Jump to content

schimbare motor


liviu G3
 Share

Postare recomandată

daca e trecuta seria trebuie sa mergi la RAR cu factura pe motor si pe montaj in service autorizat RAR. TD-ul nu are ECu, TDI-ul are. Iti trebuie toata instalatia electrica; cutia nu cred ca se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa se retina un lucru.

Cand se pune aceeasi capacitate cilindrica si acelasi cod motor nu este nevoie de nici un act sau identificare la RAR. Daca se doreste marirea sau micsorarea capacitatii cilindrice atunci se merge la RAR cu documentatia necesara, se plateste o taxa de omologare si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa se retina un lucru.

Cand se pune aceeasi capacitate cilindrica si acelasi cod motor nu este nevoie de nici un act sau identificare la RAR. Daca se doreste marirea sau micsorarea capacitatii cilindrice atunci se merge la RAR cu documentatia necesara, se plateste o taxa de omologare si gata.

Cum sa nu se merga la rar daca tu ai in cartea de identitate o seria si motorul apare cu alta ??????????????

Cine iti da ITP cu asemenea nereguli ?

Cunosc persona care a fost respinsa de la ITP ptr ca un nit de la seria motorului ( placuta ) era sarit si placuta atarna doar in unul singur, a fost trimis la RAR ptr repansonare !!!!!!!!

Motorul este piesa de schim dar trebuie sa apara si in acte regulamentar !

Daca ain carte scrie motor fara seria , atunci ura si la gara , norucul omului !, nu mai are ce cauta pe RAR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa se retina un lucru.

Cand se pune aceeasi capacitate cilindrica si acelasi cod motor nu este nevoie de nici un act sau identificare la RAR. Daca se doreste marirea sau micsorarea capacitatii cilindrice atunci se merge la RAR cu documentatia necesara, se plateste o taxa de omologare si gata.

Daca in carte scrie motor fara seria , atunci ura si la gara , norucul omului !, nu mai are ce cauta pe RAR

Asta da. La asta m-am referit. Daca nu ai seria nici in carte te doare la basca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cine vrea sa puna motor de 1.6 am unul complet  motor, cutie , planetare+ toate accesoriile, inclusiv canistra de carbune , ptr mai multe detalii rubrica anunturi , nu vreau sa ies din aria topicului.

O seara placuta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, e cineva care a trecut prin asta pe forumu asta?

Nu gasesc lista cu ateliere autorizate pentru schimbarea motorului(mecanic am dar service-ul lui nu e autorizat RAR pt schimbare motor)

Modificat de R_a_z_v_a_n
Mutare in topic adecvat. Foloseste search-ul pe viitor.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu - NYL

Vreau sa cumpar un MK3 care are sub capota un G60 iar in carte are un motor de 1.6, ce as putea face sa o trec pe numele meu, sunt sigur ca nu pot sa il omologhez (diferenta putere, norma de poluare), si ce variante ar mai fi sa o cumpar.

Modificat de taz21
topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in cartea de identitate nu e trecuta seria motorului de 1.6 se poate inmatricula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu - NYL

in carte nu e trecut cod motor, decat seria nu si ce motor e, creca o sa ajung la varianta sa iau Corrado si sa il urc la 235 cai ca tipu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

  • buna seara,cred ca nam ce face,trebuie sa schimb motorul,stie cineva cam cat costa toate operatiunea asta,adica la RAR eu am motor de 1,4 ABD ,,,,,,,,,,si tot cu asta vrea sa schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la rar e 136 lei omologarea si iti face test de gaze ,(sa nu ai tobe sparte), asta daca pui acelasi tip de motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am anteles,dar am auzit ca sant doua tipuri de motoare (ABD) CU 55 CAI SI 60 CAI eu am de 55 este ceva problema daca schimb unul cu 60 de cai (tot ABD)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimic. Teoretic, dar in Romania totul e posibil, intereseaza-te la RAR inainte sa il cumperi. Ei oricum nu au de unde sa stie cati cai are noul motor, ci doar codul si seria.

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele astea am intrebat la rar.pui acelasi motor pe masina.montezi intrun servis autorizat rar.iti da factura.cu care te duci la rar si mai platesti 134 lei.sau pe undeva pe acolo.si atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut . Vreau sa pun un motor 1.6 aee in loc de 1.6 abu ( asa era masina ). Intrebarea mea este : daca schimb motorul , trebuie sa schimb si instalatia electrica ? Masina cu abu are 4geamuri electrice , oglinzi electrice, trapa electrica, abs, si aee nu are dotarile astea.

