Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca au cazut la propriu. Probabil nu mai functioneaza in parametri sau deloc

Am avut semnal mai mare de 27W si nu am avut probleme cu difuzoarele. Ma gandesc sa nu fi fost dufuzoarele obosite, sau o greseala de montaj (neatentie la valorile rezistentelor)

Modificat de disturbed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze daca s-a inteles gresit. :vaidecapulmeu:

Nu au cazut la propriu din nituri, ci au inceput sa baraie ca si cum ar fi membrana rupta. Din cate am observat, nu s-a intervenit cu nimic asupra montajului din fabrica, cu exceptia player-ului aftermarket. :sly:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-o stricat.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun...si e din cauza player-ului sau a vechimii difuzoarelor, ca eu asta nu pricep ? :sly:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se strica in timp... cauza - varsta lor, mod de utilizare, vibratii, etc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, nu am răsfoit topicul și vreau sa știu care bine se potrivesc perfect pe fața? A început și la mine sa cârâie pe partea dreapta față și nu îmi place. Presupun ca o sa găsesc pe forum și un topic despre schimbarea lor?

Mersi!

Vad ca e mai bine cu boxele OEM din dezmembrări, dar sa prinzi ceva bun...

Asa ceva este ok?

http://carsystems.ro/car-audio-video/difuzoare-auto/toate-difuzoarele/difuzoare-auto-coaxiale-alpine-type-g-spg-17c2-16-5-cm-60w-rms.html

Modificat de negrufabian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Vreau sa-mi schimb boxele OEM de pe masina cu unele SAL SBX 1620. Cele OEM au inceput deja sa bata, sa scoata tot felu' de zgomote si la unele dintre ele s-au "dus" si extensiile. Masina este in doua usi, iar pe spate nu am tweetere. Pentru spate, as vrea sa-mi iau cu tot cu tweetere, iar pe fata sa pastrez tweeterele OEM. Mufa care intra in difuzoarele OEM are 4 fire, iar cele SAL pe care vreau sa le cumpar arata asa:

 

http://www.audio1.ro/difuzor-sal-sbx-1620-bk-165mm-8-ohmi-80w.html

 

1. Ce fel de adaptari trebuie sa fac avand in vedere ca mufa OEM are 4 fire, iar pinii de pe SAL sunt 2 la numar?

2. Ca sa trag fire pana in spate, ce trebuie sa demontez, ce traseu trebuie sa urmaresc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa tragi fire in spate demontezi pragul interior din fata, tragi pur si simplu de el si bucata de plastic de sub care iese centura, la fel trebuie doar tras de ea cu atentie.

Ai nevoie de distantiere pt spate, gasesti pe site-uri gen mivarom.ro pe la 25 lei bucata.

Tweeterul din portiera se leaga in paralel cu difuzorul de jos, identifici care e plusu si care e minusu. La tweeter plusul e cel care are un condensator (sau ce e ala), legat pe el, se observa.

Daca ai drum prin Brasov te pot ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea_0072002

cu 50 de lei gasesti difuzoare oem la dezmembrari care se aud la fel de bine ca unele la 250 lei. in plus nu trebuie sa mai faci si alte modificari. 

 

pe spate nu ai tweeter si ai doar difuzorul de mid-bass? in cazul acesta nu ai nevoie sa tragi alte fire pt tweeter, il legi in paralel cu difuzorul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat difuzor am pe spate. MS!


Ca sa tragi fire in spate demontezi pragul interior din fata, tragi pur si simplu de el si bucata de plastic de sub care iese centura, la fel trebuie doar tras de ea cu atentie.

Ai nevoie de distantiere pt spate, gasesti pe site-uri gen mivarom.ro pe la 25 lei bucata.

Tweeterul din portiera se leaga in paralel cu difuzorul de jos, identifici care e plusu si care e minusu. La tweeter plusul e cel care are un condensator (sau ce e ala), legat pe el, se observa.

Daca ai drum prin Brasov te pot ajuta.

 

OK! MS! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, condensator este aceela.

 

sincer - mai cauta un pic - sigur difuzoarele alea (SAL) o sa iti faca in scurt timp probleme, din pacate. Ori cauta ceva mai bun, ori cauta unele oem la dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad eu. Nu vreau bubuiala sau alte nebunii. Doar sa se auda bine. Pun accent mai mult pe calitate. Alea SAL mi le-a recomandat cineva care se pricepe in domeniu' audio. Nu mi se par nici scumpe. O sa caut si pe la dezmembrari sa vad ce gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ca nu sunt scumpe.... ci sunt f. ieftine - de aici problema - sa fie calitativ ok si fiabile - ma idoiesc. Acum, alegerea este a ta.

