Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

crinel_baronu

Este prinsa cu cu nituri de plastic care s-au topit pt a fi prinsa de fata de usa. Daca tragi de ea risti sa rupi gaurile in care intra...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Laurentiu1905

Si eu vreau sa-mi pun difuzoare in portiere pe spate la Golful meu. Ce dimensiune au ? Cate cai ?

Eu am pus difuzoare si pe usile spate identice cu cele de pe fata, adica cele mari pentru ca alea micute de sus erau deja dar culmea nu erau legate...

In plus am mai pus inca doua dif din alea mici in spate deci in total acum am 2 dif de bass (in usile spate jos), 2 dif de medii (in usile fata jos) si 6 dif de inalte, se aude f bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian.silviu27

salutare,cine stie cum se leaga difuzoarele pe spate la vw bora?eu am doua difuzoare sistem component de 100 w rms,cu tweetere si filtre..se trag firele direct din mp3,sau se leaga direct la statie cu subwoofer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut tuturor !

De curand m-am hotarat sa investesc putin in sistemul audio al masinii si acum am o dilema la alegerea boxelor de pe spate, sa iau tot sistem ca cele din fata sau coaxiale tot undeva la 50rms sau mai slabe.

Am sa pun o schema sa va arat cum arata tot sistemul, am aproape toate componentele mai putin amplificatorul pt boxe (as dori o recomandare de amplificare pentru boxele dls b6a)...se va face si insonorizare la portiere si mai tarziu la portbagaj.

 

 
 
schemax.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Eu as pune separat, adica tweeter la tweeter si bass la bass. Inaltele vor fi percepute mult mai clar daca sunt sus, mai aproape de nivelul urechii, decat jos, unde sunt absorbite de matarialele textile.

Legate direct la mp3, daca sunt apropiate ca performante de cele OEM, cu crossoverele aferente si inelele dintre dif si fata de usa..

Vezi sa respecti polaritatea la toate difurile, altfel se va auzi "ca ceapa".

La puterea care o folosesti in schema, adica 2x180w, nu cred ca trebuie neaparat condensator sau in orice caz, nu e 2.4F. eu am de 1x400 Hertz, nu am condensator, nu am avut probleme la alternator/punte diode. drept e ca am de 120A si acumulator de 74. daca il ai deja, nu stica, aia-i clar.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau baieti,

 

Am si eu o rugaminte la voi, la cei care se pricep mai bine ca mine.

Vreau sa imi pun pe masina un sistem audio, bass + amplif, si m-am impotmolit la partea de condensator.

Aici parerile sunt impartite, am prieteni care nu si-au pus, am prieteni care si-au pus, la fel si cu cei cu care am vb sa mi-l instaleze, la fel unu imi spunea ca nu imi trebuie, altu ca imi trebuie condensator.

 

Bass ==> http://www.blaupunkt.de/index.php?id=2062&tx_ddfproducts2_pi1[view]=1816&no_cache=1&L=1

Amplif ==> http://prorace.ro/products/GTA-2-Amplificator-Blaupunkt-Special-Edition-2011.html

 

Asadar, ca tot mi s-a spus, ba sa imi iau condensator, ba sa nu imi iau, parca totusi mi-as lua un condensator sa fiu eu linistit.

Ce as dori eu sa aflu de la voi este :

- Ce tip de condensator mi-ar trebui la tipul de bass si ampliful pe care le am eu ?

 

Va multumesc anticipat pentru eventualele pareri ;)

