Jump to content

Alegere jante pentru Octavia II


drasto_2004
 Share

Postare recomandată

Ca si completare la ce am zis mai devreme, adaug si ceva detalii despre jantele care imi fac cu ochiu pt Octavia2 1.9TDI cu PDG. Ele sunt Platin P69 (negru mat) la aprox 400 lei bucata, iar cotele ar fi 7 x 16, 5 gauri x 112, ET 38. Merg si iarna. Exista si model similar dar cu ET 45, dar as alege ET 38...ca sa am rotile un pic mai inspre exterior.

 

Ce imi place la acel site unde le-am gasit este ca dau si recomandare, de ex la cota asta (7x16) recomanda asa: min 195 latime anvelope, ideal 205 sau 215, max 225. Si cum eu am in cap fie 205 latime, fie 215 pt anvelope vara, cred ca acest 7 este mai ok decat 6,5 sau 7,5.

Apoi ramane sa vedem si pretul la anvelope, se pare ca 215 e simtitor mai scump decat 205, cred ca ideal ramane 205x55x16.

 

Nuanta masinii e verde inchis metalizat (un pic batraneasca dupa gustul meu) si deci jantele imi par mai interesante pe negru mat decat pe argintiu. 

Ramane intrebarea - cat de ok si recomandata este combinatia de jante si anvelope propusa de mine? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca jantele de aliaj de pe O3 se potrivesc si pe O2 (pre facelift). Ma intereseaza in special modelul Minoris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si modelul Star. Deci daca are cineva acces la detalii tehnice referitoare la distanta dintre prezoane si diamterul gaurii centrale pentru jantele de aliaj de pe O3 rog sa posteze aici.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Minoris - 6.5J x 16, ET46, 5 x 112

Star - 6J x 16 , ET48, 5 x 112

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci prinderea este la fel ca si la O2. Banuiesc ca si diametrul gaurii centrale este tot de 57mm.

Singura necunoscuta ramane aspectul cand sunt puse pe masina tinand cont ca o sa fie mai in interior decat jantele uzuale de O2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din contra, daca ET e mai mic, or sa fie mai la exterior. Eu pentru vara, am de 17, niste MSW`uri cu ET 42 si ies cativa milimetri, dar 'da' mai bine asa.

Oricare dintre ele o sa-ti vina bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e valabil doar daca si J-ul este la fel dar in cazul de fata J-ul e diferit. Oricum nu cred ca o diferenta de 4 mm o sa fie foarte vizibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

 

Haideti va rog cu niste pareri sau raspunsuri si pt mine  :icon_thumleft:   am postat si eu mai sus cateva neclaritati pt jante si anvelope si sunt convins ca pot primi raspunsuri foarte utile.  Masina e Octavia 2 motorizare 1.9 tdi cu pachet drumuri grele.

 

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa discutii (telefonice  :D), am ajuns la idei noi.

 

Sa merg vara pe jante 16,  J 7.0,  ET 44,  am si gasit janta potrivita dupa gustul meu, calitate f buna, pret accesibil.

 

Adica acum sunt jantele originale pe 15 din tabla, si din ce am citit aici, j-ul este fie 6 si Et 47, fie J6.5 si Et 50. Arata si urat, sunt mult prea bagate la interior. Tot aici am vazut ca se face un calcul cu un inch care se imparte, adica 7 fata de 6 deja este 1.2 cm mai spre exterior. Mai punem si ET mai mic, deci inca cativa milimetri. Ajung la 15-18mm aproximativ, mai spre exterior. Avand si PDG, cred ca e ok si nu am probleme, si fiind 16 si anvelopele de 205/55/16, cred ca si directia si consumul vor fi ok. Sa ma corectati daca am gresit pana acum.

