Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

@alecsutzu - pachetul r line exterior nu obliga sa-l iei si pe cel interior, doar reciproca e valabila; mai nasol este ca jantele sunt trecute si la cel interior si la cel exterior. A existat o perioada cand pachetul r-line interior nu avea jantele in descriere si era undeva la 600 de euro. Avand in vedere ca exista alte pachete cu jante de 17, privacy glass si senzori de presiune la 600-700 euro, consider ca ce primesti de diferenta de bani pana la 1300 e chiar ok (bara fata, spate, praguri si eleron personalizate, iesite din comun) cat despre cum arata e chestiune de gust, eu personal apreciez acest look usor agresiv, dar fluid in aceelasi timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

De aratat, arata super misto. Doar ca e cam scump. Parerea mea. Eu personal prefer alte dorari in defavoarea pachetului respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, n-am observat nici o mare diferenta intre scaunele sport de pe 1.4 TSI si GTI. Difera doar modul de imbinare al tetierei in scaun si atat. In rest acelasi suport il ai la amandoua. Volanul de pe cel mai ieftin Golf este identic cu cel de pe GTI mai putin partea plata dar astea se pot pune mai tarziu si in mod sigur la bani mai putini.

In alta ordine de idei ar fi meritat la 160 de cai sa diferentieze putin "look-ul".

te inseli, scaunul este mai lat putin si suportul este mult mai proeminent. mie unul imi incape spatele mult mai bine in el. iar volanul e din cu totul alta clasa, nu ca cel de pe HL nu ar fi misto. Este mai gros, are piele perforata in mare parte si pe partea interioara e altfel conturat, cert e ca atunci cand pui mana pe el simti ca e o treaba serioasa cu masina aia :), suie-te intr-un GTI si intr-un HL si diferenta e clara din prima.

motivul pt care am mentionat astea 2 este ca nu le poti pune din dotari. poti pune cotiere, leduri, RCD/RNS, senzori si alte chestii, dar astea nu (si nici motorul, ofcourse). aftermarket poti face multe, dar asa nu ai decat sa iei TL daca chiar vrei sa te apuci sa bagi o caruta de bani in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe echiparea Confortline vin standard 2 modele de tapiterie, una gri inchis-neagra si alta Latte Macchiato. Poza cu interiorul de pe http://www.volkswagen.ro/modele/golf/golf_1/linii_de_echipare/comfortline/ e cumva tapiteria respectiva (Latte Macchiato) ? Mi se pare ca arata binisor, mai bine decat aia neagra, insa nu stiu cum arata in realitate. Prin showroom nu am vazut-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms pt poza, ar fi si mai bine daca as vedea undeva live.

Acum am alta nedumerire, intre un CL + Climatronic+ CB+ + RCD 310 + Sport interieur si un HL + Climatronic e o diferenta de aprox 300 euro (pe configurator). Merita aceasta diferenta?

HL ar avea in plus scaunele cu Alcantara (nu prea ma incanta foarte mult, parca arata mai bine cele sport simple), jante de 16 si volan multifunctional. Nu stiu daca e vreo diferenta sesizabila ca stabilitate intre jantele de 15 vs 16, si cat de utile sunt comenzile pe volan (au ceva in plus ce nu se poate face si din restul butoanelor?). Alcantara nu ma tenteaza deloc.

Edit: din ce am citit e diferenta destul de mare ca sustinere intre scaunele de pe CL si cele sport (HL sau pachetul Sport interieur)

Modificat de kvrx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alcantara aia din HL este mai mult decat ok, eu unul am ramas placut impresionat de scaune; ai mai multe in plus decat ce ai enumerat tu acolo, si nu se pot pune la CL (vezi buza bara fata cu crom / stopuri cu nuanta fumurie care dau cu totul alt aer masinii)-> eu zic ca merita HL. :rolleyes:

Cheers! :Driver:

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta este, cum ai zis, destul de mare la suportul lateral, dar nu chiar exagerat de mare. Parerea mea personala ca mult mai bine arata un HL decat un CL (alcantara schimba muot aspectul interior, micile insertii crom etc.), dar aici depinde de ce preferi. Eu recomand sa te urci in amandoua si sa vezi in care te simti mai bine. Eu asa am facut si am ramas pe HL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa gasesc echiparilea astea pe undeva, la PBV1 aveau doar TL. Alcantara mi se pare ca arata ca un material uzat, ponosit din masini vechi. Cel putin asta e impresia din poze, poate live arata bine.

Materialele textile simple parca dau un aspect mai fresh interiorului.

Modificat de kvrx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kvrx > Volanul multifunctional este foarte util mai ales in trafic urban la folosirea sistemului audio, jantele de 16 confera masinii un aspect mai placut(16-205/15-195) probabil doar un consun nesesizabil mai bun in favoarea jantelor de 15) iar echiparea HL la interior cu scaunele sport+alcantara plus micile detalii care nu le poti comanda pe echiparea CL zic eu ca fac diferenta.

