Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

mircea_0072002

chiar merita sa iti pui difuzoare originale? ma gandesc ca au ceva ani de folosinta... cand am luat masina aveam doar tweeterele originale pe fata, care erau obosite si scoteau sunete ciudate. mi-am cumparat ulterior dif si tweetere de la mac audio iar pe spate am doar gaura.  acum ma gandeam sa le mut pe spate si sa-mi iau si eu originale pe fata. voi folositi filtre pt difuzoare? sau doar banalul condensator pt tweeter? 

 

 

ps: masina e coupe, cum desfac in spate sa pot monta difuzoarele? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

difuzoarele originale au filtrul - condesator plus bobina, pe ele.

 

merita SH, atata timp cat pretul este acceptabil si produsele se prezinta in stare buna.

 

trebuie sa dai jos bancheta spate si trimurile de pe laterale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, de cand am luat masina de la tata am avut un difuzor spart pe fata, in dreapta, am tot cautat prin dezmembrari si nu am gasit, azi am intrabat din nou si au zis ca au, primisera un golf 4 de anglia, lovit, mi-a dat baiatul boxa jos dar nu era originala, nu stiu exact firma ca am pus-o in portbagaj si a ramas in masina, dar scria pe ea 120W, 4 OHM, o fi buna de ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine stie.... oricum, nu o sa fie ok daca pe stanga ai ceva si pe dreapta altceva...... nu o sa se auda bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e, pana gasesc una originala sper sa fie buna si asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de auzit - daca nu e stricata.... :icon_geek: , normal ca o sa se auda.... va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta clar, dar va scoate ceva tinand cont ce scrie pe ea? Ala pe golful respectiv am impresia ca avea un sistem audio calumea cu subwoofer si tot tacamul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va merge.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea_0072002

difuzoarele originale au filtrul - condesator plus bobina, pe ele.

 

merita SH, atata timp cat pretul este acceptabil si produsele se prezinta in stare buna.

 

trebuie sa dai jos bancheta spate si trimurile de pe laterale.

 

adica trebuie sa le testez sau dau cu banu si merg pe incredere? 

 

din care parte incep sa trag? de la stalp sau de la bancheta? de sus sau de jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepi de la stalp, apoi in partea de sus sunt vreo 3-4 cleme(tragi in sus de fata de "usa") si apoi trebuie sa desfiletezi un dop de cauciuc care tine in partea de jos(o sa-l vezi dupa ce dai jos bancheta).

Dupa aia tragi usor spre interior, ca trimurile mai sunt prinse de tabla cu 4 clipsuri pe rotund in partea de mijloc si jos. Si vezi ca mai sunt 2 cleme in partea din spate, care prind trimurile de partile laterale ale capacului portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boxele de pe golf 3 se potrivesc la golf 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca dimensiune da, ca au tot 16.5 cm. Ca prinderi si conectivitate nu cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca dimensiune da, ca au tot 16.5 cm. Ca prinderi si conectivitate nu cred.

Pacat pentru ca aveam posibilitatea sa le iau gratis:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poti sa le iei si le pui mufe de Golf 3, iar daca prinderile nu se nimeresc, poti sa le dai alte gauri.

Doar ca nu stiu cat de bine se vor auzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema nu e prinderea, ci sunetul, depinde cat de bine se aud, eu am pus una de pe un opel astra H, arata exact ca cea oem de pe golf 4 si se aude tot ca aia, numai ca a fost nevoie sa tai mufa de la masina pentru ca nu se potrivea cu aia de la opel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,
1. Vreau sa schimb difuzoarele pe bora mea(notch) pentru ca cele vechi au cam obosit...
Casetofonul este gamma si am 8 difuzoare din fabrica. 

Vreau si eu niste idei pentru difuzoare(producator,model, putere etc.)
2. Ce trebuie facut pentru a instala subwoofer? :D

Seara buna,
Vlad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mariniliesebastian

Salut ,

.As avea si eu o intrebare , la masina mea golf 4 1.9 90cp nu am boxe pe usile din spate . Am desfacut fetele de la usi dar nu am gasit fire , din casetofon pleaca din mufa aceea pentru boxe . 8 fire . Intrebarea este , sunt firele trase pana in stalpi ? Daca da , eu am desfacut burduful si mufa de la usa care intre in stalp , si am vazut mai multi pini acolo decat ar fi necesari pentru firele de la mufa. 

 Am vorbit cu cineva sa cumpar 2 boxe  originale si 2 tweetere , cum le pot lega si eu fara a face improvizati , si cum se leaga difuzorul si tweeterul avand in vedere ca sunt 2 fire .. 

Operatia o sa o fac eu , ma pricep cat de cat la electrica si ma descurc nu am 2 maini stangi , dar as dori niste sfaturi inainte sa ma apuc.

 

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca zici ca ai 8 fire care pleaca din mufa pentru boxe(sigur ai identificat-o bine?), atunci ar trebui sa fie trase pana in usi si sa le vezi cand dai fetele de usi jos.

Ca sa le legi, iei 2 mufe din dezmembrari si apoi te legi cu firele de ele. 

Mufa are 4 pini, gen: =| +1 +2 +3 +4 |= , iar tu legi 1 si 4 la boxa de joase si 2 si 3 la tweeter(pinii sunt grupati 2 cate 2, 1 cu 2 si 3 cu 4).

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu le vezi cand dai fetele de usa jos, sunt trase fix pana in mufa de pe stalp. dai jos mansolul si vezi pinii, 2 mai grosi, de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariniliesebastian

Am dat mansonul , se vede cam greu in mufa aceea dar am indentificat 2 pini mai grosi care nu sunt folositi momentan  deci am nevoie de un spliter ceva , de un filtru ca din cele 2 fire ale mele din stalp sa capat 4 ? 2 pentru dif si 2 pentru tweeter ? 

 

Mersi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie. Tu cu cele 2 fire care ajung in usa vii pe pinii 1 si 4 ai mufei/boxei, iar de la pinii 2 si 3 te duci in sus cu fire pentru tweeter.

Ti-as recomanda sa iei 2 mufe din dezmembrari(le dau moka de obicei) si atunci o sa iti dai seama cum se leaga. La firele exterioare ale mufei(1 si 4) vii cu firele de la casetofon(pe care le ai in usa), iar de la firele interioare(2 si 3) te duci in tweeter.

Spor! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se pot monta difuzoare de 8" (20cm) la un golf 4 din '99?

Golfu e in 2 usi, si ma intereseaza ce trebuie sa fac ca sa pot adapta usile pentru difuzoarele de 8"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie inele adaptoare pt vw, care sa corespunda dimensiunilor dif urilor care le vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca diametrul magnetului nu depaseste diametrul gaurii din portiera, merg montate si dif mai mari. Inelele adaptoare le poti face cilindrice dupa diametrul dif , conice sau cu flansa de prindere.

Pe spate ai difuzoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa aibe magnetul de 17cm, la un difuzor de 20cm ? ... mai rar asa ceva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!