Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

Cred ca Florin iti zicea de distantiere intre fata de usa si difuzorul de bass. Asta in cazul in care iti cumperi boxele originale, ceea ce e mai recomandat decat niste vomitaturi de la alte firme. Ideea e ca o sa ai diferente de calitate daca boxele sunt proaste si n-o sa-ti convina. Mai bine iti iei de la dezmembrari 2 difuzoare si 2 tweetere de spate + cauciucul ala care se pune pe difuzorul mare si sta intre el si fata de usa ca sa nu-ti arunce asa mult sunetul in usa.

E alegerea ta pana la urma, insa eu cred ca iesi mai castigat cu cele originale. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fane, fa lucrurile cum trebuie, ca sa nu iti para rau, mai tarziu.....

1. Plasa cu gauri nu ai, daca masina nu a venit cu difuzoare de fabrica, pe spate.

2. Distantierele nu au numai rolul sa nu atinga geamul - pe spate nu se pune problema asta - ci ca difuzorul sa propage sunetul in afara fetei de usa.... si nu in usa... ca sa se auda ca din canal.

3. Daca nu spui de cat sunt difuzoarele.... de unde sa stim daca se potrivesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Cum sa nu ai plasa cu gauri, eu cum de am avut? bine, eu am avut si firele pana la stalp, deci e posibil sa fi fost ceva eroare de productie :icon_cheesygrin:

Difurile trebuie sa fie de 16.5cm diametru.

alexanderdj, nu neaparat vomitaturi...sunt difuri AM care sunt peste calitatea celora OEM

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am modificat post-ul, uitasem sa adaug poza. :icon_thumleft: Difuzoarele sunt de 16.5, deci ar trebui sa mearga. O sa iau in calcul si varianta cu dezmembrarile insa nu stiu daca am prea mult timp de umblat...

Modificat de Fane2010
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

mda.....cam vomitaturi, vorba lui alex...din pacate vei fi dezamagit.

playerul tau are 4 iesiri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa nu ai plasa cu gauri, eu cum de am avut? bine, eu am avut si firele pana la stalp, deci e posibil sa fi fost ceva eroare de productie :icon_cheesygrin:

Sunt foarte putine, exemplele cu masini precablate - doar la G4 am intalnit - cred ca tine de piata pe care s-au vandut, in functie de cerintele respective.

Altfel, nu sunt trase firele si au capacele pline - vezi Passat, etc.....

Oricum, simplu de aflat... baga o lanterna in ele si vei vedea de care sunt - vb de plasele de la diff-urile de bass.

Exista foate multe difuzoare, care sunt peste cele OEM... dar si la pret. Unele bune si nu foarte scumpe, se pot gasii la Dietz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu plasele de pe spate dar n-am boxe.daca imi iau niste boxe de fata din dezmembrari si tweetere pot sa le pun pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 4 iesiri, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mike, le poti pune... doar cass-ul sa fie cu 4 iesiri. Altfel, se poate face ceva, dar nu e recomandat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cu 4.

mi-am conectat si o statie cu un sub la el si as vrea si niste boxe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, revin cu un UPDATE. Am coborat la masina si m-am uitat, am plase pe spate (la model sunt exact ca si cele de pe fata) - pe incercate cu o scobitoare :icon_geek: Sunt sanse cat de mici sa am si fire trase ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plasa de la boxe e prezenta la toate golfurile...

sub ea, in locul boxei au o bucata rotunda de buret ca sa nu se auda in masina

la fel si la tweeter exista o bucata de panza pusa acolo unde ar trebui sa fie tweeterul

nu exista cablajul pana acolo, si inelele de plastic,

la cablaj e simplu de vazut daca ai sau nu: la usile din spate scoti putin mansonul de cauciuc si vezi ca exista un loc special pentru fixarea mufelor... daca e gol.. cablurile sunt lipsa, daca exista 2 randuri de mufe mama-tata atunci exista si cablu audio tras in usi

din fabrica nemtii s-au gandit ca poate dai usa jos, si firele nu sunt dintr-o bucata, ci se unesc prin mufe in mansonul dintre usa fata-spate

oricum eu am observat diferente foarte mari intre predotarile golfurilor.... mai ales unde au fost asamblate,

a mea a fost asamblata in belgia, si are multe fire izolate cu panza fata de cele asamblate in germania... si multe alte diferente de montaj, izolare, prindere etc..

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La diful de inalte da, la bass am gasit golf uri 4 care au avut si pline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana o sa imi montez boxele sper totusi sa gasesc un DIY bun pentru scoaterea fetei de usa spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e simplu... scoti manerul, are 5 surubele, apoi 2 torx-uri la baza fetei

ridici in sus, scoti mufa de la comanda geamului si sufa de la maner... grija mare cum o scoti si cum o pui inapoi.. multi s-au trezit ca nu se mai deschide bine usa de pe interior daca nu e montata corect

poze aici http://forums.vwvortex.com/showthread.php?960833

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fata de usa spate sunt doar 3 suruburi..... 2 in maner - sub capac, cap cruce si unul jos - cap torx -

7 la usa soferului.... si 6 la usa pasagerului.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 5 surubele la manerul din usa spate

2 mari, si 3 mici, + 2 torx-uri la baza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea nu le desfaci.... ca sa dai jos fata de usa. Cele cu rosu - sunt ca sa demontezi partea interioara a manerului.... daca vrei sa-l schimbi.

Daca vrei sa dai jos fata de usa, desfaci doar cele doua suruburi de la sagetile galbene, plus torx-ul de sub usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am umblat de 2 ori la usa dreapta spate.. si mereu am desfacut si acele 3 suruburi fara sa-mi dau seama :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok.... nu le mai scoate, pe viitor. Eu am dat zeci de usi jos.... asa ca le visez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

hai mai ,fiti seriosi...

doar cele cu sageata galbena se desfac...asta daca nu vrei sa dai jos si manerul de pe fata de usa.

Iar dedesubt sunt inca 2 torx T20, deci 4 in total.

LE: Eu m-am apucat de scris dupa postul 293, intretimp vad ca ati mai scris...oricum niciuna din variante nu era tocmai 100% :)

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca Fane e din Bucuresti, ii va fi foarte usor sa gaseasca difuzoarele la dezmembrari cu tot ce-i trebuie chiar aici pe forum. Eventual sa ia si mufele pentru difuzoare si e cel mai bine asa. Am vazut ca difuzoarele de bass Oem, cel putin la mine la Leon, au si un fel de incinta. Oricum nu se pune problema sa pui Roadstar-urile alea pe masina, mai bine stai fara.

Firele am impresia ca vor trebui trase din spatele player-ului. Sau sunt trase macar pana-n stalpul de pe mijloc? Daca trebuie trase din spatele bordului, o sa fie ceva veselie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Alexander, cred ca asa o sa fac. Ma duc si caut la dezmembrari niste difuzoare OEM. Daca totusi nu gasesc difuzoare spate eu zic ca e ok sa pun si de-alea de fata, nu e foarte mare diferenta - am vazut ca si alea din fata scot ceva bass (desi nu e puternic, pentru mine e suficient).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

da, sunt identice pana si tweeterele, eu pe cele de pe fata le-am montat in spate, pe fata punand ceva putin peste OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!