Jump to content

Incalzire scaune


lucian_90tud
 Share

Postare recomandată

Da. Si sa stai sa le descosi, trebuie sa descosi toate husele scaunului..e foarte dificil si ai toate sansele sa nu le scoti intregi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cele de carbon se pot monta chiar daca raman rezistentele vechi pe husele masinii? Eu am probleme cu rezistenta de la sofer ca miroase a incins si am luat o varianta de carbon de aici de pe forum, ramane sa ajung la unul din colegii care se ocupa cu asa ceva!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna. am inteles ca de pe passat 2008 se pot monta scaune, ca am montate eu, dar nu se poate lega si incalzirea ca sunt mufe diferite si chiar lipite firele tot nu merge. dar de pe audi a3 a pus cineva scaune si a rezolvat si cu incalzirea? stima.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am inteles intrebarea ta, dar se pot monta, se modifica firele in mufa si functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, ondin said:

buna. am inteles ca de pe passat 2008 se pot monta scaune, ca am montate eu, dar nu se poate lega si incalzirea ca sunt mufe diferite si chiar lipite firele tot nu merge. dar de pe audi a3 a pus cineva scaune si a rezolvat si cu incalzirea? stima.  

Pe toate, se rezolva, se pot face functionale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos  pentru raspunsuri. ma gandeam ca daca leaga firele cineva priceput nu au cum sa nu mearga, nu ne incurcam intr-o mufa. scaune cu incalzire sa fie.mult noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara .

Am achiziționat scaune cu încălzire OM Goal.

Mașina mea nu are deloc...deci ....am văzut schita electrica .

INTREBAREA E ..cum le leg direct pt o probă sa vad daca încălzesc sau nu ...am modelul cu un singur modul sub scaunul soferului. 

Momentan nu am panoul de AC ....că eu am AC ...și nu am butoanele 

DECI pe "direct" cum sa le probez la o baterie fara sa stric ceva ? 

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti. Poti doar verifica cu un aparat de masura continuitatea rezistentelor sezut/spatar. Urmareste conectorii de sub scaun si o sa vezi..se duc 2 fire la sezut,2 la spatar. Daca e continuitate pe ele,sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA baterie pe direct, alimentezi pe firele ce duc la rezistente. la scaunul fara moduul e mai simplu, pe cele 2 groase din mufa cu 10 pini. LA cel cu modul, identifici firele din modul care dau aloimentare catre rezistente, scoti mufa modulului si alimentezi direct in mufa. Asa verifici doar rezistentele, mai trebuie verificati si termistorii sa vezi daca sunt ok.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua .

Revin cu o întrebare -doua.....nu știți 1.Modulul AC ...vine cu butoanele pt scaune integrat ? adică nu le pot scoate separat de la un climatronic ceva ? Eram AC cu buton de ECON și nu prea găsesc la fel ...mă gândeam că poate e comis din mai multe module panoul de clima.

2. Am văzut schema de legare a firelor la scaun și panou AC dar nu înțeleg unde sa le leg in panoul cu siguranțe că știu că ar trebui sa pun și 3 siguranțe ?

A mea mașina nu a avut deloc.  

Screenshot_2023-01-21-01-03-56-864_com.android.chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Panoul AC este corp comun cu butonele

Din tablou sigurante ai nevoie de un plus de putere si un plus contact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La panou trebuie să urmăresc un cod ceva ? Eu am cu buton ECON ...pot sa iau cu buton are scrie AC ? Masina e 2005 iar scaunele 2006 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In cele din urmă am găsit modulul cu ECON și scaune încălzite .

Schiță de legat la modul o cam înțeleg dar de unde sa iau alimentare ?

Aia cu fuse și partea cu CECM  poate îmi explică cineva. 

Înțeleg că îmi trebuie un plus permanent și unu pe contact ..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentare se ia din panoul de sigurante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cele din urmă am găsit modulul cu ECON și scaune încălzite .

Schiță de legat la modul o cam înțeleg dar de unde sa iau alimentare ?

Aia cu fuse și partea cu CECM  poate îmi explică cineva. 

Înțeleg că îmi trebuie un plus permanent și unu pe contact ..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, sasalucy said:

Aia cu fuse și partea cu CECM  poate îmi explică cineva. 

Fuse - tragi la panou sigurante. 

Cecm - tragi fir la centrala electrica 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Vintila Stefan

Buna ziua membri forum!

Am un Golf 5 1.6 fsi 2004

Am achizitionat pentru acest model un set de scaune cu incalzire de pe in Seat Leon 2009 

dar care are doar un singur releu sub scaun sofer.

Pe Golf-ul meu am incalzire in scaune dar am sub ambele scaune module.

Ce modificari ar trebui sa fac sa functioneze noile scaune?

Pastrez modelele vechi de pe scaunele vechi si le fac adaptare pe scunele noi sau 

trebuie sa fac mai multe modificari?

Daca ma poate ajuta cineva va multumesc.

Modificat de Vintila Stefan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori modifici instalatia masinii.....ori muti si adaptezi instalatiile de sub scaunele originale pe scaunele cumparate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

  Va salut. Recent am cumparat un jetta 2018 si am observat ca incalzirea in scaunul soferului nu functioneza indiferent pe ce treapta e setata. Ledurile la cele 3 trepte se aprind insa in scaun nu se simte nimic. Aveti idee de unde as putea incepe sa investighez problema, Sa incep cu sigurantele sau ambele scaune sunt pe aceeasi siguranta?. Am vazut undeva pe forum  ca se pot masura rezistentele. Inainte am avut o Honda Civic exact cu aceasi problema, am rezolvat prin demontarea tapiseriei si inlocuirea rezistentei sezutului( sezutul/spatarul aveau 2 trepte de putere, butonul le punea in serie sau in paralel) . Despre jetta inca nu stiu mare lucru. Unde as putea gasi niste scheme electrice dupa care sa ma orientez, etc...Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Identic. Rezistenta sezut defecta. Desfaci scaunul si o masori. Urmaresti firele ce merg catre sezut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista acces pentru masuratori de sub scaun sau acesta trebuie demontat? Firma de la care am cumparat masina mi-a sugerat sa verific sigurantele.

Modificat de turcu_dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!