Jump to content

Achizitie (Touareg 7L)


Forte
 Share

Postare recomandată

Pardon touareg / cayenne/ q7

Oricum eu zic ca merita si oricum le face pe toate in off-road si este si cel mai ieftin dintre astea trei

La data cand a scris postul alexrosiu (3 februarie 2004) Q7 era un vis...

Modificat de coti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 302
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TIESTO

    18

  • do_it

    14

  • razdan

    9

  • VVV

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am citit numai pareri despre cutiile automate la touareg; am testat si eu un R5 cu auto , e super -dar are cineva cutie man pe R5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Altceva despre Touareg? do it, nu mai zici nimic? Si sunt foarte serios de V6 TDI. Ce consum are in oras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea ia cam 19 in oras mers normal cu talpi scurte sometimes(v6tdi). E crima traficul din Bucuresti . oricum nici nu trebuie sa te uiti la range(cati km mai ai de mers) ca scade ametitor te ia durerea de cap faci 3 km si scade 30 la range. Saptamana asta am mers cu range rover 4.4 si consuma 28 deci nu prea sunt masini de oras SUV-urile, cel putin nu de bucuresti. mai bine un yaris sau si mai bine scuter sau bicicleta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci vladutz, si pe computerul de bord, meniul 2 (sau cum e la tine media pe ultimele sute de km, deci nu ala care se reseteaza la 2 ore)

Cam ce procentaj ai mers in oras si cat afara, cam cu ce viteze afara... cat mai multe detalii te rog.

Inca nu se pune problema sa imi iau asa ceva... dar sunt foarte curios. Merci inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cam 14% la suta e consumul mediu mers mai mult in oras , afara am mers cel mai mult cu 195 si masina era foarte stabila , jante pe 19 . imi place sa mai dau o talpa din cand in cand nu pot sa merg linistit tot timpul cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti.

@Golf TDI ma intrebi daca nu mai zic nimic.... nu mai am nimic de zis important si m-am gindit sa nu deranjez aiurea. Din pacate eu mi-am vindut Touaregul de vreo 2 luni... mi s-a rupt inima dar tot Touareg imi iau sau ceva similar... Am fost f.incintat de el si tipul care l-a luat (35.000km+reviziile in Germania) a zis ca nu e adevarat cit de bine intretinut a fost...

Urmaresc cu placere ce spun baietii care au si ei Touareg si ma bucur ptr. ei... iar in ceea ce priveste cutia de viteze eu sustin in continuare cutia Auto. Nici din punct de vedere al design-ului nu imi place cum se vede "maciulia" de la schimbator in varianta Man. Parca ceva din eleganta lui... dispare. Desigur ca este doar parerea mea. Se va gasi cu siguranta cineva care nu accepta altfel decit Manual... si deci este greu de sfatuit... In ceea ce priveste culoarea sa stii ca Argintiu met. a tinul f. bine (desi eu am avut masina tot timpul in garaj si in Ro in curte...) dar tine la stropi, noroi, praf... you name it... Urmatorul va fi cu suspensie pneumatica sigur. Am stat sadisfacator la consum (+/-12 in oras si +/- 10 afara..).

Desigur ca comp. arata si cifre astronomice la kickdown dar este doar consum instantaneu... Nu am avut nici o problema cu al meu (cu exceptia becului de pe frina ars... schimbat in garantie...). Nu stiu ce sa mai spun. Imi pare rau ca nu am prins zapada cu el... dar poate cu urmatorul voi prinde. Numic nu se compara la mers cu masina 4x4 (tractiunea integrala...). Acum merg cu un Passat 2004 TDI 4 motion cind vin in Romania. Mai adaug o foto din sept.06 cind am fost la Bran Castle (inainte sa vind Touaregul...)

Sper sa va placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt si eu curios de un lucru: cu cat ai vandut Touaregul. Si daca l-ai vandut in RO sau in Irlanda.

