Jump to content

Revizie Golf V


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Va salut.

Pentru cei care sunt din Iasi si pot recomanda o vopsitorie buna ii rog sa-mi dea un mesaj sau un replay la post.

Am un golf negru-perlat si prin "bunavointa" unor vecini a primit niste zgarieturi serioase. Probabil s-au gandit ca un "facelift"

ar face toti banii.

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima revizie la un Golf 5 model 2007 motor de 1.9 Tdi 140 Cp / Ce pret ar avea prima revizie ?! o suma aproximativa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au schimbat toate filtrele, lichid frana, inspectie service, stand frana, verificare suspensie, si itp-ul

si uleiul 4 litrii+verificare antigel

Modificat de stefffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am venit de la revizie, facuta la Nurvil Rm Valcea 13200km 1 an.

Detaliat avem asa:

-service schimb ulei 56,23

-filtru aer demo si montat 33,74

-filtru praf si polen demo si montat 22,49

-mat. mici 7,88

-filtru polen 57,91

-filtru ulei 51,22

-castrol txt softec 5w40 41,13 x 4=164,52

-corectie 0,03

Cost total 393,96

Foarte multumit, am stat langa masina si am schimbat pareri, recomand service-ul. Decat sa stau ca maimutoiul dupa "meseriasii" de la PBN jumatate de zi,mai bine acolo unde lumea e modesta nu plina de figuri in cap :wub:. Am plecat intr-o ora din service. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare,ai scapat foarte ieftin.Am auzit numai lucruri bune de cei de la Valcea,cred ca urmatoarea revizie o sa o fac acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Efectuat revizia de 60 mii km.

Revizia a fost efectuata la VW Centrum Trier, Germany.

Revizia a costat 460 eur (schimb ulei, toate filtrele, ulei DSG, filtrul cutie DSG si alte maruntisuri).

Detalii aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu revizia de 15000 km la masina din semnatura, la PBV 1.Costuri:

-Service schimb ulei=71,40lei

-Verificare preventiva=71,40

-Diagnosticare individuala= 28,56

-Filtru combustibil demo si montat=42,84

-Filtru aer demo si montat=42,84

-filtru polen demo si montat=28,56

-Materiale mici=21,42

-Ulei Castrol Softec = 257,04(5 litri)

-Buson baie ulei=4,75

-Filtru aer=73,90

-Filtru ulei=35,13

-Filtru benzina=113,32

-Filtru polen=57,91

-Vaselina HHS 2000=3,51

TOTAL cu TVA=857,57

Ca o concluzie, sunt multumit de cum s-au comportat cu masina(am stat langa ea).La sfarsit mi-au spalat compartimentul motor,e normal sau este exces de zel?

Vreau sa precizez ca saptamana trecuta am sunat si la Midocar si la Tehno grup Pitesti(unde puteam sa ajung cu costuri minime) iar pretul reviziei se gasea tot in jurul sumei de 800 lei. Asa am ales locatia cea mai apropiata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, daca zici ca ai stat langa masina, ca si mine de altfel, spune-mi si mie ce piese mici ai vazut tu ca ti-au schimbat ca mie nu mi-au schimbat nimic dar au facturat. Cred ca astia abuzeaza maxim. Mie nu mi-au facturat buson de ulei dar nici nu l-au schimbat, am intrebat si au zis ca nu e necesar decat la unele modele au o saiba care nu se poate refolosi ceva de genu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, daca zici ca ai stat langa masina, ca si mine de altfel, spune-mi si mie ce piese mici ai vazut tu ca ti-au schimbat ca mie nu mi-au schimbat nimic dar au facturat. Cred ca astia abuzeaza maxim. Mie nu mi-au facturat buson de ulei dar nici nu l-au schimbat, am intrebat si au zis ca nu e necesar decat la unele modele au o saiba care nu se poate refolosi ceva de genu.

Eu cred,nu sunt sigur, ca "Materiale mici",reprezinta servetele de hartie cu care mecanicul se sterge pe maini din cand in cand :icon_cool: .Altceva n-am vazut.

Totusi ,am vazut ceva care m-a dezamagit putin.Pe filtrele de ulei, aer si benzina scria VW-AUDI- Made in China :blah_: ,singurul ,cel de polen era -Made in Germany.

LE Oare vor urma Masinile? :icon_cool:

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin,in ce consta "verificare preventiva"? Ma paste acum in martie revizia de 15000 si sa stiu la ce sa ma astept!Hm,vaselina nu o puteau baga la "materiale mici"?In fine...nu iarta nimic la facturare!Ma intreb daca merita sa ma duc pentru revizie la reprezentanta,in conditiile in care pe 8 martie imi expira garantia !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ceea ce ai spus inteleg ca nu ai mai facut nici o revizie! Nu? Daca mai faceai o revizie nu spuneai de revizia de 15.000 ci de cea de 2 ani (sau 15.000 km + cat aveai la prima revizie).

Nu trebuie sa iti faci probleme de garantie pt ca oricum ti-ai pierdut-o pt ca nu ai facut revizia la implinirea unui an.

