Jump to content

Schimbare arcuri


RazvyRULZ
 Share

Postare recomandată

se potrivesc arcurile fata de golf 4 diesel la un golf 4 benzina? A incercat cineva sa puna? trebuie si amortizoare pentru diesel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Tind sa cred ca motorul diesel fiind mai greu si arcurile sunt mai tari, care puse pe 1.6 mai usor s-ar putea sa fie mai inaltata masina, telescoapele nu are treaba, merg si cele de pe 1.6.

Daca pui arcuri SH s-ar putea sa fie atat de obosite incat pe 1.6 sa stea numai bine...dar asta trebuie incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am schimbat, anul trecut cred, arcul dreapta fata (era rupt). Am luat din dezmembrari ca sa nu stea mai cocotata masina pe partea dreapta. Cand am facut schimbul de ulei la cutie am observat ca e rupt cel de pe stanga  :(. Acum nu stiu ce sa fac... nu am schimbat nici amortizoarele, am 189k km si sunt tot alea originale.

Sa iau tot din dezmembrari si pe stanga ?

Sa iau doua noi pe ambele parti ?

Sa iau noi pe ambele parti doar cand schimb si amortizoarele+ flanse etc (adica are ceva combinatia de arcuri noi cu amortizoare obosite ? )

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cred ca o sa iau unul din dezmembrari, si o sa le schimb probabil ambele cu unele noi in momentul in care schimb si amortizoarele.

Nu conteaza de pe ce parte iau, sunt la fel stanga cu dreapta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat in mai multe centre de dezmembrari din localitate si nu am gasit decat intr-un singur loc, si acolo la un golf pe benzina. Merge la mine la diesel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.

Pacat ca toata lumea intreaba ce si cum sa faca, dar dupa ce schimba ceva nu scrie si ce rezultat a obtinut. Asa putem invata unii de la altii si nu am face aceleasi greseli.

Aveam si eu un zgomot ciudat la roata dreapta fata si am mers la un service pentru o constatare. Arcul dreapta fata era rupt. Am cautat pe la dezmembrari un arc de fata cu aceleasi culori dar nu am gasit. Am hotarat sa cumpar doua arcuri noi. Am comandat arcuri Kyb dupa seria de caroserie a masinii.

Problema este ca masina s-a "transformat" putin: s-a ridicat de fata vreo 10-12cm , cand plec de pe loc masina se ridica de fata, daca pun frana masina se lasa pe fata destul de rau.

Unde am gresit? Ce solutii am? Ce mai pot repara?

Cei de la magazinul de piese spun ca trebuie sa mai astept putin pana se lasa. Eu cred ca dupa ce se lasa o sa fie si mai elastice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de exemplu eu inca nu am facut nimic in legatura cu acel arc rupt, asteptam opinii, dar probabil nu s-a mai batut nimeni de aceasta problema dintre cei ce intra cat de cat regulat pe forum. In dezmembrari nu am gasit inca (doar pentru benzina), chiar aveam in vedere si varianta pentru cumpararea a doua arcuri noi, tot kyb, dar din ce zici tu ca se intampla, parca m-ai pus pe ganduri. Totusi, nu mi se pare normal sa se intample asa ceva, chiar daca sunt noi arcurile.... inseamna ca o masina noua ar trebui sa se comporte ca o barca daca are toate arcurile noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ar trebui sa se comporte ca o barca dupa ce schimbi arcurile.

Eu am schimbat arcurile pe fata in urma cu un an si pe spate acum si nu mi se pare mult diferit fata de arcurile vechi. Poate doar un pic dupa ce am schimbat cele de pe fata, pt ca am avut arcul din dreapta rupt. Am pus arcuri noi originale si pe fata si pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcuri noi de care? De unde le-ai luat? De la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, arcuri originale WV, de la reprezentanta, dar se pot aduce si la un magazin de piese mai de doamne-ajuta.

La reprezentanta mai ai si o reducere( de segment am inteles ca se numeste) pt masini mai vechi de nu stiu cati ani si ajunge pana la 20%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Arcuri de 1.9 TDI variant heavy duty se potrivesc la 1.6 16V hatchback?

Am arcuri noi lesforjers normale, am bagaj de 50 kg in portbagaj si masina e lasata atat de mult incat nici un deget nu incape intre aripa si roata.As vrea sa pun arcuri cat mai "tepene".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am pe golf IV variant un arc rupt cu culorile roz roz galben si un coleg are verde verde verde maro. Se pot pune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit si altele cu doua dungi albastre. Are cineva codul culorilor la arcuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

post-14520-0-29199500-1368955984_thumb.j

post-14520-0-62739000-1368955996_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am gasit in dezmembrari o suspensie sport Jom Blue Line. A fost pe o Bora, am luat-o ca avea pret bun: 4 arcuri sport + 2 amortizoare fata cu filet de reglaj (pe spate avea amortizoare stock) = 150 ron. E adevarat ca am mai cheltuit 350 ron pt reconditionarea telescoapelor fata, dar oricum, 500 vs 2000 ron cat este ea noua, e ceva! Intrebari: a mai pus cineva astfel de suspensie? Se pot monta doar arcurile? Pe spate e nevoie de inaltatoare, fiindca mi se par scurte arcurile? Merci. Dupa montaj revin cu feed-back.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti se par...arcurile chiar sunt mai scurte...pentru ca practic pui suspensie sport in primul rand sa o mai cobori putin...care mai este farmecul de a pune suspensie sport daca pui inaltatoare...

Sent from Lwr-itza using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este Laurentiu. Ma gandeam pentru sezonul de iarna...In primul rand astept stabilitate de la suspensia sport, acum sunt ca pe dormeza lu' mamaie :( . Designul e pe locul 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

O problema , in urma ruperii unui arc pe stânga spate le-am schimbat pe amândouă

si am constatat imediat ca masina sta mai jos de fund de parca ar fi o persoana un spate.

Bineînteles ca băietii de la service au motivat ca mi se pare mie.

Nu stiu ce sa zic. Aveti vreo idee?

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

O problema , in urma ruperii unui arc pe stânga spate le-am schimbat pe amândouă

si am constatat imediat ca masina sta mai jos de fund de parca ar fi o persoana un spate.

Bineînteles ca băietii de la service au motivat ca mi se pare mie.

Nu stiu ce sa zic. Aveti vreo idee?

Numai bine!

Sa inteleg ca sunt diferite arcurile de la hachback la variant?

Daca da cum sunt acestea diferite?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,,,,fiecare arc are niste buline colorate pe el...ala e de fapt un cod...cauta arcuri cu aceleasi buline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit ca, conform majoritatii combinatia arcuri sport si amortizoare normale nu este o cominatie prea reusita, dar eu vin cu o intrebare:

 

Arcuri stock si amortizoare sport, se poate strica ceva, masina devine mai joasa?

Modificat de virus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca e o idee foarte buna...daca stam sa ne gandim...arcul fiind mai mare decat unul sport...va tine in permanenta telescopul intins maxim...oare cat de rau o fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! 

Daca se poate as dori sa stiu grosimea arcurilor recomandate pentru Mk4, am banuiala ca la mine s-a gresit.

Exista vreo specificatie undeva?

 

Multumiri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da prietene am citit, eu intreb ce grosime nu ce buline, acum intelegi?

Ge grosime ar trebui sa aibe arcurile, in special AM ca cele originale sunt o caruta de bani?

 

Multumesc inca odata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!