Jump to content

Golf 6 GTI


gg_e
 Share

Postare recomandată

Pbv 1 domnul hoitan cel mai bun consultant service

Off topic: asta este o gluma proasta. Nu de alta, dar am avut ocazia sa fiu ''servit'' de acest individ. Incerca sa ma prosteasca pe fata.

On: un curs de pilotaj cu o masina ca GTI-ul va va deschide ochii asupra a ceea ce inseamna pilotaj/condus. Am facut asa ceva (nu cu GTI-ul) si a fost incredibil de util si distractiv in aceeasi masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

so..mai scad si preturile candva:))? un g6 gti full e undeva pe la 24-25k in de. mai asteptam deci :) poate se face 20 peste un an si....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Si cam care e scopul postului tau? Sa inteleg ca astepti sa ajunga GTI-ul 20k? Daca da, asteapta tu mult si bine... Pana la coada vad in semnatura ca ai masina, deci nu chiar nu stiu ce-i cu postul tau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am sters ultimele posturi complet pe langa subiect.

arsenal17 - rog posteaza cand ai efectiv ceva de spus. Vezi unde a dus un post complet aiurea de'al tau. Experienta bazata pe radio shantz are 0 importanta

to all - rog pastrati discutia la subiect. Flame-ul dar si riposta la flame se pedepsesc

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

intrebare care tine (cred eu) de electronica:

cand am volanul virat (curbe mai pronuntate), daca apas pana la fund acceleratia, motorul nu raspunde la fel de repede ca pe linie dreapta si de asemenea, raspunsul vine abia dupa ce incep sa indrept de volan. daca e o curba lunga (intoarcere la 150-180 grade) atunci are timp sa raspunda si rupe aderenta.

intrebarea era daca se poate dezactiva cumva masura asta de siguranta. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare care tine (cred eu) de electronica:

cand am volanul virat (curbe mai pronuntate), daca apas pana la fund acceleratia, motorul nu raspunde la fel de repede ca pe linie dreapta si de asemenea, raspunsul vine abia dupa ce incep sa indrept de volan. daca e o curba lunga (intoarcere la 150-180 grade) atunci are timp sa raspunda si rupe aderenta.

intrebarea era daca se poate dezactiva cumva masura asta de siguranta. multumesc

In prima faza te retine ASR-ul, pt a nu patina rotile dupa care intra in joc ESP-ul daca constata ca esti la limita. Poti sa il pacalesti dezactivezi ASR-ul, dar doar pe jumatate deoarece ESP-ul nu se poate decupla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi panou sigurante, mai dezactivezi din electronica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASR si ESP iti aprind martorul pe bord cand "lucreaza". Daca nu ai vazut activitate pe bord mai poate fi de la xds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc baieti, aveti dreptate.

cu sistemul de control al tractiunii decuplat, se schimba situatia :) insa mai e loc de imbunatatit raspunsul pe viraj (traiasca rondoul de la Arcul de Triumf). o sa ma uit sa vad ce mai e pe aceeasi siguranta cu ASR, ESP insa sunt usor reticent sa fac asta.

m-am mai gandit si la diferentialul blocabil pe care GTI-ul 6 il are si care cred ca are un rol in "domolirea" transmiterii puterii la roata in situatii de lipsa de aderenta.

ieri am pus gumele de iarna. sfaturi pt cei interesati: merg perfect jante de 16 cu 205/55/R16, insa toleranta este la limita (fata de etrieri si fata de aripa interioara la cand roata este virata maxim). stabilitatea se schimba dramatic (cauciucurile sunt mult mai gumoase si balansul lateral in curbe e grav) insa suspensia devine muuult mai moale. partea distractiva e ca rupe aderenta mult mai usor acum si distractia e dubla :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era unul din lucrurile de pe lista mea personala, sa ajung acolo unde s-a fabricat GTIul meu.

enjoy!

post-55984-0-58583400-1292496282_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce viteza maxima ati atins? In conditii legale desigur. Cat arata vitezometrul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si noi 245/250 undeva spre socrii ^^

Modificat de hukkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni mai mult?

Modificat de dudu
warning
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce viteza maxima ati atins? In conditii legale desigur. Cat arata vitezometrul?

