Jump to content

Amenda anunt vanzare in geamul masinii


Aditu
 Share

Postare recomandată

Imaginati-va raportul zilnic al comunitarului : "amenda afis, amenda parcare,facut poza, amenda afis,facut poza, amenda afis...".

Poate or sa il si decoreze ca a fost "productiv"

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Aditu

    12

  • wlaad

    5

  • puricele

    4

  • joky

    3

Top Posters In This Topic

Si unde sunt raspunsurile legate de legislatie? Aditu a prezentat cazul si a cerut explicatii legale. Pana acum s-a postat pe 2 pagini si nu i-a raspuns nimeni concret, in schimb s-a deviat de la subiect si a inceput lumea sa arunce cu pietre in Politia Comunitara in tara in care traim si campanii electorale. Chiar daca au abuzat sau nu, sigur exista legi pentru asa ceva, mai mult sau mai putin interpretabile. Din acest motiv a deschis topicul in aria "Legislatie & Asigurari".

Haideti sa ramanem la subiect si sa nu mai aruncam cu noroi in stanga si in dreapta si sa ne descarcam nemultumirile de zi cu zi, aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa mai a fost aplicata abuziv. Asta pe langa faptul ca e total aberant sa imi interzica ceva legat de un bun al meu, de ceva ce se afla in masina mea, proprietatea mea, in staionare, legal.

Am mai citit si eu pe net si scopul legii ar fi sa ii combata pe cei care lasa masinile pe spatiul public cu saptamanile, incercand sa levanda cu anunutl in geam. Asta da, poate chiar incurca.

Dar nu cred ca era cazul meu. Am parcat masina (cu 2 anunturi laterale) intr-o parcare amenzajata, cu plata (desi nu am platiti ca la 8 dim nu era nimeni). Am plecat la birou si la pauza...surpriza!

Sa mai pun anunturile? Daca ma mai taxeaza astia pot sa scap cumva fara sa platesc? Cu un avocat...ceva un memoriu am auzit...Ma refer la ceva nu foarte costisitor, pt ca o constestatie in instanta nu merita pt 50 lei.

Bafta!

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI 1.6 16 V

sunt curios, daca scriu pe geamuri sau in spate doar, de vanzare si nr de tel?(se cumpara din piata cifre ce se lipesc pe geam) si pt asta dau amenda?

in timisoara au ridicat masini + amenzi dar era vorba de masinile nemiscate de 2 luni sau care erau parcate pe spatii verzi.nu cred ca daca tii masina (cu care circuli zilnic) in parcare cu 1 anunt pe ea trebuie sa fii amendat.cred ca politistii respectivi au facut exces de zel,sau nu sunt in stare sa inteleaga o hotararea a consiliului local (care nu se refera la masinile care circula si au un anunt in geam)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in tarile cu apa calda exista regula asta de mai mult timp, si pe tema necunoasterii acestei reguli, prietenul meu a luat 50 dolari amenda - regula cartierului- si cind a zis ca nu a stiut si ca doreste un avertisment i s-a spus sec ca atit costa avertismentul :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde sunt raspunsurile legate de legislatie? Aditu a prezentat cazul si a cerut explicatii legale. Pana acum s-a postat pe 2 pagini si nu i-a raspuns nimeni concret, in schimb s-a deviat de la subiect si a inceput lumea sa arunce cu pietre in Politia Comunitara in tara in care traim si campanii electorale. Chiar daca au abuzat sau nu, sigur exista legi pentru asa ceva, mai mult sau mai putin interpretabile. Din acest motiv a deschis topicul in aria "Legislatie & Asigurari".

Haideti sa ramanem la subiect si sa nu mai aruncam cu noroi in stanga si in dreapta si sa ne descarcam nemultumirile de zi cu zi, aici.

