Jump to content

Lupo - Tuning


Slick

Postare recomandată

@Slick astept sa vad cum iese la tine si ce piese ai folosit si pe urma cred ca imi montez si eu. Am inteles ca plafoniera e pana in 300 RON.Intr-un post mai vechi scria cineva de 200 RON la colegul volksman, dar postu era de anu trecut.

Link către comentariu
Din cate stiu este identic ca la Golf4/Bora. Exista si un DIY cu poze

Exista si un DIY cu poze pt G4. La lup mai trebuie si adaptata in plafon...in sensul ca trebuie taiat din plafon ca sa intre. Oricum este loc...si este si de unde taia.

Dupa ca execut operatiunea, exemplific cu foto. Dar asta in noiembrie...sau mai devreme, depinde de cat de repede vand ce am de vandut :D

(ex: oglinda dreapta mare pentru Passat)

Link către comentariu

Si la Bora/Golf 4 tai din burete ca nu incape mufa :). Bafta cu vanzarea si asteptam plafoniera. Sa stii ca merita :D

Link către comentariu
Asta seara Lupu a primit un capac R8, care se asorteaza cu joja. Totul e fain.

Am sa revin si cu foto pe lumina zilei.

se poate monta si pe scirocco toate au acceasi dimensiune?

Link către comentariu
se poate monta si pe scirocco toate au acceasi dimensiune?

cred ca da

selectionerul a spus ca a pus la A4, ceea ce o sa fac si eu...cred ca dimensiunea e universala mai mult ca sigur

Modificat de Slick
Link către comentariu

Salut, misto tare "jucaria" ta, dar cu niste roti mai late ar fi mult mai "aranjata"

Sa o stapanesti cu placere!!!

Link către comentariu

din cate stiu eu ai nevoie la Lupo si te o rama de fier care se prinde de plafon si in aia bagi plafoniera despre asta vorbesc http://www.ahw-shop.de/shop/products/einba...nenleuchte.html in rest daca nu te descurci poti sa ma cauti pt ajutor :D

PS: cine e interesat de plafoniera W8 sa-mi lase un PM

Link către comentariu
Salut, misto tare "jucaria" ta, dar cu niste roti mai late ar fi mult mai "aranjata"

Sa o stapanesti cu placere!!!

Mercic pentru aprecieri! Pana la gumele late urmeaza cele mai inguste de iarna 165. De la primavara ne latim la 195 :icon_thumright: si ne si marim la 15.

Link către comentariu

Am o rugaminte la tine. Poti sa faci o poza la capacul de R8 din lateral sa se vada si partea care intra in motor si partea de care apuci si o poza doar la partea care intra in motor ca eu am incercat sa vad daca se toate sunt la fel si am contatat ca cel de pe golf V nu merge pe scirocco deoarece e putin mai lung cel de la scirocco (mai lung ma refer de la partea care e afara si partea care intra in motor) Ms mult

Link către comentariu

Foarte tare transformarea! :frigbaitata: Am urmarit cu atentie tot topicul.Tine-o tot asa si felicitari!

Sunt totusi curios la cat se ridica BUGETUL pana la final?! :D Sunt cu ochii pe topic in continuare (m-ar interesa sa inegresc si eu putin stopurile la Passat sau daca cineva are ceva variante de stopuri pentru 3bg cu led sau clare m-as bucura de ajutor)

Spor in continuare la modificari :D

Link către comentariu
Foarte tare transformarea! :) Am urmarit cu atentie tot topicul.Tine-o tot asa si felicitari!

mercic fain pt aprecieri! Zilele acestea am sa vad cum adaptez footrest-ul Audi TT type.

@robi_zet pentru 30 de lei eu cred ca merita cumparat si incercat. Se nimereste.....f bine = fericire, nu se nimereste...asta e, ai ocazia sa il vinzi cuiva care se va bucura de el. Acu' 30 de lei n-o fi un capat de tara. Spui ca nu i-ai avut si gata..:D

Ce zici? ;)

Modificat de Slick
Link către comentariu
mercic fain pt aprecieri! Zilele acestea am sa vad cum adaptez footrest-ul Audi TT type.

