Jump to content

Activare martor usa deschisa, la GOLF 4.


Dan Fizesan
 Share

Postare recomandată

pai am folostit?! :lol:

probabil, nu stiu ce fac...!

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply. Te rog citeste si Regulamentul. Ultimul avertisment.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    19

  • Al Bundy

    10

  • ovidiu94

    10

  • JackD

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

da, oki, acela stiu, dar celalalt, din partea stanga de la turometru...?! :lol:

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply. Te rog citeste si Regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In alta ordine de idei, JackD te sfatuiesc sa citesti Regulamentul pentru ca iti va fi de folos.

Uite asa arata un quote (citat):

10. Este strict interzisa deschiderea unui topic nou in care sunt tratate doua sau mai multe probleme. Fiecare problema va fi tratata separat intr-un topic nou sau daca s-a mai discutat deja, in topicul dedicat respectivei probleme. Nerespectarea acestui paragraf duce automat la sanctionarea cu warning.

LE Se pare ca nu vrei sa intelegi sa renunti la Quote si la butonul de Reply. Ai Avertisment Verbal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

JackD

Regulamenrul trebuie respectat de TOTI indiferent de statutul fiecaruia pe acest forum.

Warning si 5 zile de suspendare a dreptului de a posta.

PS:

Toti ne grabim, toti avem probleme, dar asta NU ne da dreptul sa facem ce vrem.

Sorry! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un polo 9n3 din 2006 si la fel nu imi arata martorul de centuri de siguranta si nici de usi deschise, desi amandoua exista pe bord. ar putea fi sigurantele? sau sa ma duc cu ea in service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar le-ai vazut vreodata aprinse?

Fa un output test cu vag-com pe instruments si vezi daca se aprind. Sau poate nu trebuie sa se aprinda, fiind asa din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AJUTOR!!!

.....azi am pus la balamalele de la usi niste vasilina k mi se parea mie un pic de scartait....cand am dat sa plec cu masina nu mi se mai aprindea becu din plafon si nici cel de la usa si nic semnal sonor daca uit farurile aprinse nu mai este.......in plus nici geamurile nu mi se mai deschit iar ca treba sa fie completa inchiderea centralizata nu mai functioneaza...(cheie briceag)..daca bag cheia in usa sa o inchid manual merge si se deschid si geamurile.....

ce credeti k poate fi?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switchu din usa sofer

probabil a ajuns vaselina la el

incearca in prima faza sa bagi spray de curatat contacte in zona unde ai bagat si vaselina

altfel cred ca ajungi sa desfaci usa sa cureti switchu

despre aceste simtome da cu search dupa "switch" sunt destule topic-uri pe forum unde s-a discutat aceasta problema

vei gasi si rezolvarea

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

86-CMM, daca deschizi fiecare usa in parte tot nu se aprinde plafoniera? Daca raspunsul la aceasta intrebare este afirmativ, atunci eu zic sa arunci un ochi pe la sigurante sa vezi daca nu este vreuna arsa. Cred ca este imposibil sa cada switch-ul de la toate portierele in acelasi timp. Mai jos am atasat un tabel unde ai semnificatia fiecarei sigurante in parte. Bafta

P.S. : pe viitor incearca sa folosesti functia search ; uite aici cum se foloseste.

tabel.sigurante.pdf

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt sfaturi....am fost la reprezentanta si am facut o programare la electrician.....

....sigurantzele sunt bune le`am verificat...o sa va tin la curent dupa ce rezolv problema...dar un sfat..NU PUNETI VASELINA SAU ULEI la incuietori....eu am patzit`o:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ai ceva fire intrerupte intre stalp si usa, acolo unde firele trec prin mansonul de cauciuc, in special sunt firele de CAN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Se poate activa martorul luminos din bord sa se aprinda la deschiderea usilor, dar fara contact pus? Buzzer am si functioneaza daca portiera de la sofer e deschisa si un bec e aprins, chiar fara contact, dar trebuie sa am contactul pus ca sa mi se aprinda becul "usa deschisa" in bord, sau avertizarea text pentru hayon deschis (parca luggage open). Asa e normal, sau se poate activa?

