Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Doar la farurile cu xenon. Separat nu cred ca ar fi posibil pentru ca asa sunt concepute si fabricate noile faruri cu xenon.

Plus ca sigur nu arata bine un far cu becuri normale si daylight led.

Modificat de DSGPower
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

Ziua ar fi fost ok iar noaptea nu ar fi aratat mai rau decat masinile care au bixenon si halogen pe pozitii.

Modificat de TDRfx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca mi-am comandat masina cu led-uri pe spate si daca ar fi fost posibil as fi luat si pe fata, dar nu xenoane, sunt MULT prea scumpe la vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai din ce am citit eu, LED-urile pe fata sunt si mai scumpe decat xenon-ul. Ma refer la LED-uri in loc de xenon, adica si pentru faza scurta si lunga, etc. Stiu ca s-au pus la niste modele noi si sareau de 2000 euro. sigur, erau masini din gama premium dar chiar asa, 2000 euro sunt bani multi pt niste becuri. tu te referi cred la led-uri insotitoare, nu sa inlocuiasca cu totul celelalte becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, in configuratorul oficial al masinii scrie asa:

"Faruri xenon cu iluminare dinamica

la virare,lumini de drum permanente cu

tehnologie LED si instalatie spalare

faruri. Pretul este 1.005 E "

Pretul pentru modelul vechi de faruri, fara leduri, era de 994 E.

Trageti singuri concluziile cat sunt de scumpe farurile pe led fata de cele vechi, doar cu xenon adaptiv ...

Modificat de DSGPower
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. vreau sa achizitionez un golf 6 si ma gandeam la configuratii. am vazut ca atunci cand selectez navigatia RNS310 din configurator imi alege automat si radio RCD 310. Din ce am vazut pe internet RCD 310 e simpla, si n-are treaba cu naviatia 310 care e color si are touchscreen. care-i faza? cum sunt la pachet aceste 2 elemente diferite ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motivul pare sa tina de faptul ca RCD 310 vine cu 8 incinte acustice si antena diversity, care nu sunt standard (cu exceptia echiparii Highline - caz in care optiunea costa 0 EUR). Foarte probabil antena diversity este necesara navigatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. am inteles. ii rog pe cei care au RNS 310 sa spuna cum li se pare navigatia si daca merita. am inteles ca nu pot sa vad videoclipuri, cum se intampla la 510. atunci la ce foloseste locasul de card sd ? rear camera la fel nu pot sa pun.

alta chestie, exista optiune separata pt stopurile led de pe spate? ca eu parca n-am vazut

inca o chestie. am vorbit cu un reprezentant de vanzari vw si mi-a trimis un catalog cu oferte la golf, golf edition, cu reducere de 2000euro. l-am intrebat si pe el daca peste aceasta reducere pot sa aduc si cupoane de la programul rabla. nu mi-a raspuns inca asa ca va intreb si pe voi.

Modificat de gxg_10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alta chestie, exista optiune separata pt stopurile led de pe spate? ca eu parca n-am vazut

Da. Exista. Am eu pe masina.

inca o chestie. am vorbit cu un reprezentant de vanzari vw si mi-a trimis un catalog cu oferte la golf, golf edition, cu reducere de 2000euro. l-am intrebat si pe el daca peste aceasta reducere pot sa aduc si cupoane de la programul rabla. nu mi-a raspuns inca asa ca va intreb si pe voi.

Da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dc atunci cand le camera rear din configurator pe un 1.2 tsi highline ma obliga sa aleg RCD 510 si RNS 510 ? nu merge doar cu RCD 510 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca RCD 510 si RNS 510 sunt singurele care au o rezolutie optima pentru a reda imagini video satisfacatoare.

LE: Si, scuza-ma pentru observatie, dar pe viitor scrie si tu corect romaneste (fara prescurtari, etc) ca m-am chinuit ceva sa inteleg logica frazei. No offence.

