Jump to content

Camere in cauciucuri tubeless?


Komissar
 Share

Postare recomandată

Deci... am comandat niste cauciucuri 155 R 15 de pe cauciucuridirect.ro. Trebuie sa ajunga in cateva zile...

Initial, vroiam sa roluiesc jantele, sa le vopsesc frumos, si sa le pun tubeless - dar, din cauza ca nu se pot rolui (jantele de broasca in 5 prezoane se pare ca nu se potrivesc cu masinile de roluit normale ), de asemenea, unele jante au si gauri ( ! ) si ceva ciupituri de rugina, mi-am luat gandul - nu ma risc sa-mi rasufle aerul prin ele...

De aceea, intreb - se pot pune cu camere , caciucurile proiectate in mod normal pt. sistem tubeless ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ce scrie aici: nu folositi camera intr-un cauciuc tubeless (fara camera) pentru a-l mentine umflat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Fara nici o problema. Sfat: cumpara camere noi.

Uite ce scrie aici: nu folositi camera intr-un cauciuc tubeless (fara camera) pentru a-l mentine umflat

De ce? Am mers ani de zile cu camere puse la cauciucuri care din cauza vechimii nu mai puteau fi folosite altfel si au facut explozie doar cand camera a intrat in contact cu soseaua ;) . Asa pot sa zic si eu la "revista" ca nu-i bine sa faci multe viraje la stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camere noi, desigur ;)

Si , din pacate momentan sunt foarte departe de a mai pune tubeless-uri - cauciucurile au fost platite deja si trebuie sa vina :( ( 960 RON ) ...

Dupa ce am dat vopseaua jos, am contatat ca exista acele gauri si ciupituri de rugina, iar ulterior, pt. ca lucrurile sa fie si mai dure, ... am aflat (mergand din "usa-n-usa" la serviece-uri si vulcanizari ) ca nu se potrivesc rotile de broasca pre-67 pe masinariile lor :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' de ce nu pui talica nishte jante bune?

Vezi ca Soryn si-a roluit jantele la Bucale, undeva pe Trafic Greu. Jante in 5 gauri.

Problema e mai complicata, jantele noastre sunt facute pt a fi folosite CU camera, astea pt tubeless au un "prag" (doar la exterior parca) pt a impiedica anvelopa sa "iasa" atunci cand lovesti ceva din lateral si sa pierzi instantaneu tot aerul.

Stiu si oameni care au pus camera pe jante tubeless, in cauciucuri tubelesss "strecuratoare", stiu si oameni care merg cu tubeless pe jantele originale de brotac- nici nu stiu ce sa zic... daca mergi normal, linistit, si nu lovesti frecvent bordurile, eu zic sa pui tubeless pe jante bune.

Aseara, intr-o parcare subterana de la Rivetoile, unu' cu un Mertzan da sa iasa din "alveola" lui- haaaarsht de bordura. Indreapta rotzile, da cu spatele- pokkkk in zid ;) - daca putea citi pe buzele mele ce ziceam eu in RO, beneficia de savoarea unui neaosh "Daaa'te bah in plm de proooost!" :P

Deci sunt oameni la care bordura nu este... contactless :( - vezi si tu la ce categorie te incadrezi :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e o mare vrajala sa nu folosesti camere in cauciucuri tubeless..altfel de ce se mai fac, camere pe 13, 14..ca eu unul nu am mai vazut cauciucuri care sa nu fie tubeless. din experienta folosesc rubeless cu camera si nu are nici nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JANTA e cu dichis, referitor la anvelopa aia nu se supara daca e cu camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am folosit bine-mersi jantele originale cu anvelope tubeless , fara camera, ba inca erau si anvelopele supra-dimensionate (185 puse pe janta de 4''). Crezi ca m-am uitat daca era vreun strop de rugina pe ele ? au stat 4 ani fara greturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad de ce nu ai putea folosi camere de aer.... Singura explicatie (idioata) ar fi ca atunci cand umfli camera, aerul ce se afla intre camera si cauciuc se comprima, deformand calea de rulare.... Dar tu cum zici ca ai jantele ciur...

Eu am folosit camere pe pneuti tubless, nu am avut greturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JANTA e cu dichis, referitor la anvelopa aia nu se supara daca e cu camera.

MISHUL are dreptate. Pt ca totul sa fie ok in privinta tubeless-ului, important este ca janta sa aiba umar sau guler sau cum ii spune, de ambele parti, pt ca anvelopa sa nu sara de pe janta.Practic se poate pune si fara camera, dar daca se pierde putin din presiune exista pericolul, asa cum am spus , sa sara anvelopa de pe janta, mai ales la viraje sau lovirea bordurilor/gropilor.