Am incercat sa fiu scurt, si nu am precizat: sunt avocat. din punctul meu de vedere, si daca ar fi fost vorba sa iau eu amenda, as fi platit si gata. Nu merita bataia de cap pentru 50 lei. E adevarat ca poti sa faci plangere contraventionala, asta fiind singura cale de atac impotriva unui proces-verbal de constatare a contraventiei, insa cred ca sansele sunt mici si am spus si de ce: au temei legal si au proba. Necunoasterea normei legale nu te scuteste de respectarea ei. In afara de asta se poate ataca hotararea consiliului local, dar iarasi vine in discutie oportunitatea (pentru 50 lei?).

Probabil urmeaza reactii ca daca nu face nimeni nimic, asa ne trebuie, dar cred ca fiecare in particular are ceva mai bun de facut decat sa dea bani aiurea avocatilor pentru un rezultat negarantat, sau sa piarda timpul prin instante. Si cred ca pentru situatii de genul asta e nevoie de asociatii ale diverselor categorii sociale si/sau profesionale, care sa reprezinte interesele membrilor. Si de asta in afara se poate vorbi de societate civila cristalizata.

Sunt nou pe forum si nu cred ca inventez eu roata, dar va rog sa fiti intelegatori cu mine pana imi dau seama de cum stau lucrurile pe aici.

Spor la treburi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@wlaad - spuneti-mi va rog care este diferenta intre "vand auto ....." "comercializez tabla si produse din tabla"? ambele inscriptii fiind scrie pe autoturisme

Va intreb avand in vedere meseria Dv.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum zicea colegu wlaad nu merita pt 50 lei sa te complici

iar dpdv legal treaba sta in felul urmator

cf legii 215/2001 a administratiei publice locale,cu modificarile si completarile ulterioare,art.36, pentru buna desfasurare si organizare a localitatii consiliul local poate adopta hotarari prin care sa se reglementeze anumite reguli.

ei, pentru asta cine nu e de acord,si se simte vatamat intr-un drept al sau recunoscut de lege, in prima faza trebuie sa atace hotararea de consiliu in contencios administrativ,

cel care a fost sanctionat contraventional in baza acelei HCL poate face plangere contraventionala impotriva procesului verbal de constatare

reiterez ce a spus colegul"necunoasterea legii nu scuteste persoana vatamata de raspundere"

acelasi principiu se aplica si in cazul HCL

in consecinta sansele de reusita in cazul unui proces sunt destul de mici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o remarca si din partea mea: faptul ca e masina personala si ca poti pune in ea orice, eu fac o analogie cu o alta problema la fel discutabila pentru care legea e foarte clara insa.

Daca stai in casa in curul gol (ca doar e casa ta na!) si n-ai perdelele trase iar prin fata geamului trec diversi pietoni, acestia au dreptul sa te dea in judecata pentru expunere in public.

Desi erai la tine in casa...

Implicit treaba cu afisul e in masina mea e discutabil. Personal mi se pare aberant sa fi ajuns la asa ceva. Absolut aberant. Sunt de acord ca in tarile cu apa calda e perfect legala legea, insa aici au ajuns la un asemenea grad de civilizatie incat se plictisesc literalmente din punct de vedere legislativ. Au ajuns sa specifice si ca stapanii de caini trebuie sa tina de urat cainilor si pisicilor (ok in principiu, dar trebuia ceva lege pentru ceva care se intampla oricum??).

Daca tot e politie comunitara, sa faca ce fac toate politiile comunitare: amenzi pe parcari aiurea. Dar revenim la problema mai mare: care parcari? Si uite asa...

Cateodata imi jur ca nu ma mai intorc in tara. In caz ca uitasem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de parcare, am fpst la Sovata anul asta si am remarcat ceva interesant: puteai sa parchezi unde te taia capul, dar plateai taxa. Erau masini si pe troatuar, si in apropierea intersectiei, pe trecerea de pietoni.... si agenti cu veste reflectorizante peste tot sa iti ia banu'!

cam ce ai zis u cu parcarea ca poti sa parchezi pe unde vrei.. cam asa ceva este in bucuresti parchezi unde gasesti loc.. nu conteazsa ca e statie.. trecere de pietoni.. ba chiar am vazut masini parcate si in fata sectiilor de politie.. si nu am auzit pe nimeni sa ia vreo amenda.. inclusiv eu am parcat pe unde erau semne cu parcarea interzisa si nu mia zis numeni nimic( uneori si cu politia de fata) ....

