Jump to content

Schimbare arcuri


RazvyRULZ
 Share

Postare recomandată

Nu se potrivesc , mai mult ca sigur , daca ai sa te uiti la un arc ai sa observi un cod de culori care reprezinta taria arcului Din pacate si eu am avut un arc rupt si le-am schimbat amandoua cu unele SH exact la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

se pot monta cumva arcurile de la variant de pe spate...pe hachback? :(

sau telescoapele de la variant de pe spate se potrivesc la hachback?Am degand sa fac un experiment...si as avea nevoie de nishte raspunsuri.ca sa nu muncesc degeaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare colegi...dupa lungi cercetari am aflata ca se potrivesc arcurile de pe spate de la variant la hachback. ( sorry marius). Azi am fost la dezmembrari si nu am gasit nici o pereche pe placul meu :vaidecapulmeu: , asa ca am hotarat sa-mi iau noi :) . Imi poate spune careva cam cat costa aceste arcuri? :rolleyes: Ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul de catalog (in reprezentanta) pentru un arc spate de Golf 4 este 65 Eur + TVA. :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urmeaza sa schimb si eu arcurile curand,si as vrea o recomandare,ce sa aleg,care este cea mai buna marca in materie de suspensie,banii nu sunt o problema mare,prefer sa dau mai mult si sa fie bun,decat mai putin si sa fie nasol.

precizez ca vreau arcuri sport,sau daca este o suspensie completa sport

Modificat de marymk4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KONI ,vezi la volksman, sunti si arcuri si kit complect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Unde pot gasi o presa de arcuri ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

delux111 - cel mai bine incerci la un service, sa aiba presa, menghina, chei, etc. Nu vrei sa-ti sara intamplator un arc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pt a schimba doar arcurile pe spate, trebuie dat jos telescopul? Ce operatiuni implica aceasta schimbare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicat ar fi elevator.Ridicata masina de fund,desfacut surubul de jos al telescopului,apasat/tras de punte in jos sa iasa arcul,iar la montare invers.Incearca mai bine la un service.Manopera nu ar trebui sa fie mai 30/parte.Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt nevoit sa-mi schimb arcurile de pe spate, deoarece unul este rupt. :(

Arcurile pe care le am eu pe masina au ca si cod de culoare 3 buline verzi si 1 gri. Am gasit niste arcuri care au 2 buline verzi si 2 gri. Din cate stiu, sunt date jos de pe un Golf 4 diesel. Stie cineva daca sunt compatibile ? :huh:

Sau ar putea cineva sa ma indrume catre un site pe net unde as putea verifica compatibilitatea arcurilor, cu diferite coduri de culori ? Multumesc. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?1464067 si http://forums.vwvortex.com/showthread.php?1464067-Stock-Spring-Rates-.......-Let-s-try-to-get-them-right.Pe astea le'am rasfoit eu cand am cumparat suspensia de "gti" de la userul "nu dau nume" si m'a cam lamurit un pic. Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am schimbat si eu de cateva zile arcul dreapta fata (s-a rupt cand am iesit din curte, viteza foarte mica, o denivelare foarte usoara, si totusi a cedat). Am luat unul din dezmembrari (desi nu prea sunt adeptul), l-am montat, am facut doar un drum scurt si pare sa fie OK. Bulinele alea de pe el nu se prea vedeau, dar, dupa cum spuneam, masina pare sa se comporte OK. Desi s-a mai intrebat, mai intreb inca o data si eu, trebuie facuta geometria directiei dupa schimbarea arcului ?... mecanicul zice ca nu, eu va intreb pe voi :). Am vazut doar ca nu a desfacut bileleta antiruliu (daca asta are vreo relevanta) si s-a chinuit un pic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Sal,stie cineva codul ptr un arc fata ptr golf 4 variant,motor 1,9 tdi,74kw,motor axr,culorile de pe arc sant roz-roz-galben

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 pink nu am gasit decat cu violet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Sal,stie cineva codul ptr un arc fata ptr golf 4 variant,motor 1,9 tdi,74kw,motor axr,culorile de pe arc sant roz-roz-galben

acelasi cod de culori la arcuri am si eu, tot variant cu echiparea special, dar ALH...

cica-i luxury suspension

de curiozitate, cate kg apar la tine in certificatul de inmatriculare? la mine ii 1410kg...

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

vreau sa-mi schimb arcurile pe fata,dar la magazine mi-au spus ca nu se mai gasesc in comert arcuri ca cele originale (cele cu buline) desi le-am dat si codul.ce sfaturi imi dati ca vreau sa o si ridic de fata.unde se masoara distanta ca sa vad daca masina sa ridicat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am pus arcuri noi acum 2 zile.

Am pus lesforjers.aveam arcuri sport diferenta intre arcuri a fost foarte mare cca 5 cm pe fata si vreo 4 pe spate.

Mi-am schimbat si amortizoarele si flansele pe fata si s-a inaltat considerabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu mi-am pus arcuri noi acum 2 zile.

Am pus lesforjers.aveam arcuri sport diferenta intre arcuri a fost foarte mare cca 5 cm pe fata si vreo 4 pe spate.

Mi-am schimbat si amortizoarele si flansele pe fata si s-a inaltat considerabil.

Salut,

Pui si o poza, doua sa vad cum arata acum masina ? Vreau sa-mi schimb arcurile cu altele sport doar ca mi-e teama de un "drop" prea mare. Nu stiu cat de ok este combinatia: arcuri sport+suspensii stock, insa vreau sa am si confort, de aceea nu prea as schimba telescoapele stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu le combini asa. Ori pui sport, ori normale. Vrei confort, pune arcuri normale.

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat toate amortizoarele si toate arcurile pe suspensie normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca nu erai multumit ?! Mai bine o las si eu balta, la ce drumuri avem rup masina in doua cu suspensii sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da nu eram multumit.nu puteam sa urc o bordura..arata mai bine coborata cei drept. ca avantaje era foarte stabila in viraje.

eu aveam doar arcuriel sport.amortizoarele erau normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!