Cum a spus RADUI, poate sa tina mult si bine fara probleme; faptul ca anvelopele erau supra-dimensionate a impiedicat fenomenul de dejantare. Dar daca era invers?adica 155 pe janta de (exagerez un pic ) 6" !!!!!!!

Oricum daca le pui tubeless, curata bine jantele, la montare sa fie date bine cu pasta de montare, SA FIE UMFLATE LA 4 BARI, apoi poti lasa ce presiune vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu nu stiu domne ce jante aveti voi, ale mele, cu 5 gauri, aveau gulerul ala. Inainte de 185 am avut 155, tot tubeless

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am folosit pe broscuta camera pe cauciucuri tubeless 6 ani si nu am avut probleme in 6 ani am mers 11oooo km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cauciucurile tubeless se pot monta camere si se poate circula fara probleme mult si bine. Doar ca exista cel putin un dezavantaj: daca prinzi un cui, surub etc. poate sa distruga camera.

deci, fiecare cum vrea/poate, tot bine este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce te costa le le cureti bine TU ca cei de la vulcanizare nu o vor face in veci si sa arunci cauciucurile fara camere pe jante si vezi, poate ai noroc si nu sufla, eu sunt convins ca nu vor sufla, ce crezi ca jantele noastre nu au "ciupituri"?

daca chiar sufla pui camera/e

bafta

p.s.

mie mi se dezumflau rotile tot pe acolo printre cauciuc si janta, le-am curatat bine si s-a rezolvat, numa sa-ti dea cu mastick de ala calumea si nu ai treaba, fara frica

Modificat de prepeleac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de obicei la vulcanizari au un polizor cu perie de sarma si curatza janta daca e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi camera! dar pune camera noua..se gasesc..! Eu mi am luat pt Fiat..15 ron michelin. Pt broscuta sunt cred ca mai scumpe datorita dimensiunii.

Nu puneti cauciucul fara camera...jantele voastre sunt vechi majoritatea si...in timp se desumfla roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu de vazut daca jantele vechi in 5 prezoane suporta sau nu tubless este in felul urmator (citire de pe alte site-uri): cele pentru tubless au la gaura pentru supapa o zona patrata dreapta, cele care nu suporta tubless nu au acea zona.

Vedeti penultimele 2 poze : http://www.flat4ever.com/showthread.php?t=31016

Modificat de victori
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde s-or mai gasi camere pe 15 ? Sint la fel / se pot folosi camerele pentru 195-185 cu cele pentru 155-165 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de camere, ca vad ca toti isi dau cu parerea: eu am pus anvelope pe 15 tubeless pe jante normale si tin linistit fara sa se lase.

ref camere, se recomanda ca la montaj sa fie si anvelopa si camera pudrata bine cu pudra de talc. astfel cauciucul ramane pe interior mai flexibil, si la eventualele miscari ale talonului anvelopei camera e mai flexibila, nu sunt forte de frecare.

la montaj tubeless obligatoriu jantele curatate la buza ruginita, ptr ca altfel face por si platiti degeaba.

sper sa nu ma insel si sa spun o gogomanie dar am dejantat niste anvelope si camerele erau pur si simplu super pastrate cu pudra...

Modificat de Fikat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde s-or mai gasi camere pe 15 ? Sint la fel / se pot folosi camerele pentru 195-185 cu cele pentru 155-165 ?

se pot folosi si camerele pt 185, doar ca sunt cu valva subtire sau groasa, deci ai grija cum le cumperi (daca sunt cu valva subtire este in regula, chiar daca gaura pentru valva la janta este mare.

ai perfecta dreptate,pudra de talc lasa camera sa "joace" in interiorul anvelopei.

da' vreau sa vad vulcanizarea care are pudra de talc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele pentru tubless au la gaura pentru supapa o zona patrata dreapta, cele care nu suporta tubless nu au acea zona.

:scratch: astea pe care le am acum n-au zona aia patrata si, totusi, tin anvelopele tubeless perfect de 4 ani in cap.

Cele originale, da, parca erau asa cum zici ...

post-16-1231187512_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca era o chestie mai usor de identificat la cele din fabrica. Nu cred ca statea totul in zona aia ci doar ca cele care aveau zona aia aveau si profilul necesar pentru tubless. Astea aftermarket probabil ca au profilul dar nu au mai facut acea zona de la supapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Intrebare:

Pentru o mai buna siguranta pot folosi o camera la o anvelopa tubless care a fost intepata si mi s-a pus un petic in interiorul anvelopei?

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din contra..pt o mai buna siguranta poti folosii cauciucul fara camera..daca a fost etansat cu petec corespunzator si nu iti pierde. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca tine sa nu ii pun camera? e un cauciuc nou si .. imi pare rau daca l-as pierde :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!