Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Pe-ala il au cei cu cd changer montat extern, de obicei cei cu navigatie, pentru ca audience vine cu cd changerul in corpul sau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce? Scrie in manual despre asta ? Ca are steluta cu trimitere la CD changer? Nu vad legatura de ce ar avea. Se poate comanda separat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo sta cd changerul la masinile cu MFD sau Stream, si probabil ca sa nu il lovesti cu bagajul vine si capacul ala deasupra. Cel putin eu explicatia asta i-o gasesc, odata ce unitatea are butoane pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se poate comanda separat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am asa ceva ptr ca am navigatie mfd 2 si magazie. Nu stiu daca se poate comanda fara dar e foarte util ptr ca magazia nu ocupa foarte mult loc si spatiul ramas poate fi folosit ptr a "ascunde" diverse lucruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ca e dintr-o bucata cu tot capitonajul din stanga, dar asta ne-o poate spune mai exact catageo sau altcineva care chiar are treaba asta. Totusi, daca nu ai in portbagaj magazia nu e o solutie sa-l comanzi pentru ca ar trebui sa vina cu gaura pentru suportul de plastic al magaziei gata decupata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am asa ceva ptr ca am navigatie mfd 2 si magazie. Nu stiu daca se poate comanda fara dar e foarte util ptr ca magazia nu ocupa foarte mult loc si spatiul ramas poate fi folosit ptr a "ascunde" diverse lucruri.

Uita-te pe el te rog si spune-ne codul de piesa trecut pe el, eventual o poza cu el montat si ceva detalii de prindere, fixare, te rog. Poate vii vreodata prin Bucuresti, suna-ma te rog sa ne intalnim si sa vad si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi de forum. Cu cateva pagini in urma postam ca dorest sa cumpar o skoda, ei am cumparat-o :) .

1.9TDI versiunea de echipare Trend, si doresc sa pun pe ea: 1. senzori parcare electromagnetici, 2.tempomat,3. Maxi-dot(daca se poate),4. Jante ( imi plac cele Pegasus :P ) poate si altele.

Vin de pe un alt forum, forum reno unde cred ca am lasat ceva in urma :P, am facut multe tutoriale la sectiunea Megane II si sper ca si la Octavia cu ajutorul vostru sa prezint in tutoriale ceea ce voi modifica, pentru a fi mai usor de inteles.

Cred ca voi incepe cu senzorii parcare electromagnetici :D.

Ex.de tutoriale de pe forum reno:

http://www.reno.ro/Cum-se-inlocuieste-bloc...ag-t142654.html

http://www.reno.ro/Cum-se-schimba-becul-de...rta-t95923.html

http://www.reno.ro/Cum-se-monteaza-cotiera-t101881.html

http://www.reno.ro/Cum-se-schimba-placutel...ta-t110857.html

http://www.reno.ro/Cum-se-schimba-filtru-d...ina-t93605.html

si multe altele pe forum, nu le mai gasesc. Aceeasi chestie vreau sa fac si aici si sper sa ma ajutati ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care e intrebarea? :) Nu de alta, dar suntem pe topicul "intrebari O2" :P

PS: Aici nu trebuie sa facem atatea tutoriale ca la Renault, Skodele sunt masini solide si dotate complet :P Felicitari pt achizitie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect "rvacaru", tu de ce crezi ca am luat Octavia :) glumesc :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9TDI versiunea de echipare Trend, si doresc sa pun pe ea: 1. senzori parcare electromagnetici, 2.tempomat,3. Maxi-dot(daca se poate),4. Jante ( imi plac cele Pegasus :D ) poate si altele.

Cred ca voi incepe cu senzorii parcare electromagnetici :D .

