Jump to content

Alegere jante pentru Octavia II


drasto_2004
 Share

Postare recomandată

Intra jante de tabla de 16" cu prindere 5x112, ET50 si J 6,5. Le folosesc iarna de vreo 6 ani fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca ai tot O2 RS.

Nu pot vedea de pe tel. mobil ce model de Octavie e trecut la tine in semnătură..

Super tare dacă merg jante de tablă pe 16!

Mulțumesc mult!

Imi dau seama ca si suspensia devine mai iertatoare si confortabilă cu anvelope si jante pe 16, fata de astea pe 18 pe care le am pe mașină.

Dată fiind această dimensiune de 16, care cel puțin la mine in talon nu se regăsește ca diametru minim, nu are influență asupra ESP-ului si ABS-ului? In sensul ca ar putea da erori catre cele 2..

Și anvelopele pe care le-ai pus pe aceste jante de 16 ce latime si înălțime au?

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele pe 16 pentru octavia 2 au dimensiunea 205/55/16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru informație.

Sărbători fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva jante LYRA pe 16" si imi poate spune producatorul si in ce tara sunt fabricate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cine stie daca jantele de pe Skoda Roomster se potrivesc si pe Skoda Octavia 2 Facelift?

Nr de prezeoane este la fel insa nu stiu daca distanta dintre este identica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era nevoie sa mai deschizi un topic. Exista deja unul: 

Si ca raspuns la intrebare, nu, nu se potrivesc.

Cele de roomster sunt 5x100, iar cele de octavia sunt 5x112.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat la search dar nu am gasit. Ma poti ajuta cu un link te rog frumos.

Am citit ca Roomster are punte pe spate de Skoda Octavia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am raspuns si ti-am dat link-ul in postul anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. o punte poate sa fie montata pe 2 masini diferite, dar sa aiba butuci diferiti si deci distante diferite la prezoane

2. NU este nicio asemanare de nicio natura intre Roomster si Skoda octavia 2, deci nici puntile nu seamana deloc (punte H la Roomster  vs multibrat la Octavia 2 )....  Insa puntea este aceeasi cu cea de la Skoda Octavia 1 sau Octavia Tour.... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am lamurit, multumesc pentru raspuns. Eu imi faceam sperante. Trebuie sa dau la schimb 4 jante cu anvelope de iarna pentru Skoda Roomster pe 4 jante cu anvelope (indiferent de sezon) pentru Skoda Octavia 2 Facelift.

Cu stima!

Multumesc, loghi sau ioghi, depinde daca este i mare sau L mic :), forumul are o interfata noua si nu sunt familiarizat cu aceasta, acum am cascat ochii si am vazut. Cu respect!

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!
Dețin Octavia 2 RS 2.0 TFSI, fabricație 2007. 
Vreau sa pun pentru iarna jante de tabla pe 16, lățime J 6,5 cu anvelope 205/55(multumesc lui adyp2003 si de asemenea si lui loghy!)
Acum am pe mașina jantele de 18 cu anvelopele de 225/40.
Am văzut 4 Octavii 2 RS cu jantele pe 16 mai sus menționate.
Întrebarile/nelămuririle  mele sunt : este posibil ca aceasta combinație de jante+anvelope pe 16 sa dea erori ABS-ului sau ESP-ului? De asemenea, poate afecta considerabil stabilitatea in curbe, bineînțeles la un stil de condus civilizat?
Va mulțumesc anticipat si aștept răspunsurile si sfaturile voastre!

Cu maxima stima !

Problema este ca in cartea de identitate a masinii nu sunt omologate decat jante/anvelope pe 17, ca fiind cele mai 'mici' pe care le poti pune.. Asta apropos de vreun control tehnic in trafic al RAR-ului. In noul certificat de inmatriculare pe care il am nu este trecuta dimensiunea jantelor/anvelopelor omologate.
Astea pe 18 cu care am cumparat masina in afara de faptul ca arata bine si ofera cea mai buna stabilitate in curbe si nu numai, fata de cele pe 17 si 16, aduc numai dezavantaje.. : iti termina mai repede bucsele de la bascule si probabil si alte chestii de prin zona(in primul rand din cauza drumurilor de cacao..); cresc consumul; probabil si zgomotul la rulare..; si cred ca te penalizeaza si la capitolul zvac. Cred ca altfel se misca cu unele pe 16, cel mult 17 la capitolul demaraj, manevrabilitate, ce-i drept in detrimentul stabilitatii in curbe..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai erori pe abs sau esp din cauza jantelor pe 16".

Despre faptul ca nu sunt trecute in carte, nu stiu ce sa spun...