asa cum zicea colegu wlaad nu merita pt 50 lei sa te complici

uite tocmai tipul asta asta de gandire ii incurajeaza pe desteptii astia.. " aa pentru suma aia nu ma mai duc sa fac reclamatie sau plangere.." dar ganditi-va putin cam cate amenzi dinastea absurde se dau pe zi ? si pun pariu ca doar 20 % ( maxim) se gandesc sa depuna vreo contestatie sau ceva de genu.... eu zic data viitoare cand se intampla asa ceva "dati" tare in ei!! si tata a patit ceva de genul asta.. numai ca la el a fost o amenda sosita prin posta pentru parcare neregulamentara pe undeva prin Stefan cel Mare si neam uitat in ce zi sa intamplat chestia asta si .. SURPRIZA.. era tocmai perioada de concediu cand noi ne aflam la mare( cu tot cu masina) si lafel a zis si tata pentru 30 de lei nu mai depun contestatie.. si uite asa fac baietii tot felu de magarii pe sume mici tocmai in ideea asta ca nu o sa faca nimeni nimic pentru suma aceea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Devastator , masina respectiva era parcata pe o strada cu sens unic , eu stiind ca aici ai voie sa parchezi pe ambele parti , si chiar nu exista nici un indicator de parcare sau stationare interzisa ! si ii dau mare dreptate colegului ce a postat mai sus cand zice ca au inceput sa faca exces de zel ! da ! de politia romana imi e frica ! :lol: dar de politia comunitara niciodata ! eu unu daca ar veni sa-mi ridice masina nu i-as lasa! m-as urca in ea si as pleca ! poate sa mi faca ceva ? :lol: nush cum e la tine in oras dar unde stau eu 90 % dintre ei sunt total pe din afara si entuziasmati de uniforma ce o poarta fac pe zmeii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi o chestie sa pui de acum incolo doar nr de telefon fara a preciza "de vanzare", eventual marca, model, etc; oare si pentru asta te poate amenda ?! Doar pui specificatiile masinii si nr de tel - asta nu inseamna ca e de vanzare :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dem3ntor am intrat aici ca oricare dintre noi, motiv pentru care nu e cazul de adresari cu formula de politete, sunt domnit toata ziua la birou, imi ajunge...

Iar cu privire la observatia ta, din cate stiu, daca vrei masina inscriptionata tre' sa iei autorizatie si platesti pentru asta. Cu privire la anuntul de vanzare al masinii, fosta mea masina a stat (adica am mers cu ea) vreo 3 luni in Bucuresti cu anunt de vanzare pe lateral stanga spate si pe luneta cu foaie A4. Din fericire eu nu am dat de zelosi care sa ma amendeze, dar sunt de acord ca este o tampenie.

Motivele pentru care cred ca nu merita sa te apuci de facut plangeri si memorii le-am aratat mai sus. Ba chiar am si intuit reactii cu"uite tocmai tipul asta asta de gandire ii incurajeaza pe desteptii astia.. " (fara suparare docman2, dar asta e. Ma lovesc de asta zi de zi si de aceea ziceam de asociatii).

Spor la treburi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu ideea ca nu ar trebui sa iei amenda daca circuli cu masina si pui o foaie A4 in geam cu specificatia ca e de vanzare. Problema vine de la cei care aduc masini din afara, isi pun reclama cu De Vanzare si o lasa acolozile, saptamani, luni bune. In Bucuresti chiar si in zona unde stau eu parcarea e plina de astfel de masini care nu pleaca cu lunile. Nu cred ca ar trebui sa va razvratiti pe politie, ci din contra, pe cei care stau si ocupa locurile de parcare, cateodata si pe trotuar sau pe spatiul verde, pentru ca din cauza lor a ajuns aceasta lege sa fie pusa in aplicare. Din cauza lor s-au facut sesizari nu din cauza celor care circula zi de zi cu o masina si avand un anunt ca e de vanzare. Politistii (fie ei si de la comunitara) fac exces de zel pe orice le pica la ochi: de la o zgarietura pentru care nu ai dovada pana la cel mai gogoman lucru pe care il gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca problema asta a aparut deoarece,cel putin la noi in Galati,in anumite zone de parcare sau chiar direct pe trotuar au aparut zeci de masini de vanzare care efectiv nu erau mutate de acolo decat daca venea cineva sa le vada,apoi se intorceau.

