Jump to content

Golf 6 GTI


gg_e
 Share

Postare recomandată

Mai intra si tu pe la cei care au gti si o sa gasesti mai multe detalii. Pentru vara la noi in tara recomand 17 iar pentru iarna 16 si totul o sa fie ok. Stock vine cu 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar estetic, detroit'urile surclaseaza in mod evident denver'urile de 17"...depinde fiecare ce'si doreste :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau detroiturile :D sunt mai speciale in felul lor :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

App cu stopurile alea ma pote ajuta cineva??....vad ca a deviat subiectul.... :blink: multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este fix cum ziceau si aia de la vw , ele se pot monta etc dar iti apare martor pe bord , daca poti trai cu ala acolo ticaind sunt ok , citez -After the installation, did you get any error messages of any kind? Raspunds : Yep, I have the error message. I am not going to use the Kufatec diagnostics as they say they do not support RHD vehicles. I have been planning to get it coded but have not got around to it. You really don't notice the error message after a day or so.

Una peste alta nu e nimic nou aparut de la vw .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru sfaturi......dar nu merg puse niste anulatoare sau condensator..?dupa cum vad ar trebui sa fiu eu primul ca sa vedem ce se intampla.. :D dar parca nu prea am curaj :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa o lasi asa. in schimb, ai putea sa ii schimbi evacuarea cu una orizontala, care sa intre in tot spatiul acela. pare-mi-se ca mai e cineva pe forum care a facut asta...oricum:) am vazut evacuarea aceea la fratele lui s klasse de la lexus, ls-ul parca :)

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Ai mai fost atentionat de cateva ori, acesta este ultimul. Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile schimba foarte mult masina, daca as fi fost in locul cuiva care are Golf 6, ar fi fost primul lucru pe care l-as face. Plus ca pe un GTI arata si mai bine.

arsenal17, evacuarea orizontala pare mai mult demna de o limuzina totusi. In plus uite-te la bmw, orice model pana la 320 vine cu evacuare tip orizontal, ovala, iar modelele superioare vin cu evacuari rotunde, duble.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@paul_e88: Stopurile led vin acum standard la GTI...eu le'as pune totusi o folie sa le fac "smoked" ca la R, parca da mai bine. Cat depre Golf'ul normal, din cate stiu eu, stopurile led nu sunt puse ca si optiune...

Si din punctul meu de vedere arsenal17 are dreptate in legatura cu evacuarea...ma rog, este foarte subiectiv :lol:

Uite aici comparatie: 6newvwgolfgtimk6pic.th.jpg gtistreetstudieatwrther.th.jpg

Modificat de opkbv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut 2 tobe Borla montate longitudinal , dar sincer am renuntat la ele si am montat de la Remus ,ceva super ca sunet si constructie ,scos anul acesta special pt.GTI 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele Borla le'am vazut in topic'ul destinat masinii tale...nu pui 1-2 poze cu finalele pe care le ai montate acum ? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze recente nu prea am . Dar o sa fac si revin .

post-58101-1284566061_thumb.jpg

post-58101-1284566183_thumb.jpg

post-58101-1284566646_thumb.jpg

Modificat de Brambus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nice! Daca ai posibilitatea, fa si un mic filmulet de 30 sec in care sa ne incanti cu sunetul evacuarii...:ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@paul_e88: Stopurile led vin acum standard la GTI...eu le'as pune totusi o folie sa le fac "smoked" ca la R, parca da mai bine. Cat depre Golf'ul normal, din cate stiu eu, stopurile led nu sunt puse ca si optiune...

Da, vin standard pe GTI, dar pt cineva care nu le are, sau pentru un Golf normal, sunt o imbunatatire necesara..in opinia mea.

Oricum ele sunt optionale pe Golf normal, parca 250 de euro..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum ele sunt optionale pe Golf normal, parca 250 de euro..

Ai dreptate, acum m'am uitat si eu pe configuratorul de pe vw.de, sunt disponibile. Oricum mi se pare un pic aiurea acest lucru, ar fi fost normal sa fie doar pe GTI si R pentru a fi deosebite de restul Golfurilor. Un ochi neformat nu va sta sa se uite la evacuare, bara si alte detalii, sar in ochi acele stopuri led :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot felu de pareri dar vad ca nu stie nimeni exact daca merg pe golf gti dupa aia....se aprind?sau dau numai eroare in bord? :icon_thumright:

Modificat de Dragos A
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai multe subiecte deschise pe forumuri straine, unde s-au realizat chiar ghiduri pentru retrofit..si din cate am citit ledurile merg fara sa dea eroare.

