Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

Gata, eu ma declar rezolvat. Stiu ce sa iau acum, am inteles si cum se vinde, o sa strang si o sa fac. Multumesc Mishutz, taz21 si VWForum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea_0072002

@mishutz: tu ai afirmat "cu banii de oem iti poti lua altceva si sa se auda mai bine". eu unul nu am gasit. am dat chiar de 2x mai mult + alte mufe si inele adaptoare. eu nu am afirmat ca cele originale sunt cele mai bune, dar au cel mai bun raport calitate pret. te rog sa scrii aici ce recomanzi tu, de unde se pot cumpara si la ce pret. asta era si scopul intregii discutii, nu? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-topic: Cred ca mi s-a sters postul sau nu s-a postat. Sunt variante sh destule, gasisem pioneer, clarion, jbl si focal intre 100 si 205 ron.

Sa ma scuze moderatorii daca am gresit cu postul acela. Pana la urma, e alegerea fiecaruia. Mircea, eu doar mi-am expus punctul de vedere si adusesem si exemple.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea, eu zic ca ne invartim in jurul cozii. Daca e sa cautam pe piata sh, gasim si variante:

Pioneer http://olx.ro/oferta/difuzoare-pioneer-ts-g1721i-16-5-mm-cu-distantiere-ID48rn0.html#e037adc6a5100 RON cu distantiere cu tot

JBL http://olx.ro/oferta/difuzoare-auto-jbl-cs-6c-16-5cm-ID3BrXl.html#e037adc6a5noi la 205 RON

Focal http://olx.ro/oferta/difuzoare-boxe-focal-16-5-ID2HX2b.html#e037adc6a5la 100 RON

Clarion http://olx.ro/oferta/difuzoare-clarion-sre-1722r-16-5-cm-ID4bLb8.html#e037adc6a5100 RON

Vroiam sa evidentiez faptul ca poti alege si altceva, mai bun, cu acelasi bani. Acum nu cred ca a crezut toata lumea ca o sa fie "tanti pe mandi".

Nu caut nod in papura, nici sa par interesant, dar poti alege ceva mai bun decat cartoanele facute de Blaupunkt, drept "VW originale"
P.S. cei din Bucuresti pot sa gaseasca 2 difuzoare Hertz de 16,5cm la dezmembrarile de langa Autokarma, ca idee. Cerea cam 80 de RON pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai vazut cum arata Focal-urile alea? Iar Pioneer-urile alea nu o sa sune la fel de bine ca si originalele. Acestea OEM sunt concepute a fi usor de condus, nefiind necesar un amplificator puternic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu caut nod in papura, nici sa par interesant, dar poti alege ceva mai bun decat cartoanele facute de Blaupunkt, drept "VW originale"

 

 

Corect. In locul difuzoarelor Blaupunkt poti alege Philips originale cu codul 1J0 035 411 G, care sunt mai bune si se aud mai bine. :icon_thumleft:

 

Am incercat cam toate variantele de difuzoare OEM pe fosta Bora si pot spune ca astea-s cele mai bune. La 100 de lei eu zic ca merita din plin. Daca vrei ceva cu adevarat bun aftermarket, cumpara Hifonics, Crunch, DLS etc., nu ce gasesti pe la 100 de lei. :tuktuk:

Altfel, ramai la cele pe care ti le-am recomandat mai sus si o sa fii mai mult decat multumit. Uite si 2 link-uri cu ele ca sa le vezi:

 

http://olx.ro/oferta/boxe-golf-4-ID44Jes.html#712646c62a

 

sau

 

http://olx.ro/oferta/boxa-set-difuzoare-boxe-vw-passat-golf-4-bora-ID3Wqto.html#c2d971857b

 

Si eu sunt de acord ca la 100 de lei nu prea au concurenta. Mai ales daca ai 4, sunt piese la care nici nu-ti mai trebuie subwoofer.  :beer:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dani1, la Focal am vazut acum cum arata, my bad! Dar restul exemplelor sunt ok, oricum astea OE ( original equipment ) nu cred ca sunt concepute special pt a merge fara amp. Toate merg fara amplificator, doar ca alea cu mai multi db/m exceleaza fata de restul. A castigat si Blaupunkt o licitatie la vremea aia, atat.

Repet, nu am nimic cu nimeni, facem schimb de opinii si atat. Am avut OE pe masina, acum am altceva si poate doar un Dynaudio sa imi fie pe plac, ca restul, cele standard, sunt doar niste cartoane puse sa nu te ia somnul cand mergi cu masina

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mishutz, e normal ca fiecare sa aiba opinia lui si nu trebuie sa ne suparam, ca doar nu suntem copii. :icon_thumleft:

Ai dreptate, difuzoarele Blaupunkt sunt intr-adevar slabute. Cu cele Philips e alta poveste.

