Jump to content

Schimbare arcuri


RazvyRULZ
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am cautat pe forum un DIY pt schimbarea arcurilor (fata - spate) insa nu am gasit, daca ati schimbat singuri arcurile va rog postati pasii care trebuie urmati.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa schimbare cred ca ar trebui sa refaci si geometria ;).

Din cate stiu la Golf 4 / Bora dupa schimbarea amortizoarelor si a arcurilor trebuie refacuta geometria rotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde....daca pui arcuri sport rotile vor sta la alta inclinatie, daca pui tot stoc nu cred ca trebuie pentru totul se replaseaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles asa este recomandat de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca merita efortul plus ca ai nevoie de scule Nu demult am schimbat si eu arcurile pe fata si manopera a fost 75 de lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Mda, la banii aia chiar ca nu merita osteneala + sculele, dar poate aveai pile? Plus ca mai inveti cete ceva , sa strici :banghead:, o flansa ,ceva ,poate mai cade masina de pe cric, si cum zicea tipul din link: that will suck beyond belief :banghead: ,scuze de acest mic offtopic.

Mie sincer chiar imi place sa imi repar masina, pt ca e a mea si .. ;) . Mai trebuie spus ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar nu e scump sa schimbi arcurile ... insa imi place sa am satisfactia ca acel lucru e facut de mine. Azi am schimbat arcurile pe spate, maine pe fata :icon_thumright:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata iti trebuie o presa pt comprimat arcul si alta sa-l tii comprimat. Exista si prese cu care faci ambele faze odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca intreb iar, ...am mai primit un raspuns dar nu a fost concludent. La bora mea din semnatura cu suspensie sport se potrivesc arcurile de pe un golf4, 3 usi,benz,suspensie normala? Am fost la doi mecanici dar nu pot spune decat daca le vad pe ambele masini, voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Azi am schimbat arcurile si pe fata, as avea de adaugat la linkul de mai sus faptul ca trebuie desprinsa si planetara de disc si scoasa afara... altfel nu am putut apasa suficient fuzeta pt a scoate telescopul. pe fata e nevoie de presa doar cu telescopul jos, cat destrangi surubul de pe arcul vechi si pe urma pt a comprima arcul nou pana la strangerea aceluiasi surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Noroc ca aveai tubulara cu care se demonteaza. Apropo, stiu ca nu scrie exact in acel link ,dar merge dezsuruband subframe-ul(jugul) acela de sub bucsa de la bara stabilizatoare, numai exact cu atat cat sa coboare sa iti iasa afara telescopul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat au costat cele 4 arcuri ? se simte vreo diferenta? si pus si telescoape noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valibb - 400 ron cu tot cu transport, diferenta nu prea simt (inafara de cei 35mm drop), telescoapele deocamdata sunt cele stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Razvan Nu demult am schimbat si eu arcurile pe fata deoarece am avut unu rupt Am pus doua SH exact la fel si codul culorilor e la fel Nu stiu de ce is mult mai tari si parca sta cam cu 2 cm mai sus fata de celelalte care erau inainte pe masina Oare nu mi le-au pus cu presa? au strans numa surubul de la telescop se pot pune si fara presa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu sunt suspensii reglabile nu poti pune arcul fara presa...masina poate sa stea mai sus daca arcurile sunt pentru un motor mai greu sau poate pentru ca ai avut arcuri mai "moi" (cele schimbate) ...diferenta intre un arc stoc si unu sport e ca arcul sport lasa masina mai jos, deci are cursa mai mica insa cursa respectiva nu mai e asa soft, arcul sport este mai rezistent la compresie si tinde sa revina la pozitia necompresata mult mai in forta :)

Modificat de DjHojd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MS DjHojd probabil is mai noi sau mai putin folosite Is luate de pe acelasi model de masina si bulinele acelea colorate is exact la fel Ma ingrijoreaza faptul ca acum simt socul de la gropi in volan Mecanicul a spus cand am schimbat arcurile ca am un pic de joc si la bieletele de directie ,la ambele Oare de la ele sa fie problema? sau poate asta are legatura si cu faptul ca arcurile is mai tari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11
Nu stiu de ce is mult mai tari si parca sta cam cu 2 cm mai sus fata de celelalte care erau inainte pe masina Oare nu mi le-au pus cu presa? au strans numa surubul de la telescop se pot pune si fara presa?

Ti-au fost schimbate si flansele? banuiesc ca da, acolo pot fi 2 cm :).

Daca erau gata prinse( arc+telescop) se pot pune si fara presa, dar daca ti-ai pus numai arcuri nu prea aicum sa le comprimi...

post-34985-1236281337_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil arcurile tale au fost foarte obosite daca cu alte arcuri de pe acelasi tip de masina sta mai sus cu 2cm fara sa-i pui inaltatoare la flansi, automat si telescoapele sunt lafel de obosite si pe arcuri bune nu reusesc sa compenseze oscilatia rotii. Arcurile si telescoapele lucreaza in tandem. Bieletele uzate amplifica bataia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danutu ai dreptate celelalte arcuri erau mai uzate ca si acestea pe care le-am pus acuma Am facut un test pentru telescoape si mi-au iesit ca sun bune in proportie de 70% , le mai las nu le schimb inca La ce drumuri avem in tara nu ma mir ca se rup arcuri se distrug casete de directie oricat de incet ai merge :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testul pe care l-ai facut este pt amortizare, deci telescop + arc. Telescopul nu se poate testa decat singur pe banc de probe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
BorisFlokow

Unde se pot testa arcuri+amortizoare fara a fi date jos de pe masina si cam cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

La statia ITP.

Cam 20RON.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut.

am si eu o problema, unul din arcurile de pe fata (dreapta) este rupt si vreau sa le schimb cu arcuri de passat. are cineva idee daca se potrivesc sau daca voi avea probleme cu ele? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!