Jump to content

Struga Macedonia


pinguinuldestepa
 Share

Postare recomandată

pinguinuldestepa

Salut

Am de gand sa plec de revelion in Struga Macedonia. Vreau sa stiu daca a mai fost cineva si ma poate ajuta cu sfaturi. Starea drumului ,cum sunt "bastinosii" ce este de vazut etc. Am cautat si pe net dar nimic concret.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu vreau sa merg de revelion tot in macedonia, dar la krusevo.

am inteles ca drumurile sint bune, mai bune decit la noi, si se dezapezesc foarte prompt.

localnicii sint ok, iar preturile ceva mai mici decit ale nostre. preturile la cazari fluctueaza destul de putin, fiindca am inteles ca se intilnesc toti propietarii de pensiuni si stabilesc un pret comun.

prea munte de facut si vizitat n-ar cam fi, turismul e destul de putin dezvoltat la ei.

P.S. vad ca esti tot din constanta; poate reusim sa mergem impreuna.

Modificat de Durpaneus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Pai eu plec pe 28-29, nici eu nu stiu exact. Nu stiu cum stau cu furatul de masini. In "banda noastra" e si un bastinas de-al lor(bine nu am apucat sa vb cu el ca nu-l cunosc) dar din ce am inteles eu mancarea e foarte ieftina. Dar mai mult de atat nu stiu. La ei nu cred ca ar fi probleme. Imi fac griji in schimb la "dragii de bulgari". Daca iti aduci aminte anul trecut si-au batut joc de roamani in vama. Le vindeau obligatoriu lanturi pentru roti la 80 de euro altfel nu-i lasau sa plece sau cei care erau inzapeziti ii lasau acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot cam in perioada asta o sa plecam si noi; asemenea, avem si noi bastinasul nostru ;)

lanturile am inteles ca sint obligatorii, nu te lasa sa circuli fara ele.

mai multe detalii o sa am peste ceva timp, acum totul e cam in stadiul de proiect.

poate ne vedem la una din intilnirile saptaminale, sa discutam mai pe indelete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Pai si la mine la fel. Ideea cu intalnirile e buna. Ne auzim daca e. Pana atunci mai asteptam poate ne lumineaza vreun coleg care a mai fost pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

daca mergeti in macedonia , incercati sa mergeti sa vizitati partea de dupa skopje ! undeva pe la mijlocu tarisoarei :) autostrada e despartita de un lant muntos ! sunt niste peisaje superbe ! am sa incerc sa atasez cateva la urmatorul post`

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

noi ne-am hotarit sa trcem granita pe la Giurgiu, ca plecam cu o zi mai devreme sa raminem in Bucuresti; asa ca, din pacate, n-avem cum sa mergem impreuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Care sunt variantele de drum din Bucuresti in Skopje, Macedonia. Prin BG (Ruse, Pleven, Sofia) cat se face si cum e drumul? Traversatul Sofiei se face prin centru sau au centura? Este un traseu sigur (in afara vamii si politiei de care oricum nu scapi)?

Alternativa prin Serbia care este? Pe unde se iese din tara, in afara de Drobeta ca de la Bucuresti pana la Drobeta deja e o zi intreaga de mers :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decebaldirdala

Stie cineva, ceva, despre OHRID- MACEDONIA? Orice informatie este binevenita. Am auzit ca zona este superba iar preturile de bun simt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
decebaldirdala

Chiar nimeni nu ma poate ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

In mai 2011 planific o tura in Macedonia, respectiv in Bitola si Ohrid. Nu am mai fost si intreb si eu in stanga si in dreapta cum sa fac cu drumul.

Cineva din BG mi-a recomandat urmatoarea ruta: Ruse-E85-Biala-E83-Pleven-A2-Sofia-6-Kiustendil-granita MK - pe google zice ca sunt 411km, cica se fac in 6-7 ore. Pregatest 30-40 eur pentru radare bineinteles, nu stau la discutii, stiu ca o sa fie oricum, dar nu pot merge sub 80 in afara localitatilor.

Drumul prin BG este o aventura, am fost de trei ori prin BG, de fiecare data cu ceva problemute, ori cu radare ori cu rataciri de drum, ca pe GPS nu te poti baza in BG, mai bine pe harti tiparite, travel anii '70-'70 :)

Dupa ce trec granita in Macedonia sper sa fie bine - la masina ma refer, sa o gasesc intreaga si la plecare inapoi spre RO :) Dar incerc sa cred ca nu sunt pusi pe furat masini cu tot dinadinsul (cum se intampla pe litoral in BG). Oricum extindere de CASCO/RCA e obligatorie cu verificarea includerii BG, MK, Serbia (ca cine stie poate ma intorc pe acolo).

Cine a mai fost prin Macedonia pls mai puneti aici info, sfaturi, poze. Se mai baga cineva la tura? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut,

si eu sunt interesat de ohrid, dar la sfarsitul lui mai , si de acolo spre grecia in metsovo, si inapoi spre macedonia in krushevo, cam 3 nopti in fiecare oras.de la constanta pana in ohrid sunt ceva km cam pe la 1100 , si undeva a 13-14 ore, eu tot pe la ruse am ales ruta. in cazul in care te intorci mai repede de 26 mai, terog sa imi dai niste sfaturi cu traseul prin bulgaria si macedonia.

drum bun, si distractie placuta acolo.

iany.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Esti makedon, vad dupa nume. Cel mai bine este sa treci prin Grecia, sa mergi pe la fratii din Metsovo, sunt foarte multi vlahi, o sa va intelegeti in dialectul vostru sau in romana, ca sunt plimbati. In rest drumurile din Macedonia sunt bune, au autostrada si sunt bine organizati in Ohrida. Sunt multe biserici bizantine. Oricum eu am fost acum 2 ani la Skopje si m-am simtit ca in Ro anilor 80, chiar mai sinistru.Vamesii sunt imputiti, sa cum erau ai nostrii inainte de UE,ia la tine cate ceva (se multumesc cu o Cola, un ness, 5 euro.obligatoriu sa ai euro bancnote mici, tb si in Bg, la cate o amenda mai scapi cu 5-20eu in functie de contraventie). Sa ai drum bun si carte verde + pasapoarte.

Modificat de Petros
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci pt informatie, nu am sa ma opresc in skopie ci direct in ohrid, e o zona turistica si destul de frumoasa din ce am vazut si e am mai citit din alte forum-uri si blog-uri, chiar e de vazut multe pe acolo, in legatura cu militia de acolo o sa incerc sa fiu in limita vitezei legale si ceva maruntish in buzunar pt ei, mestovo e o zona frumoasa si e bine ca sunt foarte aproape de ea meteora si alte chestii de vizitat, sper ca 3 zile la fiecare oprire sa fie suficient pt a le cuprinde pe toate ce neam propus sa vedem,

merci si drive safety

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!