Putin probabil sa se ia cineva de tine intrucat este o dimensiune standard pentru acest model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu le aveam trecute in CIV si m-am dus sa mi le treaca la RAR, desi nu as mai face-o din nou. Am dat peste un magar caruia a trebuit sa ii dau spaga ca sa nu ma tina jumatate de zi in reprezentanta RAR, si asta doar ca sa imi treaca ceea ce de fapt era deja suportat de autoturism, doar ca nu era scris negru pe alb in CIV. Acea tipodimensiune e deja suportata conform specificatiilor fabricantului.

Mai nou, in talon nu mai sunt trecute anvelopele suportate, iar daca te opreste RAR-ul pe strada, poti incerca sa ii aburesti ca nu e prima octavie cu jante de 16, ba chiar exista si pe 15... Ce sa zic, un risc exista, dar eu nu am patit sa ma opreasca in 6 ani.

Nu mai e la fel de stabila in curbe, dar asta o observi doar cand fortezi virajele. Daca nu o cauti cu lumanarea, chiar te vei bucura de confortul adus de balonul mai mare al rotilor pe 16 si vei aborda cu viteza nenula bumperele de pe strada. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda..naspa treaba cu RAR-ul..

Tu ai RS-ul cu 2.0 TFSI?

Ce anvelope de iarnă folosesti?

Pe mine mă bate gândul sa-mi iau Michelin CrossClimate tinand cont 'cat de mult ninge' de la iarna la iarna.. Au A la franare pe carosabil umed, iar franarea pe uscat este similară unei anvelope de vară. Pe zăpadă nu prea excelează, dar nici nu folosesc masina zi de zi. Este o anvelopă de vară care datorită tehnologiei implementate poate fii folosita si iarna, în general in tarile unde iernile sunt 'blânde'. Are recenzii bune spre ft bune pe net, in alte tari.

Ar mai fii GoodYear Vector 4 Season care iarăși este o anvelopa ok.

Mulțumesc anticipat si aștept să-mi răspunzi.

Cu stimă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Michelin Alpin 3 pe 16" pe golf-ul din semnatura (un fel de RS fara portbagaj) si le voi lepada dupa iarna asta intrucat s-au plastifiat dupa 5-6 sezoane. Despre cross climate nu cunosc mai nimic, insa de fel nu prea am incredere in struto-camile. :) Eu am asternut masina in zapada de vreo doua ori la viata ei si de aceea nu vreau sa aud de all seasons si alte denumiri similare. :D Lucrurile s-au imbunatatit o data cu montarea scutului metalic care nu mai permite ingroparea botului in zapada ca inainte, iar anvelopele de iarna te ajuta sa iesi din zapada fara sa iesi din masina (ca sa dai la lopata). :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta îmi ca este si mie teama..sa nu fie nici cal nici măgar..

Altfel, anvelopele de iarna care au ieșit pe primul loc in toate teste sunt TS850-urile de la Continental.

M-ar încânta tot ca anvelope strict de iarna WR-D4 de la Nokian, anvelope care iarăși am văzut ca sunt bine cotate.

Cu ce anvelope de iarna te-ai gândit sa le schimbi pe actualele?

Mulțam anticipat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Am si eu o intrebare legata de anvelope.

Momentan am pe masina 195/65 R15 care sunt destul de tocite. Pot pune pe ea 195/60 R15?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce sa pui altceva care nu se regaseste in talon/civ? 

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

195-60-15 sunt destul de atipice ca anvelope si cred ca si putin mai scumpe ca 195-65-15. Pentru iarna si zapada in general, e bine sa ai un balon mai mare.

De curiozitate, ce producator ai gasit la 195-60-15?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot de curiozitate: ce jante pentru O2 au caracteristicile astea - 195/60/15 sau 195/65/15?! Că mie îmi sună a anvelope. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bZ1 mi le dadea un prieten pe gratis si de aceea intrebam :)

@MP79 Nu stiu ce producator. Il intreb si te anunt. Voiam sa le inlocuiesc pe cele de vara pentru ca erau tocite.

Am comandat intre timp altele noi, tot pe 195/65/R15. Azi trebuie sa ajunga.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua,

Am nevoie de o informatie

 Skoda Octavia 2 VRS dimensiune anvelope 225/40/R18.

Numai ce am cumparat jantele de aliaj pe 16 pentru sezonul de iarna si am nevoie sa stiu ce dimensiune de anvelope se potrivesc?

In cartea masinii  sunt omologate doar dimensiunea R17/R18.

Pentru a avea acelasi diametru cu jantele pe 18 am nevoie de 205/60/R16.

Este ok aceasta dimensiune ? mai are cineva instalat aceasta dimensiune pe rotiile de iarna?

Orice parere este bine venita

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!