Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

si nu ai boxe pe fata ?

 

da firele vin de la pillar sofer/pasager, din mufa... si intra prin stalp, in usa.. coboara la difuzor si din difuzorul de bass, urca doua fire la difuzorul de inalte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am difuzoare pe fata, dar sunt 100% sigur ca masina a avut initial difuzoare pe fata .... se vede ca s-a umblat si la difuzoarele de mid-bass si la tweetere. Nu-mi explic cum de nu am firele trase in usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garantat... fara, nu am vazut pana acum.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa verific pana unde duc firele din mufa player-ului pentru ca din mufa pleaca 8 fire .... pe spate am rezolvat am si pus difuzoare ... o sa vad si pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Se poate pune amplificator pe RCD510? As vrea un amplificator cat mai mic ca dimensiuni,adica as vrea sa-mi incapa sub scaunul soferului.Eventual ce modificari ar trebui sa fac la instalatie si daca le voi face, imi va afecta comunicarea canbus? 

 

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge. Are iesiri RCA? Daca nu, iei amplif cu intrare high level, nu e o idee sub scaun, o sa fie lovit, o sa fie risc de scurtcircut. Poti sa pui puterea amplificata pe instalatia masinii, cu ceva mufe mama-tata. Eu asa am acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge sa pui un amplif oem, ai asta acolo se monteaza, sub scaunul soferului, dar trebuie facute ceva modificari la instalatia de la boxe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la amplificatorul original ar fi ceva gen plug n play cu rcd510?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cat scoate cel original. Cum zic eu, iei semnal din rcd, il duci cu rca-uri la amplificator, apoi te intorci cu firele de la iesirile lui, in mufa ce iesea spre difuzoare inainte de acest montaj. E mai simplu decat pare in ce am scris acum. Asa profiti de cablajul masinii, fara a trage alte fire la usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am un amplificator AM si as vrea sa il pun la RCD510. Am si filtru High level to Low level. Intrebarea ar fi, remote controlul de la amplif,unde as putea sa-l leg? Se poate face sa functioneze ce vreau eu sa fac? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O recomandare pentru un sistem intreg cu boxe fata/spate/usi pentru un Golf 4 si un loc unde le-as putea monta in Bucuresti? Nu sunt audiofil, nu ma intereseaza sa se auda foarte tare, foarte mult bass, doar sa fie un raport bun calitate/pret. Prefer claritate decat galagie.

Momentan am o "chinezarie" care e montata si am boxe doar pe fata.

 

Va multumesc.

Modificat de duculetu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@22Vik- aici se discuta despre difuzoarele de pe Golf 4!

 

@duculetu- pune-ti gamma cu difuzoarele originale si o sa fii multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@taz21 - multumesc frumos de promptitudine. Imi poti da mai multe detalii (eventual link). Sunt la inceput si nu sunt familiar cu multi termeni. De unde ai putea cumpara difuzoarele gamma, pot cumpara un kit intreg (sa acopar fiecare loc de difuzor din masina? Pe langa difuzoare mai trebuie sa mai cumpar ceva? Stiu ca nu aici se discuta dar recomandare de schimbat si casetofonul cu ceva decent ca pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gamma IV -este casetofonul care s-a pus de fabrica si suna foarte bine cu difuzoarele originale.

Le gasesti in dezmembrari sau anunturi. Uite un exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, desi as merge pe casetofonul original deoarece este cel mai sigur, mi-e frica ca "nu stie" .mp3 si/sau stick USB. Pe langa casetofon ce difuzoare sa cumpar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa stie mp3, ii pui un Excarlink

Difuzoare, ti-am zis, tot echipare originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos, acum stiu ce am de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@duculetu, cu banii de OE iti poti lua altceva si sa se auda mai bine. Bine, fiecare cu parerea lui, dar eu am trecut de la cele originale la altele si e mare diferenta, in bine. Atata timp cat nu pui SAL, LG, MAC si altele "very low budget", o sa fie peste cele originale. Passatul meu e 3BG din 2005, difuzoarele sunt si mai vechi ca si conceptie, nu prea poti sa ai pretentii la ceva ce a fost proiectat prin anii 2000 sau mai jos, sa aiba claritate, mai ales ca nu e vreun Dynaudio sau Monsoon, ci difuzoare stock, banale. Eu as merge pe altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

cam ce poate fi mai bun la 100ron, cat se cere pe un set oem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea_0072002

Eu am avut difuzoare mac audio la 220 lei perechea apoi am pus originale. Se aud mai tare cele din urma, dar la fel de clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de tare se aude la aceeasi putere de amplificare inseamna sensibilitate mai mare si mi-e tare greu sa cred ca cele originale sunt mai "wow" decat celelalte. Sunt niste cartoane facute de Blaupunkt, prin anii 2000. Au 15 ani, pe putin, ca si conceptie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea_0072002

Cele oem au venit de pe octavia 2, deci 2004-2013, dacă nu greșesc. Ca și concepție, difuzoarele au rămas la fel. Poate au mai schimbat materialele, poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@duculetu, cu banii de OE iti poti lua altceva si sa se auda mai bine. Bine, fiecare cu parerea lui, dar eu am trecut de la cele originale la altele si e mare diferenta, in bine. Atata timp cat nu pui SAL, LG, MAC si altele "very low budget", o sa fie peste cele originale. Passatul meu e 3BG din 2005, difuzoarele sunt si mai vechi ca si conceptie, nu prea poti sa ai pretentii la ceva ce a fost proiectat prin anii 2000 sau mai jos, sa aiba claritate, mai ales ca nu e vreun Dynaudio sau Monsoon, ci difuzoare stock, banale. Eu as merge pe altceva.

 

Poti sa imi recomanzi ceva (cu link spre magazin sau service) sa ma duc la sigur? Ma intereseaza tot kit-ul. Nu vreau tot felul de briz brizuri, cat mai simplu si frumos. Ma tot uitam pe google si am vazut ca au aparut unele cu conectivitate Bluetooth in ideea ca iti conectezi telefonul iar daca esti sunat se aude in toata masina - ceea ce mi s-a parut nice :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzați-mă ca ma bag, dar cu banii care ii da pe 2 boxe +2 Twittere(100lei toate,atât am dat eu) nu o să-și ia în veci ceva măcar asemanator ca și calitate...deci parerea e sa ramai pe OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e pe scuze, ca nu ne deranjam unii pe altii. E alegerea fiecaruia. Eu ma refeream la asteptarile care le ai de la cartoanele Blaupunkt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!