Ceau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Condensatoarele de capacitati mari (>0,5F) sau stabilizatoarele de tensiune, au rolul de a stabiliza tensiunea intr-un sistem electric.
Intr-un sistem in care mai multi consumatori \"se lupta pentru putere\", atunci cand un amplificator incepe sa foloseasca putere intr-un ritm fluctuant, luminile din bord si farurile incep sa “palpaie”...
Acest fapt poate influenta functionarea corecta a celorlalte amplificatoare din sistemul audio. Este adevarat ca amplificatoarele bune au integrate condensatoare in circuitul de alimentare care au rolul de a furniza curent atunci cand este nevoie. Dar, energia pentru a incarca acesti condensatori trebuie sa vina si ea de undeva si in momentele de solicitare maxima (peak-uri) aceasta energie nu este intotdeauna disponibila.
Un condensator furnizeaza energie si curent unui amplificatory atunci cand acesta are nevoie. In mod normal o baterie de masina si un alternator furnizeaza curent mare in intervale \"mari\" de timp (Ah - Amperi-ora). Un amplificator lucreaza in intervale mici de timp – milisecunde – el cerand aproape instantaneu cantitati mari de current din sistemul electric pentru a sustine reproducerea fara probleme a unui sunet clar, curat, fara distorsiuni. Bateriile auto nu sunt facute pentru asta. Aici intervine roluil condensatorului.
El inmagazineaza curent si sustine putere in mod asemanator unei baterii numai ca il furnizeaza aproape instantaneu. Daca un amplificator nu are de unde sa consume curent atunci cand are nevoie el nu poate reproduce semnalul musical asa cum ar trebui. Teoretic asta se traduce prin distorsiuni. Daca un amplificator este lipsit in mod constant de curent si fortat sa lucreze in acest regim timp indelungat el va incerca sa compenseze aceasta lipsa prin cresterea tensiunii. Acest fenomen duce la supraincalzirea amplificatorului, fortandu-l sa mearga inafara regimului sau normal de lucru, fapt care duce la scurtarea duratei sale de viata.
Condensatorul furnizeaza amplificatorului ceeace el are nevoie - curent, permitandu-i acestuia sa functioneze la parametrii sai maximi fara probleme.
''Un condensator nu va face sistemul tau audio sa sune dintr-o data mai tare – cu toate ca poate imbunatati acest lucru; nu va duce la o crestere in tensiune a sistemului electric auto – ci va face posibila mentinerea lui; nu va furniza putere in plus pentru consumatori – dar cu siguranta o va mentine.
Un condensator va fi un castig pentru majoritatea acelora care cauta calitatea sunetului si bineinteles principalul beneficiar este sistemul electric auto.
Ex. Suma consumatorilor intr-un system audio auto este de 68A.
Am nevoie astfel de o baterie de cel putin 72Ah, un alternator pe masura - 80Ah, si in functie de puterea amplificatoarelor aleg condensatorul (condensatoarele) necesar, (-e), dupa regula: 0,1F(Farad) minim / 100Wrms.
Acesta se va monta cat se poate de aproape de amplificator.
De asemenea trebuie tinut cont si de sectiunea cablurilor folosite in instalatie, blocurile de distributie si sigurantele de protectie aferente, etc… dar intram intr-o alta discutie…''

 

Am gasit si eu citatul asta undeva, sper sa fie de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skyline27 - multam fain, frate

nu am eu cine stie ce cunostinte pe partea de curent & other stuff ... dar macar cu postul tau, m-am decis asupra unui fapt - trebuie sa imi cumpar un condensator pentru sistemul audio ce o sa il montez.

Amu' problema este ce tip de condensator.

Tre' sa mai dau niste telefoane in stg si dr sa vad poate gasesc pe careva sa imi zica ce tip de condensator ar trebui sa imi cumpar.

 

Oricum, multam fain de post.

Daca se mai gaseste careva cu un sfat, ii multumesc de pe acum ;)

Poate dau peste cineva care stie tipuri de condensatoare etc. :)

 

Multam fain

Ceau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marius1982.11 - mersi de link

le-am vazut si eu, si spre asa ceva ma orientasem, caci ce am gasit prin tara+curier cam tot pe la banii astia ma ajunge.

amu cred ca o sa pun bassu+amplif la inceput, fara condensator, si dupa o perioada o sa pun si condensator.

am ajuns la decizia asta dupa ce am "mai" vb cu inca cineva care are la fel tub de bass cu statie si o tine fara condensator.

as prefera sa evit condensatorul la inceput din motiv financiar, in viitorul apropiat sper sa il achizitionez.

 

din ce am reusit eu sa imi fac idee de pe forumuri, cum se calculeaza puterea in functie de bass sau statie, nu stiu exact, am cam reusit sa imi dau seama

ca la ce bass si statie am eu, un condensator de 1,2 maxim 1,5 F ar fi suficient.

 

+din ce am auzit azi de la un preten, precum ca el nu foloseste condensator si are statie si bass mai puternice ca ale mele, imi cam da de gandit ca nu as avea nevoie pentru inceput

de un condensator.

da, recunosc, pe viitor o sa achiziionez unul, dar momentan o sa le montez ce am si mai vad dupa aia ...

