Jump to content

Golf 6 GTI


gg_e
 Share

Postare recomandată

Mie mi se pare cam slabute si zgomotoase cauciucurile astea Potenza cu care a venit si masina mea. Nu mi-a mers ESP pt vreo 2 luni si isi pierdeau cam repede aderenta. Cu cele de iarna care sunt Michelin nu sunt zgomotoase deloc si au aderenta mai buna. Iar cu esp acum activat daca dau sa plec tare se vede ca intra destul de usor deci iar isi pierd aderenta iar eu elanul. Abia astept sa le tocesc sa pun ceva mai bun.

Modificat de blordc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blordc, nu stiu daca e cazul, dar asteapta sa le incalzesti putin inainte sa pleci tare, pt ca altfel fiind reci, nu au aderenta potrivita.

Dar daca zici ca ai plecat tare, probabil sunt calde si motorul, si anvelopele..

Din cate stiu, anvelopele trebuie incalzite putin sa ajunga la un comportament optim, insa dupa ce treci de pragul asta si le incalzesti si mai tare, incep sa-si piarda iar din caracteristici..oricum mers 40 de min incontinuu pe circuit mi se pare mult..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt praf potenza, eu le-am schimbat desi nu erau uzate, michelin ps 2, nu se compara. potenza in general sunt bune , dar astea de pe golf made in poland parca au fost vaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cojo: da am kit admisie de la K&N , diferenta este raspuns rapid la acceleratie, lag-ul se reduce considerabil si sunetul de "avion" care este demential :blink:

510 am eu cojo! ce test vrei sa faci?

Cat despre Potenza made in poland aceeasi parere: slabe !

Modificat de Brambus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am urmatoarea problema : la decelerare treapta 2 , zgomotul este diferit fata de celelalte trepte, cutia este manuala. la pbv au zis ca e ceva normal.

mai are cineva problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ca sa ne mai distram putin...cate nereguli vedeti in imaginea alaturata?!

post-55984-1285065939_thumb.jpg

schimbam subiectul: de vreo 5 000 km am inceput sa compar consumul afisat de computer cu cel facut manual mergand din plin in plin. pana acum concluzia e ca in oras CB arata cu 1-1.2 litri la suta mai putin, iar in afara cu 0.5 litri fata de cel real; probabil in oras merg mai mult "pe liber" insa nu cred ca e imposibil de corectat in calculul electronic aceasta scapare.

Modificat de cojo_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o neregula... analogic ai temperatura lichidului de racire (antigel) si digital se vede temperatura uleiului :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde imi recomandati sa fac geometria la GTI? Nu ma intereseaza sa fie ieftini, ci profesionisti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca ai constatat "anomalia" la putin timp dupa ce apa a ajuns la 90 de grade. In mod normal temperatura uleiului sta pe la 98 de grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca mi-a iesit :icon_thumright:, era o intrebare capcana(pe ceas- apa, pe display uleiul) insa la prima vedere am muscat-o si eu.

@andrei2000: poti incerca la Autozone sau la service-ul de la Glucoza (ambele sunt pe langa Barbu Vacarescu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Acesta nu este un topic de versus, el se refera la GOLF 6 GTI, nu la G6 si Audi

Posturile offtopic au fost sterse

Rog atentie

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cei ce au golf 6 gti: ce credeti, motorul asta s-ar descurca bine pe un audi a6? ar fi indeajuns?

bineinteles ca nu este suficient pt liniute si alte pozne, insa ma intereseaza daca are vana sa miste cu spor un audi a6.

cred ca asta ar fi echivalent cu a misca un golf gti incarcat cu 4 insi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

audi a6 2.0tfsi :)? si mie imi place. prinde suta in 8 sec, fata de 7 ale gti-ului. e o masina marisoara.consum aproape la fel...de ce nu? dar nu o sa ai senzatia din gti:) eu vreau o masina care sa ma reprezinte, am 18 ani indata si vreau un golf 6 gti. sau un audi a4, dar oricum. motor de 2.0tfsi. vezi ca motorul de pe a6 are distributia pe curea, deci la 120.000 de km tb sa o schimbi. spun aceeasi chestie totusi, la masinile astea de clasa mare, trebuie un motor de 3000. si eu am un merc w211 e200 kompressor si sunt de aceeeasi parere, un 320 era numai bun.cand e full cu bagaje trage ca un diesel a mea, dar asta e:) parerea mea ca motoarele VAG pe benzina sunt printre cele mai performante. nu alea de 1.4 tsi sau mai stiu eu ce. sunt motoare clasice care au fost premiate ani la rand si culmea, pretul masinilor cu motoarele astea - CRESC. am gasit audi a4 dtm cu 25.000 de euro, audi a4 b7 2.0tfsi quattro tot pe acolo... nu mai zic de b8 :))

Modificat de arsenal17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai sa fiu sigur daca am inteles bine...inca nu ai implinit 18 ani, nici macar nu ai dat de permis..si vrei GTI-6 ca prima masina? 211cp sub talpa unui incepator ? :)

Modificat de opkbv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai si intai o sa merg pe Nubira, din '99. Apoi o sa mai merg pe w211-le lui tata, e200 kompressor 163 cp. Dupa abia, in toamna, cand intru in a 12-a, o sa ma uit de un g6 gti sau de un a4 b7 2.0tfsi quattro :) imi dau seama ca e o bestie, si ar fi o nebunie sa imi iau asa ceva ca prima masina. am nevoie sa stiu sa o stapanesc...

Modificat de arsenal17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti lua linistit gti prima masina, este foarte manevrabila, raspunde f bine la toate comenzile, iti recomand sa iti iei de la inceput. succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie sa faci minim 100.000 de km pana sa poti spune ca esti apt pentru o asemenea masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti lua linistit gti prima masina, este foarte manevrabila, raspunde f bine la toate comenzile, iti recomand sa iti iei de la inceput. succes
:blink: :blink: :blink:

Tu ai idee la ce poate duce neindemanarea+teribilismul incepatorilor combinate cu o masina puternica ? Uite un exemplu http://www.metacafe.com/watch/1423139/vw_golf_v_gti_crash/

In primul si primul rand ar fi pacat tanar fiind s'o comiti atat de repede pentru niste lucruri (teribilism) prin care cu totii am trecut (mai mult sau mai putin), nimic nu este mai scump decat propria viata.

In al doilea rand ar fi pacat sa investesti atatia bani (~30k) intr'o asemenea masina ca apoi sa aibe loc o intamplare precum in link'ul de mai sus doar datorita lipsei de experienta, teribilismului, etc

@arsenal17 In final ultimul cuvant presupun ca il vor avea tot parintii tai, sper sa fie oameni cu capul pe umeri...Multa rabdare iti doresc pana la obtinerea permisului :D

Scuze de off-topic ! :offtopic:

Modificat de opkbv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reflexele si viteza de reactie se formeaza in timp,o astfel de masina poate usor sa"fure" un incepator in opinia mea.Iar faptul ca isi doreste asemenea masina ma face sa cred ca nu este un om care doreste sa mearga linistit ,deci ipoteza masina puternica om prudent cam cade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Va reamintesc ca aceasta arie este una TEHNICA nicidecum sociala.

Rog pastrati sfaturile pentru offtopic sau PM

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A venit si iarna pentru multi , pe ce marime janta mergeti , eu ma gandesc la un 16* cu anvelope Continental la jante ce recomandati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelas lucru am si eu 17' nokian, nu am ramas niciodata in zapada

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!