Jump to content

Polo MK5 2009


R4z
 Share

Postare recomandată

da si mai spuneau ca pierd si voucherele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 330
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Stef13

    21

  • R4z

    17

  • adifox

    16

  • cosmin1012

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca a platit toti banii nu pierde nimic la curs.

Va plati la cursul actual doar diferenta de TVA adica 5-700 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum ca la noi la nimeni . cand vine masina , se storneaza facturile emise , se emite factura noua cu tva 24 % . factura va avea cursul euro din data zilei respective . Asa ca si eu ca si alti rabdatori de 10 saptamani astept masina , nu stiu unde este , nu a ajuns in curtici . Si privesc la ce se intampla , si ma intreb pana unde va merge mascarada asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

termenul standard e de 12 sapt (3luni)+ inca 8 saptamani (2luni) in care poate sa te amane. Deci, timp de 5 luni sunt acoperiti. Nici eu nu stiu unde mi-e masinuta!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurt: cresterea pretului este de fix 4,2% iar unica sansa pentru a scapa de majorare este semnarea procesului verbal de predare-primire cu o data anterioara celei de 1 Iulie, in masura in care se mai poate. Cine stie, poate unii dealeri sunt mai cooperanti. Cursul valutar ramane cel din data efectuarii fiecarei plati, nu se face reevaluare la factura finala.

Cu toate astea, credeti-ma, masinuta merita asteptarea. Incerc sa va mai indulcesc supararea cu niste poze.. on-topic.

post-19896-1278110891_thumb.jpg

post-19896-1278110907_thumb.jpg

post-19896-1278110920_thumb.jpg

post-19896-1278110930_thumb.jpg

Modificat de Stef13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din moment ce a intrat in tara dupa 1 iulie, nu cred ca se mai poate face ceva, de genul sa scrie pe proces verbal alta data, plus ca trebuie facuta o factura finala, care are o serie, etc..

frumos ar fi din partea dealerului sa impartim macar acest tva, ma refer la cei ce am semnat contract inainte de 1 iulie.

interesant ar fi daca cineva a ridicat masina dupa marirea de tva, sa ne spuna cum a rezolvat problema.

Modificat de adifox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit ca nu o sa iti dea dealeru' nimic pt tva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In sfarsit dupa atata asteptare am primit si eu un mail de la dealer: "In sfarsit vin si cu o veste buna, masina a plecat din fabrica, o asteptam in Curtici!" ...cica mai dureaza max 2 sapt pana ajunge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am fost la dealer sa resemnez contractul si a trebuit sa mai platesc 580 euro diferenta pt tva :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt nou venit. Mi-am vandut Megane-ul si vreau un Volkswagen Polo ultimul model. N-am avut niciodata VW. merita sa mi-l cumpar ? Megane-ul (care a apartinut tatalui meu) era prea mare si consuma mult. Doresc o masina mai mica si mai economica. VW Polo se integreaza sau nu dorintelor mele ? Pe benzina sau pe motorina ?

Modificat de mihai-cosmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am polo, dar iti pot spune ca merita sa iei un Volkswagen. vei simti imediat diferenta intre o masina nemteasca de talia lui Volkswagen si una frantuzeasca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Sunt nou pe aici dar bucuros sa intru inclubul vostru si voiam sa va spun ca sunt foarte mirat de intarzierile despre care am citit in diverse posturi, in cazul meu masina a sosit in 2 luni, 22 mai-23 iulie. Ca o veste mai putin placuta poate fi spus faptul ca la model jahre 2011 cel care vine acum nu mai exista priza 12 V in portbagaj dar in schimb au modificat tasta de blocare la schimbatorul DSG, nu mai este in lateral ci in fata pentru o priza mai buna. Diferenta de TVA este enervanta dar nu scapi de ea.

Va doresc numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme de livrare sunt in general la masinile cu DSG...dar e si in functie de dealer care nu dau order-ul imediat la Porsche Romania. Mai ruleaza si ei banii probabil... ;)

Modificat de ECL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! Nu are nimic cu dealerul . Problemele la comenzi sunt DSG , si TSI . Au fost citeva zile probleme la Curtici in spatiul liber . Masinile au asteptat Coduri de fabrica . Sapatamana asta speram sa inceapa livrarile la dealeri . Comandat masina 1.2 TSI , cutie normala , Comfort Line . Platita in 20 Aprilie 2010 . Astazi 26 Iulie 2010 . Nimic . ( 3 luni si 6 zile ) .