Zici ca are 35k, si e R5 Mountain cu cutie automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Volkswagen Touareg se dovedeste a fi vedeta lunii noiembrie, inregistrand o crestere de 95.5% fata de luna anterioara. Din cele 172 de unitati comercializate 171 sunt echipate cu propulsoare diesel, principalul favorit fiind 2.5 TDi si 174 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica numai unul s-a vandut cu motor pe benzina? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Logic. Diesel e si mai ieftin consuma si mai putin.. de ce sa cumpere, romanul, benzina? :rolleyes:

Cred ca au cumparat aia de la ministerul de interne vro 60 de bucati. De aia a fost cresterea asa mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare guvernantii nostrii si-au dorit din tot sufletul touareg sau a fost vorba de spaga? :) sau a fost si una si alta, au imbinat utilul cu placutul? oricum incepe sa se umple romania de touareg-uri, nu poti sa te invarti pe undeva fara sa vezi un touareg, q7 sau cayenne, multe fiind aduse si de afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

daca aveti drum prin localitatea Mogosoaia o sa vedeti ca politia comunitara care are un sediu de 2 bani are parcata in fata 4 touareguri de politie :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sigur ca acum vor prinde toti infractorii. :D Probabil ca politistii au informatii ca Osama ben Laden se ascunde la Mogosoaia... : :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumoase,eu nu am stiut ca politia romana au touareguri in dotare.nu mai fac fata gropilor cu passaturile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la touareg-urile politistilor din mogosoaia, am vazut reportajul la stiri - parca pe pro tv . Au fost cumparate de catre primar, din banii proveniti din afacerile derulate de catre familia sa si donate Politiei. Tineti cont ca e vorba de POLITIA COMUNITARA - fostii Gardieni Publici :rolleyes: , nu organele de politie care sint sub ordinul Ministerul Administratiei si Internelor. Cred ca astia de la MAI cu Loganurile lor mor de ciuda :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intrucat am vazut ca aria Touareg a forumului este destul de putin solicitata, m-am gandit sa deschid (cu speranta ca nu am deranjat pe cineva) un tpoic in care sa putem discuta despre modelul din acest an, cu facelift, dar si despre cel vechi, putand face astfel comparatii si trage unele concluzii.

Chiar daca pe strada sunt foarte multe asfel de masini, am observat ca pe forum grupul posesorilor de Touareg este desul de slab reprezentat, de aceea sper ca discutiile sa starneasca interesul tuturor si sa obtinem pareri cat mai pertinente din partea tuturor membrilor forumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca nu prea a avut niciun efect pna acum acest topic, o sa incep prin a va spune ca sunt in asteptarea unui touareg R5 2,5TDI.

el ar trebui sa fie produs, dupa cum am fost informat de catre importator, in sapatamana a15-a a anului, deci saptamana viitoare.

Asadar, sper ca pe la inceputul lunii mai sa intru in posesia lui.

Despre masina stiu cate ceva, in cea mai mare parte din reviste, pentru ca drive-test nu am facut. Pot sa spun ca am fost destul de impresionat de lista de dotari standard, care ofera, printre altele:

-volan multifunctioanl cu tempomat, din piele

-tapiserie piele

-scaune reglabile electric in 12 directii

-carlig remorcare

-climatronic

-sistem antiorbire la oglinda retrovizoare

-alarma

In conditiile astea, nu am mai fost nevoit sa apelez la lista de optionale decat pentru:

-alt set jante

-pilot parcare

-bare suport porbagaj

-pachet crom

Asadar sunt foarte nerabdator sa vina masina si sa o conduc. Pana acum nu am mai condus vre-un suv, asa ca sunt foarte curios cum e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca imi accepti opinia, eu as fi luat motorul de 3000, asta de 2500 este destul de mic pentru ditamai elefantul de masina :Driver:

in rest masina e super ok :D asteptare placuta si scurta :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg. Motoru ala are deja vreo 170 CP. Si daca a mea cu 1,6 tone ale ei se descurca binisor cu 100 cp, nu vad de ce nu s-ar descurca si Touaregu cu calutii aia. Eu zic ca e OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cutia este manuala.

tocmai de asta am fost nevoit sa dau comanda. Toate cele de pe stoc erau ori echiparea "muntain", ori cu automata, nici una dintre variante nefiind pe placul meu.

Motorul am considerat ca e suficient, chiar daca cel de 3.000 este in V si are mai multi cai...eu am considerat ca e ok asa...si la bani ajungea aproape cat un Q7, deja era cam scump pt mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!