, si am gasit sa iau computeru de bord(nu e displei de al mare, e deal mic) cu tot cu ceasuri de pe un golf IV din 2001/2002(nu sunt sigur), benzinar de 1,6, se potriveste pentru masina mea si daca da inafara de ceasuri si de maneta de comanda a CB ce mai trebuie???? :D

ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_andrey86

nu prea le am pe mana asta, ce e ala programator :) , ce face si cat costa?? cu aproximatie :)

si nu mai trebuie facuta nici o modificare, nimic??

ms...

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la un om care stie sa ti-l programeze.

Sa ai grija sa Fie immo corespunzator de pe maisna ta. S-ar putea sa ai immo II> Da-mi codul de pe ceasuri.

trebuie setate ceasurile pe masina

Compatibilitate:

immo 2 pe immo 2

Immo 3 pe immo 2

Immo 3 pe immo 3

nu merge pus immo 2 pe immo 3

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_andrey86

o sa-ti spun cand o sa-l iau de la "vanzator", eu am vagcom805 cu asta pot sa-l programez,

ms :icon_thumright:

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mm sal am o skoda fabia 1.9 sdi si am o problema cu luminile de pe bord de , la faruri, cum misc de volan stanga dreapta de slabeste intensitatea la becurile din bord si la faruri nu mult dar.. se vede as intreaba daca este normal sau ce trebi sa fac...vreau sa zic ca am pus testerul pe ea si nu este nici o prb la baterie sau la incarcare au aparut doua erori 01288 si 00566 ma poate lamuri cineva cu asta mss mult am uitat sa zic asta se intampla si daca misc de geamuri adica daca le ridic sau l-e cobor tot aceeasi licurici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Florin: daca ai PIN-ul bordului, p[oti si cu vag-ul 8. daca nu ai pinul, ai nevoie de vag-tacho/commander sa citetsi ppinul din NOUL bord, dupa care poti adapta cu vag-comul

Vezi ce bord cumperi ca se poate sa nu fie compatibil cu masina ta. da-mi codul de pe [17]Instruments... 1Jx xxx xxx

@ Blondu: aici se discuta cu totul altceva. Cauta cu search. Ai probleme de baterie

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_andrey86

despre care pin vorbesti?? al bordului meu sau al bocrdului cel "nou"

daca e vb de pini de la bordu meu il am, dar celalat nu-l stiu.....maine o sa-mi aduca si cesuriel si manetele de la volan......o sa vb maine seaera mai multe,

ms!!! :( :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_andrey86

salut !

am luat "noul" bord si codu e 1 j0920 822a si are 7500 de rotati si 260 km/h iar al meu are 5500 de rotatii si 220 km/h, e asta vreo problema????

nu am pinu de la el dar cred ca nu e o problema ca-l gasesc :D

ms

post-28314-1229442168_thumb.jpg

Modificat de florin_andrey86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Am un golf 4 cutie tiptronic fara BC. La bordul meu in partea de jos este totusi o decupatura unde imi afiseaza vitezele de la cutie. Intrebarea mea este daca se poate sa-mi pun BC mic la masina, pentru ca am gasit. Imi va mai afisa vitezele de la cutie noul BC? Atasez o poza cu bordul meu.

Buna ziua. Am un golf 4 cutie tiptronic fara BC. La bordul meu in partea de jos este totusi o decupatura unde imi afiseaza vitezele de la cutie. Intrebarea mea este daca se poate sa-mi pun BC mic la masina, pentru ca am gasit. Imi va mai afisa vitezele de la cutie noul BC, sau imi trebuie Maxi Dot? Atasez o poza cu bordul meu.

post-10380-1229761845_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe BC mic nu poate fi afisata treapta de viteza de la tiptronic.Incearca sa-ti iei un BC mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_andrey86

eu zic ca o sa-ti trebuiasca un BC tot de pe o masina cu cutie tiptronic, :)

VW GOLF 2001 inca o intrebare, din ce cauza iti sta martoru de la ESP aprins??? :sbine:

