Jump to content

Capace de motor


cosmin1012
 Share

Postare recomandată

Motoarele de 1.4 Tdi 70 cp nu au capac din fabrica. Au doar cele de 80 CP. De fapt se zice ca asta ar fi diferenta de bani dintre cele doua motoare (cei 10 cp in plus si capacul). Polo-ul meu de 80 cp a venit cu capac din fabrica peste tot motorul. Daca am timp o sa pun o poza cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cosmin1012

    9

  • p.i.g

    3

  • Aditu

    3

  • mihaibzgica

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

da , asa este , are filtru de aer incorporat .

Salut ! si pe mine m-ar interesa un capac de motor ! al meu polo 9N3 an 2008 nu are !asa a venit din fabrica ! Ce pret are ? Se monteaza usor?

capac motor polo AZQ , 2003, 1.2

Ce pret are ? Se potriveste pe un polo 9N3 an 2008 ? Al meu a venit fara capac din fabrica! :Driver: E super capacul! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic, dar mai este o diferenta intre motorul de 70 si cel de 80 de cai. motorul cum am eu, BNM are turbina gt1241, iar cel de 80 de cai are gt1544. de asemenea are si alt soft. capacul este singura diferenta vizibila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ lucianwake , acelasi tip de motor am si eu , cu 51 kw , nu are capac la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A incercat cineva sa puna capac asa pe un motor de 44kw care are filtrul de aer separat, merge?

Arata mult mai bine celalalt, e mai mare si e si scrisul 1.2 12v

Si poate are cineva poze cu sistemul de prindere al capacelor de motor, sa vedem in ce ar consta modificarile daca e cazul,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut, eu caut sigla de "vw 1.2 12v" care se monteaza pe capacul de motor la un polo 9n, 1.2 din 2002, AZQ. ma ma puteti orienta spre un loc unde as putea gasi asa ceva? va multumesc

Modificat de jfk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezmembrari sau google...ebay :icon_thumright:

Anunturi pe forum sau pe net. Poate gasesti un capac cu scrisul...

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
barbulescu marius

avetii idee cam cat costa un capac de motor pt 1.4 tdi cod BNM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare colegi,am si eu o intrebare pe unde se i-a capacul de la motor jos? Ma gandesc sa nu fie ceva cleme si sa le rup....daca aveti poze/scheme ceva....

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Mai intai de toate ... sa scriem corect din punct de vedere gramatical. Nu ne-o cere doar regulamentul forumului, ci anii petrecuti in scoala. "I-a"?

Plus ca eu cred ca acel capac se da jos, nu se "ia" jos. Si semnele de punctuatie, majusculele ... au un rost.

Si ca sa iti raspund la intrebare...iti spun cum e la TDI, niste bucse mici de cauciuc de pe capac il tine pe acesta fix peste motor, si prin tragere usoara de capac se rezolva treaba. La benzina cred ca sunt niste cleme in lateral...?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel e si benzina cel putin la mine . motor 1.2 bme din 2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot 4 bucse de cauciuc tin si capacul motorului 1.2 12V AZQ dar trebuie scos cu atentie deoarece din capac,in partea dreapta, iese si un tub mic din plastic unde se cupleaza un furtun si...... acel tub se poate rupe usor,de aceea trebuie scos,in prealabil, furtunul........eu era sa o patesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici cred ca se vede furtunul despre care zice FLO-RIN mai sus. Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Saluatare baieti! Rog frumos un coleg care are capac similar cu cel din FOTO postului 1 sa imi dea un PM.

Si ca sa detaliez:

Capacul din postul numarul1 il am si eu pe masina si am o nedumerire!!!! ARE 2 ORIFICII DE ADMISIE A AERULUI :)) si nu stiu care din ele sa o pastrez??? Una din ele e pe dosul capacului in mijlocul acestuia si duce cu 10 cm de teava spre catalizator - a doua este prin burduful lateral care duce in bara din fata.

Momentan "e setat " sa admita aerul din teava aia de pe catalizator dar ma intreb nu cumva e invers. Asa ca rog un coleg care are capacul identic sa ma ajute si pe mine sa dezleg misterul.

Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,te rog foarte mult ,fi amabil i da-mi si mie codul dupa capacul tau de motor,ptr caam si eu un polo,1,2,benzina,cod mor BBM,44KW CU SERIA DE CAROSERIE WVWZZZ9NZ8Y231114,ptr ca nu a avut din fabrica si urmarindpoza afisata de tine cred ca merge acest tip de capac.Multumesc mult de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
Pescarudepolo

Salutare. Am un polo din 2002 1.2 12V cod motor AZQ. In legatuta cu capacul motorului... Am observat ca pe spatele ( la mijloc) capacului este un furtunas care nu stiu ce e cu el si in partea dreapta a capacului cum te uiti la motor mai intra un furtunas in capac. Stie cineva ce rol au aceste doua furtunase?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vezi si postul meu #330 din topicul "Coduri piese si accesorii originale Polo".

Furtunul care merge la capacul axelor cu came are rolul de a asigura aer filtrat pentru ventilarea carterului iar cel care duce la EGR asigura aer filtrat (la presiune atmosferica) pentru echilibrarea presiunii in interiorul valvei pe timpul fazei de control  (citeste despre functionarea EGR)

P.S.

Nu este nevoie sa postezi aceeasi problema in mai multe topic-uri. Este recomandat sa citesti tot ce s-a postat.

Modificat de ionel.d.2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

motor 1.4 tdi cod BNM, nu am capac motor. sunt modele BNM cu capac? de la ce cod motor s-ar potrivi si cat costa nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru l-am intrebat si eu la reprezentanta la ultima revizie si raspunsul a fost ca nu exista :(

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si de la modelul de 80 cp nu se potriveste? difera soft si turbina din cate stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti spun ce mi-au spus. :)

Daca ai posibilitatea sa incerci spune-ne si noua rezultatul ca si eu sunt interesat sa montez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge capac pe BNM,a pus colegul raducu_020.Baga un PM la el si intreaba de la ce cod de motor se potriveste,ca eu nu mai retin exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Se prezintă următorul zgomot la capacul motorului : 

 

Când apăs pe el nu mai face zgomot (fără presiune se atinge de țeavă gri din dreptul siglei,  apare și in clip). 

Îmi lipsește vreun cauciuc,  vreo piesa,  sau nu e montat bine?  Îmi poate arata un coleg cu același motor AWY 1.2 cum are în partea din fata capacul motor? 

Modificat de mihaibzgica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tampoanele capacului=>kaput!Infasoara niste banda pe suportii metalici unde vine infipt capacul,apoi baga fortat capacul si zgomotul inceteaza,asa,de proba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!