PS:pe mine echiparea HL m-a cucerit :rolleyes: arata foarte bine alcantara dar cel mai bine dupa cum ai zis si tu vezi la fata locului daca iti place sau nu

Mult succes

Modificat de Antihazul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare greu de crezut, ca odata ce ai vazut live Alcantara si textil, sa iti placa mai mult tapiseria din urma. :blink:

As fi inteles o repulsie fata de piele, unde se gasesc minusuri care cantaresc...

kvrx: In general, dealerii nu tin HL - am vazut ori numai TL/CL(putine), ori .:R :lol:. Anyway, trebuie sa vezi si sa stai in scaunele alea ca sa iti formezi o parere, dar eu sunt aproape convins ca iti va placea :blah:

Cheers! :Driver:

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ramane doar sa gasesc pe undeva scaunele respective :).

In legatura cu comenzile pe volan, faci ceva cu ele ce nu poti face si fara? Gen configurare CB etc. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comenzile de pe volan sunt doar pentru comoditate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

Pe bune?gresesti amarnic prietene,ele sunt pt oricine doreste sa se simta mai in siguranta,sa nu ia mainile de pe volan cand umbla la radio,sa raspunda la telefon de pe volan,si mai ales sa navighezi in cb+.

Brgds

Modificat de vali_devill
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu consideri ca statul cu ochii in cb in timp ce conduci e safe si ca e mare diferenta in a folosi mana dreapta pt a schimba treapta de viteza sau postul de radio..fiecare cu parerea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off-topic: Eu personal folosesc mult comenzile de pe volan si sunt ajutatoare. Postul de radio cand il schimbi trebuie sa te uiti pe ce post dai, dar cand schimbi viteza nu. Eu gasesc o diferenta mare intre a ma uita la displayul computerului de bord si displayul RCDului.Motivul e unul simplu, intr-o secunda poti sa vezi ce post de radio asculti/consumul si viteza respectiv turatia. De asemenea te ajuta sa navighezi mai usor prin cb. Un fapt interesant, un meniu din cb ce se ocupa cu setari mai complexe de gen activarea drl, mirror down, door open si altele nu este disponibil in mers, se si precizeaza pe display asta, tocmai pentru a se evita distragerea soferului. Faptul ca tii mainile mereu pe volan, iti poate da o fractiune de secunda avans in caz de , doamne fereste, un incident iminent. O clipa in care poti face diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci functional nu aduce nimic in plus, doar practic/comoditate/siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa schimbi anumite chestii si fara comenzi pe volan. ai optiune prin CB sa pui maneta de la stergatoare (butonul din capat) sa dea la piesa urmatoare/anterioara cand e pe SD de exemplu si parca muta intre posturi cand esti pe radio, volumul nu il poti aranja de acolo; eu folosesc des la drum lung chestia asta cu maneta, si iti apare si piesa pe CB. Ca sa iti mearga telefonul trebuie sa ai in primul rand pachetul cu bluetooth, cam scumpicel de altfel.

Eu am CL latte machiato si mai are si userul grig. E foarte misto, e unul dintre motivele pt care nu am vrut HL. mie unul mi s-au parut asa mici si insesizabile diferentele la interior intre CL si HL ca am preferat tapiteria mai deschisa renuntat la jante si comenzi. exista una deschisa si pe HL doar ca e aproape alba si e mult prea deschisa pt ce mizerie e pe la noi. De fiecare data cand ma sui in masina imi place ca e luminoasa datorita tapiteriei, daca mai aveam si plafon vitrat era chiar belea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa raman la CL + latte macchiato, ma mai gandeam la scaunele sport me2 dar am citit ca multi au avut probleme cu tapiteria respectiva. Si intradevar parca arata mai bine interiorul pe o culoare mai deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu renunta la volanul multifunctional desi este putin mai scump.Intradevar se pot controla unele chestii si cu maneta stergatoarelor insa nu este acelasi lucru.Si mie mi-au spus multi ca nu are rost sa dau banii pe volanul multifunctional si acum imi pare rau.Oricum imi voi schimba volanul de indata ce voi iesi din garantie deoarece la reprezentanta au preturi foarte mari pentru tot ce se poate schimba after market.Cu aceeasi bani poti sa-ti montezi si volan multifunctional si modul bluetooth pentru telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut in sfarsit toate cele 3 echipari, inclusiv scaunele sport Me2, si raman la HL. E o diferenta intre scaunele Me2 si cele de pe HL, primele sunt mai inguste, iar la sezut mi s-au parut si un pic incomode in laterale.

Cine are HL cu alcantara, de cat timp are masina si cat de bine se comporta pana acum materialul?

Modificat de kvrx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o am de un an, fara probleme la tapitarie.Acu 2 zile am luat un spray special de curatat, si arata acum ca noua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de 2 ani echiparea HL cu alcantara se comporta exemplar ,plus ca se murdareste mult mai greu cel putin pe negru decat materialul textil din interior (cotiera,manere usi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Alcantara de 3 ani si rezista cu brio, dar nu mi-as mai lua. Trebuie protejat materialul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare

o chestie pe care nu o inteleg in configurator G6 - pentru proiectoare fata, exista doar optiunea "Faruri de ceata cu lumina statica la virare". Minunat, insa aceasta optiune nu ma intereseaza, din contra chiar. Nu se poat comanda doar proiectoare, fara acest "feature"? Sau acest feature se poate apoi dezactiva cu VAG-COM-ul, cum se putea activa la unele modele de G5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!