Jump to content

schimbare motor


liviu G3
 Share

Postare recomandată

salutare

as vrea sa stiu daca a mai schimbat cineva motorul la un G3 , dar ma refer la montarea unui alt model de motor (un2.0 GTI in locul celui din semnatura)

ma gandesc ca acest lucru implica sa schimb inclusiv computerul masinii , cutia de viteza , planetarele si cred ca lista ar mai continua

si mai sunt curios si cam cat ar costa asa ceva

am condus pentru prima data un GTI si e o diferenta imensa intre el si motorul meu (ma refer la modul cum accelereaza ) , si nu mar deranja 1-2 l benzina in plus la 100km

ms anticipat

Modificat de liviu G3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine e daca schimbi motorul, e sa il schimbi cu toata puntea fata, electronicele si cutia de viteze. Am vazut de vanzare la un moment dat pe acest forum un motor 2.0 GTI, nu mai stiu daca si cu cutie de viteze, cu 800

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratioare, crezi ca merita schimbarea asta? Un motor 2.0 GTI de G3 bun este undeva la 800-900 Euro, iar cutia cam 150 Euro. Sa nu mai vorbim de celelalte necesare: planetare, suspensii fata, instalatie electrica, sistem de racire, suporti motor, galerie evacuare, care te mai duc toate cam la vreo 300 Euro, daca la iei second. In total cam 1400 Euro, daca vrei sa faci o treaba ca lumea. Eu zic ca nu merita. Consumul sare cam cu 2-3 la% si creste si impozitul, asigurarea, intretinerea, etc... Daca tot vrei ceva mai sport, de ce nu schimbi masina cu totul? Iesi mai ieftin... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de sfaturi

daca asa sta treaba mai bine iau unu din germania ca gasesc cam la 1400-1500 euro si au scaune recaro , jante pe 15 si daca am noroc si AC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si vorba aia...odata la 2 ani trebuie sa dai "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liviu de ce nu incerci motorul de 1,6 74Kw 100CP daca vrei ceva un pic mai sportiv si diminuezi si din cheltuielile aferente schimbului de motor, piesele raman aceleasi in mare parte dar cine este mai priceput poate sa iti spuna mai multe, si pe m-ar incanta ideea unui astfel de schimb sincer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer numai 10 caluti in plus nu prea cred ca merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: 10 caluti dar are niste demaraje.... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

poti sa schimbi motoru dar vezi sa nu depaseasca 25-30 de cai........de exemplu pe un motor cu 90 cai poti sa pui un gti de 112 sau chiar la ala de 75 poti sa ii pui 112 , dar sa nu faci prostia k si mine sa iei jos motor de 90 de cai si sa pui vr 6 de 170 de cai.........k iti rupe masina in 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu uita si de omologarea individuala de rar care costa cam ~3000 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ matzocu Structura unui vr este mai puternica decat la unul de 75, 90 cp?sau de ce zici ca rupe masina in doua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liviu de ce nu incerci motorul de 1,6 74Kw 100CP daca vrei ceva un pic mai sportiv si diminuezi si din cheltuielile aferente schimbului de motor, piesele raman aceleasi in mare parte dar cine este mai priceput poate sa iti spuna mai multe, si pe m-ar incanta ideea unui astfel de schimb sincer.

motorul aceste e AEK parca si banuiesc ca are blocul si altele la fel ca toata seria AE.x diferind injectia si chiulasa (16valve parca )

ar merge grefata injectia si chiulasa pe un AEA sau AEE spre exemplu, pentru un upgrade de la 75 la 100CP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Intrebare, pe un golf 3 motor 1,6 benzina se poate pune un motor 1,8 benzina?

Se potrivesc cablajele electrice?

Trebuie sa schimb si cutia de viteze?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, iti recomand totusi daca vrei sa faci o imbunatatire, sa schimbi motorul cu unul de audi a3, 1.8turbo benzina. Are stoc 150cai si cu cateva piese de performanta il ridici la... f. foarte multi cai.

Uita-te aici: http://www.vwmod.com/project/swap.php

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu , cutia de viteze de pe ABU e o cutie cu trepte mai "lungi" decat la un motor 1.8. De exemplu, un amic care are ABU (cutie tip CHL) are 100km/h la 2800rpm in timp ce eu am 3000 rpm la aceeasi viteza (cutie tip CHB).... Dar asta nu exclude varianta de a potrivi cutia de la ABU pe un 1.8.... Un tip care avea un golf 2 (!) GTI (e pe`aici pe forum) si-a pus cutie de diesel = demaraj mai slab, turatie mai mica la viteze mari...cred ca si un top speed mai mare.

ai aici un link cu cutiile de viteze de pe mk3 (codul cutiei tale il gasesti pe eticheta din portbagaj sau pe duplicatul ei din cartea service a masinii) : http://www.doppel-wobber.de/wbb2/Informati...f-Getriebe.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni ,haideti sa nu ne abatem de la subiect,pe om il intereseza cu totul altceva , si acum am sa incerc sa-l ajut

Am sa incerc sa o iau in ordine

1 motorul il poti schimba linistit , dar atentie aici ma refer numai la partea mecanica, deoarece suportii motorului se potrivesc pe 1,8, prinderea cutii de viteze este aceiasi in schimb, ar putea fi o problema cu volant, deoarece,placa de presiune cu discul nu sunt compatibile, si aici ar fi de preferat sa schimbi placa cu discul , si nu volant.

