Jump to content

Schimbarea distributiei la O2


codz
 Share

Postare recomandată

nu e o dilema 

 

si eu am 50.000 km in 4 ani, dar cureaua o voi schimba spre 100.000 km sau 8 ani

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

au pus  colegi de forum pe paginile anterioare mail-ul de la fabrica in care se mentioneza ca distributia se schimba la numar de km si ca nu conteaza anii .

doar se fac vizualizari ale curelei pina la nr de kilometri 120KKM si ca rolele se chimda la diesel la  modelul meu BJB diesel la 240KKm  si ca pompa de apa se schimba doar daca curge asa mia recomandat fabricantul pe mail  .

la mine reprezentanta aca brady mi-a zis ca distributia daca  o pun acu la ei ma tine 180KKm si de nr km nu azis nimc cand am intrebat pe un consilier service 

noi schimbam tot  curea ,role, pompa  pentru ca nu avem bani in caz ca se intimpla ceva, tot bani aia dam pe manopera ca sa schimbe o componenta ex : role sau pompa de apa.

deci ne panicam degeaba, ce scrie in caietul de service aia trebuie facut , ce zic uni consilieri cu ani e vrajeala ca sa cistige service-ul ceva bani .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discutiile pot fi mai lungi... 

 

Cei 150.000 km specificati de producator nu sunt egali in ore de functionare intre 2 masini care circula una in Vest si una In Romania.

 

ca una e sa ai viteza medie de 80 km/ora si alta este sa ai viteza medie 50 km /ora

 

1000 km parcursi cu o viteza medie de 80 km/ora = 12.5 ore de functionare a motorului

1000 km parcursi cu o viteza medie de 50 km/ora =  20 ore de functionare a motorului

 

Deci nu se poate urma chiar totul ca la carte.

 

Iar pompele de apa de la grupul VAG au ceva probleme cu turbina de plastic care de regula nu prea rezista mai mult de 100.000 - 120.000 km....si se sparge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

pai cei care au schimb de distributie la 150kkm ce fac schimba pompa de apa mai devreme cum mentionezi tu .

pai vag pune pompe hepu care sunt foarte bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat pompa de apa la 150 000 .. nu avea pierderi dar facea ceva galagie in sensul ca nu mai era chiar atat de silentioasa .. cred ca mai ducea lejer inca pe'atat .. acum e o chestie de optiune . .toti avem optiunea sa facem ce vrem cu banii nostrii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba la 5 ani, nu conteaza km. Eu am 60.000...

Orice distributie e garantata 5 ani.

UNDE SCRIE?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ca sa fim foarte clari unii cu altii .. nu exista garantie pentru consumabile .. nimic nu e garantat atata vreme cat depinde de parametrii de functionare ... o curea care e garantata 5 ani la o functionare normala poate sa tina si 8 fara probleme la una atenta ... Daca schimbul se face conform cartii service macar pentru o exploatare normala sunteti acoperiti de catre producator .. Mi se pare de'a dreptul paranoia sa schimbam cureaua de distributie la 5 ani si 50 000 de km doar pentru ca "orice distributie e garantata 5 ani" .. nu vorbim de cauciuc de pus in furtune de gradina (desi si alea cred ca rezista lejer 5 ani cu tot soarele care bate pe ele vara) ...

 

Eu unul la masina mea fac schimburile exact asa cum scrie in cartea service .. nici ulei la 10 k nici distributie la 120 k nici nimic...

 

Salutari ...

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

deci cand schimbi distributia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este simplu, pentru cei care au 5 ani si km putin gen 50-60k este bine sa verifice odata la revizie cum prezinta cureaua de distributie si in functie de uzura,crapaturi.scurgeri de antigel sau zgomote de role sa intervina daca este cazul daca nu se poate merge cu grija pana la 100k unde pentru liniste si fara stres se poate schimba kit-ul.