Uite cateva:

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?...ithout-Rear-Fog.

http://www.mk6golfgti.co.uk/forum/index.php/topic,81.0.html

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?...g-tweaks/page17

Si sigur mai sunt. Din cate am inteles, ele ar trebui sa mearga, insa fara codare vor da eroare de bec ars. Deci o sa ai nevoie de ajutor de la cineva cu vag-com..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draqos A, avem un coleg care si-a pus stopurile cu LED (in mai 2010), si anume konstanzer.

Iti dau aici copy paste la postul lui pentru ca nu reusesc sa pun quote-ul (browser related)

pentru cei interesati de stopurile LED, varianta R-Line, nu mai tin minte daca a postat cineva linkul aici, lista completa cu piesele e pe vwcaddy.net

eu am comandat de la sandra (iasi)

5K0 945 095 L Led tail light left cherry red tinted

5K0 945 096 L Led tail light right cherry red tinted

5K0 945 093 P Led tail light rear fog light (right-hand traffic only) left cherry red tinted

5K0 945 094 P Led tail light rear fog light (right-hand traffic only) right cherry red tinted

KU 37572 interfata diagnoza pentru triple (fara asta ar arata mereu bec ars in stopuri)

KU 37570 mufe adaptori

pretul total fara manopera: ~2950 RON

in link mai jos e trecut si kufatec.de ca dealer, la ei pachetu complet era vreo 500EUR, plus livrarea in RO 75EUR.

important e pt doritori sa aiba varianta de soft BCM (parca asa ii zicea) peste 500 - trebuie pus vagcomu si vazut. eu am un bluemotion fabricat in nov 2009 si aveam v573 parca. altfel va mai trebuie ceva de vreo 200EUR la computeru de bord si la sandra de exemplu nu au gasit piesa respectiva, probabil ajungeam sa o comand prin kufatec.

chiar in seara asta vazusem pe youtube un filmulet cu ledurile si am vaga impresie ca pe golf R e diferit si stopul central, o sa intreb maine si revin cu detalii daca e cazul.

Postul original il gasesti in Topicul Golf VI - Accesorii Originale la pagina 8.

Mult succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-s numai triplele, sunt si stopurile cu LED.

Mi se pare o suma decenta, avand in vedere ca doar un geam de oglinda costa 2 milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

triple egal stopuri spate care pot fi simple sau cu led...deci da 30 de milioane stopurile... :vaidecapulmeu:

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh, my bad. N-aveam idee ca asa le zice. :vaidecapulmeu: (Scuze pt OT)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare maniacilor! am revenit pe asfaltul romanesc dupa o vacanta lunga in care am avut ocazia sa aflu lucruri noi despre masinuta.

am vreo 17 mii de km, suspensia sa inmuiat sesizabil (nu stiu daca e tocmai o chestie buna, in ritmul asta pe la 50 de mii ma apuc de schimbat amortizoare), m-am mai prins care e treaba cu schemele de management al aprinderii si cum le selecteaza computerul (as zice ca e o intarziere de 100-120 km din momentul in care schimbi stilul de pilotaj pana cand motorul raspunde cum trebuie); problema e ca observ o intarziere foarte mare cand revii de la mersul sportiv la cel de oras si un prim efect ar fi un cosum crescut.

cel mai nasol e ca (cred eu) am copt gumele si nu mai simt aceeasi precizie si aderenta. va intreb si pe voi daca ati patit asa ceva

cam dupa 40 minute de dat pe circuit (afara erau cam 30 grade) am inceput sa derapez mai mult ca de obicei, nu mai puteam tine trasa; intai a cedat spatele si la putin timp si fata. am oprit, s-au racit gumele, reintrat pe asfalt si din nou aceeasi problema. profilul e consumate ~15-20%, au fost rotite fata-spate la 10 mii km, modelul e Bridgestone Potenza. teoretic, cu cat e mai calda o guma cu atat se lipeste mai bine insa incep sa am banuiala ca daca treci de o anumita temperatura, iese din parametri si devine prea moale/alunecoasa. ce parere aveti?

si o rugaminte: cine de pe aici are Dynaudio 510 pe masina? vreau sa fac un test comparativ cu al meu, dureaza cateva minute. multumesc!

@brambus: ai cumva filtru K&N? daca da, poti sa imi dai cateva referinte despre cum se simte in mers?

ps: incepeti sa va interesati de cauciucuri/jante pt iarna, acum au un pret bun

Modificat de cojo_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!