Intre timp, mi-am activat Range, blocarea usilor automat dupa 15km/h, inchiderea/deschiderea geamurilor din telecomanda, un buzz/doua buzz din claxon la inchiderea usilor din telecomanda (semnalizarile se aprindeau si inainte), am activat martorul pentru lipsa lichid parbriz, martorul pentru lipsa centura.

Bora 2003, ceasuri cromate VDO.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai buzzerul e normal sa mearga si fara contact, ca asta e una dintre functiile lui, avertizare faruri aprinse. Nu cred ca ai ce activa/coda la martorul de usa deschisa... cand iei contactul, in bord nu se mai aprinde niciun martor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut o Octavia Tour 2007, care, atunci cand deschideai usa sa intri in masina, se aprindea martorul de usa deschisa. Cheia nu era in contact. M-am gandit ca se poate activa si pe Bora/Golf 4. As intreba colegii cu masini de generatie ca a mea, vi se aprinde martorul rosu cu o masina cu usa deschisa atunci cand deschideti orice usa, dar fara sa puneti contactul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se aprinde - decat cu contactul pus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

nu stiu ce problema am la modulul de comfort ca nu mi se aprinde martorul de usi deschisa. cand se aprinde slab, cand nu! nu merge mereu lumina din habitaclu si am tras un fir pe siguranta!

ideea este ca as vrea sa stiu care este pinul din ceasurile de bord care corespunde ledului de usa deschisa ca sa pot monta asa ceva:

 

post-123990-0-30642100-1389275709_thumb.

 

Pe scurt vreau sa vin din fiecare switch de pe usa cu cate o dioda si sa ii dau semnal direct acelui pin de la ceasurile de bord!

Daca ma poate ajuta cineva...

Multumesc!

 

ps: switchurile merg pentru ca se aude pompa de benzina cand deschid usa de la sofer si se aprinde si lumina in masina cand deschid pe rand cate o usa!

Modificat de adaniel69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai leduri in interior? Cu un alt modul ai incercat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am pus leduri in toate lampile din habitaclu!

nu ma intereseaza sa diagnostichez modulul comfort!

ma intereseaza doar care este pinul(de pe modulul comfort sau de pe ceasuri) care aprinde in ceasuri ledul pentru usa deschisa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daniel - te rog, completeaza-ti profilul - anul fabricatie, cod motor - ne e mai usor sa te ajutam asa.

 

daca masina este fabricata inainte sfarsitul lui 2001, nu stie sa arate usa deschisa. Martor ai in ceasuri, daca vb de o masina din sf lui 1999 sau 2000, martorul este in ceasuri, dar lucreaza numai la hayon deschis.

 

poti modifica circuitul si sa te legi la acest pin.

 

da-mi datele masinii pe PM si/sau posteaza aici si iti verific mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu asta vreau sa modific circuitul! vreau sa stiu pe ce pin trebuie sa-i dau semnal sa se aprinda ledul in ceasuri! masina e din 2001(nu mai retin luna)!

 

ps: ceasurile sunt cu minidot!

Modificat de adaniel69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai pune atatea semne de exclamare.... am inteles ce vrei, ti-am cerut datele....

 

nu conteaza cu ce sunt... martorul immo iti apare in turometru sau vitezometru - banuiesc ca in turometru.

 

o sa incerca sa-i dai acolo unde vine semnal pentru portbagaj - sa vedem cum se comporta.

 

Vezi la mufa albastra de la cluster, pinul 16.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

martorul immo este in turometru!

 

astept pe cineva care are schema cu semnificatia pinilor celor doua mufe din ceasuri!

 

scuze ca nu scriu ca altii fara ablosut niciun fel de semn de punctuatie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce, nu iti ajunge ce ti-am pus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Immo sau usi deschise, pana la urma pe care il vrei?

Pe de alta parte, led-urile comandate de BC primesc +12v pe un pin din mufa si masa e data de BC in interior. Tu ar trebui sa desfaci bordul, si pe placa sa intrerupi circuitul de masa la led-ul care te intereseaza si acolo sa lipesti un fir cu care sa dai masa led-ului dupa schema de mai sus.

 

Cred ca mai bine repari modulul confort, citeste aici ce a patit c.iulian si cum a rezolvat problema cu modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!