Jump to content

Amenda anunt vanzare in geamul masinii


Aditu
 Share

Postare recomandată

Ca sa vedeti si voi! In caz ca nu stiati ... sau poate stiati. Eu nu stiam.

Exista o hotarare care iti interzice sa ai anunt de vanzare al masinii pe spatiul public. Penibil.

Eram la birou si masina parcata intr-o parcare (cu plata). La pauza gasesc o amenda de la Politia Comunitara cum ca nu am voie sa vand masina in locuri publice si ca au si proba foto.

M-am dus peste ei sa vad de unde au scos ei legea asta. Mi-au aratat o hartie cum ca exista o hotarare locala care imi interzice. Ca au fost sesiszari din partea cetatenilor si ca de asta au adoptat hotatrarea asta.

Mi-au zis ca sa fac contestatie daca nu imi convine. Dar am zis ca pt 50 lei nu are rost (daca platesc in 48 ore). Insa la ce nervi aveam as fi facut.

Apoi dupa ce am platit i-am intrebat si eu pe ei cum isi fac treaba, cu lucruri mai importante. Cand au vazut ei m-au invitat afara ca imi dau amenda pentru perturbarea linistii in incinta lor! Am zis ca turbez si regretam ca nu am mers la un avocat inainte sa platesc.

Acum mai are vreun rost sa merg la avocat...?nu stiu de ce?:( asa...ca sa le mai dea cineva peste nas.

Deci feriti-va! Nu stiu in alte orase, dar la Pitesti e clar. Au zis ca si in alte parti exista legea asta.

Aberant! insa e tot o afacere. In felul asta esti obligat sa duci masina sa o lasi in targuri, in parcuri de masini...si sa o dai la ziar. Probabil ca astia au facut sesizari si pentru ei a fost luata legea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Aditu

    12

  • wlaad

    5

  • puricele

    4

  • joky

    3

Top Posters In This Topic

Nu ai voie "in public" cu anuntul. Gen daca e parcata in fata blocului nu-i nimic dar daca o scoti la strada iti da amenda. E de ceva timp chestia asta. Cel mai bine fa-i poze si da-o in ziar /forumuri/site-uri. Plus ca pe net merge mai bine.

N-are rost sa mergi la avocat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si la bloc nu e tot aia? Tot pe spatiu public e. Am avut cam vreo 2 saptamani pus anuntul pana azi. Plus ca sunt 1000 de masini care mai au :(

Nu imi spuneti toti acum ca voi stiati :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am luat amenda pt treaba asta in fata scolii :( si domnii au spus sa o tin in fata blocului (in caz ca nu e la vreo strada principala)

Modificat de amrm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam ca au aprobat o lege de genu asta da ca numai din 2009 intra in vigoare,asa mi-a zis un politist,da poate mi-a zis gresit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci mai sunt patiti.

Mie mi se pare aberant! nu stiu cum se voteaza hotararile astea. Si pe deasupra nici informati nu suntem.

Nu se anula o hotarare de genul asta stupid? Poate intr-o zi o sa iau amenda pentru ca ma imi spalalatoarele de parbriz ca stropesc spatiul public. Cate hotarari din astea mai exista?

Ar trebui sa iasa la munca sa prinda infractorii sa previna alte incidente...nu la pomana. Si pe ce motiv :( ca ma bufneste si rasul cu toti nervii care mi i-au facut!

LE: mi-a zis ca exista din 2007. Cand am zis ca trebuia sa ne informeze a zis ca s-a dat in ziar la stiri...dar nu pareau prea siguri pe ei.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este alta, dupa parerea mea, si anume ca aceste hotarari sunt date de cele mai multe ori aiurea, adica asta, de exemplu, cred ca ar fi trebuit sa faca o diferentiere intre samsarii de masini care umplu intersectii intregi cu masini scoase la vanzare si abandonate cu lunile si un conducator auto care are o masina cu care merge zilnic si pe care vrea sa o vanda.

Da' unde te crezi tu bre? In Vest? Pai cine are timp si chef aici sa gandeasca???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) in Tg-Jiu vine comunitarii lu peste si iti lipesc peste anunt aracet si o hartie de-a lor cu legea respectiva sau hotarare( ce-o fi) si pana dai aracetu jos iti vine acru ! dar au mai fost cazuri cand au luat-o si in barba de la oameni mai tupeisti ! la fel si cu ridicatu masinii ! cum sa vina un comunitar :) sa-mi ridice masina ? sa pazeasca parcurile , sa-si vada de sfecla lor , ca oamenii dau bani pe masini ! nu accept sa vina un retard din ala sa-mi ridice masina sau sa-mi lipeasca aracet pe geam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine este sa tii anuntul cat esti in masina, cand ai parcat iei anuntul din geam!

sa dat dracu cu astia de la comunitara, fac un exces de zel..

