Jump to content

Schimbare arcuri


RazvyRULZ
 Share

Postare recomandată

ma poate ajuta cineva cu niste pareri? sa rupt un arc fata si vreau sa cumpar noi. Ce arcuri recomandati? golf 4 16 16v cu suspensie normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am arcurile pe spate rupte si vreau sa le schimb. Am de ales intre MONROE, ROC si KAYABA. Care dintre ele sa aleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kyb nu stiu daca este havy duty, Roc este havy duty de monroe habar n-am. Nimeni nu si-a schimbat arcurile sa spuna o parere despre ele?

Modificat de X@by
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca am combi si cateodata mai car si eu cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe bora berlina am pus arcuri Lesjofors acum 2 ani si nu dau semne de oboseala. Cand le-am schimbat masina s-a inaltat un pic si de atunci tot asa a ramas. Cauta arcurile compatibile pentru masina ta la ei in catalog :)

http://web.tecdoc.net/lesjofors/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marca Lesjofors nu gasesc in oras la mine numai cele 3 enumerate mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Monroe are varianta HD pentru puntea spate cu codul SP2070.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara, deranjez cu o intrebare. Ce anume ar putea fi montat rau sau intr-o alta ordine decat cea fireasca si normala la o suspensie sport (ta technix) pt golf 4 de nu coboara de bot deloc, ramanand ca si cum ar avea suspensia stoc?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

    mi s-a rupt arcul de suspensie pe partea stanga(pt. masina din semnatura)am gasit Lesjofos la 119 RON,dar conform meseriasului ma costa manopera 200 RON,stie cineva daca acest pret pt. manopera este corect?Este ok sa schimb numai arcul rupt sau trebuie sa schimb ambele arcuri pe fata pt. a evita eventualele probleme de dezechilibru,directie....?

Modificat de klaus123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200ron pt ambele poate. Cum a zis si colegul mai sus schimba-le pe amandoua. Arcul nou e mai rigid decat cel vechi si o sa stea masina inclinata. Eu am pus Kayaba si arcuri si amortizoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am arcuri sport (rosii), iar garda la sol deranjant de mica. Vreau sa-i pun arcuri noi, normale ca sa ridic garda. Nu stiu daca:

- amortizoarele de pe masina sunt valabile si cu arcuri normale sau trebuie si alte amortizoare.

-presupunand ca schimb arcuri si amortizoare, cu ocazia asta ce mai e de schimbat pe acolo daca tot demontez?  Talere, burdufuri...

-care ar fi cel mai inalt model de arcuri, are o denumire?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut. Azi am gasit arcul din spate stânga rupt. Masina este golf 4 scurt benzina. Ce producător recomandări?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sachs , Febi sau Monroe ceva mai ieftin desi eu as merge pe varianta 2 pentru ca am 3 ani de cand imi echipeaza suspensia inclusiv telescoape si nu sunt probleme iar gropi au vazut slava domnului...oem nici nu cred vrei sa auzi la ce pret are si nici nu merita investitia(parerea mea).Le vei schimba pe amandoua ca asa este normal si verifica si telescoapele sa nu fie moarte si de aici si ''calcarea'' arcurilor pana la rupere.Poti gasi si mai ieftine depinde de tine cat esti dispus sa investesti in masina si ce ai sa cari prin portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu car cine stie ce cu masina, din ce am vazut s-a rupt chiar prima spira de sus unde sta pe tampon. arcurile produse de KYB ce parere aveti. am vazut ca au un pret mai mic fata de cele de sachs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In locul tau as pune Sachs ,arcuri si amortizoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut! am niste arcuri de diesel,vreau sa le pun pe un benzinar, pe fata s-o mai ridic putin, problema e ce fel de amortizor cumpar, exista diferente intre amortizoarele de diesel si cele de pe benzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut am un golf 4 variant 1.9 tdi alh nu a avut carlig de remorcare iam montat eu dar vad ca se lasa cam tare daca stau 3 oameni in spate sau am greutate in porbagaj daca masina e goala sta normal am arcuri normale pe ea nu sant sport si as vrea sa le schimb intrebarea mea este care e diferenta dintre un arc normal fata de un arc heavy-duty si daca trebuie schimbate si telescoapele sau nu daca pun arcuri heavy-duty si ce firma mi-ati recomanda va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, am un golf 4 variant alh caruia i s-a rupt un arc pe spate. Am vrut sa comand niste arcuri noi de pe autokarma, dar am fost sunat de cei de acolo sa-mi spuna ca masina mea, conform seriei de caroserie, are suspensie sport si mi-au recomandat un arc care costa 470 lei/bucata, ceea ce e cam mult pentru bugetul meu.

Am incercat la alt magazin de piese (Unix din Pitesti) si am primit acelasi raspuns. Am atasat arcul meu rupt. Mentionez ca cei de la Unix aveau acelasi model de arc cu acelasi cod de culori si numar de spire si au mai spus ei ca este original, ceea ce-mi vine a crede de vreme ce pretul lui era de 700 lei/buc.

De vreme ce nu sunt dispus sa dau 1000 de lei, respectiv 1400 pentru doua arcuri, ce solutie as avea?

A mai vazut cineva acest model de arc cu culorile astea?

Este asemanator cu alt arc, eventual mai ieftin?

Exista vw golf 4 variant sport sau cel putin cu suspensie sport din fabrica?

Daca iau niste arcuri cu care o sa am aceeasi garda la sol, astfel incat amortizorul sa aibe cursa normala, e vreo problema?

index.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, AdrianCOP said:

De vreme ce nu sunt dispus sa dau 1000 de lei, respectiv 1400 pentru doua arcuri, ce solutie as avea? - Sa vinzi Golf-ul si iei o masina pe care sa ti-o poti permite ca intretinere. Sau sa cauti arcurile dupa cod de culoare in dezmembrari (nu recomand).

 

Este asemanator cu alt arc, eventual mai ieftin? - Eu zic sa mai cauti arcuri dupa seria de caroserie, mi se pare maricel pretul

Exista vw golf 4 variant sport sau cel putin cu suspensie sport din fabrica? - Da, am avut eu asa (confirmat de decodarea VIN facuta de cineva)

Daca iau niste arcuri cu care o sa am aceeasi garda la sol, astfel incat amortizorul sa aibe cursa normala, e vreo problema? - Teoretic nu, daca sunt tot arcuri de Golf Variant diesel.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si la reprezentanta pentru o oferta si macar ai certitudinea ca sunt ok piesele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, Muale said:

- Da, am avut eu asa

Ai avut dificultati in gasirea de piese de schimb?

Difera si alte piese in afara de cele de suspensie? (Cum ar fi un kit complet de ambreiaj cu volant cu tot)

Cu ce difera fata de varianta normala?

Multumesc pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu talonul, la magazin de piese auto si iti da oferta.

original sau producatori (eu am luat Kyb parca)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!