am chiar un prieten care a vrut sa lase masina peste noapte in parcarea de langa targul de masini si a fost avertizat de cineva ca se dau amenzi la toate masinile cu anunt in geam

asa ca sunt pe jumatate de acord cu acest lucru,nedorind sa locuiesc intr-un bloc a carui parcare e paralizata de masini expuse la vanzare;

insa de aici pana la a da amenda daca am anunt in geam si ma plimb cu masina pana o vand,este chiar exces de zel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai fratilor

aceasta situatie trebuie tratata din mai multe puncte de vedere

1. legal: este vorba de o hotarare de consiliu local

acest act are valoare de norma legala

faptul ca este exagerata interdictia de a afisa anunturile de vanzare a autoturismului in interiorul acestuia subscriu si eu

dar pentru a nu mai fi probleme trebuie atacata in instanta

la mine in oras a fost adoptata o hotarare prin care se interzicea functionarea localurilor dupa ora 24

normal ca a fost ceva discriminatoriu in raport cu alti comercianti

fara a intra in argumente pro sau contra a fost atacata si anulata de instanta

2.din punctul de vedere al excesului de zel al politiei comunitare

eu cred ca nu sunt prea multe de zis decat faptul ca mai mult de atat politistii comunitari nu stiu

astia sunt fostii gardieni publici

daca faceti un sondaj veti vedea ca nici 25% dintre ei nu au studii de specialitate(nici macar liceul)

3. faptul ca se recomanda ca pentru 50 lei sa nu se faca plangere este datorita urmatorului lucru:

amenda este data in baza unei HCL

daca HCL este valabila instanta nu anuleaza procesul verbal decat pentru alte motive care tin de conditiile de forma sau de fond , dar nu de HCL

anularea HCL implica un proces in contencios administrativ mult mai laborios

eu zic ca nu are rost sa intram in dezbatere juridica

de asemenea asemanarea vand masina cu vand tabla nu are nici un rost

in alte orase nu exista interdictia de a fi folosite afise cu vanzarea autoturismului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Desi nu vreau sa intru in polemica pe marginea acestei legi, fara intentia de a jigni pe cineva, vreau sa sublinez faptul ca ne sta in fire sa ignoram legile existente, daca santem pedepsiti pentru incalcarea vreunei legi face apel la termenul

Modificat de Scorpion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer e fara speranta discutia, cel putin daca ies putin din topic si ajung la

- autostrazi

- pasaje subterane

- parcari

- parcuri

- constructii fara norma

imi dau seama ca sunt morile de vant. Lipseste notiunea de grup social si din pacate remarc destul de rapid notiunea de interes personal.

Ma gandesc la 2 lucruri recente care m-au pus pe ganduri:

- o comuna din sudul Frantei a cerut drept de manifestatie si a blocat un drum national pentru ca din cauza ca lucrarile la o autostrada trenau, s-au inregistrat 2 (doi) morti in comuna respectiva din cauza unor accidente rutiere in 2007. Cum ar fi sa faca cei din Sinaia, Busteni, etc, etc o manifestatie ca din cauza infrastructurii care se lasa asteptate (iar aici ma refer si la parcari) - nu mai enumeram motivele pt care se intampla acest lucru - si sa blocheze drumul national existent pana se simt taricenii, basestii si orbanii sau orice alt nume vreti voi aici sa catadicseasca sa-si dea interesul.

- accidente pe care le poti evita si accidente la care n-ai ce face.

