Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

apai cu 150lei nu stiu daca pui toate cele enumerate.

Am facut si eu asta la cineva, am luat semnaul audio de pe mufa magaziei de CD si am adaptat la un jack in telefon, astfel "el" crede ca totul e ok, daca scoti mufa de tot nu comuta pe magazie si nici semnaul audio nu-l ia. Oricum nu era buna magazia, asa ca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai cumva o diagrama a pinilor cu echivalentele pt un Jack de 3,5 stereo? ca avand deja mufa de la magazie as lucra eu putin:)

 

p.s. Kitul de distributie e deja luat sta cuminte pe birou, alaturi de ulei si filtrul aferent si de bujii

iar de cei 150 ron...filtru de aer si de polen...sunt maxim 100 ron(desi pretul mediu e 40 fiecare),pe cel de benzina nu il schimb ca desi masina a facut 10000 de la ultimul schimb nu a pupat decat vreo 45l de benzina...in rest gaz, iar folii am un prieten cu atelier care imi ofera folia necesara si actele de montaj la 50 ron si montajul il fac eu(Viata de student te invata sa faci multe pt bani...inclusiv sa pui folii daca nu vrei sa dai 350 altora pt manopera)

Modificat de PaulG91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Iti spun sincer, nu am, am facut mai mult urmarind care din fire sunt "trase" prin fir coaxial parca si alea au fost.

daca ai schema electrica e f simplu, sau pinii de la mufa miniISO, eu am facut "pe loc" fara schema si fara prea mai batai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok:) Ms mult:D o sa ma joc in Weekend si o sa anunt ce am rezolvat:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe Golf difuzoare OEM cu filtru. Si pe fata si pe spate. Vestea proasta e ca s-au cam dus toate. Am cautat pe la dezmembrari si am gasit decat simple, fara filtru. Masina mea e din 2002 si as vrea sa-mi iau tot OEM cu filtru. Pe 'net am cautat si la fel, nu prea am gasit cu filtru pe ele. Intrebarea e urmatoarea: pana la un anumit an de fabricatie, Golfurile 4 au venit din fabrica cu difuzoare fara filtre? Si inca ceva: e diferenta mare intre difuzoarele OEM cu filtru si cele OEM fara filtru?

Modificat de Cristi16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am o problema cu calitatea sunetului in masina. Detin un golf 4 cu difuzoare stock pe fata (pe spate nu am difuzoare) si un cd player kenwood kdc 3080r. Nu simt mai deloc o fidelitate acceptabila a sunetului, parca se aude de la un radio chinezesc de 50 de lei sunetul.

Pe aici, mai toti recomanda difuzoarele oem. Daca le am, inseamna ca se poate sa fie de vina cd-playerul pentru calitatea slaba sau sa schimb si difurile?

 

A, si inca o problema desi nu stiu daca este topicul corect, am sunet doar daca ascult la radio, daca introduc un cd, arata ca merge melodia dar nu se aude nimic. ce ar putea sa fie? Am umblat pe la balance, fade dar nimic...

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Esti sigur ca e bun playerul?

Si eu sunt de acord ca difurile OEM au calitate bunicica pt ceea ce sunt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

corect.

 

altfel, pret si calitate acceptabila - te poti indrepta catre unele de la Hertz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negrufabian

Difuzoare alpine sau Blaupunkt merită?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alpine, dar depinde gama. Incearca si Dls!

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negrufabian

Ceva pana în 250 lei, s-a stricat boxa originala. Sa fie măcar la fel de bun ca cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

250 setul? Greu asa. Ceva tot componente si cu sensibilitate mare / metru. Adica acei db.. peste 92-93

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negrufabian

Și atunci? 400?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva pana în 250 lei, s-a stricat boxa originala. Sa fie măcar la fel de bun ca cele originale.

 

Dar de ce nu cauti la dezmembrari boxe originale? Eu am luat doua (50 lei bucata) de pe un Passat B5 si sunt mai mult decat multumit de ele. Arata / se aud foarte bine. Daca mai pui si un Radio CD cat de cat tapan (Pioneer recomand), e de ajuns pentru Golfulet. Cele de pe Skoda Octavia 1 si 2, Passat B5-B5.5, Seat Leon, Bora se potrivesc pe Golf 4. Deci, ai avea unde sa cauti.

