Jump to content

Difuzoare Golf/Bora


Gupidu
 Share

Postare recomandată

Cel mai probabil e firul leonic...Mai bine schimbi boxa.

Am patit-o cu ambele boxe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice ar fi - e gata. Trebuie alta - cam atat pot duce.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Prima data trebuie conecat ( in spatele casetofonului pe perechea corespunzatoare de la mufa ISO ) alt difuzor pentru a se vedea daca etajul final al casetofonului este bun .

Un gajait poate fi generat si de circuit integrat ars ( finalul audio ) .

Daca etajul final este bun atunci precis difuzorul este stricat .

Difuzoarele noi care nu sunt originale trebuie montate obligatoriu cu rame adaptoare .

Ramele adaptaore le puteti vede aici:

http://www.audio1.ro...t-skoda-vw.html

Niste difuzoare de exceptie (extrem de bune) cu bas foarte puternic ,

http://www.audio1.ro...-ohmi-100w.html

Sony , Pioneer , Panasonic , JVC sunt marci comerciale .

Alegeti Kicker , Alpine , si mai ales Hertz , o sa va surprindeti prietenii .

Indiferent de marca CD playerele au 4x17W sinus .

CD playerul debiteaza putere in functie de impedanta difuzoarelor adica 4 ohmi .

Puterea debitata de CD player nu depinde de puterea difuzoarelor ci numai de

impedanta acestora ( 4 ohmi este impedanta standard ) .

Conectarea unor boxe de putere mai mare nu solicita CD playerul.

Singura problema ar fi cu difuzoarele , ele trebuie sa reziste la 17W sinus / canal.

Difuzoarele actuale toate suporta aceasta putere ,

Unele intra in distorsiuni mai repede si noi auzim aceste distorsiuni si vom da mai incet.

Deci nu trebuie sa fim ingrijorati de CD player ( sau casetofon )

ci mai mult de difuzoare .

O alegere buna ar fi montara unor difuzoare ce permit suprasolicitari mari.

Niste modele deosebite cu bas foarte puternic ar fi :

http://www.audio1.ro/difuzor-auto-kicker-ds65-16.5cm-4-ohmi-100w.html

Pentru Golf . Bora , Skoda sunt obligatorii ramele :

http://www.audio1.ro/rame-adaptoare-pentru-difuzoare-audi-a2-seat-skoda-vw.html

Ele aduc difuzorul in afara ( difuzoarele originale au aceste rame lipite adica corp comun cu difuzorul )

pentru a avea loc geamul in spatele difuzorului.

Modificat de Adi VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat masina si am vazut ca nu am difuzoarele de bass originale si as vrea sa le schimb ca oricum cele pe spate nu au distantiere si as vrea sa iau altele de la dezmembrari originale.merita sa iau originale este un sunet destul de bun?tweeterele le am pe toate 4 originale vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

e ok, dar sunt si mai bune ca alea, nu incape indoiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,vreau si eu sa pun difuzoare in usile spate. Masina am cumparat-o cu alpha(2 iesiri), dar din mufa care intra in casetofon pleaca 8 fire. 4 dintre ele ajung in usile fata, iar 4 ar trebui sa ajunga in usile spate, dar nu sunt acolo. Intrebarea este unde ajung celelalte 4 fire? la intrarea in usile fata, spate, pe undeva in praguri? Masina nu a avut deloc dif spate ca am gasit niste burete lipit in locul pentru difuzoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vb de mufa maro sau neagra ?

Daca nu are boxe in spate, nu are nici cablurile trase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din mufa maro pleaca 8 fire. Cablurile(pentru inchidere centralizata,, geam electric) care duc la usile spate trec pe deasupra usilor, prin plafon, sau trec prin praguri? Ca sa stiu ce sa demontez, poate gasesc si celelalte 4 fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pleaca prin pillar-uri, pe langa praguri, intra in stalpii dintre usi, ies prin burduful de cauciuc si intra in usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Florin, te inseli, daca are 8 fire, insa in spate nu are boxe, firele vin pana in mufa de pe pillarul din spate. Asa a fost cazul meu. Doar papuci mai trebuie in mufa tata si fire pana la boxe.

