Jump to content

martor bord usi deschise


cosmin1012
 Share

Postare recomandată

salutari. am si eu o problema. am un polo comfortline din 2006 si sunt curios de ce nu se aprinde martorul mentionat in titlu. luminile de interior se aprind cand deschis o usa, iar martorul de portbagaj deschis functioneaza. mai are cineva aceasta problema?

Modificat de cosmin1012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are masina optiunea asta.s-a mai tratat si pe alte topic-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. multumesc. credeam ca este o problema a masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" kelu "

Salut

Sa inteleg din spusele tale ca ( virgula ) Comfortline nu are asa ceva ? Este vorba doar de 2006 ?

Eu la a mea din 2005 am martor in bord pentru usi deschise.

Mihai

post-5732-1234636575_thumb.jpg

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am. stie cineva cum as putea sa activez functia? sau cum se poate sa am si eu asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cand am schimbat ledurile in bord am observat ca nu am led pentru usi deschise. am pus un led si nu functiona, mai trebuiau facute legaturile cu swichuri cum sunt si cele pentru plafoniera si din usi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se vede ca am doar un led lipsa.

Afara de acel LED mai am doua care nu aprind. Nu stiu care este functia lor. Nu am sapat sa vad.

post-5732-1234643710_thumb.jpg

post-5732-1234643717_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles. exista niste scheme care sa imi arate cum se desface bordul? sau scheme cu switchul din usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este greu de pus led si legat firele de la switch? de care led trebuie sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta doar un electronist se pricepe sau cine are talent... :)

ledul este smd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. mersi de info :) macar stiu ca nu e nimic defect la masina mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" cosmin1012 "

Nu cred ca trebuie trase alte fire din broasca spre IC.

Atat timp cat plafoniera se aprinde la deschiderea usii ( usilor ) firul este tras din portiera ( portiere ) spre interiorul masinii.

Mai ramane de vazut ( Michael_9N - electronist se pricepe sau cine are talent... ) ce trebuie facut. LED-ul nu este greu sa-l lipesti.

Nu stiu daca in IC sunt montate piesele ( probabil o rezistenta ) pentru limitarea de curent.

Eu am schimbat ledurile ( chiar daca as fi putut singur ) la un electronist care are aparatura profesionala de dezlipit si lipit. Cred ca si " Michael_9N " la acelasi. :icon_thumright:

Este un topic " schimb leduri ". Baiatul este din Bucuresti asa ca spor la treaba daca doresti acest lucru.

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. va multumesc mult pentru informatii :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari. am si eu o problema. am un polo comfortline din 2006 si sunt curios de ce nu se aprinde martorul mentionat in titlu. luminile de interior se aprind cand deschis o usa, iar martorul de portbagaj deschis functioneaza. mai are cineva aceasta problema?

din ce stiu eu doar la modelele in 4 usi merge martorul respectiv. daca masina ta e in 2 usi s-ar putea sa fie o chestie normala treaba cu lipsa martorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Si eu as vrea sa fac sa mearga avertizarea luminoasa la deschiderea usilor. Momentan imi merge doar semnalul acustic intermitent la deschiderea usii de la sofer, atunci cand am cheia in contact.

Am desfacut bordul insa nu am ledul respectiv. Din cate am inteles Michael_9N, tu ai reusit sa pui led-ul si sa faci legatura cu swith-urile respective pentru a funciona corect. Ne poti da mai multe detalii despre operatiunea aceasta te rugam?

Un pic :) Imi poate da cineva o schema cu legaturile din mufele din spatele IC-ului. Ma intereseaza in ce mufa si la ce pin ar trebui sa fie firele de la senzorii pentru centura si pentru lichid de parbriz. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am pus led`ul, dar nu am mai facut restul legaturilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nt01mus, du-te

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza in ce mufa si la ce pin ar trebui sa fie firele de la senzorii pentru centura si pentru lichid de parbriz. Multumesc!

In mufa de 32 de pini de la IC ai pe pinul 30 (blue/purple) semnalul pentru lichidul de parbriz si pe pinul 20 (yellow) semnalul pentru centura. Ambele sunt catre masa. Adica daca le pui la masa, IC-ul considera ca e lichid si centura pusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!