Jump to content

Golf 6 - Configurare/Achizitie


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Vreau sai cumpar nevestei mele un golf 6 si as vrea sa stiu care motor este mai usor de intretinut,ma refer si la consum si la revizi,din cate stiu disel e mai bun ca si consum dar mai scump cu mult la revizi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mandelu

    191

  • YEP

    87

  • TDR

    73

  • The_Ego

    66

daca totul e ok pana la revizii, nu cred ca e o problema.

daca te sperie preturile practicate la reprezentanta pe timpul garantiei, lucrurile stau cam asa:

garantia e 2 ani, prima revizie la 15000km, ca banuiesc ca nu merge mai mult pe an, o faci in varianta ieftina, schimband doar filtru de ulei si uleiul, asta fiind 500 lei, restul daca tii neaparat le poti schimba singur(filtru de aer, polen)

apoi cand masina face 2 ani, nu e obligatoriu sa faci revizia la reprezentanta, ca garantia expira oricum, si atunci cu 400 lei iei toate 4 filtrele si uleiul, si cu 60 lei le vei schimba in alt loc.

in concluzie nu te speria de revizii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reviziile masinilor aflate in garantie se pot face in orice service autorizat.(directiva europeana).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde putem afla concret despre aceasta directiva europeana?

daca este asa, cum de mai merge lumea la VW sa faca revizii si anumite interventii contra cost cat timp masina e in garantie, din moment ce se stie ca au tarife mult prea mari?

eu personal nu cred, dar mi-ar placea sa fie cum spui. :)

Modificat de adifox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru_constantiniu

Da, poti face reviziile in orice service autorizat VW, nu autorizat de Primaria din Caracal.

Deci poti face revizii la Porsche, la Cardinal Motors, la Tess... Toate-s la fel, au aproximativ aceleasi preturi.

Pe de alte parte, eu cred ca nu se pot compara preturile decat la manopera, pentru ca piesele originale nu se pot compara cu piesele fabricate de alti producatori, sub licenta.

Va pot da exemple o aripa noua, perforata de rugina dupa 3 ani, o bieleta care a trebuit s-o schimb la 11.000 km, si exemplele pot continua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_traznitul

Salut,

Poate sa imi spuna si mie cineva care e diferenta dintre Golf 6 CL si Golf 6 CL Edition ?

Golf CL Edition 2.0TDI/140 CP DPFCR DSG6 / Motorina / 2.0l / 103 kW/140 CP / Direct Shift Gearbox / 4-usi

vs

Golf CL 2.0 TDI/140 CP DPF CR DSG 6,4 us / Motorina / 2.0l / 103 kW/140 CP / Direct Shift Gearbox / 4-usi

Intreb fiindca apare o diferenta destul de mare de pret si nu am gasit nicaieri diferentele dintre cele 2.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

edition este cel cu reducerea. ei il lasa si pe cel neredus, chit ca ma indoiesc ca il poti cumpara, ca sa vezi tu cat de mare e reducerea si pt ca, dupa ce se va termina promotia, care e de mai bine de 1 an, pretul va fi din nou cel normal. nu exista absolut nicio alta diferenta intre ele 2 decat pretul. tu oricum il iei pe ala mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nicio diferenta decat pretul si un surub ,doua :lol:

Modificat de TDRfx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Masina mea este pe drum spre tara, sapt trecuta iesind din fabrica, iar eu am facut "o descoperire" in configuratie, care ma cam sperie. Mentionez ca masina a fost luata de pe stoc, fiind gata configurata astfel de la comanda nu au trecut decat 3 saptamani. In fine, am constatat ca printre optiunile din contract nu este trecuta suspensia sport, desi masina are pachet sport Seattle 17". Pe configurator nu poti sa selectezi pachetul fara sa iei suspensia, care oricum nu costa. E posibil sa mi-l livreze cu suspensie normala si sa fie cocotata datorita jentilor? sau e doar o omisiune din contract?

:offtopic: poate e o intrebare destul de deplasata, dar e prima mea masina si vreau sa fie exact cum mi-o doresc. Am refuzat un CL in octombrie, aflat pe stoc in Romania, datorita jentilor de 15" si in mare parte pentru ca era comfortline, iar highlineul pe care il voi avea are si rcd 510 si rear assist, pe langa pachetul sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca oricum masina este mai rigida de felul ei.

Eu am suspensia adaptiva si modul normal este mult mai apropiat de modul sport decat de modul comfort,iar cu jante(nu jante sau jante) pe 17" s-ar putea chiar sa iti doresti sa fie suspensia mai moale.