Marius, trage burduful si mufa din stalp si vezi 2 fire mai groase cu acelasi cod de culori dar care nu-s conectate la nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana acum, nu am dat de cazul asta fericit..... numai fara. Pillar spate, care ? vrei sa zici mufele de pe stalpi, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eii si acum mi-e ciuda ca nu m-am uitat atent la mufa maro cand am desfacut prin bord...

daca as avea si eu firele trase pana la burduf ar fi boierie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,,,,, te scuteste de 30-60 minute suplimentare de munca..... :icon_geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Pillar B, sau cum :P, stalpul pe care e prinsa usa din spate, ca sa nu mai fie dubii. Eu la vremea respectiva am facut o tiganie lipind cu pistolul de lipit pe papuci, nestiind ca se poate executa elegant prin comanda pinilor cu sarma care intra in mufa tata. dar asta e, omul cat traieste invata. Macar stiu ca nu e contact imperfect :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, firele pentru dif spate ajung pana in mufele din stalpi,. Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut pe spate trebuie difuzoare rotunde sau se pot pune si ovale ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

rotunde...aceeasi dimensiune ca si pe fata,16.5cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru spate iti trebiesc 2 inele distantiere de plastic si sistem difuzoare, bass-medii de 16cm si inallte sepatarat. Se gasesc la Be Loud. Cauta pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bn pastrezi aceleasi boxe originale.pentru ca nu poti pune intr-o incinta cate o boxa de producatori diferiti(nu mai scoti acelasi sunet)daca ai boxe originale pe fata pune originale si pe spate.eu am boxe AM,doar tweeterele sunt originale si vreau sa cumpar gamma+cd si 4 boxe originale.daca vrei boxe AM cautama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Fi serios, eu am pe spate originale(alea de pe fata) si pe fata am pus AM, care crezi ca suna mai bine(la volum mare)? Acuma daca cele OEM sunt ale masinii, nu inseamna ca ele sunt si cele mai bune..., faderul e pus pe + pe boxele din fata, si cei din spate stau la sunet stock =)).

In cazul in care ai casetofonul original, sunt perfecte difurile orginale, no need for more. Pt cine vrea un kick in plus, au la dispozitie si portbagajul :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da da nu are rost sa iti pui boxe de milioane si sa lasi casetofonul original ca nu isi are rost investitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu mai am casetofonul stoc si presupun ca merge sa pun si alt gen de boxe , am desfacut tapiteria sa ma uit dupa fire dar vad ca nu sunt trase pana la stalp cum zic unii , am sa ma apuc cred ca maine sa desfac totul pana la casetofon ca sa trag fire noi ,boxele sunt niste gbl-uri de 120 de w sper sa se auda bine ,le-am probat si pe usi ,vin f bine si nu au nevoie de distantiere ,am dat geamul jos si am pus difuzoarele si nu ating gemurile ,deci fara nici o problema cred ca pot sa le montez asa cum sunt

mai greu o sa fie cu trasul ferelor pentr-u ca trebuie sa desfac toate plasticele alea de pe praguri si asa mai departe ,o sa va anunt cand termin de montat si poate pot sa fac si niste poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten cu seat leon 1 care are - 4 boxe + 4twetere. Se aude super bine. Ma intreb daca difera difuzoarele de la seat cu cele de la golf?, adica daca imi pun si eu inca 2 dif + 2 tw(de golf) pe spate(acum am doar pe fata) am sa obtin acelasi sunet? Am vazut ca pe cd-ul lui de fabrica scrie SOUND SISTEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aproximativ o sa ai acelasi sunet acum nush daca difera cd-ul OEM de la vw cu cel de la seat(producatorul).ar trebui sa fie la fel.oricum trebuie sa iti tragi fire pana in boxele de pe spate.nu e mare smecherie.Spor la munca

Modificat de c0sminel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare?

si-a montat cineva amplificator pe placa din spate de la haion?nu stiu unde sa imi instalez amplificatorul.pe spatele banchetei nu vreau ca mai rabatez bacheta din cand in cand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!