Jump to content

Dimensiune roti Golf IV


Northman
 Share

Postare recomandată

H e indicele de viteza, iar 91 e indicele de incarcare. Cred ca e undeva pe forum si "traducerea" lor. 

Ok mz deci as putea pune acele jante pe 16 Montreal II fara probleme pe masina mai ales ca sunt OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur. Si arata si mai bine decat Racing Line-urile alea, parerea mea. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
dragomiricacristinel

Eu ampe masina toate cauciucurile 205/55 r16 si vreau sa-mi cumpar 4 jante de aliaj.

Pe jantele de tabla nu se mai cunoaste scrisul,doar pe rezerva pe care este trecut ca j 6 1/2 iar et 42.

Eu pr siteuri nu gasest deloc cifrele astea,gasesc doar j 6,5 si 7 iar et 35 si 38.

Daca imi cumpar jante cu et 35 sau 38 si j 3.5 sau 38 pot pune atat jantele pe madina cat di cauciucurile pe ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut, am un Golf 4 motor 1.4. Momentan masina are jante R14, urmeaza sa-i cumpar cauciucuri, si cu ocazia asta as vrea sa-i pun jante mai mari, 195/65/R15 ca sa se mai ridice putin si garda la sol, pt ca mereu stau cu frica atunci cand e vreo bordura mai inalta sau cand sunt denivelari mari in asfalt, ba chiar am si atins-o pe dedesubt odata. R15 mi s-a recomandat si la o vulcanizare. E ok sa trec pe R15? Care ar fi dezavantajele? Demararea mai greoaie, consum mai mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa pui si pe 17, garda la sol ramane aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ramane la fel, are vreun rost sa trec pe R15, sa mai dau banii pe alte jante? In afara de stabilitate, ce se mai imbunatateste?

Modificat de csm_1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite o poza de la buson cu ce recomanda vw,pt 2 usi.Asta e si in acte.Dimensiune mica buna pt iarna,aspect/stabilitate/consum mai mic.Cu r16 am luat-o,asa merg vara/iarna,totul ok.Nu consuma exagerat comparat cu ce ziceau alti colegi pe aici.

Imag064.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Marius-Dan exact asa scrie si la mine pe capac.  Treaba e ca baietii de la vulcanizare mi-au recomandat sa trec pe R15, ei cu gura lor au spus ca se mareste putin garda la sol. Asta ar fi si principalul motiv de schimbare + stabilitatea masinii. Mi-au spus ca R16 e nitel cam mare.

Modificat de csm_1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o simulare pe un calculator de jante/roti si vei vedea ca diferentele nu sunt asa mari.Stabilitate ai pe r16 sau mai sus dar nu cu motorizarea noastra+ca r17 trebuie umblat sa le treaci in acte.R16 cu cauciucuri noi=love la 1,4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare. Stie cineva daca pot pune pe golf 4 jante de 16 cu ET 38 fara sa-mi atinga  cauciucul im aripa cand e imcarcata full... Mersi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Redau mai jos dimensiunile originale ale jentilor VW Golf IV - atat cele de aliaj, cat si roata de rezerva care era de tabla aveau aceleasi dimensiuni.

Poti folosi aceste dimensiuni pt a le introduce intr-un calculator online  de jante pt a verifica variatia rezultata fata de cele OEM in functie de jantele pe care vrei sa le montezi - din pacate nu ai postat si J-ul pt a avea toate detaliile jentii.

 

jante aliaj 1J0601025 AN

Janta rezerva 1J0601027 R/T

- 5x100
- ET 42!
- 6,5JX16H2
- Gaura centrala in janta (CB) 57,1

Prezoane
M15, Filet 1.5, Lungime 25, Cap (cheie) 17

 

Pneuri: 195/65 R15 91H sau 205/55 R16 91H (luate din CIV)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Adresez intrebarea celor care au omologat roti 17 la golf 4.Ma intereseaza ce acte sunt necesare si de unde se pot obtine(reprezentanta?). Am cumparat masina cu jante de vara 17, neamtul are documentatie si acte de la tuv dekra cum ca are dreptul sa monteze pe masina asta jantele 17,originale de altfel. Oare RAR- ul ia in considerare documentul de tuv dekra? As putea sa il traduc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Omule, omologarea la RAR se face contra cost....eu ti-am dat toate modelele de jante cu care vine Golf 4 din fabrica....aia de la RAR NU au ce sa comenteze, daca ai unul dintre modelele de jante OEM pe R17.
Uite, de ex. modelul asta Santa Monica. 
https://www.original-felgen.com/1j0601025s1e9.html

Daca ai alte jante AM, atunci da, ai o problema,...dar se poate rezolva si aia, le spui alora de la RAR sa iti treaca in talon 2 marimi de roti R16 si R17.

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afla  a nu e deloc asa, trebuie prezentat un document care  sa confirme ca pe modelul respectiv de masina pot fi montate jante 17 cu anvelopele respective. Unii au obtinut de la reprezentanta hartie, eu am documente de Germania,intreb daca a mai omologat cineva si au fost de ajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omule, tu poti omologa si roti de camion daca vrei ... in fine, tu ia-te dupa "uniii" aia!
Reprezentante tie niciodata NU iti va da nimic la iana in acest sens!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
Nenciu Victor
On 10/10/2018 at 8:27 AM, mariuscbn said:

Omule, tu poti omologa si roti de camion daca vrei ... in fine, tu ia-te dupa "uniii" aia!
Reprezentante tie niciodata NU iti va da nimic la iana in acest sens!

Ma faci sa rad !!! Nimeni intreg la minte din lumea asta nu iti va omologa jante mai mari sau mai mici decat cele impuse de catre producator !!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut,as dori sa pun pe un golf 4 niste jante pe 17 cu anvelope 225/45 aveți idee daca o să atingă ?

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225/45/17 a fost o varianta omologata pt. unele modele G4.

Cel mai bine este sa verifici in CIV daca ai trecuta si dimensiunea asta pentru a nu avea probleme cu politia/RAR.

Conteaza si pe ce jante sunt, adica ET-ul si J-ul jantei. Deci cu jante potrivite, nu atinge.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut. Am un golf 4, 1.4 cu dimensiunile jantelor R14 și R15 in acte. Mă întreb dacă se pot omologa jante  R16 și R17 și cât ar costa. Mulțumesc! 

Modificat de vesaionela
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
sylverbozvaci
On 30.01.2018 at 21:24, HRTS a scris:

Redau mai jos dimensiunile originale ale jentilor VW Golf IV - atat cele de aliaj, cat si roata de rezerva care era de tabla aveau aceleasi dimensiuni.

Poti folosi aceste dimensiuni pt a le introduce intr-un calculator online  de jante pt a verifica variatia rezultata fata de cele OEM in functie de jantele pe care vrei sa le montezi - din pacate nu ai postat si J-ul pt a avea toate detaliile jentii.

 

jante aliaj 1J0601025 AN

Janta rezerva 1J0601027 R/T

- 5x100
- ET 42!
- 6,5JX16H2
- Gaura centrala in janta (CB) 57,1

Prezoane
M15, Filet 1.5, Lungime 25, Cap (cheie) 17

 

Pneuri: 195/65 R15 91H sau 205/55 R16 91H (luate din CIV)

Eu merg cu jantele originale si anvelope 195/65/15 Hankook. Nu am inteles de ce isi pune lumea jante de 18 si 17 pe Golf 4 :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!