 

iar pentru iarna, ar fi indicat sa raman pe 195/65/15, deocamdata jante tabla, daca o fi vreodata sa le schimb cu unele de aliaj si un ET ceva mai mic, atunci si mai bine. Daca nu, raman asa, cu capace.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa folosesti simulatorul urmator pentru a compara ce ai acum pe masina si ce vrei sa pui:

http://www.willtheyfit.com/

Modificat de Septimiu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merci, f tare simulatorul.

http://www.willtheyfit.com/index.php?width=195&aspect=65&diameter=15&wheelwidth=6.0&offset=50&width2=205&aspect2=55&diameter2=16&wheelwidth2=7.0&offset2=44#content

 

imi da ca as avea noua roata (fata de cele pe 15 de tabla) mai aproape de amortizor cu 6.7mm, iar la exterior noua roata e mai iesita cu 18.7mm. Deci f aproape de calculele mele. 

Si per total, masina va fi mai coborata cu nici 3mm, deci nu se simte.


rectific (ca am facut o mica incurcatura la janta de tabla originala), daca am la janta pe 15, un J de 6.0, atunci am ET de 47.

Si atunci rezulta 9.7mm mai aproape de amortizor, iar la exterior 15.7mm mai iesita.

Banuiesc ca nu sunt probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe topic la golf am pus poze cind am luat avusurile: chit monocomponent din Vitan, smirghel si spray. Cred ca sint poze si pe skoda ca si la asta am revopsit jantele :)

 

Nu m-am priceput si in loc de chit monocomponent am cumparat bicomponent: http://www.picollo.ro/chit-auto-body-soft-grup5203473211316--p469137.html

Crezi ca e vreo problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot n-am primit nici un raspuns, pe principiul mai rau de atat nu are cum sa fie :lol:  m-am apucat de treaba

 

Am combinat si aplicat chitul:

post-87624-0-86050900-1425668405_thumb.j post-87624-0-45308000-1425668418_thumb.j

 

Am izolat restul jantei si am slefuit un pic sa o aduc cat de cat la nivel:

post-87624-0-95222600-1425668447_thumb.j post-87624-0-02505000-1425668456_thumb.j

 

Am vopsit la spray a iesit... acceptabil zic eu:

post-87624-0-30809300-1425668486_thumb.j post-87624-0-16809500-1425668500_thumb.j

 

Cu prima ocazie o sa incerc sa-i dau un polish, poate prinde un pic de luciu si se mai estompeaza marginila ramase.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Laurentiu Sorin

 Spuneti-mi si mie,cei care stiu, jantele cu dimensiuni Et 50 8 j x 17 h 2 se potrivesc pe octi 2?

  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg, eu am 8j cu et 42 deci la tine e si mai bine cu et 50

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe a mea 8j x17 , cu ET 35, DEZENT S. si mai ramane loc la aripa, nu atinge de nimic

post-23977-0-22692600-1427049551_thumb.j

post-23977-0-24365300-1427049587_thumb.j

Modificat de Cata BOSS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Sorin

  Multumesc pentru ajutor,baieti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut tuturor,

am o rugaminte. Detin o Octavia 2 sw si pe libret e trecuta si masura 225/45 r17 91w. Intentionez sa iau jante de aliaj dar nu stiu ce masura ar fi potrivita. Ma puteti ajuta?

 

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiuni pentru jantele OE:

 

Wheel dimensions: 7.0J x 17“ H2, ET 54
Number of bolts: 5
Pitch circle diameter: 112 mm
Wheel centring hole diameter: 57 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare dragi colegi!

 

Stie cineva unde pot gasi jante de tabla pe 17 pt. Octavia 2 RS 2.0 TFSI, an de fabricatie 2007(Noiembrie)?

In talon este specificat 17", diametrul minim al jantelor pe care le pot monta.

Am vazut in mers o Octavie 2 RS cu jante de tabla, dar n-am reusit sa vad dimensiunea..

 

Va multumesc anticipat pentru informatii!

 

Cu stima,

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se exista jante de tabla pe 17" pentru grupul VAG. Maxim 16".

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am constatat si eu dupa indelungi search-uieli..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!