Jump to content

Becuri Golf IV-ce tipuri preferati ?


voinea
 Share

Postare recomandată

Stie cineva diferente intre GT130 si Vision +? Am cautat pe site-ul lor dar inca nu am gasit...

GT130 + pozitii de la C+C Tuning pe 1Mai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

inca de cand am luat masina am remarcat iluminarea destul de slaba folosind faza scurta, drept pentru care vreau sa-mi schimb becurile.

pe vechea masina (Cielo) am avut philips vision+. erau f bune, aveau o lumina mai puternica decat cele de pe masina (osram), insa pe vreme ploioasa nu ma multumeau deloc! vizibilitatea era destul de proasta:(.

din acest motiv, pentru opel am vrut sa experimentez osram silvervision (din aceeasi categorie +50%). am colindat saptamani intregi prin benzinarii, am intrebat in stanga, in dreapta si NIMIC! n-am gasit nicaieri! ba chiar intr-un Agip am primit un raspuns de genul: "Osram? Ce-s alea, ca n-am auzit...?".

Am 3 cerinte de la noile becuri:

- lumina mai puternica

- mai alba

- si mai ales luminozitate buna pe vreme ploioasa

exista asa ceva?

cred ca Philips NIGHTGUIDE se apropie cel mai mult de cerintele mele. astept un feed back de la cei care le-au testat in special legat de ultimul punct.

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca becurile care se apropie cel mai mult de cerintele tale sunt: Osram SilverStar si Philips VisionPlus. Sunt foarte apropiate. NightGuide nu stiu daca sunt foarte bune. Nu cred ca am auzit persoane sa le recomande.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Are cineva Vision Plus pe Bora? (H4) As vrea sa fac un test sa vad care lumineaza mai bine: Vision Plus sau GT130 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@istef tocmai ce spuneam ca Vision+ nu m-am incantat tocmai pentru ca ofera vizibilitate proasta pe asfalt ud.

ceva mai bun de atat in conditiile date se poate gasi?

@rudolf.s comparand Power2Night (GT) si VisionPlus par a fi la fel, ambele avand raza de 130m, poate cu un mic avantaj in favoarea Vision+ (vezi poze); realitatea poate fi alta, intr-adevar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt informatii. Cred ca voi vinde GT130 si poate imi iau GT150. detalii la anunturi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Multumesc pt informatii. Cred ca voi vinde GT130 si poate imi iau GT150. detalii la anunturi. :huh:

Recomand cu incredere Philips GT150 Power2Night. Am schimbat Osram-urile masinii (mama... ce m-am chinuit...) si e diferenta mare de tot.

Sunt super-multumit!

Nu au efecte colorate, nu imita xenon, prostii... dar isi fac frate treaba! :huh:

Le-am luat de la Augsburg: 110 ron parca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am luat becurile si sunt foarte multumit de ele. Am aflat diferenta: GT130 = Philips Premium si GT150 = Philips Vision Plus

Le-am luat de la ASPAD la super pret dar se vinde numai pe firma si doar facturi peste 50RON.

P.S. S-a mutat sediul ASPAD langa RomAERO, Baneasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vreau si eu sa imi arate cineva o poza cu becuri de pozitie "Blue Visio"... daca imi arata cineva.. ca vre'au sa vad cum arata pe masina pe timp denoapte :hainoroc: si cat de albastre sunt... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o poza facuta cu un aparat digital nu o sa te edifice deloc. aparatul regleaza automat intensitatea albului si nu o sa vezi diferenta.

am incercat eu sa fac poze, dar fara rezultate. ambele faruri arata exact la fel. daca live diferenta este remarcabila, in fotografie nu se observa aproape nimic (exact ca in cazul postat de shkoda la http://vwforum.ro/index.php?showto...20entry118220 ).

acum am pe masina un bec stock si un Philips GT150 pentru a observa diferenta. lumina este mai alba si mai puternica.

in oras nu se sesizeaza asa tare insa afara se simte (pe vechea masina am avut V+).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am becuri vision plus pe masina din semnatura (intr-adevar ca am si faruri cu lupa) dar mi se par cele mai bune dintre toate comparand intensitatea si distanta luminii. Eu recomand Vision +....caci le-am avut si pe celelalte ca termen de comparatie si am facut un mic test

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai avut alte becuri (printre care si GT150?) pe aceeasi masina, in acelasi far sau pe masini diferite?

eu am avut V+ pe o alta masina si nu pot face comparatie.

ce mic test ai facut? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumes baieti ptr. poze. Eu vroiam sa vad poze doar cu becuri de pozitie... din alea Philips blue vision.. ca am comandat de pe net si as vrea sa vad cu arata.. cat de puternica e lumina albastra.. asta ma interesat pe mine mai mult dar, oricum multumesc pentru deranj :lol: off topic... aparatul digital are reglaje pentru reglarea intensitaii lumii... bla bla are multe obtiuni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna

Eu am pe masina OSRAM SILVERSTAR si pot sa spun ca se vede mult mai bine decat cu cele originale. Nu stiu daca se vede mai bine sau nu fata de PHILIPS dar oricum sunt f bune dupa parerea mea. Insa ce am observat de la inceput la faruri e faptul ca plasticul transparent ce acopera farul este un pic opac (ca si cum ar fi aburit plasticul sau s-ar fi incalzit prea tare candva)...nu sunt rezultatul de la becurile OSRAM deoarece asa au fost de la inceput. Se poate desface farul sa vad daca e cumva mizerie desi nu prea cred...A mai patit cineva asa?

