Jump to content

Discuri frana - probleme


Mircea_P
 Share

Postare recomandată

Nu posta in 2 topic-uri aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am avut si eu o problema cu discurile de frana. dupa ce in iunie mi-am pus 2 cauciucuri second hand pe fata, cel de la vulcanizare fiind foarte uimit de calitatea lor in mod placut, am inceput sa simt probleme la franare (coincidenta sau nu......). dupa mai multe smecherii incercate am ajuns la cocluzia ca trebuie schimbate discurile de frana. Zis si facut, si trepidatiile la franare au disparut, problema rezolvata. acuma intrebarea mea este urmatoarea: un prieten vrea sa i le dau sa le rectifice in fabrica si sa le foloseasca la golful lui, identic cu al meu. discurile nu sunt mai uzate pe partea exterioara mai mult decat o moneda de 10 BANI si pe interior nici pe jumate. este ok daca le rectifica? pun si o poza p9180148.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Modificat de Bolgar Dezso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot fara probleme dar dupa rectificare sa nu ajunga sub cota de 19 milimetri grosime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am si eu un tremurat in volan la franare de la viteza mare desi am schimbat destule la directie (exceptie bielete si cap bara) si va rog sa-mi spuneti daca discurile mele mai sunt bune, au aprox. 40000 km....mersi

Modificat de R&W
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din poze arata bine. problema e alta . sa nu fie ovalizate. poti vedea asta doar cu un ceas comparator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Un articol destul de interesant despre cum ajung discurile de frana ovalizate, cum se poate preveni asta sau cum se pot remedia la primele semne..in engleza dar e usor textul:

www.stoptech.com/technical-support/technical-white-papers/-warped-brake-disc-and-other-myths

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Baietii, de ceva timp la roata stanga de langa sofer, la viteze mici,in viraje sau daca urc un damb care comprima suspensia  imi trozneste placuta agata de ceva, n are legatura ca apas frana sau nu. Discurile au o buza, nu foarte accentuata zic eu, dar fenomenul e prezent doar la o roata, placutele sunt bune mai au viata.

Ce imi recomandati, n as vrea sa schimb discurile inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pentru ca am probat pe loc o data, troznea cand viram de la placute, ma duc acum sa fac o poza sa vedeti uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu poza, imi cer scuze dar nu pot edita postul sa atasez o imagine.

M am uitat atent cred ca buza formata are 2 -2,5 mm, de asemenea m am uitat prin parcare si la alte masini am descoperit destul de multe cu discurile mult mai uzate, avand buzele mult mai mari.

post-84165-0-54898300-1382619467_thumb.j

Modificat de madutzu22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu uzura discurilor se face măsurând grosimea lor cu un micrometru pe centrul lor, nu grosimea bavurii.

In orice caz, daca zici ca e de rau, schimba-le, posibil sa fii la limita cu ele.

 

vezi ca nu ai pus poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu sublerul...mai da-le in balamuc de discuri ca nu sunt piese de ceas elvetian sau componente de mecanica fina. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus  poza. Nu vreau sa schimb discurile degeaba, am mai schimbat niste pivoti degeaba, bani aruncati pe fereastra.

Modificat de madutzu22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu un update, scartaitul se agravase dupa o spalare, am fost la service de data asta baietii puteau afla de unde se aude. Problema nu avea legatura cu sistemul de franare, era de la un pivot, au introdus cu o sering ulei, si sunetul a disparut.

Mi a comunicat ca discurile mai merg 50.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 11/23/2008 at 0:12 AM, Coco said:

Aceeasi problema (cu tremuratul pedalei de frana si a volanului franare) o am si eu. Nedumerirea mea cea mai mare e ca nu ma asteptam sa se intample asta cu discuri+placute cumparate de la PoRo la pret dublu decat pe piata. Maine ma duc sa ma iau de guler cu ei, sigur or sa imi spuna de balti si de gropi. Discurile nu au nimic inscriptionat pe ele decat o serie. Nu stiu ce marca sunt. Mentionez ca nici eu nu conduc agresiv.

Schimba discurile, inainte sa la montezi curata bine flansa butucului altfel va parea ca sunt ovalizate 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi schimbat de vreo două ori discurile din 2008 de când a postat :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Am o intrebare...in viitorul apropiat urmeaza sa imi schimb toate cele 4 discuri si placutele de frana...Este necesara si inlocuirea lichidului de frana in astfel de cazuri? Daca da, imi poate spune cineva cam cat lichid intra in tor sistemul?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Pentru schimbarea discurilor si placutelor nu trebuie umblat la lichidul de frana. Poate doar scos din el, pentru ca punand placute noi si disc nou, pistonasele trebuie impinse la maxim si nivelul ichidului de frana din rezervor creste. Daca nu ai schimbat lichidul de frana de cativa ani, nu strica sa-l schimbi. Iti trebuie minim 1L. La unele serviceuri nu le ajunge doar 1L pentru ca mai risipesc din el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichidul de frana se schimba la 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut.

In viitorul apropiat trebuie sa schimb discurile fata/ spate cu tot cu placute.Discurile au grad mare de uzura si au aparut trepidatiile la franare.

Ce model/brand recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

A mai ncercat cineva Discuri TRW + Placute Textar?

Disc dur + placuta moale. Sau e periculos sa amesteci 2 producatori la frane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!