Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

Elegance cu motor de 2.0 si cutie manuala, xenon, fara pilot, cu volan cu comenzi, senzori paracre fata spate, partial piele, cam 19.000euro.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost achizitionata in Ro iar la nivelul anului 2006, MY2007  pretul era urmatorul :

versiune elegance 2 tdi m6 - 20.863

senzori fata/spate - 581

faruru xenon - 632

esp - 422

volan multifunctional - 243

pachet partial piele - 652

jante sirius - 171

tetiere active - 67

scaune fata incalzite - 168

 

Total - 23.799 euro ddp pret de catalog fara negocieri discounturi etc

Pentru MY 2006 se poate scade putin pretul 500 de euro sa zicem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o intrebare. Detin o O2, an 2008, 1.9 tdi si de curand am observat niste trepidatii destul de puternice ale motorului, mai ales la relatiu. Am facut un test si imi aparea o eroare la "cilindru 1", am fost cu injectorul la verificat si nimic, era pompa de injectie de vina (am inlocuit-o) dar problema nu a disparut. Se poate ca aceste trepidatii ciudate sa fie de la volant+ambreiaj ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pompa de injectie frate ? Nu ai asa ceva pe motorul de 105 cp.este PD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate se refera la pompa tandem.

eroare pe cilindru 1 poate sa fie de la piston, supape, reglaj injector... ce anume spunea acea eroare?

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua si bine v-am gasit.

 

Ma puteti ajuta cu niste informatii legate de  ElsaWin, as dori sa-mi gasesc exact masina care o am si din pacate nu gasesc codul cutiei de viteze al modelului meu, unde l-as putea gasi ?

 

masina este o Skoda Octavia II sw MY08 Ambiente cu VIN : TMBHA21Z382172838 cod motor BSE

 

dfvip1.jpg

 

Va multumesc anticipat

Modificat de gangs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun am cautat in portbagaj, am scos si roata chiar si in cele 2 compartimente dar nu am gasit nici un sticker, stiu si eu ca acolo se afla dar nu il gasesc.

Nu este pus la vedere ? Este necesar sa dau jos tapiteria ... ?

 

 

edit : 

 

facut un search pe google : " sticker vag codes  "  - concluzie, cred ca fostul proprietar la indepartat. este posibil sa aflu acele coduri de pe altceva, altcumva ?

 

Multumesc anticipat

Modificat de gangs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai unul lipit si pe copera interioara a service-plan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nici acolo nu am nici un sticker, ceea ce mi se pare suspect este ca si Service - Planul nu are complectat datele de contact ale fostului proprietar doar inspectiile efectuate si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

 

     Am o skoda octavia berlina 2008 si vreau sa-i montez niste bare pe care sa pun suportii de biciclete.Nu stiu dupa ce sa ma uit, as vrea ceva care sa se potriveasca exact, am vazut ca am niste gauri (in partea de sus, intre tavan si usa......nu stiu cum sa descriu altfel) in care cred ca trebuie sa intre niste suruburi care sa tina bine barele.

II rog pe colegii care stiu despre ce e vorba sa ma ajute.

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Gangs - tipul cutiei nu te ajuta la prea multe informatii...   pe BSE s-a pus cutia FVH

 

@Gonzale_s - pentru O2 trebuie bare originale sau compatibile speciale . din experienta iti recomand originale, sunt pe la 750 lei.  Peste astea poti sa pui orice suport de bicicleta.

LAS610001A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate se refera la pompa tandem.

eroare pe cilindru 1 poate sa fie de la piston, supape, reglaj injector... ce anume spunea acea eroare?

Andrei mersi de raspuns. La tester dadea eroare la cilindru 1 spunea mecanicul (injectorul 1 baga debit mic -3 parca fata de celelalte, ceva de genul). Am dus masina in service si zicea ca a verificat injectorul pe banc si nu avea prbl, in schimb "pompa de intalte" trebuia schimbata, aceasta costandu-ma cam 1200 lei. Dar problema nu s-a rezolvat, motorul tot trepideaza de zici ca pleaca de acolo. Totodata, pe la busonul de ulei si pe la joja ies aburi, probabil de ulei ceea ce nu e normal. Ceva pareri ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

injectorulde tip PUMP DUSE nu prea se poate verifica in orice service... Din ce stiu in tara sunt doar cateva firme care au stand-uri de PD.

 

Daca pompa tandem avea probleme, nu asigura motorina pentru niciunul din cele 4 injectoare... deci nu acolo e problema. Trebuie inlocuite garniturile la injectoare, facut reglaj si intarite mufele electrice de la injectoare. 

Du masina la cineva care se pricepe, ca asa platesti cam multi bani. Pompa tandem nu e o paguba sa o inlocuiesti, ca oricum cedeaza la un moment dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAsoara compresia si vezi ce probleme sunt, daca ala e cu minus le compenseaza pe celelalte care sunt cu plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza sa vedem valorile de pe blocul 013, cu motorul cald, ca se ne putem face o idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

injectorulde tip PUMP DUSE nu prea se poate verifica in orice service... Din ce stiu in tara sunt doar cateva firme care au stand-uri de PD.

 

Daca pompa tandem avea probleme, nu asigura motorina pentru niciunul din cele 4 injectoare... deci nu acolo e problema. Trebuie inlocuite garniturile la injectoare, facut reglaj si intarite mufele electrice de la injectoare. 

Du masina la cineva care se pricepe, ca asa platesti cam multi bani. Pompa tandem nu e o paguba sa o inlocuiesti, ca oricum cedeaza la un moment dat.

 

Chiar nu stiu ce tip de injectoare detine masina. O sa ma mai duc odata in weekend la service (ultima data am fost la reprezentanta skoda) ca sa aflu ce tip sunt si ce debite baga. Asta ar fi problema din cauza careia motorul trepideaza chiar asa ? zicea ceva si de un tampon care il asigura... Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tamponul de cutie trebuie verificat.App citi km are masina?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se mumeste si ce cod are plasticul din plafon , cel in care intra ( printr-o usoara fortare ) parasolarul .post-78166-0-70293800-1424078870_thumb.jpost-78166-0-92735000-1424078878_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, trebuie sa rugam un moderator sa mute la topicul de coduri de piese OEM

 

suport - 1Z0857561A Y20

capacel - 1Z0857563A Y20

 

post-17228-0-81505000-1424098940_thumb.j

 

 

 

 

 

 

 
Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tamponul de cutie trebuie verificat.App citi km are masina?!

 

Tamponul de cutie trebuie verificat.App citi km are masina?

 

Masina cica vreo 130.000 km are...dar sigur nu sunt reali :) la 2 service-uri am fost si nu au fost sigur sa-mi zica ce are...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema cu cheile de la masina(Skoda Octavia 2).Mi s-a descarcat bateria.Am luat rezerva dar si ea avea bateria descarcata.Am inlocuit amandoua bateriile si,de atunci,nu mai functioneaza decat o singura cheie.Oare trebuie sa fie invatata sa cunoasca masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, daca se aprinde ledul de pe ele, trebuie reinvatate pe masina cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!