2 la capitolul parte electrica , ar fi bine sa-ti faci o imagine de la o masina cu acelasi tip de motor, in ceea ce priveste traseul cablajelor,identicitatea mufelor, si nu neaparat lungimea cablurilor, pt ca le poti ajusta prin redirectionarea traseelor si poate printr-o prelungire a acestora ceea ce nu prea a-si indica . Inca o problema calculatorul trebuie schimbat obligatoriu.pt ca e posibil ca timpi de comunicare dintre calc. si piese electronice sa nu fie acelasi ca la 1,6. Iar o problema ar mai putea fi pozitia pinilor incorecta, la mufa calculatorului de 1,8 fata de cel de 1,6, si in cazul asta trebuie sa schimbi si instalatia electrica .

Tebuie sa iei un fapt in considerare , nu inseamna ca daca e VW se potriveste tot de la o masina la alta

3 Cutia de viteza cred dupa mine ca ar trebui sa fie ultima ta ingrijorare , deoarece sunt benzinare

Acum ca o concluzie la ceea ce ti-am spus , trebuie sa fii pregatit , moral si financiar, pt ca apar multe de schimbat, in timpul operatiunilor

Succes si mult noroc

PS: daca are cine, de facut vreo corectie la cele spuse de mine , nu o voi lua cu suparare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data trebuie sa vezi daca motorul care vrei sa-l montezi are aceeasi norma de poluare, altfel nu se poate omologa.

Acum ai motor 1,6 benzina, daca vrei sa-l schimbi cu motor 1,8 trebuie sa schimbi cam tot: cutie de viteze, timonerie, evacuare, electromotor, ambreiaj, instalatie electrica motor, cablu ambreiaj.

Pt mai multe amanunte sau ajutor la montaj ma poti suna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, iti recomand totusi daca vrei sa faci o imbunatatire, sa schimbi motorul cu unul de audi a3, 1.8turbo benzina. Are stoc 150cai si cu cateva piese de performanta il ridici la... f. foarte multi cai.

Uita-te aici: http://www.vwmod.com/project/swap.php

totusi...cam cat costa un motor 1,8t?aproximativ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o Jetta Mk 1 si vreau sa stiu daca incape un motor 1.8(90 cp, gasit pe G3/Vento)+instalatie electrica,servo etc. si daca merita sau un alt motor cu mai multa viata decat batranul 1.6d care e momentan pe ea. ms anticipat(scuze de offtopic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o Jetta mk 1 si vreau sa pun un motot 1.8 normal (90 cp), complet(instalatie electrica, servo, cutie...) am vreo sansa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca ai sanse...cum au avut toti care si le-au schimbat si omologat :) (inclusiv eu)

Evident ca trebuie sa ai acte de provenienta ale noului motor, montajul sa fie facut intr-un service autorizat, trebuie sa platesti o taxa la RAR care este mai mare sau mai mica, in functie de schimbare: benzina-benzina, motorina-benzina..

http://www.rarom.ro/ ---->>> Cerere privind acceptul schimbului de motor la un autovehicul omologat in Romania

motorul de 1.8 de pe ce masina provine ?

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune motorul linistit,fara nici o modificare,poti lasa galeriile de admisie si de evacuare de la motorul de 1,6 si ai scapat de toate problemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult pentru raspunsuri :icon_thumright:, masina are un 1.6 diesel si vreau sa pun un 1.8 benzina (90 cp) gasit pe Vento/G3. Inca nu am nimic, am un proiect in cap si mai intai vreau sa ma informez cat mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare tuturor! am citit cu atentie sfaturile date de voi pt colegul nostru...dar eu tot am niste nelamuriri...am un vento 1.8 75cp si vreau sa.i schimb motorul pt ceva putere in plus... d.p.d.v. rar nu am nevoie de nicio omologare deoarece nu.mi poate fi citita seria motor,deci pot pune orice motor!vreau sa stiu daca se potriveste exact cel de a3 1.8t 150 cp..iar daca nu cel de 90cp de g3/vento,pt ca nu vreau prea mari modificari si cheltuieli :D si inca ceva, care sunt diferentele intre motorul 1.8 75cp si cel de 1.8 90cp?? astept sfaturile voastre! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poate fi citita seria motorului dar nu si tipul de motor care e binecunoscut la RAR ce tip de motor ai. Daca il schimbi cu unul de acelasi tip nu ai treaba, daca schimbi cu un tip diferit sa vezi distractie la RAR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!