Pentru cei care tin totusi sa intervina in acest interval de timp de dupa 5 ani,pot schimba daca nu sunt probleme doar cureaua fara role si pompa de apa.Acum fiecare decide ce si cum este mai bine pentru masina si buzunarul lui,dar trebuie sa se tina cont de cartea service.Mai devreme sau mai tarziu,toti suntem datori cu o distributie la masina in perioada de exploatare.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la 1.9 TDI BXE din 2007 am schimbat-o la 149 000 de km si 6 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

si cum arăta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu avea dinti sariti nu nimic .. totusi mi s'a parut un pic intarit cauciucul, lucru care mi s'a confirmat ulterior ca fiind normal datorita componentei acestuia. Am facut si un test pentru siguranta mea si am incercat sa rup cu o dalta dintii curelei vechi .. nu am reusit deci iti garantez ca nu s'ar fi rupt prea curand vreo unul :))

 

Per total consider ca ar fi inutil sa schimbi (cel putin kitul original) inainte de vreme distributia.

 

Cu stima,

 

Aurel

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, detin o Skoda Octavia 2 ( 2009 ) - 1.9 TDI, masina are 18.000 si voiam sa stiu o parere legata de distributie, sa o schimb la 5, 6 sau 7 ani? Masina e folosita in principiu pentru mersul in oras. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inspecteaza vizual cureaua la fiecare revizie si schimb-o la 150 k km asa cum zice producatorul. Nu o sa ai probleme cu ea!

 

Toate bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 5 ani jumatate, 70.700 km.Reviziile se fac la 10.000 km,cureaua de la distributie se verifica in fiecare luna,plus placutele frana care au fost schimbate acum 3 luni.

Nu schimb distributia pana la 150 km atata timp cat duc masina o data pe luna la verificare.(Nepotul meu are un service auto,asta constituind un avantaj)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vreau sa va intreb ceva... poate aveti idee de la ce-o fi.

Am schimbat acum vreo 500 de km distributia si pompa de apa (Contitech + Hepu). La relanti, am impresia ca suna "altfel" decat inainte... se aude un soi de sunet ciudat, nu zanganeala sau bataie, ci asa ca si cum ceva n-ar fi "uns", un sunet un pic mai metalic fata de inainte. Ce-ar putea fi? Se rodeaza cureaua noua sau au facut mecanicii vreo tampenie p-acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate au strans prea tare intinzatorul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mare grija cu PEX, am un coleg care si-a facut revizia acolo si i-au clonat cheia de la masina, masina furata si negasita ! si-a luat banii de la casco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care au 1.6TDI, la cati km ati schimbat distributia? In carte scrie la 180 k km dar mi se pare foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca asa scrie in carte inseamna ca asa trebuie schimbata. Ca sa stai tu mai linistit verific-o la fiecare revizie insa iti garantez ca o sa te tina mult si bine ..

 

@BAVARIA ... sa inteleg ca PEX este o reprezentanta? pentru ca la modelele mai noi imobilizatorul nu merge scris decat online cu fabrica ..

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa va intreb ceva... poate aveti idee de la ce-o fi.

Am schimbat acum vreo 500 de km distributia si pompa de apa (Contitech + Hepu). La relanti, am impresia ca suna "altfel" decat inainte... se aude un soi de sunet ciudat, nu zanganeala sau bataie, ci asa ca si cum ceva n-ar fi "uns", un sunet un pic mai metalic fata de inainte. Ce-ar putea fi? Se rodeaza cureaua noua sau au facut mecanicii vreo tampenie p-acolo?

Azi am auzit pentru prima oara de vreo 3-4 ori un suierat in timp ce mergeam. Are si asta vreo legatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

VW.UK reprezintă importatorul din UK, așa cum VW. RO reprezintă importatorul de aici, aducă Porsche.

Sent from my S500 using Tapatalk 4 Beta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa... si? crezi ca masinile sunt diferite?

 

Realitatea e ca vezi aceeasi cerinta peste tot - la Contitech de ex, spune clar 48 luni - PT VW. Pt Ford, e de 5/10 ani fct de motor - 5 la diesel, 10 la benzina.

 

Se stia de mult ca PD este un motor care solicita mult distributia - a se vedea forma eliptica a rotii de pe arborele cotit... asa ca nu ma mira.

 

Cine crede ca cei 4 ani sunt de poveste e liber sa faca experiente. Nu am vazut motor cu distributie rupta reparat ieftin sau usor.... carpit da. reparat, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!