LE: OFFTOPIC legat de parcare, am fpst la Sovata anul asta si am remarcat ceva interesant: puteai sa parchezi unde te taia capul, dar plateai taxa. Erau masini si pe troatuar, si in apropierea intersectiei, pe trecerea de pietoni.... si agenti cu veste reflectorizante peste tot sa iti ia banu'!

Concluzie: daca nu sunt locuri de parcare unde dracu sa parchezi? Bani pe inmatriculari ne iau, bani pe impozit ne iau, dar parcari ciuciu! :|

Multumesc!

Modificat de dem3ntor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Nici nu o ridica daca o parchezi regulamentar.

Modificat de Devastator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50 ron pentru anunt e lejer in cazul asta. eu era sa raman fara talon cand m`au oprit cei de la circulatie (nu ai voie cu nimic pe geamurile laterale sau luneta neautorizat) si se retine certificatul de inmatriculare (daca nu se deslipesc la fata locului)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in Rm.Valcea se dau amenzi pentru asa ceva de mai multe luni.Am fost martor la mai multe scandaluri legate de amenzile astea.Totusi orasul e plin de masini cu anunturi de vanzare.

PS: Un comunitar dadea o amenda unui tip pe la ora 9 jumate seara pentru acel anunt de vanzare....lipsa totala de ocupatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si noi suntem prosti ca se decid niste hotarari din astea de te iau nervii si te trezesti cu ele in moaca cand iti e sau nu lumea mai draga.

Am auzit ca cineva ar fi facut un memoriu la un avocat si apoi a mers cu el la ei si ar fi scapat de nu stiu ce amenda aiurea. Sa fi facut si eu un memoriu? Se poate? ca ma gandeam sa mai las anuntul in geam pe viitor (criza asta...) si sa stiu sa nu imi mai iau iar amenda. Desi am impresia ca e ca la loterie numai ca sunt mai multi "castigatori" la intervale scurte :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aditule, daca intrebai ... aflai! asta e, nu esti singurul ... poate te linisteste putin gandul asta! :)

e adevarat unii le lasa 2 luni nemiscate, cu asta nu sunt nici eu de acord!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa intreb tinere...? :o

Nici daca era sarbatoarea amenzilor nu ma gandeam ca se vor da amenzi pentru astfel de lucruri "foaie A4 in geam" :)

LE: In parbriz, cand am vazut de la distanta am zis ca e bonul de plata pt parcare. Oricum nu am platit parcarea :) ca dimineatza nu era nimeni pe acolo. Sa vad acum dupa serviciu ca mi-au pus amenda si pentru ca am abandonat masina in parcare pe durata sederii la serviciu.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar, ce fac cei care au inscriptionate masinile de firma: vand tevi, chiuvete, tigla, execut lucrari.... SC x-ulescu SRL? La aia nu le dau amenda pentru anunturi de vanzare sau pentru reclama pe domeniul public?

Multunesc!

Modificat de dem3ntor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta chiar e o mare prostie :)

Vorbeai despre postul meu, sau despre amenda pentru anuntul de vinzare a masinii? Postul meu se adresa colegului bogdan_mad care considera anormal sa-ti ridice masina parcata neregulamentar .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar, ce fac cei care au inscriptionate masinile de firma: vand tevi, chiuvete, tigla, execut lucrari.... SC x-ulescu SRL? La aia nu le dau amenda pentru anunturi de vanzare sau pentru reclama pe domeniul public?

Multunesc!

exact la asta ma gandeam si eu ! mi se pare complet absurd!!!

vorbim de o masina care circula zi de zi ... nu care este abandonata cu inscriptiile pe ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati fratilor...nu e vorba doar de o masina...e vorba de o proprietate. Platesc si impozit pentru ea. E ceva ce imi apartine si interiorul ei nu e treaba Politiei comunitare. Daca sunt in trafic e alta poveste ca trebuie sa ma supun regulilior de ciruclatie si ce mai e...

Esti stapan pe masina ta si pe ce se inatampla in ea. Pot sa imi pun afise pe toate scaunele si pe geamuri daca nu sunt in trafic si nu contravine regulilior de ciruclatie.

