Jump to content

Alegere jante pentru Octavia II


drasto_2004
 Share

Postare recomandată

Conform datelor din cartea de identitate poti pune pe acest model pneuri 195/65R15 sau 205/55R16. Daca te uiti aici http://www.calcule.ro/Compatibilitate-Anvelope/Cu-alte-anvelope.aspx#&&/wEXCwUQTmV3c1BhZ2VTdGF0ZUtleQUBMAURUGFnZUNvbW1lbnRzU3RhdGUFATAFEFQwX1Q1X1Q1MV9UMl9UNjIFATAFAzUxNAUDMjA1BQM1MTUFAjU1BQM1MTYFAjE2BQM1MTcFAzIwNQUDNTE4BQI2MAUDNTE5BQIxNQUMVDBfVDVfVDQxX1Q1BQEwBR9TY2VuYXJpb1ByZXNlbnRlcl9IYXNTdGF0ZVNhdmVkBQR0cnVl vei observa ca anvelopele despre care intrebi tu sunt compatibile cu cele recomandate de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de răspuns. Anvelopele știam ca sunt compatibile ca le am trecute in cartea tehnica. La jante aveam eu un semn de întrebare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Revin cu o informatie poate utila pentru unii. De o saptamana mi-am schimbat cauciucurile si jantele de iarna R15 cu cele de vara 225/45/R17 pegasus. Tin sa precizez ca mi-a crescut consumul semnificativ extraurban de la 4.5 la 5.7l/100km  si urban de la 6.5 undeva pe la 8. In plus se simte orice denivelare si pietricica din carosabil. Ca sa nu mai zic ca si masina trage mai greu, desi e 2.0 tdi 140 cp.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca ai alta problema daca ti-a crescut consumul cu aprox 30%.

Si eu am facut aceeasi trecere si nu am sesizat nici o crestere de consum sau scadere de putere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
sorin_balan

Pe vremea cand aveam rotile de iarna pe 16" si eu sesizam o crestere a consumului si o diminuare a puterii o data cu trecerea la rotile de vara pe 17".

Si la mine diferenta de consum era cu ~0.5% intre cele 2 seturi de roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In urma cu 2 saptamani am pus jante 17" Pallas, cu anvelope noi 225/45 R17 Goodyear si sunt multumit mai ales de aspectul masinii. E drept ca sunt cam rigide pe drum denivelat si merg mai cu grija , in schimb pe drumuri bune sunt un vis. Asfalt neted !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa urmaresti daca uzeaza anvelopele spate pe interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au terminat un rand de cauciucuri, dar tarziu mi-am dat seama ca sunt de la unghiurile spate, cele pe fata erau perfecte... dar de la ce se duc unghiurile spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu stii ca pe spate ai brate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost si eu la baietii de la Augusta sa imi fac geometria si intra-adevar roata stanga spate era sarita din unghi si imi tocea cauciucul pe interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Mi-am cumparat 4 jante pe 17", pentru sezonul de vara, am pe ele anvelope dunlop 225/45 si vreau sa intreb daca se potriveste sa montez si 225/50 sau 225/55, daca stie cineva. Mai mult m-ar interesa varianta de 55, daca se poate potrivi.

Am O2 FL, din 2010 fara PDG.

Multumesc

Modificat de justyn19k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai se potrivesc, dar o sa fie talonul mai inalt si implicit masina

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si posibil si eroare de viteza... Eu zic sa ramai la 225 45 care e marimea recomandata pe 17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si posibil si eroare de viteza... Eu zic sa ramai la 225 45 care e marimea recomandata pe 17

multumesc. raman standard...ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salve,

 

tot vad discutii in contradictoriu pe forum in legatura cu schmbarea jantelor de la 15 la 16 sau 17 .... intrebarea mea este daca merita schimbate o pereche de jante pe 15 cu unele pe 17??? nu ca aspect neaparat :D in general pentru masina daca influenteaza cu ceva schimbarea lor, mentionez ca masina din fabrica a venit cu roti pe 15 , in cartea ei scrie ca pot pune 225/45/17 fara a afecta performanta  masini sau  ceva de genu asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita 17 pentru stabilitate, 16 este un compromis intre stabilitate si confort. Eu am momentan 3 randuri de jante, 15 16 si 17. Pe 15 aliaj a venit masina si ai senzatia de barca dar confort bun, pe 17 e mult mai stabila si poti conduce mai agresiv dar cu un confort mai scazut. Cele pe 15 le vand si raman cu restul.