Sunt de acord sa nu existe nici un fel de mila (dar nici un fel) pentru cei care depasesc cu 50km limita pe sectorul respectiv. Puscarie. 40 km in plus sa fie o amenda suficienta pentru o viata. 30 km sa fie scump ca poate n-a remarcat panoul, etc.

Nu sunt de acord insa sa iti bati joc in felul urmator: in loc sa faci autostrazi sa maresti limita de viteza. Urmarea? 40% mai multi morti ca anul trecut in tara. Bataie de joc!

Nu stun de acord sa n-ai unde parca o masina dar sa ai scuza ca "ai lege" pentru asta. Niciodata (never ever) nu mi-am parcat masina aiurea. Si refuz s-o fac. Doar si pentru ca-s mult in ideea de spiritul legii in locul pertinentei legii. Asta nu ma impiedica insa sa constat ca numai niste cretini pot vorbi de o economie sociala cand ei nu creeaza premisele. Caz concret: mama mea care este in tara are dificultati de deplasare. M-am gandit sa ii iau o masina sa o pot scuti de bataia de joc numita transport in comun (nu intram si in debate-ul asta). Daca n-are loc de parcare aproape (sunt dispus sa platesc pentru asta!) toata actiunea n-are nici o finalitate, problema ramanand tot acolo.

Deocamdata gandim pentru noi ca suntem tineri si frumosi. Sa va vad atunci cu locurile de parcare si cu legile cand:

- o sa incercati sa va lasati copii la scoala si sa fiti obligati sa deschideti usa in trafic, riscand vieti

- o sa trebuiasca sa intretineti niste parinti batrani. La 3000km de casa.

Discutam atunci despre prioritatile intre a amenda o prostie de A4 pe geam (sunt de acord cu spiritul) si a face concret ceva cu acea energie de care vad ca dau dovada agentii (iar aici discutam de prioritati si pertinenta).

Eu cred ca daca s-ar investi 1% din energia (si bugetul) consumat de economie pentru a mentine structuri si parastructuri de comunitari, paracomunitari, radare, antiradare, bucle, nebucle, etc in a pune osul la munca in infrastructura cred ca lucrurile ar sta altfel. Pana atunci insa ne certam pe spiritul legii.

V-o spune un om cu zero amenzi de parcare (nu pentru ca am scapat), un radar in toata viata (panou cazut), 250 cai de care n-am abuzat si nu voi abuza niciodata si 3000km distanta.

Gata, promit ca nu imi mai pasa (sper sa ajung si eu sa cred asta).

Modificat de docman2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex.. cand am spus ca legea e lege si trebuie respectata intocmai m-am referit la toata lumea, inclusiv la conducatorii( sau in special la ei ? ).. faptul ca tara este intr-o asemenea mizerie din toate punctele de vedere, se datoreaza si faptului ca liderii nu respecta legea .. erau obligati de lege sa faca tot cea ce le sta in putinta pentru tara asta... insa nici ei nu respecta legea ... pe de alta parte sant convins ca daca am avea in sfarsit lideri adevarati i-am linsa tot noi, ar deranja prea tare.. asa cum sa mai intamplat de-a lungul istoriei..

ps

cred ca locul discutie ar fi la offtopic..

Modificat de Scorpion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce de ati mai scris baieti!

Unul din baietii avocati poate sa imi spuna si mie cum e cu un memoriu? O cucoana a intrat in intersectie pe portocaliu ca nu a mai avut de ales, si nu stiu cum a fost lovita din spate de unul caruia tocmai avea verde. Ea afost scoaza vinovata ca era pe portocaliu. Cucoana nu s-a lasat si a mers la un avocat care i-a facut un memoriu (cica scris de mana) princa care a fost scos vinovat celalat, care a lovit-o din spate. Si uite asa s-a rezolvat.

Poate as putea pe viitor sa fac si eu un memoriu din asta cum ca legea a fost aplicata abuziv si tot ce am mai vorbit noi pe aici...cu baza legala si dovezi care sa ma scuteasca de amenda si sa nu ma incadreze in tiparul "comerciantului auto pe strazi" pe care il vizeaza HCL-ul asta.