Modificat de florin_andrey86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai din cauza senzorului de frana pe care mi-e lene sa-l schimb.. e vreo 30 ron din cate stiu. Oricum nu sta tot timpul aprins doar cate o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_andrey86

asa patesc si eu, dar daca pun masina pe calculator imi da eroare :P :D de la senzorul g202 care e vreo 1500 de lei :D

stii cumva codu senzorului de frana si unde vine montat??

ms!

post-28314-1229774770_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e adevarat. Exista si pe BC mic, pentru cutia de viteze automata. Imparte singur , display-ul pe 3 linii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florin_andrey86 ---E vorba de switch-ul de la frina (cel care aprinde becurile pe spate) e montat deasupra pedalei de frina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_andrey86

am reusit sa montez BC dar cu ajutorul RED FIGHTER :Driver: daca mai vrea cineva sa-si puna BC il ajut cu ce pot...........nu e mult de munca dar necesita 1 eperienta(sa merga mai repede), scule si un notebook cu programele pt masina........bafta :) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut.am cumparat astazi si eu instrument clusterul cu bc mic.cel vechi[motometer-1j0920 806e]cel cumparat[VDO1jo920822c]i-mi poate spune cineva daca se pot inlocui?am codul login la amandoua,doa ca nu se potrivesc carcasele[geamul de la cel vechi la cel nou]daca se potrivesc dau bordul vechi pe o carcasa [geam] de vdo.poate cineva sa ma ajute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca te dojenesc dar de ce nu cauti inainte de a cumpara? http://vwforum.ro/index.php?showtopic=19422 in topicul asta gaseai ce-ti trebuia.. Deci tu ai IMMO3 si ai luat bord de IMMO2, nu se potriveste.

Cifrele 806 inseamna: 8 cu afisaj KM/H, 0 = fara computer de bord si 6 = IMMO3 asta legat de bordul tau

cifrele 822 inseamna: 8 cu afisaj KM/H, 2 = computer mic de bord si 2 = IMMO2 asta legat de bordul luat.

Nu se poate ajusta sa-l potrivesti la tine din pacate. Si eu am 1J0 920 806 A si mi-am comandat de pe net 1J5 920 826 A, trebuie sa-mi ajunga ambele sunt VDO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carcasele nus epotrivesc de la motometer la VDO, nici foliile de pe el ca la VDo e din 2 bcuati :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti perfecta dreptate,nu merge bordul,este immo 2 si eu am immo 3.un coleg de pe forum a incercat sa-mi puna un bord de pasat,totul mergea la el,dar ramanea becul de abs aprins permanent[fara eroare reala pe vagcom]si nu se aprindea nici esp cand apasam butonul.stie cineva ce ar putea fi?bordul de pasat are cumva ceva schimbat ,o intrare ceva?mercy!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, am o mare rugaminte la voi. am o dilema... Masina din semnatura model 2002 Basic fara BC. I-mi vine computerul de bord saptamana viitoare, am maneta stergatoare cu butoanele aferente.

Intrebarea mea este urmatoarea. Am mufele cu tot cu fire trase din fabrica sau i-mi trebuie alte mufe cu fire? Cineva i-mi spunea ca am trase toate firele si doar mufez noua maneta fara sa mai adaug nici un fir in plus.

In poza am specificat cate lamele sunt pe maneta, acum ce vreau eu sa stiu este daca puteti vedea voi in ETKA daca am 16 fire si pe mufele originale de pe modelul de masina fara BC sau lipseste vreunul din mufe.

Sper ca a-ti inteles ceva din ce am scris :D. Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.mufele sant identice,tu trebuie sa te uiti daca mufele de pe masina[cea alocata bc] are firele trase.in mufa din instrument cluster,ai doar pinii,ai scoti si sertizezi firele in capatul lor si ai pui inapoi.parca nr 23,24,25 in mufa verde.in mufa [din volan]cea care se leaga in maneta [nr 1,2,3,4]nu ai pini,dar poti sa iei de la un cas auto cu mufa euro,merg perfect.am facut eu.numai bine

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de WNS
Quote inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!