Modificat de TDRfx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asa este, m-am convins pe propria piele de suspensia mai ferma. Nu ma plang pt ca asa am vrut sa simt mai bine drumul (pt Bucuresti poate sa fie un dezavantaj), dar este un must have pt jantele de 17, 18. Eu zic ca sunt diferente clare intre suspensia stock si sport, fiecare cu avantajele si dezavantajele ei. Pentru cine doreste din ambele este cea adaptativa, iar pt Romania cred ca este o investitie foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde din ce punct de vedere privesti, deoarece daca te gandesti cat te costa un amortizor daca il strici intr-o groapa, nu este o investitie tocmai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In final trebuie sa sacrifici ceva...confortul tau, comportamentul masinii sau banii. Pretul de aproape 700de euro pt asemenea suspensii este semnificativ si intr-adevar pe termen lung, intretinerea te poate duce niste costuri imense. Eu am mers si cu suspensii normale pe un VW Passat si acum cu cele sport pe Golf6. Recunosc ca acum prefer drumul mai lung, mai ocolit, dar fara gropi. Inainte ma mai strecuram pe stradute cu destule denivelari, acum prefer bulevardele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
salut

pentru cine si-a pus pe CL jante optionale Atlanta: acestea sint prevazute din fabrica cu suruburi antifurt ?

multumesc

grig

Da, vin cu suruburile respective. Apropo, am vazut in configurator la jantele Girona ca vin cu suruburi cu protectie antifurt extinsa. Stie cineva ce inseamna asta? Am dat un search dar nu m-am lamurit. Thanks!

la mine e ciudat dar nu am nici un surub antifurt, sa fie manarie de la dealar ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca da, ar trebui sa ceri la dealer ceea ce nu ai primit.(sau ceea ce ti-au luat)

eu am primit la jante si antifurt!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

prin luna mai 2010 (adica inainate sa vina masina ) am intrebat dealer-ul [PBN] despre antifurturi si mi-a spus ca de la inceputul lui 2010 nu mai vin jantele de aliaj cu antifurt.

Cind a venit masina (iunie 2010) si i-am aratat ca am antifurt la roti a ramas surprins :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut forumisti! E prima data cand postez pe forum, si aceasta se datoreaza unui fenomen fericit:am comandat un Golf 6 1.2TSI echiparea Highline culoare Deep Black Pearlescent cu urmatoarele dotari suplimentare: Climatronic, Privacy Glass, RCD 510, Rear Assist, Light Assist, lampi spate tehnologie LED, pachetul Lumini si vizibilitate I. Dupa ce am rasfoit din scoarta in scoarta topicul inca mai am numeroase intrebari: 1. La ce sa ma astept vis-a-vis de termenul de livrare? 2. Ce ar fi trebuit adaugat suplimentar fata de selectia mea? 3. Credeti ca ar fi fost o alegere mai buna Opel Astra J de 140 de cai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai poti face modificari,poti adauga scune incalzite, ca prind bine iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG Power, cum arata noile faruri cu Led de pe Vw Golf 6? Eu am comandat masina pe 14.01.2011 si cei de la PBN m-au anunat ca va fi lansata in productie in ultima saptamana din martie- inceputul lunii aprilie. Eu am ales un G6 HL, 1.2 TSI (105 cp) cu RCD 501, Light Assist, Privacy glass, Rear camera, Pachet lumini 1 si Led-uri pe spate. Astazi cei de la PBN m-au anuntat ca apare o eroare in sistem cu Light assist-ul si ca cel mai tarziu luni imi spun daca se mai poate comanda pentru Romania. Daca intra in productie la inceputul lunii aprilie, la ce termen de predare ma pot astepta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DACA intra in productie la inceputul luni aprilie, pana la sfarsitul lunii sigur ajunge la tine masina. Totul depinde de data la care a intrat in productie. A mea si a mai unui coleg de pe forum au fost fabricate acuma in ianuarie, la inceputul lunii, a mea a am preluat-o in 17 si a lui e deja in tara, undeva prin vama. Deci de la intrarea in productie nu mai dureaza mult pana sa ajunga masina la tine.

Am gasit cateva poze ... le pun aici desi cred ca ar trebui deschis un topic nou.

Poate ne ajuta un moderator si deschide un topic nou cu posturile astea, ma gandesc ca o sa fie ceva discutii legate de daylight-urile astea.

post-79782-0-58475400-1295416654_thumb.j

post-79782-0-73419000-1295416896_thumb.j

post-79782-0-93602100-1295416905_thumb.j

Modificat de DSGPower
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSGPower, in ce pachet de dotari sunt led-urile acestea? Lumini 1 sau 2? Sau se comanda separat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la xenon,nu? Pacat, mi-ar fi placut sa existe optiunea asta si separat :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!