Domnilor avocati...aveti cuvantul. Memoriu sau nu? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere legal, OG 2/2001 nu prevede aceasta forma de protest impotriva unei sanctiuni contraventionale, insa nu te impiedica nimeni sa faci acest lucru. Prin memoriu nu poti face altceva decat sa descrii situatia de fapt si eventual sa mergi "la sentiment" si sa il adresezi sefului Politiei Comunitare si presedintelui Consiliului Local. Pentru asta nu cred ca este neaparat nevoie sa mergi la un avocat, o poti face tu, sau eventual redacteaza tu o descriere a situatiei de fapt si da-o unui avocat spre "impanare" cu temeiuri legale.

Problema este ca daca in HCL-ul respectiv nu este prevazut avertismentul ca sanctiune alternativa la amenda, organul constatator nu poate sa anuleze amenda, asta o poate face doar instanta de judecata. Organul constatator ar putea cel mult sa schimbe sanctiunea din amenda in avertisment, insa daca avertismentul nu e prevazut de HCL, nu ai alta cale decat sa mergi in instanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorba lunga, saracia omului :frigbaitata: . Daca vreti sa facem ceva, putem tine cont de sfatul colegului wlaad (Si cred ca pentru situatii de genul asta e nevoie de asociatii ale diverselor categorii sociale si/sau profesionale, care sa reprezinte interesele membrilor.) si daca avem vreo posibilitate (macar noi, membri ai acestei comunitati) sa luam atitudine in astfel de situatii.

Poate wlaad sau altcineva, sa ne ajute/lamureasca daca/cum putem realiza acest lucru.

LE: mai exista si alte forumuri auto care ar putea sustine un astfel de demers. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem cam offtopic...

Asa cum s-a intamplat si pe topicul de "Protest impotriva scumpirii carburantilot"?

Toti au zis acolo ce au avut de zis, si nimic mai mult.

Nu suntem noi romanii cei care sa faca ceva in sprit de solidaritate, nu suntem uniti. Fiecare cu interesul lui. De dat din gura ne pricepem toti, iar cu faptele mai greu sa ne adunam.

Sa ramanem la topic. Daca vreti sa infiintam o asociatie unita...facem un topic sa vedem ce si cum, dar cu conditia de a se realiza, nu doar de a dezbate.

Cat despre subiectul pe care l-am deschis...m-am lamurit! cum? "ASTA E!"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Roamania majoritatea legilor pot fi ocolite, unul din modurile in care poti ocoli aceasta hotarare a consiliului local ar fi ca anuntul din geamul masini sa nu contina cuvantul "vanzare", in cazul in care ajungi in instanta poti motiva ca te lauzi cu dotarile masini, el ca agent constatator trebuie sa dovedeasca intentia ta de a vinde masina si cum ar putea sa o faca daca cuvantul "vand" sau derivatele lui nu este scris pe anuntul din geamul masini.

In instanta mai poti spune ca nu este masina ta in poza, in situatia in poza nu se vede si nr. masini in acest caz agentul constatator trebuie sa dovedeasca in instanta ca este masina ta si cum o va dovedi daca nu apare si nr. de imatriculare in poza.

Aditu in cazul tau prezentat aici cred ca trebuia sa te interesezi daca nu cumva acea parcare cu plata este proprietate privata (fiind cu plata exista sansa sa fie proprietate privata), si in cazul acesta tu erai cu masina pe domeniu privat nu pe domeniu public caz in care actioneaza acea HCL, in cazul in care parcarea este domeniu privat agentul constatator putea fi acuzat de abuz in serviciu pentru ca HCL respectiva il imputerniceste sa constate contraventi pe domeniu public nu privat.

Daca cumva gresesc rog pe colegul wlaad care este avocat sa ma contrazica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Zalau legea exista si anul trecut. Hotararea apare pe verso la orice amenda de parcare. :vaidecapulmeu:

Iti dai seama ca se urmareste orice ferestruica de a obtine bani la bugetul local.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!