Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

@F l o r i n, ai vazut PM-ul meu ? :D scz pentru off-topic :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am fost la dezmembrari si am gasit 2 boxe OEM cu 70 RON :icon_bounce: Diseara le aduce si o sa ma duc sa le iau. Stiti pe cineva care poate sa mi le monteze, eventual si un pret de referinta pentru montaj (ca sa vad daca merita sa imi bag eu nasul sau sa las pe cineva care stie)

Merci !

Modificat de Fane2010
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fane - ca idee - daca te pricepi tu si ai cu ce, apuca-te de ele.

Inainte de toate, cumpara-ti cablu, banda pentru matisat si pinii suplimentari pentru mufa ISO - daca nu ai cablajul tras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca pare o intrebare prosteasca... insa unde gasesc toate cele mentionate de tine ? :tuktuk:

Chem un prieten sa ma ajute cu tragerea firelor de la casetofon si ii dau de cap in weekend.

Modificat de Fane2010
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe str, Maica Domnului - acolo se afla o gramade de magazine si gasesti mai tot ce trebuie.

Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, atasez si eu o poza facuta la stalpul masinii. Puteti sa imi spuneti daca sunt trase firele de boxe pana la stalp ? Eu nu imi dau seama de nimic de acolo, nu stiu exact cate fire (si nici culorile) ar trebui trase. Mi-am desfacut si casetofonul si am vazut ca pleaca multe fire de acolo (nu doar 4), deci banuiesc ca ar trebui sa fie trase fise la boxele din spate.

556392_414994068551505_1181285635_n.jpg

LE: Sunt jos la masina, daca puteti sa ma ajutati sunt profund recunoscator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te in spatele casetofonului, vezi ce fire pleaca de-acolo si apoi uita-te daca le intalnesti in stalp acolo.

parerea mea e ca poate alea 2 mai subtiri sa fie, ca celelalte par mai groase. Ai cumva geamuri electrice pe spate?

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nicidecum nu cele 2 subtiri, sunt groase si cele pt difuri si sunt cele 2 slot-uri din randul de sus, unde lipsesc firele, se si vede, pinul 1 si 5.

Dar e ok, aici nu trebuie sa fie fire, ci...dca scoti acea mufa mama, sunt trase pana in in mufa tata (in cealalta jumatate). In cazul in care ai fir acolo tu trebuie sa vii de la boxa pana la mufa mama cu cablu si 2 pini.

Sau cum zice Alexaner, daca ai 8 fire in mufa de boxe de la casetofon, sunt trase 100% pana in stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi pun 2 boxe pe spate la masina...trebuie sa scot tot capacu la portiera sau doar unde e boxa..sita aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am terminat de pus o boxa. Erau trase doar 4 fire din casetofon, restul le-am tras eu.

@Pepssi - da, trebuie sa scoti tot capacul pentru a prinde boxa. Plus ca trebuie sa iti tragi cablul din fata de la casetofon pana in spate, in usa. Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol..am ceva treaba..Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, 3 minute in plus.... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum 3 minute, ma? Poate pentru tine. :)) Unui om normal/mai putin indemanatic, ii ia ceva timp sa treaca firele prin spatele bordului apoi prin praguri pana la usa. Si trebuie scoase pragurile de pe ambele parti...

Fane, ai pus cablu pentru boxe? D-ala cu litele din cupru, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexander, am pus niste cabluri groase rau (nu stiu exact din ce sunt facute, dar banuiesc ca daca sunt groase sunt si bune :icon_bounce: ), mi le-a dat femeia de la magazin in momentul in care am cerut cablu pentru boxe.

Acum sunt in mare dilema deoarece mi-a iesit geamul de pe macara si nu reusesc sa dau panoul metalic jos... se tine in niste chestii in stanga-sus a imaginii si nu reusesc sa-mi dau seama cum as putea sa il dau jos fara sa fortez foarte tare plasticul ala incercuit in imagine (e undeva pe dedesupt si se prinde de usa)... :dry:

252629_415337071850538_1019133422_n.jpg

O sa cobor acum la masina sa vad cum sta treaba, sper sa il rezolv azi. Mentionez ca stiu treaba cu cei 2 cilindrii, insa nu reusesc sa ii pun la loc si sa stea si bine acolo.

Astept un raspuns si poate o rezolv mai usor ! Merci mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am rezolvat, merci mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare. Am un golf 4 si pe spate nu am difuzoare.Vreau sa pun de la un passat. Imi poate spune cineva daca se potrivesc?

O zi buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potrivesc, fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms frumos Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari

sper sa nu fii gresit topicul

as vrea sa va intreb(cei care ati auzit sau chiar schimbat personal)

boxele fata la vw bora cu altele aftermarket(ex in cazul meu mtx..)

am nevoie de ceva inele,sau alte minuni ca se le pot prinde in locul celor originale?

nu de alta dar la opel astra g am patit-o(masina anterioara)m-am apucat sa schimb sistemul audio si cand sa montez tot la loc atingea geamul magnetul boxei cand ajungea sticla jos...

nu as vrea sa patesc la fel

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai gresit topicul.

Nu ai citit topicul.

Trebuie inele.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam la ce pret sunt?

si inelele sunt pentru a nu intra in problema pe care am avut-o la asta g?(atinge geamul in magnet daca nu)

sau ca nu se pot prinde boxele(alte dimensiuni la gauri si etc...)...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o cautare rapida pe google am gasit :

http://www.audio1.ro...t-skoda-vw.html sau http://www.be-loud.r...Golf_V_M428398/. ( sper sa nu se considere reclama)

Fara inelele acestea o sa iti atinga geamul in magnetul difuzorului, asa cu ziceai si tu.

Modificat de dany3l
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-topic, mai bine te pui si postezi inainte sa citesti topicul, nu ?!

Inelele alea sunt bune nu numai ca sa nu iti atinga geamul de boxa ci si pentru sunet (sa nu se piarda in usa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult;)

am mai patit-o si stiu cum ii....dar la audi de ex,era vorba tot asa ca trebuie inele(nu stiam dinainte sa le demontez)si am pus niste boxe ground zero...fara probleme

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat boxe spate dar acum am beta.

Este vreo problema daca leg in paralel boxele spate cu cele de fata, provizoriu 1-2 saptamani pana achitionez vw gamma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!