Modificat de gabriel1122
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am comandat cutie DSG si livrarea a fost scurta, 2 luni, poate TSI sa fie cu intarzieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe forumurile italiene ca si la ei timpul de asteptare pentru noul Polo este lung, de la 2 la 4 luni, in functie de motorizarile alese si optionalele comandate. Din ce-am putut citi, se pare ca benzinarele aspirate parasesc cel mai repede liniile de asamblare. Sunt aproape convins ca dealerii nu poarta nicio vina pentru intarzierea livrarilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor ! Am primit masina . E Super !!! Comandat 20 Aprilie , primita in 26 Iulie 2010 . 1.2 TSI , cutie manuala , Comfort line cu optiuni , Rosie . O sa revin cu informatii despre ea pe parcurs . Nu am scapat de Tva . A trebuit sa platesc Tva cu 24 % .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat si eu noul POLO. Il am deja de 2 saptamini si sint super incintat de el. Nu stiu cum sa pun poze... daca imi explica cineva cum sa fac asta vi-l si arat. smile.gif

Am cumparat masina cumva in graba... am dat masina veche, care era tot un Polo din 2000, si vroiam sa intru cit mai repede in posesia noii masini. Ca sa o comand si sa o configurez eu cum mi-ar fi placut... aveam de asteptat pina la 3 luni jumate pina la livrare. Asa ca a trebuit sa aleg dintre modelele pe care dealer-ul le avea pe stoc si in felul acesta primeam masina pe loc. De fapt tot a durat 2 zile pina am intrat in posesia masinii... nu a fost chiar pe loc, dar nu a fost nici 3 luni. Cel mai bine dotat model care era pe stoc avea motorul de 1.2 TSI de 105 cai, cu DSG-ul... avea si navigatie... arata cel mai bine. Dar costa 179 000 de SEK ( coroane suedeze ). Nu am mentionat ca sint in Suedia... smile.gif M-am orientat spre ceva mai ieftin... Am Master Packet pe masina.... nu stiu daca si in Romania pachetele de dotari au aceleasi denumiri. Pe scurt: motor 1.4 de 85 cai, cutie manuala in 5 trepte, jante aliaj de 15' , culoare negru perlat, aer conditionat climatic ( nu climatronic )... O masina simpla cred eu... cu dotari de nivel mediu... dar care pe mine ma multumeste deplin. M-a costat 145 000 de coroane suedeze... aproximativ 14 000 de euro... Pe 1 august plec in vacanta si pentru citeva zile voi trece si prin Romania, asa ca daca va atrage privirea pe starda un POLO negru cu numere de Suedia... s-ar putea sa fiu eu. smile.gif

Incerc sa pun si o poza... sa vad daca reusesc sa nu-mi prind urechile... :D

post-48626-1280205334_thumb.jpg

Modificat de BV24GBI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne bucuram ca esti alaturi de noi in club ! Felicitari !!! Arata bine masina si pe negru .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine dimineata merg sa imi iau si eu masina, presimt ca la noapte nu o sa dorm :RO flag: (nu am vrut sa postez aici dar nu gasesc cum sa mai sterg postul)

Modificat de alecu333
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu esti singurul care nu a dormit noaptea inaintea livrarii:)...am steptat la dealer 4 ore sa-mi dea asigurarile si apoi m-am razbunat cu o plimbare de 100 de km:)

Bafta!

Modificat de Aditu
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi merg sa ridic polo, si sa platesc si diferenta de TVA.

comanda a fost data in 20 martie, 1,2 tsi, 105cp, DSG7, nu stiu de ce a durat atat de mult... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ma intrebam de ce nu mai apare al doilea 1,2 tsi cu DSG7..

Stiu ca nu te consoleaza, dar uite o ciudatenie si mai mare gasita pe un alt forum: aproape 7 (sapte!) luni (23 Martie-30 Septembrie) timp de asteptare pentru un Polo Bluemotion 1,6 tdi 90 cp la un oarecare concesionar Vw din Italia. Cica printre cauzele invocate ar fi trecerea la MY2011 si echiparea Highline. Frustrant este ca nu-i poti contrazice.

Modificat de Stef13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ridicat polo, masina e ok, merge bine, am mers 50km cu ea prin oras, sunt curios daca a mai luat cineva ca optionala la polo jante de aliaj, daca a primit rezerva mica.

asta pentru ca in cazul meu, am comandat jante aliaj, si automat imi impunea rezerva de aliaj sau rezerva mica, care e 44 euro.

am luat varianta cu rezerva mica, si azi cand am verificat, nu aveam mica, tot mare era.

alta problema, la confortline, aveam sertare sub scaune din fata, acum am observat ca se platesc extra, si sub scaunul soferului nu mai era, decat sub cel al pasagerului.

cine mai are polo confortline, comandat mai demult, are sertare sub scaune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sertare sub ambele scaune din fata, ca dotare de serie, tot Comfortline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!