Jump to content

Becuri Golf IV-ce tipuri preferati ?


voinea
 Share

Postare recomandată

in ro parca nu se specifica xenon in decret... dar intra cred la partea cu " ce nu e livrat de producator"...

mai era un topic in care se discuta de legalitatea xenon after market....

sa ramanem aici doar la comercializare/ montare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema se pune in felul urmator:

Un producator de masini care ofera faruri cu xenon este obligat sa monteze si sistem auto-leveling si spalare faruri. Altfel masina nu primeste omologarile necesare etc pentru a putea fi produsa in serie.

Montarea kit-urilor aftermarket nu are nici o legatura cu asta. In cazul unei masini second hand pe care vrei sa o inmatriculezi si ai nevoie de omologare (daca este adusa de afara si se afla la prima inmatriculare in RO), cand te duci la RAR poti schimba becurile cu xenon cu unele normale. Pe strada nu cred sa se lege politia de faptul ca ai xenon sau ca nu ai si auto-leveling si spalare faruri. Ei se leaga (pe buna dreptate) de becuri de pozitie rosii, verzi etc si alte chestii batatoare la ochi de genul asta.

Sunt :rolleyes: si imi cer scuze, dar nu gaseam thread-ul cu pricina. Sa revenim la subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

D-le Voinea,joi la intalnire mi-ati spus ca exista un magazin pe Stefan cel Mare de unde v-ati luat beculetele pentru pozitie Philips cu 5 euro,am avut azi drum pe acolo dar nu am gasit magazinul,puteti sa mai explicati o data ???Eu le-am scos pe ale mele demult pentru ca erau pur si simplu prea galbene !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristel daca e vorba de pitstop, care este pe stefan cel mare, la Perla. Cum vii de la romana spre perla (nu stiu cum se keama strada), treci de intersectie si opresti imediat pe dreapta (mi se pare ca acolo e o cofetarie/gogoserie/covrigarie/ceva de genu' asta) si treci printr-un gang micutz (nu cu masina, pe jos). Imediat ce-ai trecut de gangul ala pe stanga e pistop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Ice,o sa dau sigur de el,o sa ma opresc intai pe la gogoserie :cheers: ,la Aspad inca nu am fost si nu stiu daca e mai ieftin la Pit Stop, dar daca D-nul Voinea si-a luat de acolo....o sti el ceva :salut: !!!! Thanks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voinea a lucrat la pitstop cativa ani :cheers: mi se pare ca e si o reducere de 5% (parca) pt membrii vwforum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice am ajuns in sfarsit la Pitstop,am luat 2 buc W5W 12v5W blue vision pentru pozitii,sunt super misto ,merci pentru harta si D_lui Voinea pentru indrumare,e supar magazinu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am luat in primavara 2 becuri NARVA de la OMV. au fost aprox 200.000 bucata. H7, 55 W, cu halogen.

am facut de atunci 16-18 mii km si eu circul cel mai mult noaptea. sunt f multumit cum lumineaza... nu cred ca merita dat bani in plus pt "marca".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NARVA este o marca foarte buna in acest domeniu. Faptul ca nu are asa o mediatizare se datoreaza target-ului firmei, mai mult spre performance si mai putin spre consumer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit pana la urma tot thread-ul si nu sunt lamurit care becuri merita mai mult. Eu as vrea sa aiba lumina alba si sa bata cat mai la distanta noaptea la drum lung. Deci am ramas la cele 2 modele: VISIONPLUS H7 PX26Dblister 12972VP sau POWER2Night PX26D GT150Visionplus 12972GT150 care sunt si mai scumpe. V-as ruga sa imi ziceti daca stiti care din ele merita mai mult ? Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanM are visionplus pe O2 si nu e nici o diferenta fata de alea originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am vision plus pe faza lunga si la mine se vede chiar f tare diferenta... Am montat vision plus si pe un cielo si a fost o imbunatatire vizibila fata de becurile stock. Am incercat numai Vision Plus si Blue Vision, despre cele din urma nu am o parere prea buna - lumina nu este decat o idee mai alba decat pe un bec normal, in rest - nici o diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanM are visionplus pe O2 si nu e nici o diferenta fata de alea originale.