Pentru si despre toate acestea, avem topic-uri:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=25848

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=5708

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=23747

si altele. Spor la SEARCH, lectura si...la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampa de numar de Octavia este identica cu cea de passat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manuale de service nu are nimeni sau un programel ceva, vreau sa dau spoileru spate jos si sa stiu unde e prin si altele. Exista asa ceva? Eu am dat search dar nimic, doar manualul masinii, al Cdpayerului, va intreb poate nu am cautat eu unde trebuie. MC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi link-ul din primul post ... DE AICI . Gasesti manuale (si nu numai)in lb. franceaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai patit cineva ca claxonul bitonal sa devina BRUSC si DINTR-O DATA UNITONAL? Eu asta am patit azi, si nu stiu ce ar putea fi :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca nu e asa greu. S-a ars unul din claxoane. Sunt doua de tonuri diferite. Nu unul bitonal. Si sunt in spatele proiectoarelor. Pune pe cineva sa claxoneze, in timp ce stai in fata masinii. Vezi (auzi) de unde se aude, si demonteaza in partea cealalta. Eu am inlocuit claxoanele originale arse, cu unele din targ de la rusi. Nu au acelasi sonor, insa m-au costat 30 de lei in loc de 500!

P.S. Iti place sa claxonezi mult? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu claxonez pentru tot forumul la un loc, probabil, si n-au nimic claxoanele. E drept, nici n-au inotat prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MARIO - DA ! :) claxonez pe toti cei care merg incet pe drum acolo unde nu e cazul, cei adormiti la volan, blegi, sau nesimtiti. Dar pe langa asta mai claxonez si asa aiurea. Si acum nu mai pot claxona , ca imi vine sa rad ce claxon peibil am. Dar mersi pt sfaturi, o sa incerc sa-l inlucuiesc , ca banuiesc ca nu e mare lucru.

Modificat de bubu26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e greu, se scoate masca neagra, de langa proiector (cu mana, prin tragere), apoi ai acces la 2 surubele cu cap torx. Le desfaci, si scoti proiectorul afara. In spatele lui, gasesti claxonul. E prins cu o piulita de 10. ca sa prinzi un alt claxon (neoriginal) trebuie sa mesteresti ceva pe la mufa aia, si sa izolezi bine. Nu taia mufa, ca nu se stie, poate viitorul proprietar va vrea sa puna claxoane originale. :offtopic: Prin mufa vin 2 fire (+ si - ), minusul poti sa-l iei si de pe caroserie, de pe lamela pe care e prins claxonul cu piulita de 10 (unele claxoane, care au doar 1 papuc, chiar de acolo isi iau minusul / masa). Deci de la mufa e suficient sa iei plusul.

Daca gasesti o pereche de care esti multumit, pune te rog poza aici, sau macar cum se numesc si de unde le-ai luat, ca eu nu prea sunt multumit de astea turcesti luate din targ. Claxoneaza, dar as fi vrut mai tare sau mai strident :ceuameni:

Bafta la mesterit! :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bosch Airmaster am pus pe un Aveo din familie. E impresionant cum a trecut de la "mac mac, trec si eu?" la "vine camionul, da-te sau te strivesc" in termen de sunet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde se gasesc? Sunt de-alea cu compresor, sau de-astea normale care pot sa inlocuiasca claxoanele originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu compresor, e unitate compacta, totul la un loc, dar au omologare CE si-l poti folosi pe drum public. Nu l-am cumparat eu, dar cred ca se gasesc si la noi (Bosch nu e asa o marca anonima), desi exemplarul in cauza a fost luat intr-un concediu de prin Austria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUTARE!!!!!...o mica intrebare pentru cei care s-au mai lovit de aceasta problema (sper)...in momentul in care rulez cu viteza de 140/h si apas frana trepideaza usor volanul..de la ce sa fie oare..placutele sau discurile pe fata..ce credeti....sub 100 la ora nu se intampla acest fenomen...???(octavia 2 2008 19.000 km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pateam acelasi lucru la un Opel, era vorba de placutele de frana, dar inainte de a le schimba poti sa verifici daca sunt bine centrate jantele. E mai ieftin ;)

@ Mario - mersi mult de sfaturi, o sa incerc sa montez unul nou si te anunt

Modificat de bubu26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca placutele s-au sticlit pe deasupra si in loc sa prinda si sa se uzeze in timpul franarii aluneca pe disc. Ar trebui sa fie evidenta si o uzura mai redusa decat ar fi normal si o frana ceva mai slaba, in conditiile in care feelingul in pedala a ramas normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!