@robi_zet pentru 30 de lei eu cred ca merita cumparat si incercat. Se nimereste.....f bine = fericire, nu se nimereste...asta e, ai ocazia sa il vinzi cuiva care se va bucura de el. Acu' 30 de lei n-o fi un capat de tara. Spui ca nu i-ai avut si gata..:)

Ce zici? ;)

Da am dat si eu comanda il astept daca nu merge se vinde

Frumos proiect

Link către comentariu
@Slick astept sa vad cum iese la tine si ce piese ai folosit si pe urma cred ca imi montez si eu. Am inteles ca plafoniera e pana in 300 RON.Intr-un post mai vechi scria cineva de 200 RON la colegul volksman, dar postu era de anu trecut.

Poi daca pretul e de anul trecut, acum ar trebui sa scada pentru ca e criza :unsure:

Link către comentariu

Multumesc tutulol pt aprecierile dumneavoastra :blink:

Cine imi poate da si mie codurile inelelor cromate ale cadranelor bordului pt Lupo GTi?

Multumesc anticipat

Modificat de Slick
Link către comentariu

se pare ca nu sunt separat decat cu tot bordul...

eventual sunt aftermarket , pe original vine tot bordul.

post-4236-1256154603_thumb.jpg

Link către comentariu

so...this will be sau this is it ca e in trend :icon_cool:

Maine ajunge de la Tg. Mures si intra in preparatie. Renuntam la clapeta si badge.

Intrebare:cu ce lipesc eleronul de noul haion?

Vand haion de Lup.

post-8752-1256221465_thumb.jpg

post-8752-1256221476_thumb.jpg

post-8752-1256221488_thumb.jpg

Link către comentariu

il poti lipi cu dublu adeziv dar risti sa pice

sau dinaia de lipit parbrize dar nu-l mai dai jos decat cu scula speciala

sau... mi-l poti da mie daca nu sta lipit :icon_cool:

Link către comentariu

1. cat ai dat pe eleron?

2. vei asista la transformarea hayonului? Daca da, ar fi bine sa ai un aparat foto la tine si sa fotografiezi pasii... Facem un topic... Asta daca nu te deranjeaza ca poate vei fi copiat in viitor... Am mai vatu pe un forum din UK o astfel de modificare, dar am mai ramas cu cateva intrebari fara raspuns...

3. cat ai dat pe eleron? SPune-mi ca nu e asa scump :)

Link către comentariu

eleronul il are deja pe vechiul hayon... asa e masina cu eleron e varianta cu motor FSI , dar se poate comanda nou de la VW eleron dinala.

Link către comentariu
1. cat ai dat pe eleron?

2. vei asista la transformarea hayonului? Daca da, ar fi bine sa ai un aparat foto la tine si sa fotografiezi pasii... Facem un topic... Asta daca nu te deranjeaza ca poate vei fi copiat in viitor... Am mai vatu pe un forum din UK o astfel de modificare, dar am mai ramas cu cateva intrebari fara raspuns...

3. cat ai dat pe eleron? SPune-mi ca nu e asa scump :vaidecapulmeu:

@johnyBOY ai dreptate ar fi meritat si un tablou imagistic al situatiei, dar sper ca povestirea sa suplinesca absenta jpeg-urilor.

Cu soferul dubitei care a adus haionul la Buzau a ramas vorbit ca ma suna din timp. Azi dimineata pe la 8.30 suna telefonul: "acum intru in Buzau" - bravos. Repede o pereche de pantaloni pe mine si un hanorac si fuga la intalnire. Asa s-a intamplat ca aparatul foto a ramas acasa. Am stabilit sa ne intalnim la service-ul unde vorbisem sa il vopsesc.

Mi-a dat haionul, s-a efectuat plata si a plecat. Transportul a fost din partea firmei. Prima impresie pe care am avut-o a fost ca am dat-o in bara si am dat banii aiurea pt ca mi se parea ca nu se potriveste. Haionul de Lup 1.4 FSi e complet diferit si de cel de Arosa dar si de alte modele de Lupo. Nu stiu cum sa explic, dar este diferit, insensul ca are stalpii mai grosi (in carne), si parea cel de Arosa, din cu totul alta poveste. Eram f descumpanit, si am rugat cu jumatate de gura, totusi sa il montam, sa vedem care e treaba...daca necesita interventia flexului, etc. S-a demontat eleronul lupului cam in jum de ora si l-am montat pe cel de Arosa.