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_traznitul

Daca pui inainte doar RCD 510 si apoi camera rear assist nu iti mai cere rns 510

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. vreau si eu sa vad cum e trapa la golf 6. nu-mi dau seama ce trebuie sa caut pe youtube . ma ajuta cineva cu un link ? si in legatura cu stopurile led, cei care le au ce parere aveti despre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stopurile led merita toti banii. Schimba total aspectul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa ti le iei dupa ce pui dotari mult mai utile si mai importante, daca iti raman bani. Altfel, da, sunt misto, si aprinse sunt si mai misto, din nefericire, tu ca sofer nu le vei vedea niciodata aprinse :), ca atare eu zic sa le pui printre ultimele optiuni ca si importanta. iti e mult mai util un climatronic decat leduri, un pachet de iarna, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma deranjeaza ca sunt disponibile doar la highline si eu as optat pentru confortline si cu optionale ulterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam acelasi lucru an vrut sa-l fac eu, dar cand am vazut ce tapiterie frumoasa vine pe HL, am zis ca mai bina un HL, cu super dotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mi dau seama care este modelul acesta, deoarece are consum mai bun decat 1.2 tsi normal : 1.2 TSI BMT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BMT = BlueMotion care vine standard cu sistemul Start/Stop, de aici consumul redus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A nu se confunda blue motion, care vine cu un bodykit aerodinamic, jante de 15 cu cauciucuri speciale "economice", cu BMT care inseamna blue motion technology si se aplica doar pt motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Vreau sa ma duc saptamana viitoare sa dau si eu comanda pentru un Golf. Inca nu sunt foarte hotarat daca vreau variant sau scurt. As fi tentat de varianta scurta datorita dimensiunilor mai reduse (prin Bucurestiul foarte aglomerat e buna o masina mai mica - inclusiv la parcare), dar ar trebui sa iau valiza cea mai mare din casa si sa vad daca intra in portbagaj. Pe de alta parte inclin catre Variant datorita spatiului mai mare al portbagajului (avand 2 copii si o nevasta care pleaca cu tot sifonierul dupa ea :) ), insa nu am reusit inca sa aflu ce greutate are Golful Variant si cat de mult influenteaza consumul, avand in vedere ca vreau motorul de 1,2 TSI de 105 cp.

Configuratia initiala, din 30.10 (pana sa hotarasca guvernantii ca vor prelungi programul Rabla), pentru un Variant TL si suplimentar Clima bizona, pachet Secure, RCD 310 si vopsea metalizata ajungea la 17.248 eur. Sunt curios daca au mai scazut preturile (mai ales ca spunea cineva pe forum de vreo 2.000 eur reducere) si cam care e diferenta de pret intre Golful scurt si cel Variant.

Si un pic Offtopic. Am mai pus intrebarea in postul cu motorul de 1,2 tsi dar acesta s-a inchis si nu am primit raspuns. Poate influenta foarte mult consumul greutatea mai mare a Variantului la motorul de 1,2 tsi? Multi spun ca ar fi mic pentru greutatea masinii(inca nu am aflat cu exactitate care este greutatea Variantului - din ce am citit 1350 masa proprie si 1900 maxima autorizata - practic cam cu 100 kg mai greu decat cel scurt).

In alta ordine de idei, stiti cumva au mai scurtat timpul de livrare la variant sau a ramasa tot 4 luni?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te gandesti la golf scurt ca e mai practic la parcari, iar la cel variant ca e mai mult loc in portbagaj, eu zic sa faci o configurare la varianta Golf Plus.

e la fel de scurt ca varianta normala, dar portbagajul e mai mare, iar daca vrei, poti culisa bancheta spate(nu rabata, ci culisa spre sofer!), si formezi un portbagaj mai mare ca la variant.

iar la pret e ca variantul, foarte mici diferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata,

Am si eu cateva intrebari :

- Ce aduce extra computer de bord plus ?

- Care sunt jantele de pe echiparea comfortline, ca nu am reusit sa gasesc nici o poza cu ele ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!