Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

Cam da, ca injumatatesti impedanta de la 4 ohmi la 2 ohmi si s-ar putea sa arzi etajul final al casetofonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut , am un golf 4 in 2 usi si sunt cam nehotarat ce sa iau.... boxe de 16.5 cm Blaupunkt gtx 663 sau sa montez in spate de tot pe chestia aia din porbagaj niste Magnat Dark Power 693. Firele nu le am trase dar se pare ca pot sa le trag usor am desfacut toata partea dreapta si am acolo tot doar boxele tre sa le pun si sa trag firele la casetofon. Am un blaupunkt 4x40W si nu stiu unde sa bag firele in el , nici n-am reusit sa=l scot da cu putin ajutor poate reusesc sa ma decid.

Sunt nehotarat nu stiu ce sa-mi iau dintre:

http://www.be-loud.r...BGx/BGx_663_HP/

http://www.be-loud.r...ium/GZIF_6503X/

http://www.be-loud.r...BGx/BGx_693_HP/

http://www.be-loud.r...o/MPE/MXZ_69.3/

http://www.be-loud.r...on/Edition_693/

http://www.be-loud.r...Dark_Power_693/ - la mana a 2-a noi

http://www.caraudiocentre.co.uk/product_m-gto-937-300w-6-34-x-9-34-speakers_p-21948.htm - la mana a 2-a noi

Nu stiu daca am voie sa pun linkurile astea , imi cer scuze daca incalc vreo regula :P

Modificat de spzHades
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...

mergi cu cea mai mare incerdere pe mtx,jbl,alpine,gz sau chiar si magnat

restu ii cancan:D

evident sunt si alte firme gen hifonics,focal,hertz,helix si etc dar sunt la puteri mari si ca sa beneficiezi de calitatea lor extra ai nevoie sa le amplifici

asa la puterea playerului merge ok niste boxe la 40-50w rms chiar daca nu le asculti la potentialul lor maxim,dar este diferenta intre cele originale si astea

spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pot sa-ti recomand Blaupunkt. Leon-ul 1M din fabrica vine cu boxe d-astea si se aud cu bass si clar. Legat de player, trebuie sa gasesti undeva schema acestuia. Ca sa stii pe ce pini sa legi boxele in functie de partea si pozitia lor in masina si mai ales in functie de polaritate. Adica, trebuie sa stii care e plusul si minusul pe fiecare boxa, unde sa legi boxa stanga-spate, dreapta-spate si tot asa. Intelegi ce vreau sa zic. De asemenea, sa cumperi si fire si papuci de calitate. La boxe de regula ai nevoie de un papuc normal pentru plus si de un papuc mai stramt pentru minus. Cauta sa le iei din cupru si sa nu lasi firele cu mult mai lungi decat ai nevoie ca sa nu se piarda foarte mult din calitatea sunetului.

Legat din nou de boxe: mie imi inspira cea mai multa incredere cele care au cursa membranei cat mai mare. Daca poti si te descurci, incearca sa faci si un fel de incinta pentru boxe si ai sa vezi ca se schimba mult calitatea sunetului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. vreau sa imi schimb partea audio a masinii deoarece am cass beta si boxe doar pe fata, unde cea de bass de la sofer nu merge...acum ideea este urmatoarea, cass gamma + cd changer + (nu stiu ce sa aleg), boxe +tweetere aftermarket sau OEM...pe golful pacific din 03 am boxe OEM philips + cass kenwood si se aude super bine...dar masina mea saraca e cheala :)) , acum trebuie sa ii cumpar par:))...acum as dori niste sfaturi...sa pun boxe aftermarket + tweetere OEM, sa fie toate aceeasi firma...am in cap mai multe optiuni si nu stiu ce ar fi mai bine sa aleg....am vrut sa aleg un cass gamma + cd changer pt frumusetea bordului complet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-ati difuzoare OEM! Ca sa-ti iei ceva aftermarket si sa sune ca alea OEM, gasesti doar de la 350 lei in sus.Daca vrei ceva difuzoare aftermarket te sfatuiesc la ceva de genul : Focal, DLS...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu exageram totusi o pereche de Magnat de 150 de lei si multe altele in pretul asta sunt mult peste OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce vrei tu sa auzi. Eu am auzit la un prieten magnat 216 si nu m-au impresionat deloc. In plus,tweeterele de la magnat suna mult mai prost decat cele oem.

PS: Singurele difuzoare care intr-adevar m-au impresionat, au fost niste DLS Reference RS6, desigur, au si un pret cam marisor.