254 km/h in germania - autobahn deggendorf - muenchen , sfarsit aprilie 2010

atat arata la bord pe vitezometrul ala digital

ma " tineam " cat de cat dupa un panamera

anul viitor oscilez intre un s3 si un rs3 .

poate cineva avizat sa imi dea un sfat ?

care din cele doua motoare e mai ok ?

cel de pe s3 ( 265 cp ) sau cel de pe ttrs ( 340 cp , dar cinci in linie ) - acelasi motor ca cel de pe viitorul rs3

asa incepe primul meu post:) am 24 de ani, sunt nou pe forum si am vrut sa impart cu voi pareri si idei asupra modelului acesta de masina (golf 6 GTI) si cine stie admiratii asupra marcii pe care o indragim...si anume VW ( nu imi vine sa cred ce scriu avand in vedere ca ultimele mele masini au fost BMW 525 tds(e39)- pe care inca o am.....de fapt am donat-o lu' tata, un BMW 525d touring, un BMW 520d(e60) si un BMW X5...ce m-a determinat sa postez aici? pai ....mmm....simplu fapt ca am renuntat la toate masinile de mai sus (inafara de 525 tds) si tocmai am comandat un GOLF 6 GTI DSG cu 4 usi.de ce? pentru ca GTI consider ca e o masina care impaca si "capra" si "varza".Este destul loc in GTI pentru inca 4 pasageri, portbagajul e incapator, masina are destula putere, poate fi utilizata zi de zi, se parcheaza usor si sper ca nu o sa atraga atentia...mai ales daca o parchez in fata blocului in minunata noastra capitala...nu de alta....dar la toate masinile pe care le-am avut mai sus....mi-au disparut oglinzile(sticlele), ba chiar mi-au fost rupte cu totu ....etc...De ce DSG? pai simplu....in primu rand....daca locuiesti intr-un oras aglomerat si iti petreci majoriatea timpului in masina....o cutie automata iti va spori confortul....(mai ales ca eu sunt mai lenes). In mai am avut ocazia sa conduc in Las Vegas pe un circuit privat Ferrari F430, Lamborghini Gallardo LP 560, Porsche 911 carrera S si Audi R8. Toate masinile acestea aveau padele de schimbat treptele de viteza la volan si te faceau sa te simti cu adevarat pilot de curse....Ma gandeam ca poate o sa conduc GTIul pe Nurburgring vreodata.:)..si mi-ar fi parut rau sa nu am acele padele.:P...:)Jeremy Clarkson e foarte incantat de golful 5 GTI....ma gandesc ca 6-ele se ridica cel putin la pretentia predecesorului (avand in vedere ca a iesit hot hatchul anului 2009 la top gear) si uite ca am dat X5ul pe golf.....(dar nu ca sa salvez planeta-cum zice el) pur si simplu pentru ca mi se pare o masina mult mai practica...si care ma reprezinta..

Dealerul de la VW mi-a spus ca masina va trebui sa ajunga in mod normal dupa revelion...dar cu putin noroc va veni pana de sarbatori!! Nu am ce sa fac decat sa o astept cu sufletul la gura..(imi cer scuze adminilor ca am fost off topic)

Toate bune !

salut maestre !

eu inca am x5 si gti 6 dsg !

nu se compara !

GTI-ul este de vis in comparatie cu x5 ( nou desigur - 235 cp )

in primavara vreau sa vind si eu x5 si poate si gti-ul si sa incerc sa trec in liga superioara : s3 sau rs3

oricum satisfactie ca gti-ul greu gasesti !!!!

eu am condus mai mult limuzine , dar caca-maca !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pentru posesorii de gti am o intrebare.cati centimetri are fusta spate care se prinde pe bara .vreau sa pun o asfel de fusta insa nu si dc sunt nevoit sa mai schimb si bara.

post-64733-0-12714600-1293982770_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana iti raspunde un posesor de GTI am sa-mi permit eu sa-mi dau un pic cu parerea :D

Aici este poza urcata de tine si o bucata din spatele masinii mele.Se observa o diferenta destul de mare intre cele doua,prin distanta dintre fusta si stopurile reflectorizante din partea inferioara a barii,sau cel putin asa vad eu.

Nu stiu cat te-am ajutat dar am vrut sa remarc ca fusta de la GTI este ceva mai mare fata de cea de pe echiparea TL,CL sau HL.

post-48963-0-20029300-1293992161_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de poza.asa e,si ce este si mai evident e ca fusta spate este mult mai lata,intra mult mai mult in bara decat cea din echiparile tl,cl,hl.

la golf 5 fusta spate intra direct,nu e nevoie sa schimbi bara,la golf 6 se pare ca da,la golf 5 daca vrei volan de gti se schimba,la golf 6 esti nevoit sa cumperi si airbag de gti ca airbagul de pe volanul stock nu se potriveste la volanul de gti..si cred ca lista e mult mai mare,s au jmecherit si nemtii astia,mai putin "custom" with oem parts

Modificat de guesswho1983
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paremi-se ca airbagul de la volanul de trendline se potriveste si la volanul de R

Modificat de GL-17-SEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un GTI 6, super masina...

is there anyone knows english on this forum?

cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Post some pictures with your GTI so we can admire your jewel, please :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din toti posesorii de gti nu se poate gasi unul sa mi zica ce distanta e intre gurile de evacuare stanga dreapta la fista (difuzoru)l spate gti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!