De afectat afecteaza articulatiile masinii, fiind mai expuse la socuri dar cu toate astea, parerea mea e ca merita sa ai jante de vara pe 17 si de iarna pe 15/16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A doua cifra, cea despre care vorbesti tu inseamna inaltimea in procent % din latimea cauciucului, deci toate se pun la fel pe janta. Masoara cit ai acum cu cele de 45 intre cauciuc si aripa, calculeaza diferenta intre 45 si 55 si vezi cit iti mai ramine liber si in functie de asta te hotarasti ce iei.

Adica 225/45 = inaltime cauciuc 101.25

225/55 = inaltime cauciuc 123.75

Diferenta 123.75 - 101.25 = 22.5 mm

Deci rotund, se miscsoreaza spatiul liber cu 2,5 cm .

Iti ramine destul loc ?!

PS- cit am facut eu calcule vad ca au mai postat baieti...

= Masina se ridica cu 2.25 cm.

= Cit priveste diferenta de viteza, cu cauciucurile inalte mergi mai repede cu 7.3%, adica in loc de 100km/h vei avea 107.5 km/h, dar tinind cont ca ceasurile de la bord arata in general cam cu 10km/h mai mult, nu-i problema.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, el intreba de diferente intre anvelope..., toate montate pe aceeasi janta.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari la toata lumea!ma adresez celor care au montate pe masina jante 17 cu anvelope 235/45  ....eu am 225/45 de 3 ani dar as vrea 235/45 ca sa mai ridic putin garda...stiu ca se incadreaza in cei 3% la compatibilitate dar eu vreau sa stiu daca sunt probleme  la viraj sau daca ating de apratorile interioare  cand ai ceva grutate pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna cam ilogic ce vrei adica maresti latimea ca sa ridici garda??ca sa maresti garda ar trebui 225/50 sau 225/55 Si asa mie 225 mi se par extrem de late  daramite 235,plus ca  225 la viteze mici cam scade manevrabilitatea volanului este mult mai greoaie fata de 205

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folosind un calculator avansat de anvelope plecand de la dimensiunea initiala de fabrica cu care a fost dotata masina cu 235/45/17 ma incadrez in abaterea maxima acceptata adica pana in 3% abaterea fiind -1.39%....pe cand cu 225/50/17 imi da -3.51% si cu 225/55/17 imi da - 7.06%...stiu ca se inalta mai mult cu dimensiunile amintite de tine dar nu este recomandat...si cu 235 se mai inalta deoarece inaltimea este procent din latime(nu mai stiu exact calculul)...astept in continuare parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina se va ridica cu 4.5 mm, nesemnificativ pentru zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

235/45/R17? ai vazut tu asa ceva din fabrica? poate 225/45/R17. Daca vb de jantele Pegasus de 17 montate pe skoda, alea sunt de 7j deci oricat ai calcula si cum ai calcula mai mult de 225 nu poti pune. daca ai tu alte jante mai late care permit acest lucru nu ai decat sa incerci. Cel putin pe spate poti pune lejer, pe fata tb sa vezi daca nu atinge la viraje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu am fost inteles...eu de fabr am avut 195/65/15...de la dimensiunea asta imi da acel calculator echivalente la dimensiuni mai mari.eu am jante dotz hanzo 7,5 j ...nu prea vreau sa"incerc"daca dau banii pe anvelope raman cu ele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!