Jump to content

Aircooled File Download & Manuale, chestii tehnice pe hartie


dihorul
 Share

Postare recomandată

Sa grupam aici ce se poate gasi pe Net despre intretinerea/repararea masinilor aircooled

Manual:

http://rapidshare.com/files/35478318..._open.pdf.html

http://www.scribd.com/doc/7785202/VW-Beetl...1-Owners-Manual

Film; sunt 14 filmulete despre cum se monteaza un motor de la zero. Foarte interesant.

http://www.youtube.com/user/6d4vdub

O schema electrica:

post-5838-1232924448_thumb.jpg

Modificat de dihorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filmulet dintr-o serie "Home made".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in portgheza, dar intelegem mimica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Bogdan. Si eu care credeam ca e parola mea uzuala: 1234... Dar nu, parola e: de departe vezi aproape.

@Sergiu, nu ai nevoie de parola, dai clik pe "free user" si gata. E arhivat "rar" fisierul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine bine... dai pe free user, dar arhiva e parolata. Care e parola, ca deja am inghitit galusca si am incercat cu muntii de arama, vazuti de departe numarand 1234 si nu merge :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine bine... dai pe free user, dar arhiva e parolata. Care e parola, ca deja am inghitit galusca si am incercat cu muntii de arama, vazuti de departe numarand 1234 si nu merge :)

alex .. eu m-am referit la cei care au facut armata, daca isi mai aduc aminte ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Atasat de afla un fisier in excel in care se alfa calculator de putere si cuplu in functie de turatia motorului cu unitati in kW si HP. se utilizeaza foarte usor, se introduc datele stiute (ex, cuplu si turatia pt a afla putere) si rezultatul apare.

se doriti pot sa atasez si un calculator pt determinarea raportului de compresie

Calculator_putere.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine vrea sa calculeze volumul unui motor poate folosi acest calculator. se introduc datele cunoscute (ex. alezaj si cursa) si volumul motorului apare petru motoare de la 1 la 16 pistoane. unitatile sunt in mm si cc. sunt deja scrise niste exemple.

PS: daca se cere pot atasa si un calculator pt determinarea raportului de compresie

ULEI - 20W50 / 10W50

in documentul atasat se afla specificatii tehnice despre uleiul 20W50 BMW si unul now de performanta 10W50. cititi cu atentie ceeste scris in rosu! informatiile sunt obtinute de la Castrol

Enigne_Displacement_Calculator.xls

Castrol_Oil.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculator Raport Compresie

atasat se afla uncalculator de raport compresie... trebuie stiute urmatoarele: alezaj, cursa, volum camera de ardere... astea trei sunt principalele. daca pistonul are gopita (tip4) se trece volumul la 'Volum negativ piston' si daca are umflatura se trece tot la 'Volum negativ piston' dar cu minus (-). daca motorul are distantiere intre chiulasa si cilindru se trece grosimea in mm la grosime distantiere. tot la grosime distantiere se poate trece si distanta intre piston si gura cilindrului cand pistonul se afla la punctul mort superior (2mm de obicei). trebuie masurate toate volumele si grosimile pentru un rezultat precis.

Raport_Compresie.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

ulei 10W-60 de la castrol foarte bun pt broasca! este full sintetic si la 100 grade emai vascos decat 20W50! recomandat pt motoare puternice!

eu il folosec acum si e cel mai porivit ulei dintre toate pe care le-am incercat

Castrol_Edge_Sport_10W_60___TDS.pdf

Castrol_Edge_Sport_10W_60___MSDS.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ulei 10W-60 de la castrol foarte bun pt broasca! este full sintetic si la 100 grade emai vascos decat 20W50! recomandat pt motoare puternice!

eu il folosec acum si e cel mai porivit ulei dintre toate pe care le-am incercat

Sunt al dracu' de curios cum 10W e mai v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este vorba de 50 si 60.dai sarci pe gugal si ai sa vezi diferentele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!