Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

inelele nu sunt - cel putin cele pe spate - pentru ca nu se pot monta... ci impreuna cu garnitura de pe fata de usa, sa trimita sunetul in afara fetei de usa.... si nu in usa.

 

pe fara, da... ele asigura si distanta necesara, ca sa nu loveasca geamul in magneti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

prieteni mei puteti sa-mi dati si mie o idee de unde as putea sa comand inelele de la boxe de pe usile din spate la un G4-1.9 tdi-2001 dar sa fie ceva sigur,adica sa se potrtiveasca si vreun ajutor cum sa le schimb???va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut sunt plin de nelamuriri dar inainte sa ma apuc de treaba e mai bine sa intrebi daca urmeaza sa faci ceva nou:asadar vreau sa-mi schimb difuzoarele din golf 4,cele din spate de pe usi azi am cumparat distantierele alea dar nu stiu unde sa gasesc acea guma care inchide etans boxa sau daca iau jos fata de usa ea nu ramane acolo??????daca poate sama ajute cineva cu vreun sfat,va multumesc si ma scuzati

Modificat de marius-matole
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot pune pe g4 in spate difuzoarele care le-ai pus tu aici????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la acel inel de cauciuc dintre boxa si fata de usa, poti sa iei unul oem de la dezmembrari, sunt la fel la toate usile, dar nu stiu daca se potriveste pe boxa aftermarket. Daca te referi la acel burete dintre boxa si usa(tabla pe care este prinsa macaraua) , pe spate , dupa ce dai jos fata de usa , o sa vezi ca locul/gaura unde trebuie sa montezi boxa este acoprita integral cu o bucata din acest material. Decupezi interiorul cu un cutter, iar in exterior iti mai ramane un inel de aprox 5-10mm latime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am deja boxele doar ca-mi barae una si vreau sa le schimb,acum nu stiu sunt originalele sau nu masina am aduso din germania in decembrie maine o sa ma apuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut prieteni am reusit sa schimb boxele pe spate dar acum am o alta problema vreau sa schimb si pe fata boxele si asi vrea sa va intreb daca e aceiasi poveste cu datul jos a fetelor de usa,e nevoie iar de acele distantiere ca pe spate si care sunt masurile la boxe????????????multumesc.

vreau sa va spun ca am montat un set de boxe magnat aftermarket si sunt foarte multumit de cum se aude(precizez ca le-am montat exact asa cum scrie aici cu distantiere)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt aceleasi dimensiuni ca si pe spate. Da iti trebuie distantiere, si da, trebuei demontat totul, respectiv fetele de usi si boxele vechi date jos.  Pentru a le da jos ai nevoie de bormasina sa spargi pop niturile in care sunt prinse pe tabla macaralei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumes mult de ajutor si explicati achizitionez si montez,inca ceva daca cumpar aceleas boxe magnat aftermarket si au in set si twutere in set renteaza sa schimb cele vechi,mentionez ca nu sunt sigur ca sunt originalele?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa le schimbi schimba-le dar atentie sa le fixezi corespunzator in triunghiurile lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am 2 difuzoare de la golf 4 cele philips originale unu merge unu nu..stie cineva in iasi unde sa il repar...

va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai repede cauta unul la dezmebrari.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e daca necesita atentie nu ma bag raman acelea vechi,din ce mi-am dat seama par a fi originalele sunt prea frumos prinse ca sa schimbate de cineva,multumesc


dute si cumpara doua boxe aftermarket dar sa nu fie cele mai eftine si un set de distantiere si puneti noi nu are rost sa mergi in desmembrari ca poti avea norocul sa cumperi tot stricate,asta daca nu ai un fix sa sti ca sunt boxele originale,se aude bine si cu cele aftermarket,eu am facut deja experimentul si nu-mi pare rau,bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu le cumperi stricate.... te duci cu fata de usa data jos - o probezi.

 

se schimba foarte usor - se taie niturile originale cu bormasina si se trag alte nituri pop.

 

un difuzor OEM este 50 lei, un set aftermarket care sa se auda la fel de bine ca cele originale, sub 200-250 lei nu este. Mai trebuie sa iti cumperi si distantierele - min. 50 lei.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat dif din dezmembrari fara proba si s-au dovedit a fi bune si se aud mai bine decat o pereche de dif care m-au costat 260 lei. Se pot prinde foarte usor si cu 4 holz suruburi scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine - eu am zis cu nituri pop, ca asa e pe original - se gasesc si alte solutii, asa cum ai spus si tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa prinzi si cu silicon sau poxipol, dar nu va arata...elegant, si poate nici nu va tine, luand in considerare vibratiile, plus ca nu pui blocator de filet pe holssurub..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un cleste de popnituri este extrem de ieftin in targuri. Si daca zgarcenia e maxima, de obicei vin si cu o punguta de nituri ... Eu l-am luat acum multi ani cand am avut nevoie sa schimb o macara geam de cielo - si de atunci l-am tot folosit - nu am regretat "investitia"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vorba de zgarcenie, eu de exemplu nu stiut de acel cleste la acel moment si am rezolvat foarte rapid cu holtz suruburi. cand am schimbat difuzoarele nu mi-a trebuit decat cateva secunde sa dau difuzorul jos folosind o masina de insurubat. 

 

filetul holz surubului e profilat in asa fel incat sa nu permita desfacerea lui la vibratii. de aceea o buna parte dintre elementele de caroserie ale unui golf 4 sunt fixate cu astfel de suruburi. una peste alta difuzorul are un burete intre talpa de plastic a difuzorului (care este si ea destul de elastica) si foaia de tabla pe care este prins. 

 

deci din lipsa de bani, de timp de umblat prin magazine, de cunostinte sau pur si simplu te afli in situatia in care nu il ai la indemana cand tu deja ai demontat portiera, poti recurge linistit la metoda de mai sus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis neaparat de tine. Doar am explicat cat de simplu se pot monta cu popnituri.

Merge si cu suruburi - dar trebuie sa fie de care trebuie - nu holzsuruburi sau TN-uri de gipscarton - ci autoforante de tabla cutata - acelea sunt cele mai bune pentru asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva din Iași care ma poate ajuta sa trag firele de la casetofon la portiere spate?

Modificat de REXxar_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria Prestari Servicii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nedumerire. Pe noua Bora difuzoarele mari de pe partea dreapta baraiau la volum mai mare de cand am luat-o (avusese inainte un Mp3 Alpine de 4x 27W). Am montat un Player Pioneer de 4 x 27W reali si dupa o saptamana a cazut si difuzorul de pe stanga fata, dupa ce am dat mai tare (dar fara sa distorsioneze). Pe fosta Bora aveam un Pioneer de 4 x 22W si n-am avut probleme cu difuzoarele, oricat de tare am dat in ele. :sly:

Un prieten a patit acelasi lucru. Si-a pus un Alpine de 4 X 27W si unul cate unul au inceput sa cedeze difuzoarele.

Care ar fi problema ? E prea mult 4 x 27W pentru difuzoare de tot se strica sau dam noi prea tare ? Are cineva un player de masina care sa scoata 4 X 27W si care n-a avut probleme cu difuzoarele (ma refer strict la Golf 4/Bora) ? Cum s-ar putea rezolva problema fara a schimba player-ul si fara a pune difuzoare aftermarket ? Multumesc. :tuktuk:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea_0072002

nu au fost prinse cum trebuie. oricat ai "da in ele" nu au voie sa cada din nituri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!