Modificat de Cristi16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clarion sre 1722s, dls c5a sau c6a, nu mai stiu care sunt de 6.5", pioneer ts-a172ci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

sau cauta ceva de Passat din 2004-2005 - B5,5 - sunt foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ca si player, am eu un Alpine CDA 9812RR, sa stii ca sunt un upgrade mai mult decat decent la instalatia OEM. Se aude foarte clar, chiar si la putere mare.

Eu am difurile oem pe spate si pe fata am hetz dieci dsk 165, iar pe "spate" un bass alpine SWE de 12''(250 w) + amplif hifonix 400 rms. Nu am condensator, si nici nu cred ca trebuie la puterea asta, plus ca am alternator de 120A, si nici nu il tin in blana decat ocazional

Combinatia asta se aude cu mult peste sunetul de fabrica, insa treaba cea mai "multa" eu zic ca o face playerul.

 

Ce am mai auzit, Alpine, seria IDA care se aude lafel, foarte bine.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In cautarea unui topic in legatura cu alegerea unui mp3-player am ajuns aici. Daca se considera ca postul meu nu are legatura cu acest topic va rog sa-l stergeti , cu scuzele de rigoare. 

Sunt in dubii in legatura cu achizitionarea unui mp3-player si am 2 modele pe care mi-am pus ochii(amandoua avand iesire subwoofer)

Radio auto Pioneer MVH X360BT

sau

Radio CD auto JVC KD-R551EY

Mentionez ca nu am neaparata nevoie de CD. Puteti sa ma ajutati in alegerea unuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! Am si eu o intrebare, nu am gasit topic si am zis sa incerc aici. Vreau sa montez un amplificator blaupunkt Ema 255 pe un casetofon original de gol, acel casetofon BETA , numai ca acel casetofon nu are iesiri RCA, am inteles ca ar exista un adaptator care da impedanta in subwoofer sau ceva de genul. Ma poate ajuta cineva cu un link unde pot gasii acest aparat sau macar o poza sa imi dau seama ce si cum.


Multumesc !


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan992, calitative sunt Alpine, Pioneer, Kenwood si apoi restul. Ca primele au si ele modele proaste, mai au, dar rare. Asa si celelalte, au modele foarte bune, dar mai rar, restul sunt de duzina. Cauta reviewuri pe talkaudio si prin alte parti despre ceea ce ai ales si o sa te lamuresti mai bine. Eu n-as da Pioneer decat pe Alpine, restul e cancan.

@Spanghy: Adaptor hi-low. Google it. E cam 25 Ron. Vezi ca sunt unele care iti permit sa iei semnal de la ambele boxe spate. Alea sunt foarte ok!

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mishutz multumesc. m-am gandit sa aleg ca cd-player pioneerul si difuzoare pe spate la fel:) tot pioneer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mmm, inafara de unele laudate pe talkaudio.co.uk, ts-a171ci, restul sunt doar ok. Gama lor medie poate sa merite, dar deja ajunge la preturi maricele. Clarion SRE 1722s sunt cotate bine pentru buget mai mic. Intra pe siteul ala si gasesti la sectiunea "speakers" cam ce difuzoare le-au trecut lor prin mana.

Poti incerca Hertz Dieci DSK 165.3, Dls C6. Ce difuzoare am scris mai sus, toate sunt bune.

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut toate difuzoarele pe care mi le-ai aratat . din ce am observat nu sunt scumpe, pret acceptabil. din cele 3 modele ce zici sa aleg? si inca o chestie . se potrivesc cele de 17? eu stiam ca imi trebuie 16.5

Modificat de Bogdan992
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia Hertz Dieci DSK 165.3 sau DLS C6A. Au sensibilitate de 93db, le poti misca cu playerul, dar si cu amplificatorul. Sincer sa fiu, pe masina mea vor urma cate o pereche din fiecare, urmand sa vad care vor merge in fata si care vor merge pe spate. Asta dupa nunta, ca ma omoara mandra daca afla ca am cheltuit pe difuzoare ~1000 ron. Pioneer are sensibilitate de 88db si nu sunt pentru pus direct pe player.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

@Spanghy: Adaptor hi-low. Google it. E cam 25 Ron. Vezi ca sunt unele care iti permit sa iei semnal de la ambele boxe spate. Alea sunt foarte ok!

 

Vezi ca el vrea sa puna amplificator pe casetofon Beta, care are iesiri doar pentru boxele de pe fata, nu si pentru spate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!