 

ATENTIE insa, vorbesc de cele Philips cu codul pe care l-am dat mai sus. Golf 4/Bora a venit si cu alte difuzoare Philips (cu litera "D" la finalul codului) si care nu stralucesc, insa astea chiar sunt bune. DOAR pe astea le recomand. :beer:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti.

 

Am o intrebare legata de difuzoarele originale care sunt montate pe aceste masini (golf 4 / bora) .

Eu am avut din fabrica pe fata dar nu si pe spate, am dat o fuga la dezmembrari, am cumparat o pereche de difuzoare (Sunt Philips) Codul e mentionat cu cateva randuri mai sus si am primit tweeterele cadou.

Le-am montat si pot spune ca suna surprinzator de bine, daca e reglat egalizatorul corect, si nu se abuzeaza de cele joase (bass) suna exceptional.

Intrebarea mea e cum as putea incorpora aceste dofuzoare intr-un golf3?

Am un prieten care si-a tot cumparat fel si fel de difuzoare (200 lei perechea) si tot ai suna ca din canal.

Degeaba incercam sa reglam din egalizator ... pur si simplu nu merge cum trebuie, moare de ciuda cand se urca in masina mea , si are 4 difuzoare de golf4 pe care nu le poate monta.

Ceva idei , sugestii ????

 

P.S. Am vrut sa postez in aria golf3/vento dar vad ca acel topic e mort de peste un an, s-au pus intrebari dar nu s-a mai raspuns la nici unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G3 din ce stiu usa este cam goala si nu se creeaza incinta corespunzatoare. La G4 este alta mancare de peste, difuzorul acopera singura gaura din usa practic. o varianta ar fi izolarea usii cu folie Dynamat sau facuta cutiuta la fiecare difuzor in parte din material gen Tego. Nu cred ca tine de difuzor in sine de sau de HU. Ia legatura cu userul Fuscobal si poate te consiliaza el pe partea de sunet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm.

In afara de Bora, am avut si inca am o masina care nu are dublura de tabla pe care o are G4/Bora.

Ca sa se auda comparabil - cu difuri stock (care de obicei, pt hu stock, sunt ok) am aplicat pe spatele tablei exterioare a usii si in loc de folia anticondens (plasticul ala lipit sub captuseala usii) aluband (se gaseste la rola in magazine de bricolaj)

Rezultatul este excelent - dispare efectul de "canal" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incercam sa vedem ce iese :-) Multumim pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

SALUT,

 

AM SI EU O BORA, DAR CUMPARATA FARA BOXE IN USI ( NU STIU DE CE ).

CE MA INTERESEAZA PE MINE AR FI, CUM REUSESC SA ANULEZ GRILAJUL DE LA DIFUZOARE? AS DORI SA RAMANA BOXELE LA VEDERE.

STIU CA MULTI VOR ZICE CA VA DA LUMEA CU PICIORUL IN ELE, DAR , DOAR EU CU SOTIA MEA VOM CIRCULA CU MASINA RESPECTIVA, SUNTEM ATENTI :blah: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha... da...da.. vezi tu in timp.

 

de scos grilajele le poti scoate, dar se va vedea destul de urat, intrucat boxa nu o sa vina fix pana in fata de usa.... fata de usa o sa necesite finisare, umplere, etc - deci, cam greu sa realizezi asta fara cineva care sa iti modifice fata de usa, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off...

am vazut cum arata fara si mi-a placut foarte mult..

exista pe forum o sectiune bazar? unde pot sa cumpar difuzoare pentru masinuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut la toata lumea. Am o bora din 99 berlina si as dori un sfat, as vrea sa schimb boxele de la portiere ( fata, spate ) si as dori sa montez si in spate , la luneta. Ma intreb cum trebuie sa fac , ce amplificator mi-ar trebui ? cu 6 canale , e foarte scump... si ma gandesc ca daca schimb boxele cu ceva mai bun decat am , va fi nevoie si de amplificator. Ce imi recomandati, as fi dispus sa dau in jur de 250 ron pe o pereche de boxe. E vreo cineva care se ocupa cu montajul din Galati sau langa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu 250 lei, cam greu sa cumperi ceva care sa se auda mai ok decat cele OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurt: mid-bass inseamna ca se aud doar mediile si bass-ul. N-ai sa auzi inalte, deci iti trebuie si tweeter-e separat. :)

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc la bora pe usile din fata si spate? Imi recomandati altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca alegi varianta cu difuzorul de mai sus, trebuie sa cumperi si difuzor de inalte si filtru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt asa de grozave cele coaxiale (cum sunt cele din link-ul de mai sus). Mai degraba asa ceva (au si tweeter-e si filtre): http://www.audioshop-magazin.ro/difuzoare-auto/difuzoare-componente/hertz-esk-165-5.html

Totusi, spune-ne si de ce buget dispui, ca stim mai exact ce sa-ti recomandam. :)

 

 

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!