Jump to content

Golf 6 GTI


gg_e
 Share

Postare recomandată

Cei de la reprezentanta au spus ca nu vor incapea pe 16'.

Revenind la feeback-uri despre GTI: e ff misto ca stabilitate; e adevarat ce spun testele auto ca se simte ca o integrala,probabil datorita XDS-ului. Cat despre motor,nota 10;trage de jos ca un diesel si urca in ture f bine;nu pot compara cu cel de pe Gti 5 fiindca nu am condus. La materiale pt interior, VW a ridicat nivelul calitatii fabricatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiti daca incap jante de 16' pe GTI?

Posibil sa nu incapa datorita sistemului de franare,respectiv etrierul sa atinga de janta!

Modificat de Brambus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine au incaput fara probleme jantele pe 16. Trebuie sa ai grija la ET, la mine la rotile de iarna e 41 sau 42 parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat prietenesc pentru toti: nu trebuie sa luati de bun tot ce spun cei de la reprezentanta! In cazul meu s-a intamplat sa gresasca de mai multe ori.

Daca pe configuratorul de optinale din De, pentru g6 GTI sunt prezente jante de 16 (de fapt numai jante de 16) atunci eu deduc ca merg :rolleyes:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune jante pe 16' fara probleme!Eu am trecut la roti de iarna(tabla)pe 16'.Daca la mine au incaput etrierii trebuie sa incapa la toata lumea :icon_cool: !In talon sunt trecute si jantele de 16'!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi cauta sa imi iau jante pe 16'. Multumesc pt raspunsuri;daca ti-au incaput tie popyka,inseamna ca merg si la mine ca nu-i masina mea mai cu mot.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. GTI are sau nu in optiuni farurile bi-xenon?

in configurator si in lista de la dealer de optionale nu apare, insa vad ca modelul lui popyka are. cum e pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si golful normal...deci GTI are cu siguranta.

Nu sunt sigur pe bixenon dar xenon are sigur. Poate ne lamuresc colegii mai informati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat pt golf vi bixenon, daca are gti in configurator xenon sigur e bi

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile sunt xenon pe ambele faze!Nu se pot comanda doar pe faza scurta.Are o singura lupa cu ambele faze incluse.In configurator este haos total,cand am comandat eu masina a fost trecuta optiunea ''faruri xenon'',iar la 5-6 saptamani a mai aparut una ''faruri bixenon''!Normal ca am facut o criza de isterie si m-am dus la dealer sa vedem ce mai puteam schimba si daca!Dupa ''n'' telefoane si mailuri s-au convins si ei ca optiunea cu bixenon este una si aceeasi cu ce comandasem eu.Deci cum va spuneam haos.Daca cei care fac configuratorul nu stiu ce vand va asteptati ca bietul flacau de la birou sa stie?Va inselati!Daca va mai pot ajuta...cu placere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma farurile bixenon sunt optionale sau sunt incluse standard(daca pot sa zic asa)? Ms anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins ca exista optiunea bixenon adaptiv ca fiind disponibila pentru GTI dar cert este ca ca in "material informativ&preturi"(editia iulie 2009) si in configuratorul site-ului vw.ro aceasta optiune nu apare ca fiind disponibila. Acest lucru arata faptul ca PORSHE ROMANIA inca isi bate joc de ceea ce inseamna marketing si de opinia posibilului client.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare pentru posesorii de golf 6 gti...spuneti'mi un pic va rog, cum se simte cuplul la acest nou gti ? cam de pe la ce rotatie simti ca te baga in scaun ? la 2000 rot/min simti ceva? eu am un golf 4 1.9 tdi 101cp si as vrea sa fac pasul cel mare spre un golf6 gti...insa pentru mine conteaza mai mult sa simti ca trage puternic, mai mult decat viteza maxima care este de 240 din cate am citit..de asemenea am citit ca plaja de cuplu maxim este intre 1750-3100 daca tin bine minte, mi se pare un pic ciudat pentru o benzinara, ar fi f bine sa fie asa...

ma poate lamuri vreun posesor va rog ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte subiectiv ce intrebi tu si cred ca un test drive te-ar lamuri pe deplin. Si vezi ca are cuplul maxim de 280Nm intre 1700rpm si 5200rpm iar puterea maxima de 210cp intre 5300 si 6200.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am facut 2 test-drive-uri amanuntite :D cu 6GTI, unul DSG si altul 6M, si pot sa-ti spun ca mai ales datorita noului sistem de injectie, a presiunii in turbina, cuplul ajunge sa fie f sesizabil de la turatii mici

Pot face o comparatie cu TSI-ul meu de 170 de cai pe care am cuplul de la 1750 dupa unii, 1500 dupa alte surse, dar eu il am astfel datorita compresorului mecanic :icon_thumright:

Sfatul lui spb este corect, un testdrive face cat 1000 de pareri pe un forum iar condusul unei astfel de masini difera complet de un dieselar (rev it up! :blink: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere , ai sa fii multumit de cuplul oferit de GTI, sa nu te astepti la acel zvac specific motoarelor PD diesel , insa liniaritatea si constanta cu care motorul TSI ofera cei 280 de Nm o sa te convinga si o sa iti ofere o senzatie mult mai buna. Si apropo , senzatia de "bagat in scaun" ai sa o simti , mult mai bine chiar, decat o simti la cei 230 de Nm ai motorului PD pe care il ai pe Golful tau. Cert e ca intre 2000 si 5000 de rpm, aveam un zambet specific unui copil intrat in magazinul cu jucarii, si DSG-ul isi merita fiecare banut, asa ca programeaza-ti un test drive sa te convingi si tu pe pielea ta .

Multam fain Dragos A , ai o masina superba !

Modificat de BigSmith
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri...

ps: bigsmith, am exact acelasi model de golf ca al tau (Maşina: Volkswagen Golf IV 2003 1.9 TDI 101CP)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Odata cu aparitia Golfului R in configuratorul de pe vw.ro, se pare ca a aparut mult asteptata optiune (de mine cel putin) "Lampi spate in tehnologie LED" pentru GTI. 255 euro fara TVA...fantastic :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca or sa fie mai scumpe :flower: Oare cat costa aftermarket?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca 255 euro e diferenta inte cele pe leduri si cele normale insa ele costa mai mult, are cineva iedee cam cat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si tu platesti in plus pentru stopurile normale, nu sunt stock? da, diferenta este de 255, deci pur si simplu platesti 255 euro in plus ca sa ai stopuri cu led...eu asa vad problema, corecteaza'ma daca gresesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, stopurile normale au un pret iar stopurile cu leduri au alt pret, diferenta de pret dintre cele doua este de 255 euro, bani care trebuie platiti in plus(ca optional), simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca el intreaba cat costa separat, daca vrei sa le pui dupa ce ai luat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!