Jump to content

VW Golf 6 R


Marius
 Share

Postare recomandată

Eu consider ca este oarecum justificat pretul fostului R32 precum va fi si cel al R20-ului. Cu siguranta va fi 4motion si va avea si DSG. Imi este imposibil sa cred ca vor renunta la tractiunea integrala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • B.o.g.d.a.n

    22

  • rex

    17

  • Bogdan_wrc

    15

  • GtSport

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca ar avea 4x4, 265 de cai din 2.0TSI, ce rost ar mai avea S3? :) dar daca imping S3ul mai sus....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar avea 4x4, 265 de cai din 2.0TSI, ce rost ar mai avea S3? :) dar daca imping S3ul mai sus....

Pai apare RS3 si in curand noul A3 a carui varianta de S va avea cu siguranta peste 265 CP :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar R20 ar aparea in NOV, si pana se lanseaza noul S3, va mai dura probabil 1 an. pe criza asta ma indoiesc ca scot ei ceva sa se bata cap in cap sau sa-si fure unu altuia painea.

RS3 va fi extrem de scump pt un hot hatch, si sunt zvonuri ca ar aparea si un baby Porsche hatch...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Isi cunosc ei bine strategiile de marketing, noi nu facem altceva decat sa presupunem si sa ne dam cu parerea. Eu consider ca cu S3 si-au atins scopul financiar propus, iar in momentul de fata prioritar este lansarea noului R20 care vrea sa fie o masina de un succes nemaintalnit in istoria Golfului. Consider ca un adevarat pasionat de masini stie ce isi doreste de la o masina, si va face alegerea potrivita. Chiar daca este o generatie mai noua G6, si avand chiar acelasi motor sa presupunem ca si S3 si tractiune integrala, diferente tot vor fi in favoarea Audiului. Incepand de la calitatea mai buna a materialelor din interior, Quattro, si un fun mai mare la volan ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca R20 nu ar avea tractiune integrala ce motiv ai avea sa-l cumperi cand va fi Scirocco-ul R in 2010??? Acelasi motor aceeasi putere, tre sa fii prea super fan Golf sa preferi un R20 fata de un Scirocco R.

Eu zic clar, R20 va fi 4x4.

S3-ul va fi mai scump ptr ca e Audi si va avea unele optiuni care nu vor fi disponibile la R20/VW.

Ideal ar fi tractiune integrala la Scirocco R, arata demential masinutza. Eu unul as fi facut-o pe asta 4x4 si as fi renuntat la R20, cel putin in climatul actual. Si e si mai mare diferentiata fata de un S3 care poate fi folosit si ca o masina ptr o familie cu 1-2 copii micutzi, pe cand Scirocco e clar masina ptr 2 persoane si ptr fun.

Asa...o sa fie un R20 putin insipid, care va putea fi dus pana la 500cp (avantajul 4x4), iar masina cu adevarat cea mai indicata ptr tuning, Scirocco-ul, va ramane in pluton limitata de tractiunea fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi o cea mai neinspirata alegere din partea vw sa nu faca R20-ul 4x4... oricum, acum uitandu-ma pe youtube, am gasit asta...

Dupa cum puteti asculta... masina VA FI 4x4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca la mk7 apre un R12(nu conteaza din ce motive..economice si/sau ecologice)... jur ca o sa-mi vand vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I's almost official: http://www.4wheelsnews.com/vw-golf-r20-the...-ford-focus-rs/

Deci va fi 4x4 asa cum ma asteptam...

Sincer nu stiu daca 260 cp 4x4, ar putea totusi concura cu 300cp ai Focusului chiar daca e doar tractiune fata (+ LSD montat din fabrica)..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici este vorba de Golf 6 R20 si nu de Focus RS sau S3.

Va rog sa ramaneti ontopic (am ascuns postul offtopic).

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

arata exceptional sa vedem la ce pret va venii ,oricum sint multi concurenti la acest nivel si cel mai aprig o sa fie renault magane3 rs( 250 cp)

Te rog frumos sa nu mai dai quote la mesajul anterior. Foloseste Add Reply si Fast Reply.

