Jump to content

Activare martor usa deschisa, la GOLF 4.


Dan Fizesan
 Share

Postare recomandată

l-am intrebat unde are martorul... ca sa stiu ce ceasuri are.... cele immo3 comunica pe CAN, info legata de usi. El are immo 2, comunica analogic - unele au martor de portbagaj - pe mufa albastra, pin 16 - nu intrerupe nimic... trimite acolo, masa din switch usa, - eventual pui si o dioda, pe firul de la martorul portbagajului... daca ai firul in 16.

 

pe pin-ul 21 are semnal usa deschisa sofer - dar la el nu aprinde martorul, e folosit doar pt buzzer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    19

  • Al Bundy

    10

  • ovidiu94

    10

  • JackD

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu daca masina mea are martor pentru usi deschise si unde ar trebui sa ma uit.

Ceasurile sunt immo2 cu maxidot. Cand deschid portierele, se aprinde plafoniera, iar buzzerul functioneaza cand am luminile aprinse si deschid portiera soferului. Am si alarma din fabrica.

Am totusi o problema - nu mi se aprinde lampa din portiera soferului.

Revenind la problema. Ar trebui sa imi arate undeva ca sunt deschise usile (martor in bord sau pe maxidot), sau nu stie asa ceva. Mi-am dat seama de asta dupa ce am vazut la un audi cu maxidot ca ii arata toata masina si ce usi are deschise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform posturilor de mai sus, daca le citeai nu mai intrebai, la tine nu arata decat portbagaj deschis. FAptul ca nu se aprinde lampa: ori e becul ars ori e dioda de pe lampa defecta. Ori nu ajunge curent la lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca masina mea are martor pentru usi deschise si unde ar trebui sa ma uit.

Ceasurile sunt immo2 cu maxidot. Cand deschid portierele, se aprinde plafoniera, iar buzzerul functioneaza cand am luminile aprinse si deschid portiera soferului. Am si alarma din fabrica.

Am totusi o problema - nu mi se aprinde lampa din portiera soferului.

Revenind la problema. Ar trebui sa imi arate undeva ca sunt deschise usile (martor in bord sau pe maxidot), sau nu stie asa ceva. Mi-am dat seama de asta dupa ce am vazut la un audi cu maxidot ca ii arata toata masina si ce usi are deschise.

 

corect.

 

si la Golf/Passat/Bora/Skoda... iti arata pictograma cu usile deschise, dar numai la masinile care au immo3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri.

@Al Bundy - am citit posturile anterioare, dar la mine nu arata nimic, nicaieri. Eu nu am vazut niciodata un martor usi/portbagaj aprins in bord. De asta mi-am inchipuit ca poate arata pe maxidot, iar acesta dintr-un motiv sau altul nu vrea. Am mentionat de lampa defecta, crezand ca poate are legatura cu problema mea, dar vad ca nu, si cu siguranta e asa cum ai zis: bec/dioda defecta sau problema la alimentare.

Modificat de disturbed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca tu ai maxidot pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile sunt immo2 cu maxidot. - am scris si in postul initial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am facut o mica modificare sa imi arate in bord cand am usa sau haion deschis! eu am bord cu minidot si am doar martor de haion deschis! asa ca am tras un fir de la plafoniera(semnal de usa deschisa) si l-am legat printr-o rezistenta de 1kohm pe firul care vine de la haion(in cazul meu maro cu o dunga neagra) si acum se aprinde in bord!

cand am haionul deschis afiseaza "luggage comp". cand am una sau mai mult usi deschise nu afiseaza nimic, doar se aprinde ledul! daca am una sau mai multe usi deschise si haionul afiseaza "luggage comp"!

Vedeti filmulet aici:

 

http://youtu.be/1Vz5sjUAfIY

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuza-ma ,dar mi se pare o tiganie abrambureala asta de ai facut-o tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

face fiecare ce poate/stie si ieftin. decat nimic, e ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am un Golf din 2002, fara modul de comfort cred (VCDS nu il vede), fara inchidere centralizata, fara geamuri electrice si fara display in bord. 

Este o inchidere centralizata after-market numai pe portiere, si o alarma pusa ulterior. 