Merci

Modificat de Robert27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta intre stock si blue vision este ca , blue vision are lumina mai alba, nicidecum albastra, la mine au tinut 1 an dupa care au cazut la interval de 1 saptamana unul de altul, acum am luat ceva mai ieftin(osram silver). Apropo mi le-am luat la set faza scurta si pozitii(destul de scumpe, 110ron) de la auzgburg, pozitile neaprinse sunt foarte albastre, dar lumina e alba, nu galbena si urata ca la stock. Sunt foarte bune dar dupa un an faza scurta tot se stinge asa ca...

Drum bun si luminos:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. :wacko:

Numai ce am facut si eu un change la becurile pe faza scurta. Am gasit in faruri Philips...nu stiu exact ce model (probabil ca stock) si in locul lor am pus Bosch H7 gasite la Practicker si vreau sa zic ca diferenta e extraordinara. Mentionez ca au costat ~150.000 bucata.

Sa fi fost ale mele prea uzate ?!?? ..sau sa fie astea mult mai bune ?!?! "Exista o explicatie.." :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si io de la Silviu de pe masina lui farurile cu xenon si vreau sa zic ca lumineaza de nu am treaba...dar este o problema...la un moment dat se mai inchide unu din xenoane....au ridicatoare de tensiune...Silviu zice ca ridicatoarele sunt f sensibile si ma bate gandu sa le schimb . Daca inchid xenonu si le deschid din nou merg f bine ... asta se intampla la socuri, am patit odata cand statea masina pe loc in spate...Aveti careva vreo idee cear putea avea.... ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si io o belea mare de tot pls va rog sa ma ajutati ... am xenon original de golf si in aceasta seara m-am gandit sa ies la un suc cu toate ca e frig afara si surpriza ... un xenon ( cel de pe dr ) nu s-a mai aprins ... nu imi dau seama ce are ... becu de piozitii merge , cel de pe faza lunga merge...numai xenonu nu mai merge :)(:P(:P(:P(:P(...pls dati-mi si mie un sfat ce ar putea avea si de ce nu se mai aprinde, care ar fi beleaua si cat m-ar costa sa il repar ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-a ars becul de xenon - si nu e tocmai ieftin, parca vreo 50 euro cam asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi atata ... ca am auzit de la cineva ca e km 7 mil la Cybernet :((

Modificat de Fritz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie ca e bec D2S cred, fiind original. Pe un site de okazii :P , am vazut becuri D2S la vanzare cu 50 de euro. Problema e daca e becul sau daca e ridicatorul de tensiune(balastul). Ti-a mai facut figuri sa nu se aprinda pana acum. Adica ai dat de butonul de aprins nu s-a aprins, ai mai dat odata si s-a aprins? Daca ai patit asa e balastul. Dar daca nu, probabil ca e becul desi nu stiu cum poti verifica care e care. (singura idee e sa iei balastul din partea ailalta sa il pui pe farul cu becul ars si sa incerci; daca nu se aprinde e klar becul). Nu are cum sa coste 7 milioane. Poate tot kitul e 7 milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la cybernet si mi-au zis ca au becuri xenon pt faruri originale la pret intre cateva sute de mii si cel mai scump 9 milioane...am desfacut azi la -6 grade farurile si am verificat sa vad care este buba...becul xenon este bun ... am luat becul de pe faru care nu mergea si l-am pus pe cel care mergea si becu era bun ... problema este la acel calculator ( ridicator )...faze ce imi mai facea era : incepea sa flambeze lumina si daca il inchideam si deschideam mergea f bine ...apoi la un timp iar facea...deci acuma cred ca a cazut acel ridicator de tensiune...am o oferta de la cineva de 2 ridicatoare la 100E setul...daca voi stiti ceva mai ieftin ...astept o oferta ...ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe bora nu prea cred ca merg puse... (nu e oglinda rotunda) si-ar arata cam nashpa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea e: daca ai instalatia originala sunt aceleasi balasturi ca la cele after-market. Ca daca e asa e ok nu ai probleme ca sunt ieftine. Vorbeste cu HID ca el se pricepe si ar putea sa te ajute. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat xenoane pe VW Golf IV faruri valeo si sunt foarte multumit de ele. Nu am avut probleme in trafic si nici cu politia.

Au fost montate de "cipos"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!