 

oricum mersi de feedback ;)

 

ceau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Condensatorul ajuta foarte mult bateria, mai exact pentru a juca rolul unui tampon, astfel bateria suporta mult mai usor varfurile de curent fara a exista riscul de a deterioara placile de Pb, eu folosesc un condensator de 2,4 juice  la un sistem de 600 w si sunt multumit...si cu condensator tot mai scade tensiunea uneori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skyline27

 

La mine pe masina o sa-mi fie montate pe la inceputul lui iunie, iar pentru inceput o sa spun pass la condensator.

Dupa ce le montez o sa ma fiu atent la faruri daca tremura lumina din ele pe intuneric, sa vad daca e vreo problema sau ceva de genu

 

Apropo ...

1. Fluctuatiile astea de tensiune, nu afecteaza comportamentul masinii ?! ma refer la modul cum trage masina

2. Citeam si pe alte forumuri, ca la un tip ii "licareau" luminile din interiorul masinii, bordul si becurile de lumina din masina, de la usi si deasupra de oglinda ... o exista si posibilitatea asta, sa aibe un astfel de comportament ?!

3. Tu ai zis ca ai condensator de 2,4 F la 600W ?! sunt 600W reali ? daca DA, inseamna ca la ce am eu, un condensator de 1F ar fi suficient, pe viitor

4. De cat timp ai bassu pe masina ti s-a "modificat"(ca sa zic asa) ceva la plafon sau usa de la portbagaj ?! in sensul ca de la vibratii sa inceapa sa se desprinda sau sa vibreze ceva ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vicleanu333

Buna seara.

Se potrivesc boxele + tweeterele de la Audi A4 1996-2000 pe Golf4?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare , am si eu o mica nelamurire daca ma poate ajuta cineva.

Am un golf 4 , cu casetofon gamma + magazie de cd , cum as putea sa leg un subwoofer cu tot cu statie la masina ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut 

 

Cine stie ce difuzoare sunt pe golf4/bora cu sistem DSP, sau daca este cineva care imi poate oferi informatii despre acest sistem?

 

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara! 

De curand mi-am achizitionat si eu un Volkswagen Bora variant din 2003.Si azi m-am uitat prin  manualul acela de utilizar.Si m-am uitat sa vad daca am si codu de la radio cd(am un radio cd beta).Si cartonasu aceal pe care trebuie sa fie codu l-am gasit(cel putin asa cred)dar nu scrie nimic la cod.ce pot face in situatia aceasta.

Si a doua problema ar fi ca difuzorul stanga nu merge mereu.si cand merge se aude un zgomot ciudat.Ca sa ma uit la el trebuie sa dau jos toata fata de usa sau pot sa dau jos doar difuzoru.Si daca pot da jos doar difuzoru,cum il dau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate decoda, gasesti pe net oferte.

Ca sa ajungi la difuzor dai fata de usa jos apoi iti dai singur seama ce si cum cand il vezi. Ai mufa si 4 nituri/suruburi.

Daca pui altul ai grija sa iei distantier (inel plastic sau MDF) sa nu loveasca geamul in magnet.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La avia se poate obtine codul cu factura la 48 lei.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care ati mai schimbat difuzoarele cu ce le-ati prins(in locul niturilor) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu nituri e cel mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai cu nituri, sau cu suruburi autofiletante. Eu la schimbarea difuzoarelor din usi am etansat cat s-a putut cu silicon. Merge totul de minune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 pentru nituri. Suruburile se pot desface si sa faca zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Eu am pus surub cu grover si tine de ani de zile, dar e drept ca daca aveam posibilitatea puneam nit, ca de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am niște difuzoare cu adâncime de 50 mm, îmi poate spune cineva dacă am nevoie de distanțiere sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inidcat este sa pui distantiere sa nu ai surprize sa spargi geamul la coborare. Dar daca nu ai si nu ai de unde sa iei, da jos fata de usa, baa difuzorul in gaura si coboara geamul usor si vezi daca atinge. Mai e si problema ca fara distantier sunetul se propaga in fata de usa, nu este canalizat pe gaura destinata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!