Nu ? De asta e absurd!!! :icon_confused:

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare absurd sa te amendeze pentru asa ceva. Adica OK, daca iti parchezi masina undeva cu lunile, blocand, astfel, un loc public, mai e cum e, se mai poate discuta. Dar daca eu imi parchez masina intr-o parcare publica sau undeva unde parcarea nu e interzisa (la marginea trotuarului, unde se poate), vorba lui Aditu, cat timp masina este parcata legal acolo pot sa-mi pun pe ea ce vrea muschiul meu, ca e proprietatea mea privata, iar daca mie imi place ca, atunci cand e parcata, sa o am acoperita cu afise ... cine ce treaba are cu mine?! :icon_confused: Nu am blocat un spatiu publicitar dedicat, care apartine vreunei firme, nu pun un anunt care sa lezeze in vreun fel pe nimeni ... chiar nu inteleg. Nu zic ca nu exista o lege in acest sens, o fi, dar ea e stramba si data de niste smecheri din cu totul alte motive decat bunastarea si confortul cetateanului. Iar noi trebuie sa inghitim.

Gardienii o freaca aiurea dand astfel de amenzi in timp ce vagabonzii, aurolacii si alte rase conlocuitoare se simt liberi si nelinistiti, creand un discomfort mult mai mare, zic eu, decat o hartie A4 pusa in geamul masinii proprii. Vezi, d-aia nu e bine sa te pui cu prostu', ca are creierul odihnit. Cine n-are de lucru isi face. Ca in rest toate problemele erau rezolvate, de asta nu mergeau lucrurile bine, din cauza anunturilor de vanzare din geamul masinilor, in rest totul era OK. Si, pe de alta parte, mi se pare si normal ca, in felul acesta, te forteaza sa iti duci masina si sa apelezi la "serviciile" unor targuri de masini, ca si targurile alea, va imaginati, nu sunt chiar ale oricui ;) Iar patronii, la un pahar de vorba cu don' primar sau mai stiu eu ce mare smecher de pe la Primarie, ce or fi zis: "Cum sa facem sa mananca si gura noastra ceva, ca e vremuri grele si Q7 consuma mult. Pai cum? Iaca asa, fortandu-i pe cei ce vor sa isi vanda masina, prin niste amenzi aberante, sa apeleze la "serviciile" targurilor auto. Iar pe firmele importatoare de masini SH, care blocheaza trotuare, intersectii si alte locuri publice luni de zile cu masini de vanzare, care sunt impanzite pe toate fetele de anunturi, acolo ... noooo, lasa-i, saracii, ca castiga si ei o paine (cacofonia a fost intentionata :vaidecapulmeu: ).

Asa ca, dragi cetateni, va asteptam la sfarsitul lunii la bot ... aaaa ... asta, la vot, scuze :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este de competenta politistului ca sa stabileasca daca o masina circula sau este parcata pe domeniul public cu anunt cu tot in vederea vanzarii. Pe pariu ca acesta ar fi raspunsul lor daca se pune problema. La coeficientul de inteligenta al unor politisti comunitari nici nu ma mira treaba.

In unele cazuri chiar se intampla abuzuri la adresa locurilor de parcare, adica se tine masina cu anuntul cateva luni de zile intr-un loc circulat in scopul vanzarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alxrro a spus cam tot ce e de spus.

Ziceau ca au fost sesizari...poate de la afacerisiti de talie mare (parc/targ auto).

Sau poate ar trebui sa inchiriem un spatiu public cand vrei sa iti vinzi masina si sa o expui acolo cu afis cu tot.

Ce e de facut acum? nu pentru mine...Eu deja am cotizat, dar pentru ceilalti si poate si pt mine pe viitor :icon_confused:

Omu' , proprietar de altfel, vrea sa vanda masina, si nu o abandoneaza ci circula si parcheaza in regim normal, dar are 2 afise A4 pe geamurile laterale-spate...si isi ia amenda!

PS: Cu riscul de a iesi Off-topic - astia cand faceau campania electorala cu afise in geam, si or sa faca iar... primesc amenzi?

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In unele cazuri chiar se intampla abuzuri la adresa locurilor de parcare, adica se tine masina cu anuntul cateva luni de zile intr-un loc circulat in scopul vanzarii.

Asta e altceva si aici, intr-adevar, se poate acorda un "premiu" de catre politie. Mai ales ca metoda e folosita, in mare parte, de firmele de vanzari la mana a doua si de samsarii de masini.

Dar, chiar, mi se pare foarte interesanta observatia lui Aditu. Cand e campanie electorala ( si nu numai) sunt masini apartinand diverselor partide pline de afise (adica nu doar cu un A4 in geam, ci PLINE), care circula si parcheaza fara nici o greata. Oare la cat s-or ridica amenzile pe care le platesc partidele pentru aceasta? :icon_confused: Saracii, acum inteleg de ce costa atat de mult o campanie electorala. Cum spuneam, va asteptam la vot si mai poftiti pe la noi :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!