 

Problema e ca imi afiseaza im bord iconita numai cand deschid portiera soferului, la celalalte usi se aprinde numai plafoniera. Asta poate fi asa proiectat, sau se poate remedia cumva sa apara iconita cand e orice usa deschisa? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modulul confort e cel responsabil de inchiderea centralizata, geamuri, martori, etc

 

daca nu ai asa ceva, nici functiile sale nu le ai

 

de rezolvat rezolvi numai prin retrofit, adica sa iei de la o masina asemanatoare modulele confort, cu fete de usi cu tot ce inseamna, mai exista pe aici discutii legate de astfel de transfer-uri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

trebuie facut retrofit la modul confort cu 1C0 953 799x plus geamuri electrice - calculatoare de usi.... si alte ceasuri - cu BC - minidot - o sa iti scrie pe afisaj care usa e deschisa..... sau maxidot - iti arata pictograma mare cu masina si care usa e deschisa.

 

pictograma mica la ceasurile fara BC - asa arata... masinuta cu usa stanga fata deschisa.... doar atat.... nu apare altfel, indiferent care usa e deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci inconita in bord numai la usa soferului e "by design" inteleg ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, e un led in spatele unei pictograme.... se aprinde ledul din spate - cand se deschide usa - si tu vezi imaginea desenata pe folie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm ... daca conectam cumva plafoniera la LED-ul ala, ar trebui sa obtii efectul ala. 

Problema e ca plafoniera poate fi comutata pe deschis permanent, sau inchis permanent, si atunci risti sa pleci de pe loc cu o usa deschisa. 

 

Cred ca am sa traiesc cu riscul asta  :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca poti desface ceasurile sa ajungi la acel led si sa lipesti 2 fire independente, ca apoi sa ajungi la plafoniera, e posibil :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

sau poti sa tragi si sa te conectezi exact inainte de mufa clusterului.... plus o dioda inserata ca nu ai surprize, si atunci nu mai trebuie sa faci modificari in cluster

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut. Am golfu din semnatura 99-00 si la mine nu se aprinde nici martoru usa nici hayon. Am CCM 1j0959799 Ah, gemuri electrice, inchidere OEM cu cheie briceag, lampa in portbagaj si lampi pe usi, chiar si buzzer de lumini aprinse cu usa deschisa. Switchurile sunt ok adica mi se aprind lampile de pe usi si din portbagaj, buzzer merge numai martorii nu. Am inteles ca ar merge numai martoru de hayon la modelu asta? Cum se poate activa? 

Multumesc.

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici BC nu imi notifica hayon, usa capota deschisa. (IC Immo 2 minidot)

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o mai buna documentare am inteles ca martoru hayon deschis nu se poate activa ci ar trebui sa merga, ca masina mea are decat martoru de hayon deschis ca pictograma in IC, dar nu se aprinde nici la testare nici cand pui contact. La switchul din portabagaj am 3 fire in mufa : masa permanenta, masa bec portbagaj, masa CCM? Becul in portbagaj merge si la CCM ajunge masa de la switch ca altfel nu s-ar mai fi incuiat masina din inchidere (telecomanda). Care este pinul unde intra masa de la switch in CCM? De la CCM spre IC, pe ce pin iese semnalul pentru bec si pe ce pin intra in IC. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba se incuie/descuie fara nici-o problema daca nu iti merge switch-ul de la portbagaj - nu se incuie cand acesta afiseaza usa deschisa - trimite masa catre CCM.

 

Cand nu lucreaza switch-ul, nu trimite masa catre CCM - si se incuie/descuie.... ai verificat la iesirea din switch, daca trimite catre ceasuri ?

 

daca nu, switch-ul este de vina - boala des intalnita.

 

daca imi aduc bine aminte, la T23/15 - ai firul maro/negru

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa incui masina cu hayonu deschis si nu merge, dar nu se aprinde martoru in IC nici mesaj pe BC decat lampa in portbagaj, dar cu hayonul inchis se incuie - de aici am tras concluzia ca switchul merge .

T23/15 e masa de la swich in CCM? pinul de iesire din CCM catre IC si intrare in IC sti cumva? (CCM 1j0959799 Ah, ceasuri immo2)

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, corect - daca nu iti incuie/descuie - e foarte posibil ca switch-ul sa lucreze.

 

pin 16 in ceasuri, maro/albastru ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!