Bine inteles ca in timpul asta am raspuns intrebarilor baietilor de acolo: "Da de ce ati luat altul, ca asta vad ca e perfect care il aveti"

Mi-a revenit inima la loc oarecum, pentru ca totusi desi parea sa nu se potriveasca...pana la urma treaba nu a fost chiar asha. Imaginea spatelui se schimba un pic. De la haionul lupului care era ceva mai patratos in linii, imaginea fiind intregita de prezenta eleronului si stalpii laterali, la un spate ca de ou un pic rotunjit, imagine data de haionul de Arosa.

Ajungem acum si la eleron si app. de asta cand am citit postul tau mi-am amintit de faza de la Recursul Etapei cand de fiecare data cand era invitat Mircea Lucescu intrebarea lui Ioanitoaia "Si cat castigatati la Besiktas”?

De prima data de cum am vazut haionul de Arosa am avut um mare semn de intrebare referitor la eleron, daca acesta se va potrivi. Problema e, (tragica), ca el nu se potriveste pe cel de Arosa :icon_thumright: .

Eleronul asa cum a precizat ulterior si steamroller il am de pe haionul OEM si e stock pe varianta de lup 1.4 Fsi. Problema e (tragica) ca el nu se potriveste pe cel de Arosa.

Codul eleronului este 6E0 827 939 si costa 1450 lei (paisprezece milioane cinci sute de lei vechi).

Si cam asta a fost marea dezamagire a zilei. Cred ca cumva el ar putea fi adaptat, dar asta inseamna decupat...etc si nu vreau. E pacat de el.

Alternativa ar fi cel din fotografia atasata. Idea e ca as face schimb. Cine e doritor de leron de lup sa cumpere pe cel de Arosa si facem schimb. Inca nu stiu codul celui de Arosa, dar din ce am vazut pe net e la jum de pret fata de cel de lup. Cca. 800 lei.

Maine se gateste de vopsit si montat "noul" haion si revenim cu foto.

P.S. De vanzare haion + eleron

post-8752-1256322724_thumb.jpg

Modificat de Slick
Link către comentariu

Astazi s-a finalizat treaba.

Dimineata am mers la service insa montajul incepuse. Cand am ajuns se punea deja instalatia electrica, asa ca fotografiile atasate sunt incepand cu acea operatie.

Rezultatul este mai mult decat bun. Dar astept si parerile voastre sincere.

De cand am adus masina acasa imi tot vine sa cobor in parcare sa ma uit la haion. Am scos catelul afara de vreo 2 ori cu aceasta ocazie, m-am oferit sa ma duc sa cumpar paine chiar daca nu era stringenta treaba, trecand dus-intors prin parcare bineinteles.

Saptamana viitoare merg la Catalin (pt. cine e din Buzau) sa aplice folia, si bineinteles stiker-ul vwforum, ca tabloul sa fie complet intregit si cu asta cred spatele e complet...minus eleron care ramane ca tema.

Fotografiile sunt facute imediat dupa montaj si imi cer scuze pentru murdaria evidenta. De la service baietii m-au sfatuit sa aman spalatul pentru miercuri, joi, haionul fiind vopsit astazi. Asta ca o recomandare din partea lor.

P.S. De vanzare haion+eleron varianta 1.4 FSi

.

si inca cateva

post-8752-1256393780_thumb.jpg

post-8752-1256393791_thumb.jpg

post-8752-1256393802_thumb.jpg

post-8752-1256393825_thumb.jpg

post-8752-1256393832_thumb.jpg

post-8752-1256393848_thumb.jpg

post-8752-1256393862_thumb.jpg

post-8752-1256393981_thumb.jpg

post-8752-1256393992_thumb.jpg

post-8752-1256394001_thumb.jpg

post-8752-1256394010_thumb.jpg

post-8752-1256394018_thumb.jpg

post-8752-1256394029_thumb.jpg

post-8752-1256394111_thumb.jpg

post-8752-1256394118_thumb.jpg

Modificat de Slick
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!