 

si altceva - vezi ca sunt de 8 Ohmi, iar cele OEM si cass-ul sunt pe 4 Ohmi.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial, am vrut sa pastrez difuzoarele si casetofonul OEM si sa-mi iau un xcarlink. Daca o sa gasesc ceva bun la dezmembrari, cred ca asa o sa fac. Mi s-a luat de modulator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in vederea montarii difuri spate:

burduful cu fire al usii spate - are mufa ca si cel de la usa fata?

sau se trece firul pur si simplu prin burduf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Are mufa, daca poti sa iei fir cu pini, ar fi perfect, ca de fabrica.

 

Cristi, daca nu vrei bubuiala ci calitate, alea e OEM e suficient.Daca vrei si mai multa calitate, gen BOSE, atunci va trebui sa sapi in buzunar. Deci expertul ti-a recomandat difuri de 8 ohmi pt masina? Am luat si eu de la SAL un dif pt o boxa de camera cu kevlar(cica) si nu au fost probleme cu ea, sunt ceva brand unguresc.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... pentru incinte audio de casa, etc... dar nu auto - cred ca nu a stiut ca sunt pe 8ohmi si la masina pe 4.

 

mat kat - iei pini, ii sertizezi pe cablu, ii bagi frumusel in mufa si iese ca de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Voiam sa scot in evidenta ce expert e, daca recomanda de 8 ohmi...

Nu ca ar fi o mare problema, dar nu vei putea exploata la maxim puterea casetofonului.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAL nu e cine stie ce marca, e cam de buget, iar la partea cu 8 Ohm ori te-a mintit ca sa iti vanda ceva chestii ramase pe stoc, chiar si de casa, ori habar nu are. Pe masina o sa gasesti de 4, de 3 si de 2 Ohm. Ideea e sa ai aceeasi impedanta sau diferenta maxima de 1 Ohm intre player si boxa ( boxe ). Cauti sunet de calitate? Ia DLS, FOCAL, Hertz, niste Bose second, sa fie sistem de componente si nu coaxiale. Atunci o sa vezi diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Am pe masina un Casetofon Blaupunkt model bp8510 care permite si magazie de CD, are si cablu tras, dar magazia nu era pe masina cand am cumparat-o. Intrarea de la magazie in casetofon este cu mufa miniISO albastra. Am gasit pe net acest adaptor http://www.tme.eu/ro...aux/4carmedia/# si sunt curios, a folosit cineva asa ceva? Pur si simplu conectezi mufa in locul magaziei, bagi mufa in telefon si dai play pe aux? In felul asta mai este prezent acel bazait dat de majoritatea modulatoarelor sau de casetele acelea cu fir? 


Are cineva corespondenta intre pinii de la mufele iso la pinii cablului jack? intrucat as renunta la cablul de magazie prezent pe masina si as lega firele de un cablu pe care il am in casa care folosea pe post de prelungitor pt sistemul audio:) In poza de pe site-ul TME apare si un cablu rosu...acela ce rol are?


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit eu. Pur si simplu reda sunetul din telefon, mp3 player, dar nu poti schimba melodia din casetofon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la asta nici nu ma asteptam. Si reda clar sunetul? apar acele fasaituri care sunt la modulatoare(cel putin alea pe care le-am incercat si mai ieftine si mai scumpe vesnic era un fasait.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e sa dai 120-150 lei pe un Sony Xplod cu USB (cu sau fara CD...) si ai player calumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat un JVC doar cu stick la 30 euro nou cu garantie 2 ani si nu am probleme, l-am avut pe golf, acum l-am pus pe passat, se aude perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este o idee, dar playerul meu actual este foarte bun ca si claritate a sunetului redat de la radio sau de pe magazia de cd(am avut cateva zile una de proba), si nu imi vine sa arunc banii pe un alt lautar cand exista posibilitatea sa pun pe asta muzica de la telefon cu o suma modica,dar vroiam sa aud si pareri despre cum se aude si daca merge conexiunea asa direct pe partea de jack-miniISO, stiu ca pentru a pune usb sau sdcard se complica treaba intrucat trebuie un microcontroler sau ceva asemanator care sa citeasca datele de pe card si sa le converteasca in date pentru lautar( ii de cumparat xcarlink sau cv de genul dar avand in vedere preturile unor scule audio precum cele spuse de voi care amandoua se gasesc in zona de pret 150-250 noi in magazine nu merita).

 

P.S. De cei 150 ron prefer sa ii pun folii, si schimb filtrele alaturi de distributia uleiul si bujiile pe care le voi schimba peste 2 saptamani:))

Modificat de PaulG91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!