Modificat de 22Vik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crinel_baronu

eu am mers la dezmembrari si am dat beta-ul, o mica diferenta si am luat un gama. apoi inca 2 dif oem tot de acolo pt usile din spate, twittere oem, am tras fire si sunt cat se poate de multumit. urmeaza cd-changer-ul si am rezolvat problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crinel, asta intentionez si eu sa fac, sa dau la schimb+dif beta pe gamma, si apoi sa pun dif+tweeterele oem, am fost aici in ploiesti la dezmembrari si aia au zis ca nu dau boxele decat cu tot cu fetele de usi..si ca nici casetofoane nu au...urmeaza sa caut pe net sa vad unde gasesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu de ex am pus mtx si is undeva la max 200 lei de noi(180...)si suna total altfel

nu se compara cu Oem...

cele originale intradevar is ok,dar daca reglezi bassul la nivel mai mare nu prea fata fata + ca nu o sa tina mult

cele mai low cost sunt mtx,jbl,alpine chiar si gz si sunt calitate

daca vrei ceva profi sa zic asa iei hifonics,focal,helix si etc...insa astea trebuie amplificate ca sa auzi,simiti diferenta si sa mearga la potentialul lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut mai am o intrebare , va multumesc pentru raspunsurile date pentru cealalta intrebare.

Ideea e imi rezista mie porcaria aia de pe spate la golf deasupra porbagajului la niste magnaturi 80W rms neamplificate? si ce cabluri imi trebuie si cam cat m-ar duce cablaraia pentru o pereche de boxe din spate de tot pana la CAS. Va multumesc am nevoie de raspuns urgent daca se poate. Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crinel_baronu

daca te referi la "raftul" ce se ridica odata cu deschiderea larga a haionului...rezista (sa le tina acolo), DAR sunetul si mai ales bass-ul nu prea il vei resimtii, e ca si cum ai tine boxa in mana, mai bine ti-ai construi o incinta in portbagasi si pui amandoua difuzoarele in ea si iesi mai bine. Estrict parerea mea ;)

iar la lungimea cablului, daca nu ai trase deloc fire... ce sa zic, cam 10-12 metrii care sa il imparti in doua apoi pt fiecare difuzor, iar grosimea 1.5 mm ar fi de ajuns. asta ar costa undeva la 20-30 de ron (intre 1-1,5 ron/metru)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca as cumpara boxe (de ex alpine), cumpar 4 boxe de 16.5..dar tweeterele de cat sa fie? sa fie tot alpine?.....nu stiu ce sa zic si ce sa fac, stiti vb aia "cate bordeie, atatea obiceiuri", sa pun boxe oem sau aftermarket? este o mare dilema... :unsure:

ideea este ca pe celalalt golf din fam (cel din semnatura) am boxe oem + cdplayer kenwood si se aude excelent...dar acum ma gandesc ca boxele de pe pacific difera fata de cele ce sunt pe la dezmembrari desi tot oem sunt...

daca as pune boxe aftermarket ar trebui si un sub+statie ca sa fie cv frumos, dar as dori sa pastrez bordul original, cass gamma + cd changer

boxele oem sunt de 16.5, dar ce putere/independenta au?

Modificat de schumy19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) e impedanta sefule,independenta e pe 9 mai

Imepdanta e de 4ohmi iar puterea de 22w

Ai prea multe dileme.Iei un set de boxe OEM philips cu membrana de cauciuc,un player Kenwood,Pioneer,Alpine 4x50 cu o iesire de sub+un subwoofer de vreo 200w si obtii un sunet mai mult decat decent,pt ca e hatchback masina si portbagajul nu e izolat de habitaclu.

BELOUD.ro....faci cate configuratii vrei.Boxe oem,prin dezmembrari sau forum/bazar.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat boxele OEM Phillips de pe fata cu un sistem Hetrz Dieci DSK165. In sistem ai dif de bass, tweeter si filtre. Cd playerul este un Pioneer. S-a simtit diferenta foarte mare in calitatea sunetului si nu neaparat in puterera lui. Ce aveam inainte se auzea infundat si in ceata fata de Hertz care se aude ca sa zic "crystal clear". Ulterior am pus in polita din spate inca doua boxe coaxiale Hertz DCX 690. Nu aveam boxe in usile spate si am considerat ca e castigul mai mare cu varianta asta. Subwoofer + statie ducea la un cost mai mare si la spatiu ocupat in portbagaj degeaba.

Sunetul e excelent, clar si cu bass profund. Daca vreau sa imit efectul de subwoofer am functia Front Image Enancer pe Pioneer care imi trimite pe spate numai frecventele joase, dar nu ma pasioneaza bubuiala la semafor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste idei pentru un sistem gen

Player+4 difuzoare(pt portiere)+tweetere(pe toate 4 portiere-am loc pt ele si pe portierele spate)+subwoofer

Nu vreau sisteme cu statii de amplificare separat,deci daca nu incurc termenii subwoofer-ul tre sa fie activ.