Blocul acela cu relee si multe fire trebuie schimbat si el ?

Electrica spate difera de la masina la masina sau este la fel la toate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste functia Search inainte de a deschide un topic nou!

 

Nu are nicio treaba instalatia din interiorul masinii (geamuri, oglinzi electrice, etc) cu instalatia motorului. Daca vrei sa schimbi motorul cel mai probabil vei avea nevoie de instalatia motor Aee si ecu Aee. Dar poate stiu colegii daca difera instalatiile de la Abu la Aee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca vrei transplant de AEA, ai nevoie de tot  ce este pe masina donatoare, trebuie sa ai acel manunchi de fire cu mufe care trebuie sa ajunga la tabloul electric de sub bord si pompa de benzina (difera presiunea de la monopunct la multipunct). Motorul ABU este monopunct iar AEA este multipunct. Ca si sfat, achizitioneaza un trager cu radiator mare ca cel de 1.8. Acest motor 1.6 AEA se incalzeste foarte repede, vara in Bucuresti... trafic... o racire mai buna nu strica. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze. Am facut confuzia intre AEE si AEA. AEE este multipunct. Dar totusi sugerez sa fie si instalatia electrica schimbata, astfel exclizi din ecuatie posibilitatea sa nu functioneze in parametrii din cauza instalatiei electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut  !  Am tot ce imi trebuie de la masina donatoare.Mai trebuie facute  modificari la instalatia de la motor? Sau doar semnez mufele de unde sunt si atat? Multumesc


Un nr de telefon se poate  ? zic ca putem sa vorbim mai bine . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare.

 Am si eu un golf 3 din 1996 cu motor 1.9 diesel 66 kw 90 cai si vreau sa ii schimb motorul pentru ca i-am spart blocul . Am gasit un motor de sharan complect , doar ca e diferit un pic la turbo . De la motorul meu ce e acuma pe masina ies 2 furtune de plastic mari si de la cel de sharan iese doar 1 . Se potriveste turo de pe motorul meu pe cel de sharan? Mai difera si altceva la motorul de sharan fata de al meu? Vine perfect in locul motorului ce e acuma pe masina ? Cutia se potriveste?

SUnt si niste vacumuri ce vin pe tevile ce duc in turbo , si acolo e diferenta 

 

Asta este motorul de sharan

imagine.jpg

 

 

39394194_prv_03_GPq1QfA5PvDLDMFH4DmZJ6czF7g2hB23.jpgAsta este motorul de pe masina ..

Modificat de cristi16v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, cristi16v said:

Salutare.

 Am si eu un golf 3 din 1996 cu motor 1.9 diesel 66 kw 90 cai si vreau sa ii schimb motorul pentru ca i-am spart blocul . Am gasit un motor de sharan complect , doar ca e diferit un pic la turbo . De la motorul meu ce e acuma pe masina ies 2 furtune de plastic mari si de la cel de sharan iese doar 1 . Se potriveste turo de pe motorul meu pe cel de sharan? Mai difera si altceva la motorul de sharan fata de al meu? Vine perfect in locul motorului ce e acuma pe masina ? Cutia se potriveste?

SUnt si niste vacumuri ce vin pe tevile ce duc in turbo , si acolo e diferenta 

 

Asta este motorul de sharan

imagine.jpg

 

 

39394194_prv_03_GPq1QfA5PvDLDMFH4DmZJ6czF7g2hB23.jpgAsta este motorul de pe masina ..

nimeni nu stie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna seara grup . Am pe masina motor de 1.4 aex 44 kw,si sa stricat o supapa,cat ma ajunge manopera plus piese mai degraba il schimb .ce stiti?merge pus cel de 1.6 si daca da,ce cod(daca conteaza)ma intereseaza daca se poate inlocuii doar fieru in sine fara instalatie,senzori etc.gasesc foarte multe de 1.6 ,cele de 1.4 aex nu le gasesc.sau merita sa schimb doar chiulasa cu axa cu came?multumesc si o seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult mai sigur este sa-l repari pe motorul de pe masina (supapa de la chiulasa,ceva simeringuri ,1-2  ghiduri plus garnitura) pui piese noi si esti sigur.De unde stii ca un motor din dezmembrari /sh este mai bun ??Plus alte complicatii calculator ,conexiuni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!