Evident, nu ai pierdut toata garantia. Ai pierdut-o numai pentru anumita parti. Pentru a vedea pe ce mai ai garantie vezi la ce piese (ansamble) se da garantie chiar daca nu faci revizia (cred ca pentru coroziune se pastreaza garantia, etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rex,multumesc de precizari,cu gandul la bani m-am exprimat eu cam alambicat...imi cer scuze!La 7000 de km. in martie 2008 am facut si prima revizie(de un an), iar acum am bifat 14000 de km. si masina va aniversa doi anisori...drept cadou urmeaza a doua revizie!Sa vedem cat va costa cadoul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin r, am o intrebare, de ce ti-au schimbat filtrele de benzina ? Eu am facut revizia la Midocar, GTI 30 Edition, si nu au considerat necesara schimbarea filtrului de benzina. Mi se pare cam ciudat sa iti schimbe asta la doar 15000 km. Si la un motor mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Green:

Nu stiu ce inseamna verificare preventiva, banuiesc ca ,din ce-am vazut:

- verificare baterie cu un aparat ce tipareste ceva ( ca la noxe)

- verificare densitate lichid antigel

- verificare erori computer (cred ca asa se spune).

- reglare faruri

Nu mi-au facut o dare de seama, asa ca doar banui ca astea sunt .

Pentru Captain Octav:

Eu am cerut sa mi se schimbe toate filtrele, obligatoriu era doar cel de ulei.

Tin sa precizez ca filtrul de polen era intr-o stare jalnica.Concluzia este ca trebuie schimbat la 6 luni.Mi-a aratat mecanicul procedura si il schimb singur.Poate si pe cel de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Service 15K la Constanta - Cardinal Motors - Jetta din profil

1H 30m

Noile preturi .... ?

Service schimb ulei - 77ron

Demontare filtru comb - 46ron

praf polen - 30

aer - 63

Materiale mici ?? - 15

Filtru ulei - 38

motorina - 135

polen - 60

aer - 77

Total : 544ron

preturile includ TVA

Uleiul m am dus eu cu el Castrol EDGE 15w-30 4L la 220 RON. Au strambat initial din nas cand le am zis ca vin cu uleiul meu, dar pana la urma s a rezolvat. Mecanicul mi a zis ca altii vin si cu filtre aftermarket ... Am insistat sa supraveghez si au acceptat - oricum in contract scrie ca trebuie sa ma asigur ca piesele la service se inlocuiesc cu originale.

Ce e frate cu manopera asta .... mi se pare mult prea scump ... total 760ron. Initial ei mi au zis ca o sa ma ajunga peste 900ron, iar la sf am intrebat de pretul uleiului de la service iar ei au ridicat din umeri. Rezultand ca ulei costa in jur de 450ron????

Modificat de ravomania
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Revizie 14.898 km (9 luni), Golf 1.4 MPI, Nurvil Rm Valcea - 07.03.2009:

- service schimb ulei - 56.23 lei;

- filtru aer demo/montat - 33.74 lei;

- filtru praf si polen demo/montat - 22.49 lei;

- materiale mici - 7.84 lei;

- filtru ulei - 29.76 lei;

- ulei motor, 4l, Castrol Softec 5W40 - 164.51 lei;

- filtru aer - 77.56 lei;

- filtru polen - 59.99 lei.

Total - 452.15 lei (inclusiv TVA).

A durat 40 de minute revizia in sine (cu totul cam 1h si 40min - receptie, stat la coada etc), am stat tot timpul langa masina, mi-au si scanat-o (aveam o eroare la imobilizator). Foarte sigur pe el mecanicul, dispus la comunicare, m-a invtat sa schimb si filtrele (aer si praf/polen).

PS: Am avut o reducere de 10% (10.50 lei) la manopera pentru ca am platit numerar (se considera plata numerar daca achiti cash sau cu cardul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a spus un prieten ca luna aceasta se fac verificari tehnice gratuite (numai la partea electrica) imi poate confirma cineva acest lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu revizia de 60K la PBN.

Revizia + Inlocuit frante Fata-Spate + Curatat Climatronic = 1600RON

cel mai amuzant lucru e ca eu am inlocuit antigelul si lichidul de frana la 2ani, in ianuarie si pe factura, ultimul rand scrie ca trebuie sa inlocuiesc lichidul de frana :D

08032009173.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf V 2.0 TDi. Am facut revizia de 15K acum 2 saptamani.

Total 900 RON

Ce mi se pare ciudat este ca atunci cand pun pe recirculare simt un miros ciudat in masina ...

Sa fie oare filtrul de polen pe care ei zic ei ca l-au schimbat? :icon_thumright:

post-12386-1236683174_thumb.jpg

Modificat de Eloi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaci compartimentul de sub torpedou si verifici filtrul. daca e curat inseamna ca l-au schimbat. daca nu.....:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eloi, si mie mi-a aparut respectivul miros, dupa ce am schimbat filtrul... Pe factura ta scrie ca e filtru cu carbune activ, sau filtru simplu? Eu am pus filtru simplu, si cica de aia miroase... Diferenta de pret nu e mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e neaparat de la filtru, a mai ramas din miros in intreaga instalatie, am inteles ca este o bacterie care se inmulteste si provoaca mirosul. Poti lua solutia asta foarte buna, Bionet A15, http://www.gm2000.ro/product_info.php?products_id=432, dai putin si pe filtru, in compartimentul filtrului de polen si pe fantele de aer si o sa-ti dispara acel miros neplacut. Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma apropii de revizia de 45 000 km. Aveti idee daca se schimba ceva in plus fata de celelalte revizii de 30000 respectiv 15000 ?

Multumesc!

PS: am cautat pina mam plictisit si nu prea am gasit pe nimeni zicind de aceeasta revizie! :angry: Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!