Multumesc.

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

S-a anuntat Golf R inainte de Frankfurt. Cum era de asteptat vine cu tractiune integrala. Yupi! Dar in articol scrie ca va avea o acceleratie de 6.4 0-100km/h. Ar fi cam aiurea fata de s3 cu acelasi motor.

http://www.worldcarfans.com/109091421719/v...frankfurt-debut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si probabil S3 va fi urcat peste 300 PS...

oricum arata ff bine noul R...totusi pacat ca s-a cam pierdut traditita de V6 4x4... era cam singurul Golf ce putea ajunge la puteri uimitoare..(5-600 de cai pt R32 nu erau o problema...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o masina fantastica cu un singur defect: prea apropiata de s3 (ca pret, performante, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehehe ... eu tocmai apropierea de S3 ca esenta o consider cel mai mare avantaj al masinii. S3-ul a dovedit multe de la lansare si daca l-as putea lua cu 10.000 de euro mai ieftin cu o alta "carcasa" nu m-ar deranja. Va conta foarte mult pretul la care se va vinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie unu mi se pare superb design-ul exterior

are multa personalitate

ma nedumereste o chestie

din pozele alea se observa la interior pedalier-ul metalic, dar nu e del de R, ci e cel de GTI

dc oare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramane 4wd,i-au schimbat doar motorul din motive de marketing etc.Si de ce sa fie un defect ca S3 si R20 sa fie apropiate ca performante si pret?Amindoua apartin aceluiasi grup,e vb de varietate.Cati oameni atatea gusturi,daca nu le cumpara Golful le cumpara Audi.Si S3 nu va urca peste 300,ce rost ar mai avea Rs3?

Am citit mai sus,cineva spunea ca S3 e peste R32 si calitativ?Ai putea argumenta asta te rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu banuiesc (,) ca S3 va avea ~ 300 de cai, probabil tot din 2.0TFSI iar RS3 va avea gen 340 si alt motor. 2.5TFSI. tocmai pt a nu se lupta cu R20 la clienti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, de unde diferenta atat de mare de la 0-100 intre R20 si S3, avand in vedere ca au acelasi motor , haldex ..etc..?

bogdan_wrc : Stai sa ajunga in state , sa vezi ce turbo o sa puna baietii pe R20 si o sa il duca inca pe atat. Doar ai vazut ce fac oamenii de acolo cu un 1.8T ca al tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dementizal, stiu ei sa stoarca puteri din 1.8T si vor face si din R20 probabil 500 de cai...dar nu se va compara ca fiabilitate, sau ca alte cifre cu un V6 turbo. plus ca sunt multi care apreciau tocmai asta...raspunul unei aspirate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit mai sus,cineva spunea ca S3 e peste R32 si calitativ?Ai putea argumenta asta te rog?

nu cred ca am spus-o eu, dar parerea mea e ca dpdv al materialelor folosite, al optionalelor si al performantelor audi e peste VW si proportia se pastreaza si la S3 si R32, no offence pt cei care au VW. (si eu am avut si probabil voi mai avea)

un punct unde R32 bate clar S3ul..e la capitolul sound :) si posibilitatea de a ajunge la puteri fenomenale pt clasa sa.

nomood, am banuit ca nu din rautate :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte faina masina, desi pare oarecum "sintetica"

Ma intreb si eu de ce nu reuseste sa se apropie de 6 secunde in 0-100km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E frumos, imi place. Pe partea privind performantele nu imi dau cu parerea, sunt altii mult mai in masura sa o faca.

Discutand strict pe partea de design, imi place ca au pastrat cele doua tevi de esapament pe centru. Ma gandesc ca il vor pastra ca un element specific modelelor.:R.

Ce nu imi place este locul in care au amplasat cei doi catadioptri (ochi de pisica) care mi se par cam inghesuiti acolo, iar locul unde erau la mk5 mi se pare mult mai inspirat ales, mai estetic. mai frumos.

In rest mai remarc desenul jantelor, sunt superbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!