Ma intereseaza sa fie de calitate foarte buna,nu ma intereseaza sa "bubuie"masina , pun accent foarte pe mare pe claritate indiferent ca ascult la 10% din volum sau la 100%.

Eventual pentru player , ceva cu display mare gen 2DIN , nu cu ecran retractabil

Stiu ca sunt mii de configuratii dar niste idei de inceput mi-ar prinde bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideia este in felul urmator...orice boxe ai pune pentru a beneficia de potentilul lor trebuie amplificate...

asa dar caut boxe cu putere cat mai mica(rms)oricum sub 30-40 nu gasesti,si deja sunt peste puterea oricarui player

legat de woofer,cele active sunt niste tiganii,un mic plus de bass,dar poate nici acel"mic" mai ales la un breack...

player 2din,orice iei ia din gama pioneer,alpine,clarion sau jvc

spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si claritatea sunetului recomand clarion si kenwood, daca vrei SF, treci pe BOSE scos dintr-un S-line, cam da batai de cap a doua varianta dar merita pe deplin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus pe bora mea Micro Dimension EL comp 6

, suna excelent, calitate pret eu personal cred ca sunt cele mai bune pe piata(si am avut mult boxe pe masinile mele), suna foarte echilibrat si clar, daca vrei cu sunet ceva mai metalic pe inalte iti recomand Focalurile, au costat 100euro , in combinatia cu Pioneer deh-p88 chiar si fara amplificator separat se aud excelent, cu amplificator ai deja concert:)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Roberto 666 sincer nu am auzit pana acum de marca asta.am sa ma interesez sa vedem ce si cum.

ma tenteaza un sistem bose caci stiu ce poate si stiu ca la calitate bate mult peste tot ce este pe piata , acu sa vedem si la bani cam cat ies fata de un sistem Alpine de exemplu.

cu toate ca cel mai sigur raman pe Alpine Pioneer sau Clarion caci am pata asta pe creier sa fie tot sistemul audio(player+boxe, etc) de la acelasi producator

in legatura cu statia de amplificare,sa explic de ce nu vreau , simplu - nu vreau sa ma incurce prin portbagaj in cazul in care trebuie sa rabatez banchetele sa pun ceva mai lung in spate. destul ca o sa fie woofer-ul da macara la am scos 2 fire si imi vad de treaba.pe cand statia trebuie fixata si nu stiu daca am sa gasesc vreun loc unde sa o montez fara sa ma impiedic de ea - poate imi dati ceva idei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am luat si eu o bora nu avea boxe pe spate dar firele erau purtate pana in stalpi in aceeasi mufa unde este legata lumina in usi si inchiderea centralizata este destul de usor nu scoateti tubul de cauciuc dintre usa si stal este destul de greu de pus inapoi eu am dat jos plasticul de pe stalp este mult mai usor si am scos mufa prin interior lea leegat si merge perfect mai ales ca am un navigator care tai sunetul pe fata cand da indicatii si asa raman cele din spate on asta este parerea mea si modul meu de a rezolva problema cu quterele a fost mai greut pt ca nu sunt fixate cu nimic ce se poate reutiliza au niste picioruse de plastic care incalzite si topite le tin la locul lor se rezolva si aia cu un pistol cu lipici cald

salut poti sa iti iei un sistem cu amplificator incorporat eu miam luat un navi cu toate cele si cu amplivicator incorporat 4x60 plus iesire separata pentru bass gata amplificata si filtrata am cautat si am gasit un bass foarte smecher bine inteles nu e foarte puternic dar e destul cat sa nu fortezi difuzoarele celelalte si sa ai un pic de bass serios este un alpine swe-1000 si la 150 de euro este un pret bun tinand cont de dimensiunile super mici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma m-am hotarat si am montat un sistem Alpine model SPG-17CS 350 lei setul) , boxe+tweetere fata si spate . Am luat un subwoofer active (nu stiu ce firma e , dar sunt multumit ......momentan) iar ca si mp3 player am pastrat momentan "batranul" sony. ma tenteaza sa iau tot un mp3 player de la alpine , un CDE-135 sau CDE-133.Am renuntat la idea de ceva DIN2. @mvcosmin unde ai gasit la 150 de euro ca eu nu l-am gasit nicaieri sub 1200 de lei , vazusem modelul si ma interesa mai ales ca e activ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt identice cele de pe fata cu cele de pe spate eu le-am gasit la dezmembrari cu 50 de lei cu tot cu qutere

numele pagini de net este BE-LOUD subwoofere auto-alpine-swe 1000 679 de lei

  • subwoofer activ
  • diametru difuzor: 20cm
  • putere Max: 150W
  • switch inversare faza
  • gain reglabil
  • crossover LPF: 50Hz - 125Hz (24dB/oct)
  • telecomanda cu fir
  • dimensiuni: 25 x 27.2 x 11.4cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!