<{POST_SNAPBACK}>

Deci sa inteleg ca nu merita dat atitia bani pe niste becuri ca zic cei de la aspad ca lumineaza cu 50% mai mult ?! :)

Astia de la aspad au si becuri pentru pozitie cu lumina alba si care e denumirea lor din lista aia de preturi.

Are careva pus pe farurile de ceata ceva becuri din acestea mai speciale cu lumina alba ? Au vreun efect pe langa faza scurta adica se vad tot alb sau e tot una cu H7 albe si halogene originale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am vision plus pe faza lunga si la mine se vede chiar f tare diferenta... Am montat vision plus si pe un cielo si a fost o imbunatatire vizibila fata de becurile stock. Am incercat numai Vision Plus si Blue Vision, despre cele din urma nu am o parere prea buna - lumina nu este decat o idee mai alba decat pe un bec normal, in rest - nici o diferenta.

<{POST_SNAPBACK}>

Ai Power2Night VisionPlus,alea GT150 sau VisionPlus simple ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

:beerchug: Mare pacaleala cu becurile astea.

Vision Plus sunt ca si cum nu ar fi.Am fost aseara la Aspad si am luat 2xH1 si 2xH7 ... le montez si si si ... nici macar o chestie cat de mic sesizabila.

Sunt super dezamagit daca as avea cum sa le returnez as face-o imediat.

Mai bine imi luam BlueVision macar alea se vad mai Alb.

Le vand ... fac un discount de 25%, cine este interesat sa ma anunte.

Mai bine stau cu alea originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mai circuli cu ele putin in afara orasului, acolo unde se vede efectul cel mai bine. Eu am recomandat deja la mai multi prieteni si toti au fost foarte multumiti. CHIAR se vede diferenta! Am un prieten care are o masina din '90 si avea probleme cu farurile. Noaptea nu vedea aproape nimic. Si-a pus VisionPlus si acum e super incantat. S-a schimbat total ideea noptii.

Am comandat si eu un set de VisionPlus (H4 + pozitii pt Bora) si dupa ce cu greu le-am montat, cand sa arunc cutie am vazut ca de fapt am primit Blue Vision. (eram nerabdator sa le montez si nu m-am mai uitat la cutie inainte...) Le-am dus inapoi si mi le-au schimbat cu GT130 (parca). Ziceau ca nu au Vision Plus dar GT130 e chiar mai bun. Sunt foarte curios de un drum in afara orasului noaptea sa vad cum se comporta.

Ce stiti de GT130?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma poate ajuta cineva pt BORA cu indicativul:

- becuri pozitie ??

- faza scurta - H7

- faza lunga - H1

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma poate ajuta cineva pt BORA cu indicativul:

- becuri pozitie ??

<{POST_SNAPBACK}>

Pozitie: 5W5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Bora sigur ai H7 si H1? La mine faza lunga si cea scurta sunt impreuna intr-un H4...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur ca am H1 si H7, de aceea am intrebat,

daca poate sa-mi confirme cineva.

Unde pot sa gasesc 5W5 Blue vision si ce preturi au?

Multumesc !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

vezi ca si magasinele augsburg au inceput sa aduca becuri PHILIPS. E mai scump decat Aspad dar le au pe stoc.

La bora sigur ai H7 si H1 ? nu ai faza scurta si lunga pe acelasi bec ? daca e asa cum zic eu tu ai H4 la farul de BORA.

Recitind cele discutate mai sus am vazut ca sunt si nemultumiti (sau cel putin erau la prima impresie) de VISION PLUS. Eu unul le recomand calduros. Am asa ceva pe faza lunga si e net superior cu ce a avut masina. Am comoparat si cu Night Vision care se lauda ca reuneste 3 standarde intr-un bec. Tot Vision+ merita.

Bluevision are avantajul unei lumini mai albe..in apropierea masinii pe pamant... dar nu vezi asa bine ca la V+.

Caz concret este cu pozitia aprinsa (Blue Vison W5W) pun ori faza scurta ori proiectoarele de ceata (la Golf IV sunt in far ambele). E NET SUPERIOR Vision plus fata de BlueVision cand le testezi independent. Cu V+ vezi bine pamantul... Cu Blue Vision mai cauti detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat W5W de la PitSTOP cu 150.000 lei parca ,oricum nu sar peste 200,pt ca la Aspad dau marfa decat pe factura si peste 500 mii!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!